Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Lunca - structura Sântu


Învățătoare : Gavriloaie Oana-Maria
Data: 23 ianuarie 2018
Clasa: C.P. , I ,a III-a . a IV-a
Disciplina: CLR, Limba Română, Matematică , MEM , Științe, AVAP
Subiectul: ” Mica Unire- 24 ianuarie 1859”
Tipul lecţiei: -de formare de priceperi şi deprinderi
-fixare și sistematizare a cunoștințelor

Obiective operaţionale:
1. să manifeste interes pentru activitățile propuse
2.să participe activ la activităţiile propuse
3. să comunice verbal corect atunci când e solicitat
4. să rezolve operațiile matematice indicate
5. să utilizeze corect uneltele de lucru în vederea realizării unor lucrări practice și de îndemânare
RESURSE
A. Bibliografice:
1. oficiale: - Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998.
2. pedagogice: - Cerghit I., Radu I.T., Popescu E., Vlăsceanu L., Didactica, manual pentru clasa a X-a, şcoli normale,
Editura
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1991.
3. metodico-didactice: -Violeta Faliboga, Virginia Ghercu, Abilităţi practice, clasele I-IV – Ghid metodic;
-Mărioara Ianoş, Margareta Cabalău, Valerica Beldiman, Caiet de lucru manual pentru clasa I,
Editura Polirom, Iaşi, 1998.
B. Metodologice:
1. strategia didactică: dirijată, algoritmică
2. metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia
3. forme de organizare: individuală, frontală
4. mijloace de învăţământ: planşe model, hârtie colorată foarfece, lipici, carton colorat, creion, carioci.
C.Temporale: 50 minute
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Activitatea învăţătoarei şi a elevilor Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizar
e
I. Captarea atenţiei Captarea atenţiei se realizează prin anunțarea faptului că în Imagini
cursul orei vor avea o lecție frumosă care implică cunoștințe Conversaţia Chestionare
matematice , de limba română, științe , abilități practice. orală
Se amintește că urmează un eveniment important în istoria Frontală
românilor și anume , sărbătorirea Unirii de la 24 ianuarie
1859.

II. Anunţarea Se anunță că în timpul activităților vor discuta, citi rezolva


obiectivelor exerciții matematice și vor colora , decora decupa , toate
aceste actvități realizându-se în vederea sărbătoririi” Micii
Uniri”
III. Actualizarea Se realizează un scurt dialog despre dansul popular intitulat Conversaţia Fișe de Frontală Chestionare
cunoştinţelor „horă”, despre costumele naţionale româneşti, având ca Observaţia lucru orală
suport un tablou ce înfăţişează o horă. dirijată Imagini
Se amintește faptul că cel care a scris versurile poeziei
”Hora Unirii” este poetul Vasile Alecsandri , punându-se pe
muzică , aceste versuri au devenit imnul Unirii de la 24
ianuarie.
IV . Dirijarea învățării Activitate indirectă : Explicaţia
Li se împarte elevilor din clasa a III-a și a IV-a fișe de lucru Fișe de Observare
pe care sunt prezentate poezia ” Hora Unirii” , alături de Observaţia lucru Frontală sistematică
chipul domnitorului înfăptuitor al Micii Uniri, Alexandru Ioan
Cuza, precum și imaginea unei hore . Li se cere să citească
cu mare atenție poezia , de două ori, în gând, (apoi fiecare
dintre ei va citi cu voce tare câte o strofă din poezie.)
Se trece apoi la analiza poeziei , și anume :
- să numeroteze fiecare strofă a poeziei,
-să sublinieze substantivele care arată: ființe, lucruri corpuri
cerești,
-să gasească câte o însușire pentru anumite substantive,
- să găsească rimele de la finalul fiecărui vers,
-să gasească cuvinte care arată acțiunea , unul, în fiecare
vers.
Activitate directă:
Se cere elevilor de clasa I și clasa pregătitoare să fie atenți
la demonstrația realizării unui steag tricolor .
Apoi singuri vor realiza după indicațiile cerute , prin
operațiunea de lipire , câte un steag.
După realizarea steagului se va trece la numărarea
steagurilor obținuteși treptat se va trece către activitatea de
matematică și explorarea mediului propusă. Li se atrage Exercițiul
atenția elevilor , din nou asupra datei de 24 ianuarie . Se Explicația
stabilește anotimpul corespunzător , schimbările ce au loc în
natură . cum se pregătesc plantele și animalele pentru
anotimp.
Apoi se revine la cifra 24 se cere elevilor să :
- spună ce numere recunosc în cifră ( 2 și 4) ,
-să găsească vecinii numerelor 2 și 4
-să compare cele două numere
-să asocieze după indicatiile date numărul cu mulțimea de
obiecte corespunzătoare
Se vor realiza operații de adunare și scădere oral cu ajutorul
cartonașelor speciale.
Clasa I va realiza descompunerea numărului 24 în zeci și
unități. Vor descompune și alte numere formate din zeci și
unități , apoi le vor recompune după model.
Se trece la schimbarea activităților directe și indirecte ale
claselor .
Activitate indirectă:
Clasa I și clasa pregătitoare vor primi câte o foaie de colorat
și decupat drept recompensă pentru participarea la activitățile
propuse.
Activitate directă:
Se va verifica oral cu elevii claselor a III-a și a IV-a textul
poeziei precum și rezolvarea cerințelor. Exercițiu
Apoi se trece la rezolvarea de exerciții matematice orale
propuse de învățătoare .
Urmează să se realizeze și activitatea plastică : decorarea,
colorarea și decuparea costumului popular românesc , după
modelul dat .
Se prezintă etapele de lucru şi se demonstrează modul de
realizare.
V. Obținerea Elevii reușesc să realizeze individual sau în grup , cerințele , Şablon
performanței lucrează cu atenție , interes. Participă activ la activități. Demonstraţia Foarfece,
Învăţătoarea urmăreşte modul cum lucrează copiii, acordând Explicaţia lipici, hârtie Observare
indicaţii individuale şi ajutor celor care întâmpină dificultăţi. glacee, Individuală sistematică
Pentru îmbogăţirea şi înfrumuseţarea lucrării li se sugerează carton
elevilor să completeze lucrarea prin ornarea costumelor colorat,
populare cu linii şi puncte, prin desenarea feţei şi a părului creion
dansatorilor.
VII. Feedback-ul Se realizează expunerea lucrărilor obținute pe planseta de Conversaţia Evaluare
lucru , se vor admira lucrările practice, elevii sunt încântați de Lucrarea Frontală reciprocă
activități,
VIII. Evaluarea Se analizează lucrările realizate, îndemnând elevii să Autoevaluare
observe plusurile şi minusurile, creativitatea şi îndemânarea Conversaţia Planşe Frontală Evaluare
realizatorilor, şi se organizează expoziţia. reciprocă
Se încurajează critica constructivă aspra activității .
IX. Retenţia Se reamintesc etapele de lucru parcurse în realizarea Planşe Frontală Autoevaluare
activităților Conversaţia
X. Transferul Se încurajează elevii să spună de ce e importantă pentru Conversaţia Frontală
poporul român ziua de 24 ianuarie și cu ce le-au fost de folos
toate activitățile realizate.

S-ar putea să vă placă și