Sunteți pe pagina 1din 5

Şcoala Gimnazială nr 2 Almaşu Mare

Clasa a V a
Învăţătoare: Dat Ionela

PROIECT DE LECŢIE

OBIECTUL: Educatie plastică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Culori şi nonculori

TEMA PLASTICĂ: Amestecul dintre culori

SUBIECTUL: Primăvara

TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

SCOP: -Îmbogăţirea cunoştinţelor elevilor despre culori;


-Dezvoltarea capacităţii de a obţine nuanţe, prin amestecul culorilor;
-Consolidarea deprinderii de a folosi materialele de lucru;
-Dezvoltarea sensibilităţii artistice: simţ artistic, spirit de ordine şi disciplină, voinţă, atenţie voluntară şi a
creativităţii artistice;
-Dezvoltarea limbajului artistico-plastic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să enumere grupele de culori (culori primare, culori binare, culori calde, culori reci,
nonculori);
O2- să recunoască grupele de culori în diferite contexte;
O3- să identifice pe imagini amestecurile dintre culori;
O4- să obţină nuanţe, prin amestecul culorilor;
O5- să realizeze o compoziţie cu subiectul “Primăvara”, folosind amestecul culorilor;
O6- să analizeze critic şi autocritic lucrările colegilor şi lucrarea proprie după criteriile
cunoscute, motivându-şi preferinţa pentru o lucrare sau alta.

Elementele activităţii de predare- învăţare

Tipuri de învăţare: operaţională, receptiv-reproductivă, inteligibilă, creativă.


Tipuri de interacţiune: expozitivă, dialogată, bazată pe activitatea independentă a elevilor.
Tipuri de strategii: inductivă, deductivă, mixtă.
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, instructajul verbal, exerciţiul, munca
independentă, demonstraţia, observaţia.
Material didactic: reproduceri de artă, planşe demonstrative, Steaua culorilor.
Material bibliografic: 1) “Metodica predării educaţiei plastice la clasele I-IV”, Maria Ilioaia, EDP, Bucuresti, 1981
2) “Dicţionar plastic”, Ion Susala, Ed. Sigma, 1990
3) “Ghid metodic de educaţie plastică”, Maria Cristea, V. Niţescu, D.H.Panait, E.S.Stănescu, Ed.
Petrion, Bucuresti, 1998

.
SECVENŢELE OBI CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII SITUAŢII DE
LECŢIEI E INSTRUIRE
C
T
I
V
E
I. MOMENT - Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei: Prin interacţiune
ORGANIZATORIC acuarele, bloc de desen, apă, cârpă expozitivă şi procedeul
- Corectarea poziţiei în bancă; instructajului verbal, se
- Deprinderea de ordine şi disciplină. cere elevilor să
pregătească materialele
necesare desfăşurării
lecţiei, se stabileşte
ordinea şi disciplina.

II. Tip de învăţare: operaţională, receptiv-reproductivă, Interacţiune: dialogată;


REACTUALIZAREA inteligibilă. Strategie: deductivă;
CUNOŞTINŢELOR Metode si procedee:
ANTERIOARE O1 - Reactualizarea cunoştinţelor: conversaţia, exerciţiul,
- culori primare (roşu, galben, albastru) observarea, demonstraţia;
- culori binare (oranj, verde, violet) Evaluare: formativă,
- culori calde (roşu, galben, oranj) frontală, individuală, probă
- culori reci (albastru, verde, violet) practică;
O2 - nonculori (alb, negru) Material didactic:
O3 - Identificarea grupelor de culori în diferite contexte; reproduceri de artă,
- Identificarea amestecurilor culorilor pe imagini. imagini.

III. MOMENT Tip de învăţare: operaţională, inteligibilă. Interacţiune: dialogată;


ANCORĂ O3 Strategie: deductivă;
- Identificarea amestecurilor culorilor din natură (pe Metode şi procedee:
fruze); conversaţia,
- Se discută despre anotimpul primăvara: lunile de problematizarea;
primăvară, schimbările în natură, nuanţele frunzelor) Evaluare: formativă,
- Se recită strofe din poezii dedicate primăverii, orală, frontală, probă
prezentându-se imagini cu acest anotimp practică;
Material didactic: imagini

IV. ANUNŢAREA -Receptarea temei plastice: “Amestecul dintre culori” şi Interacţiune: expozitivă;
SUBIECTULUI a subiectului: “Primăvara” Metode şi procedee:
explicaţia.

V. DIRIJAREA Tip de învăţare: operaţională, receptiv-reproductivă, Interacţiune: dialogată,


ÎNVĂŢĂRII inteligibilă, creativă expozitivă;
Strategii: deductivă;
- Alegerea temei potrivite subiectului “Primăvara”: Metode şi procedee:
peisaj (în pădure, în parc, pe câmp, în grădină), etc. conversaţia, explicaţia,
- Culori folosite: amestecul culorilor calde – reci, exerciţiul, demonstraţia;
primare – binare. Material didactic:
O4 - Se demonstrează la tablă modul de obţinere a reproduceri de artă,
amestecurilor; materiale necesare
- Criterii de evaluare: 1. respectarea temei plastice demonstraţiei;
2. realizarea subiectului Evaluare: formativă,
3. realizarea amestecurilor dintre orală, frontală, probă
culori practică.
4. organizarea spaţiului plastic
(acoperirea întregii planşe)
5. grad de finalitate
VI. OBŢINEREA Tip de învăţare: creativă, operaţională Interacţiune: bazată pe
PERFORMANŢEI activitatea independentă a
O5 -Realizarea planşei cu subiectul: “Primăvara” elevilor;
Strategie: deductivă;
Metode si procedee:
observatia dirijata,
explicaţia;
Evaluare: individuală,
formativă, probă practică.

VII. ASIGURAREA Tip de învăţare: operaţională Interacţiune: dialogată;


RETENŢIEI ŞI A Metode şi procedee:
TRANSFERULUI O6 -Realizarea unei expoziţii cu lucrările elevilor conversaţia, explicaţia.
-Analiza şi evaluarea lucrărilor personale şi ale
colegilor după criteriile stabilite
-Alegerea celei mai corect realizate planşe

VIII. ASIGURAREA -Se realizează ordine şi curăţenie în bănci (strângerea Interacţiune: expozitivă;
FEED-BACK-ULUI acuarelelor, aruncarea apei din borcan) Metode şi procedee:
FINAL instructajul verbal.

S-ar putea să vă placă și