Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.03.2019
GRUPA: Mare 2
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Pisicile aristocrate”
PROPUNĂTOR: Croitoru Elena Mariana

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Ştiinţe


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „Numără şi potriveşte”
TEMA ACTIVITĂŢII: Numărul şi cifra 9
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare şi fixare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL:

 Fixarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-9 ;


 Recunoasterea vecinilor numerelor.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

 O1- să alcătuiască mulţimi de obiecte cu un număr dat de elemente, pe baza cunoştinţelor anterioare;
 O2- să numere corect, logic, cursiv,crescator şi descrescator în concentrul 1-9, pe baza cunoştinţelor anterioare şi cu ajutorul
materialelor;
 O3- să raporteze cantitatea la număr şi cifră sau numărul şi cifra la cantitate, pe baza cunoştinţelor anterioare şi explicaţiilor
primite;
 O4- sa recunoasca vecinii numarului mai mici si mai mari cu o unitate, pe baza cunoştinţelor anterioare
 O5- să utilizeze materialul didactic conform cerinţelor.
SARCINA DIDACTICA: Copilul numit va numara crescator si descrescator, va manui materialul, va verbaliza actiunea facuta, va
numi vecinii numerelor.

REGULILE JOCULUI:

- jocul se desfasoara pe doua echipe;

- fiecare copil trebuie sa rezolve sarcinile;

- fiecare raspuns este recompensat cu o floare;

- castiga echipa care are mai multe floricele.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele, intrecerea, recompensele, deplasarea, manuirea materialului.

ORGANIZAREA JOCULUI: frontal, individual, pe echipe.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee : observaţia, explicaţia, conversaţia, exerciţiul, problematizarea.


 Mijloace de învăţământ : joc didactic,planşă
 Forme de organizare a activităţii : frontal, individual, în grup.

RESURSE :
 Umane : Preşcolarii grupei Mare 2
 Spaţiale : sala de grupă
 Temporale : 30-35 minute
BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani;


 Repere metodice in insusirea notiunii de numar pentru invatamantul prescolar, primar si gimnazial, coord. Rata, Ctin, Editura
AS’S, Iasi, 1999;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE OB. CONŢINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


ACTIVITĂŢII OP. ACTIVITĂŢII

METODE SI MIJLOACE FORME DE


PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE

1.Moment Se vor organiza spaţiul şi


organizatoric climatul educativ într-un mod
optim desfăşurării activităţii
propuse.
- aerisirea sălii de
grupă;
- aranjarea meselor şi
scaunelor pentru lucrul
in echipa
- pregătirea materialului
didactic.

3. Captarea atenției Conversaţia Ghicitoare Frontal Orală


Se va realiza captarea atenţiei
prin ghicitoarea compusa
special pentru ei:

Numar sunt, dar care oare?

Hai sa-ti dau o indrumare!

Cred ca seman c-un carlig,

Sau poate c-un polonic.

Încă nu ai inteles?

Cine este desenat

Ca un şase răsturnat?

2. Reactualizarea Se reactualizeaza si se verifica Conversaţia Cifrele Frontal Evaluarea


cunoştintelor cunostintele copiilor despre cartonate capacitatii de a
numerele 1-9 prin mai multe Explicatia identifica prin
O2 procedee: formarea sirului apreciere
numeric; numaratul inainte si Plansa cu globala multimi
inapoi; recunoasterea semnului Exercitiul multimile cu un anumit
grafic; recunoasterea vecinilor. nr. de elemente
Se prezinta o plansa ce
infatiseaza un peisaj de
primavara alcatuit din multimi
de elemente cuprinse intre 1 si
9. Evaluarea
O1 Se discuta imaginea: cunostintelor
-Care sunt obiectele cuprinse in copiilor cu
acest tablou? privire la locul
Se vor forma multimi dupa numerelor in
forma si se vor ordona aceste sirul numeric
multimi in sir crescator, pornind 1-9
de la multimea cu cele mai
putine elemente pana la cea cu
cele mai multe elemente.
- Hai sa vedem cui îi plac
pisicutele?( dintre cei care spun
ca le plac aleg pe cineva care
sa iasa sa numere pisicutele si
sa lipeasca pe tabla magnetica
cifra corespunzatoare.
- Ce multime ati asezat?
(multimea pisicutelor)
- Ce numar corespunde multimii
O3 pisicutelor? (numarul 6)
- Asezati sub aceasta multime
cifra corespunzatoare
numarului 6. (cifra 6)
- Asezati pe tabla multimea care
are cu un element mai putin
decat multimea pisicutelor.
- Numara elementele acestei
multimi si aseaza cifra
corespunzatoare.(5 florile)
- Asezati pe tabla multimea care
are cu un element mai mult
decat multimea pisicutelor.
- Ce multime ati asezat?
(multimeagramezilor de fan)
- Ce numar corespunde acestei
multimi? (numarul 7)
- Ce cifra corespunde numarului
7? (cifra 7)
- Asezati pe tabla multimea
formata din oua.
- Ce numar corespunde acestei
multimi? (numarul 7)
- Ce cifra corespunde numarului
9? (cifra 9)

Apoi se va numara inainte si


inapoi in limitele 1-9, se vor
stabili vecinii lui 3, 6, 7.
- Care este locul numarului 2 in
O4 sirul numeric?
- Care este vecinul mai mare cu
o unitate a numarului 1?

4. Anuntarea jocului Se vor prezenta într-o manieră Explicaţia Frontal


didactic şi a accesibilă copiilor tema şi
obiectivelor obiectivele activităţii.

5.Desfasurarea Frontal
jocului didactic Astazi, vom juca jocul
matematic ”Numara si În grup
potriveste?” – cu scopul de a
cunoaste din ce in ce mai bine
numerele si cifrele
corespunzatoare, de a numara
corect crescator si
descrescator, sa gasim vecinii
numerelor.

Pentru ca jocul nostru sa fie Conversatia


mai frumos, va trebui sa ne
impartim in doua echipe:

- echipa florilor si echipa


fluturilor (delimitarea Flori
echipelor )
Fluturi
- Voi trebuie sa fiti foarte
atenti la cerintele mele.

Pe rand cate un copil din


fiecare echipa va fi invitat sa
extraga din cosulet un plic,
care va fi citit de catre mine si
apoi echipa respectiva va
rezolva sarcina asa cum i se
cere. Cei care rezolva corect
fara sa greseasca vor fi
aplaudati si recompensati cu
cate o floricica.

Va iesi castigatoare
numai echipa care
acumuleaza cele mai multe
flori.

După ce au primit explicațiile


necesare desfășurării jocului,
urmează jocul de probă,
pentru a verifica dacă toți
copiii au înțeles regulile
jocului.

In prima parte a jocului se


vor face exercitii –cate un
membru din fiecare echipa va
aseza la tabla magnetica Exerciţiul
cifrele in sir crescator sau
descrescator in functie de
sarcina ceruta.

a) pentru echipa Observarea


florilor modului de
rezolvare a
O2 de la 1 la 5; sarcinilor de
catre copii.
de la 6 la 9;

de la 8 la 4.

-pentru fluturi:

de la 2 la 6;

de la 3 la 8;

de la 5 la 1.

b) raportarea cantitatii la
numar ( cifra)
O3 * Voi ridica paleta cu cifra Paleta cu
8.Cer copiilor sa aseze in numar
pom flori cate indica cifra
Floricele
* ridic paleta cu cifra 4. Cer autocolante
copiilor sa aseze in pom un
numar mai mic de fluturi cu 1 Cosulete
decat arata cifra de pe paleta.
Cifre
In partea a doua a jocului cartonate
se vor efectua exercitii cu
material individual si
compunere de probleme orale
de adunare si scadere – oral si
scris.

EXERCITII

Scoateti pe masa atatea flori


cate batai auziti – 5 – ( copiii
scot florile si le numara). Mai
scoateti inca ( arat 2 degete).
Copiii lucreaza. Cate flori aveti
in total ? Ce operatie ati efectuat
?

Fiecare echipa isi va delega


un coechipier care va scrie la
tabla exercitiile.
O5 Scoateti atatia fluturi cate batai
auziti – 9 . Copiii lucreaza.
Acum puneti inapoi in cosulet Problematizar
atatia fluturii cati iezi are capra ea
din povestea „Capra cu trei iezi”
– 3. Rezolvare: Cati fluturi aveti
acum pe masa? Ce operatie ati
efectuat ? ( se va proceda ca la
exercitiul anterior).

6.Obţinerea Voi cere capitanului echipei Conversaţia Cosulet cu Frontal Evaluarea


performanţei sa extraga un biletel din Explicaţia biletele intelegerii de
cosuletul meu si sa ridice in catre copii a
picioare atatia copii cat indica algoritmului de
semnul grafic scris si un copil realizare a
sirului numeric
O2 din cei alesi va numara
crescator/descrescator dupa
cum este indicat in biletel.

7.Evaluarea
activităţii Verificare – daca toti Conversaţia Buline Frontal Orală
coechipierii fiecarei echipe au Observaţia
lucrat corect si in timpul
stabilit, fiecare echipa
primeste cate 9 puncte
(floricele) Cate un punct
pentru fiecare sarcina
rezolvata corect.

Orala
8.Încheierea Se fac aprecieri asupra Conversaţia Frontal
activității implicării copiilor în activitate
și a colaborării în vederea
realizării temei.

S-ar putea să vă placă și