Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Institutia:: Liceul Teoretic ,,Dante Alighieri”


Data: 15. 03. 2019
Clasa: a III-a ,,D”
Învatator: Paladi Ana
Disciplina: Educația tehnologică
Subiectul lectiei: Punctul cruciulita
Tipul lectiei: Consolidarea si dezvoltarea cunostintelor
Durata: 45 minute

OBIECTIVELE LECŢIEI:
La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil:
O1. să relateze despre materialele și ustensilele necesare pentru cusătură;
O2. să utilizeze toate materialele necesare pentru a efectua punctul cruciulita;
O4. să utilizeze toate materialele necesare pentru a executa punctul cruciulita;

O5. să dezvolte creativitatea prin crearea unei cusături in cruciulita.

Produse: Criterii de succes:


Confectionare de lucrari 1. Selectez si pastrez in conditii adecvate
materialele, ustensilele necesare;
2. Respect etapele tehnologice;
3. Utilizez schite, scheme si diferite
tehnici de lucru;
4. Realizez lucrarea cu acuratete;
5. Respect normele de igiena si protectie
a muncii;
6. Finisez articolul.

Strategii didactice
-Forme de organizare: individuala, frontala;
-Metode şi procedee: conversația, descoperirea, explicația,
demonstrația.
-Mijloace de învăţare: manual, imagini.
Strategii de evaluare: autoevaluare
Bibliografie:
1. CURRICULUM NAȚIONAL Învățământul primar Chișinău, 2018.

2. REPERE METODOLOGICE PRIVIND ORGANIZAREA PROCESULUI


EDUCAȚIONAL LA EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ ÎN ANUL DE
STUDII 2018-2019.

3. METODOLOGIA PRIVIND IMPLEMENTAREA EVALUĂRII


CRITERIALE PRIN DESCRIPTORI CLASA A III-A Chișinău, 2017.

4. Educați tehnologică, manual pentru clasa a III- a.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

T Strategii didactice Strategii de


Etapele Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace Forme de evaluare
lecţiei procedee organizare
a activităţii
Moment Vor fi asigurate condițiile Organizarea clasei; 1’ Conversaţia Frontal Capacitatea de
optime desfășurării lecției
organizatoric pregǎtesc materialele Concentrare a
de educatia tehnologică,
pregatirea materialelor necesare atenţiei
didactice necesare
Apreciere
Captarea Descoperirea subiectului cu
5’ Descoperirea
ajutorul Alfabetului cifrat. Frontal
atenţiei Explicația
-Pe tablă sunt niște litere iar Alfabetul
Individual
sub ele sunt cifre, fiecărei Conversaţia
cifre i se atribuie o literă, cifrat
iar la tablă sunt scrie niște
litere. În locul cifrelor
trebui să scrieți literele
astfel ve-ți afla care va fi
subiectul lecției de azi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 Elevii
descoperă subiectul
Punct cruciulita
Anunţarea Anunțarea subiectului: 5’ capacitatea
Elevii sunt atenti la de a face
subiectului Astazi la lectie vom efectua conversația Frontal
anunatarea temei si a
cunostinta cu
lecţiei şi a puntul cruciulita pe prosop obiectivelor
obiectivele
obiectivelor
educatia
acesteia
tehnologica
Se prezinta elevilor
lucrarea- model si
Demonstrarea
impreuna cu elevii se
Elevii sunt atenti la Explicația Frontal Observarea
modului de identifica materialele din Conversația Panza
explicarea etapelor 10’
lucru
care este alcatuita lucrarea
punctul cruciulita Demonstrația Ac comportamentului

Ata non-verbal
Se explica si se
demonstreaza modul de
executie al lucrarii (etapele
de lucru):
1. Se executa de la
stanga spre
dreapta(pasul de
baza);
2. Se executa de la
dreapta spre stanga,
lucrand cu acul de
sus in jos(pasul de
acoperire).

Anexa1
Model de cruciuliță
Realizarea
Frontal
lucrarii
propriu-zise Invatatoarea solicita
elevilor sa realizeze
lucrarea corespunzatoare, Aprecieri globale
Conversatia
Analiza orientandu-se dupa etapele si individuale
lucrarilor de lucru expuse, folosind
corect tehnicile de lucru. Pe
parcursul lectiei indrum,
corectez, incurajez.
Incheierea Se fac aprecieri pentru a
lectiei vedea munca depusa de
elevi in efectuarea
cruciulitei
Se vor face aprecieri
Conversatia Frontal
generale si individuale
asupra participarii elevilor
la lectie, precum si a
comportamentului lor pe
parcursul lectiei.
ANEXA 1
Liceul Teoretic,,Dante Alighieri”

Proiect didactic

la Educaţia tehnologică

Învaţător:: Paladi Ana

Chișinău, 2019

S-ar putea să vă placă și