Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2, MOARA VLĂSIEI, JUD. ILFOV


DATA: 31.03.2015
PROFESOR: ŞTEFAN GABRIEL VIOREL
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: RELIGIE
SUBIECTUL LECŢIEI: PILDELE MÂNTUITORULUI
TIPUL LECŢIEI: EVALUARE
SCOPUL LECŢIEI:
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2 Identificarea, în pildele studiate, a modalităţilor de relaţionare cu Dumnezeu
2.2 Comunicarea clară şi corectă a conţinutului şi mesajului moral-religios din textele studiate
3.2 Identificarea învăţăturilor morale care se desprind din pildele Mântuitorului
4.1 Integrarea în comportamentul cotidian, a învăţăturilor morale cuprinse în pildele Mântuitorului
5.1 Aplicarea modelului de comportament al Samarineanului milostiv în relaţiile cu persoanele de alte credinţe şi convingeri

STRATEGIA DIDACTICĂ:
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: TEST DE EVALUARE
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR: activitate individuală.
RESURSE:
OFICIALE: Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a V-a
Planificarea calendaristică anuală, clasa a V-a

TEMPORALE: număr de lecţii: 1


Durata: 50 minute
BIBLIOGRAFICE:
Biblia sau Sfânta Scriptură, EIBMBOR, Bucureşti, 1982
Muha, Camelia, Caiet de religie creştin ortodoxă, clasa a VI-a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2009
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele C. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evalu-
Crt. lecţiei S. şi de organizare are
procedee învăţământ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Moment 2’ Salutul Salutul
organizato- Rugăciunea Rugăciunea
ric Notarea absenţelor
Pregătirea pentru lecţia nouă Pregătirea pentru lecţia
nouă
2. Verificarea 6’ Se verifică cunoştinţele legate de Elevii răspund întrebărilor Conver- Activitate Apreci-
cunoştinţelor Sfintele Paşti din anii anteriori saţia frontală ere
şi pregătirea Elevii ascultă explicaţiile Explica- individu
elevilor cu atenţie ţia -ală
pentru
receptarea
noilor
cunoştinţe

3. Precizarea 3’ Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi Elevii scriu data şi titlul Explica- Activitate
titlului şi a titlul lecţiei: Tradiţii şi obiceiuri lecţiei în caiete şi ascultă ţia frontală
obiectivelor pascale observaţiile profesorului
lecţiei
4. Comunica- C1 16’ Se citeşte lecţia de către elevi şi se Citesc lecţia şi apoi Lectura Fişa de Activitate
rea noilor C2 expune acestora mai multe date urmăresc expunerea Explica- lucru individu-
cunoştinţe despre tradiţiile şi obiceiurile ţia Laptop ală şi
pascale Proiector frontală
5. Fixarea şi C3 6’ Se realizează prin rezolvarea Elevii rezolvă exerciţiile Exerci- Activitate
sistematiza- C4 exerciţiilor de pe fişa de lucru de pe fişa de lucru. ţiul individu-
rea cunoştin- individual şi frontal Conver- ală
ţelor saţia laptop Activitate Apreci-
Medita- frontală ere
ţia religi- individu
C5 oasă -ală

6. Asocierea şi 14’ Se adresează elevilor următoarele Elevii răspund la întrebări Conver- Activitate Apreci-
generaliza- C6 întrebări legate de Sfintele Paşti saţia frontală ere
rea individu
-ală

7. Aprecierea 2’ Se fac aprecieri generale şi Elevii ascultă aprecierile Activitate


activităţii individuale privind, atât pregătirea făcute de profesor. frontală
elevilor elevilor pentru lecţie, cât şi
implicarea în predarea noilor
cunoştinţe.
8. Încheirea 1’ Rugăciunea Rugăciunea
activităţii Salutul Salutul

S-ar putea să vă placă și