Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie

Studentul stagia:Obrintețchi Dumitrița


Clasa: a IV-a „C”
Studentul stagia:Obrintețchi Dumitrița
Disciplina:Educația tehnologică
Data: 15.12.2016
Subiectul lecţiei: Lucrul cu hîrtia. Fluturi origami
Tipul lecţiei: mixtă
Subcompetenţe: Confecționarea obiectului proiectat respectând tehnologia operațiilor și etapelor de confecționare.
Obiective: Elevul va fi capabil:
O1 - să utilizeze tehnici de lucru diferite tăiere, lipire;
O2 - să execute corect operațiile necesare realizării lucrării ;
O3 - să participe la activitățile propuse la lecție;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observaţia, creativitatea, anexe,cîntec.
Forme de organizare: frontală, pe grupe şi individuală;
Mijloace didactice : clei, foarfice, mascote.
Strategii de evaluare : evaluare formativă interactivă.

Produsul evaluat Criterii de succes


P3 1. Selectez și păstrez in condiții adecvate materialele si
ustensilele necesare.
2. Respect etapele tehnologice.
3. Utilizez schițe, scheme si diferite tehnici de lucru.
4. Realizez lucrarea cu acuratețe.
5. Respect normele de igiena si protecție a muncii.
6. Finisez articolul.
Bibliografie:
1. Curriculum școlar, clasele I-IV. Chișinău: Lyceum, 2010.
2. Ghid de implementare a curriculumului, clasele I-IV. Chișinău: Lyceum, 2011
Scenariul lecţiei
N Etapele Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic Strategii didactice Strategii
lecţiei de evaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace Mod de
procedee didactice organizae
1. Evocare 1. Moment organizatoric
(1min.)
Asigur condiţiile optime Se pregătesc pentru Materiale Frontal
pentru buna desfăşurare a lecția de educația necesare
lecţiei. tehnologică lecţiei
Încălzirea atmosferei din
clasă prin povestea
„Fluturașului„(Anexa1) Elevii ascultă povestea

-Eu am hotărît să-l invit pe


copăcel la noi în clas. A
venit toamna și ar fi bine
să aducem mai multe Anexa 1
culori la noi în clasă.
O3 -Dar cum arată toamna? Elevii își expun părerile.
-Frumosă Conversația
-Argintie
-Minunată
-Sclipitoare
-Magică
Se anunță subiectul lecției.
2. Realizarea -Vă propun să-l împodo-
sensului bim cu fluturași
confecționați de voi însuși.
Pe masă elevii au toate
materialele pregătite din
timp: Observația
-hârtie colorată;
-un compas sau un creion
și un pahar (pentru a
desena ceruri pe carton sau Cerculețe
hârtie colorată) colorate
-o foarfecă; Clei
-o panglică sau sfoară;
-lipici solid;
Se repetă regulile de
securitate la orele de Elevii numesc regulile
educație tehnologică. de securitate la orele de Fontal
Se explic etapele de educație tehnologică:
confecționarea fluturașului. 1. Înainte de a
1.Desenați pe hârtia începe orice lucru, luaţi
colorată sau pe cartonul cunoştinţă cu reguli de
ales, 16 cercuri simetrice protecţie a muncii şi de
apoi decupați-le pe fiecare tehnica securităţii şi Cerculețe
cu grija. respectaţi-le cu stricteţe; Explicaţia colorate
2.Împaturiți toate cele 16 2. În timpul lucrului Clei
cercuri din hârtie (carton) locul nu trebuie să fie forfece
pe jumatate. aglomerat;
3.Lipiți toate cele 16 3. Pentru lucru va fi
O1 cercuri unul de altul cu doar instrumentul
ajutorul lipiciului solid; necesar;
O2 4. Atașați cu grijă panglica 4. trebuie să se
iar apoi lipiți primul cerc lucreze doar cu
de ultimul închizând astfel instrumentele în stare de
globul. funcţionare şi care sînt
bine ascuţite;
5. Instrumentul NU
se lasă cu tăişul în sus;
6. Cuţitele se
transmit doar cu mînerul
înainte;
7. Nu ţineţi degetele Cerculețe
în zona de acţiune a colorate
unui instrument; Clei
Detaliile nu trebuie
tăiate în poziţia de
atîrnare a lor;
8. După finisarea
lucrului, cuţitele trebuie
păstrate în huse;
9. În cazul unei
traume, nu intraţi în
panică, ci acordaţi prim
ajutor celui care s-a
rănit, apoi adresaţi-vă la
punctul medical;
10. Toate lucrările cu
substanţe chimice
dăunătoare (lac,
dizolvanţi, vopsea etc.) Observare
trebuie efectuate afară
sau întro încăpere
aerisită;
11. După lucru faceţi
curăţenie în atelier şi
Învățătoarea demonstrează spălaţi-vă pe mîini cu
desfășurarea lucrării de 2 săpun.
ori.
Rog elevii să repete etapele
de lucru. Conversația
Elevii ascultă atent
O2 explicația învățătoarei. Frontal
O3 Elevii repetă etepele de
lucru.
1.Desenăm pe hârtia
colorată sau pe cartonul
ales, 16 cercuri
simetrice apoi decupați-
le pe fiecare cu grija.
2.Împaturăm toate cele
16 cercuri din hârtie
(carton) pe jumatate.
3.Lipim toate cele 16
cercuri unul de altul cu
ajutorul lipiciului solid;
4. Atașăm cu grijă pan-
glica iar apoi lipi-
ți primul cerc de ultimul
închizând astfel globul.

Elevii lucrează
independent. Cei care
O1 nu au înțeles rog colegii
O2 să-i ajute. Elevii Individual
lucrează sub fonul
muzicii.

Pentru a pune fluturașii pe


copăcel li se propune să
facă cîte o urechișă la Elevii își pun lucrările
3 Reflecţia dorința lor. pe copăcel punîndu-și Brad
O3 doleanțele. Individual
Le propun celor care au
finisat lucrarea să se
apropie de copăcel și să Elevii spun proverbele
agațe lucrarea executată cunoscute de ei,unele
spunând câteva cuvinte de chiar lămurindule.
încurajare.
Înainte de a trece la
următoarea etapă a lucrării
aș dori să văd dacă
cunoașteți proverbe despre
muncă .

-Clasa e împodobită, dar se


aude la ușă cineva.Oare -E zâna toamnei!
cine este?
-Dragă zână te-ai rătăcit?
Pînă la matineu au mai
rămas nenumărate zile
-Bună ziua copii!Am auzit
că astăzi la educația tehno-
logică o să împodobți
copăcelul în culorile mele
și am venit să văd cît e de
frumos!E foarte frumos!
-Și fiindcă ai venit Zâno! I-
a loc fii oaspete de onoare.
-Elevi,copăcelul e frumos
dar e c-am trist,nu vreți să-l
faceți să zîmbească poate Frontal
cineva știe știe vre-o
poezie? O fetiță recită o poezie
-Elevii clasei a IV- cunosc
multe poezii, dar noi vrem
să interpretăm un
cîntec,poate vine și soarele Elevii interpretează un
la noi în țară. cîntec.
Îi spunem zânei,drum
bun.O mai șteptăm pe la
noi.

La finisarea lucrărilor
elevii se autoevaluează
4 Extensie completînd fișa Criterii de
succes. Individul EFI
-Ați fost bravo. Fluturașii
confecționate de voi sunt
foarte frumoase.Copăcelul
parcă este mai vesel.

Pentru acasă confecționați


împreună cu părinții o
jucărie pentru
înfrumusețarea , pe care o Frontal
să o punem pe copăcel
nostru.
Anexa 1
Povestea fluturelui

“Într-o zi, un om văzu din întâmplare un cocon şi se opri să-l studieze. În mica lui gaură, omul observă un
fluture care se străduia să iasă. Rămase multe ore lângă cocon urmărind fluturele care părea că se află pe punctul
de a abandona, fără să poată ieşi prin gaura care rămânea mereu la fel de mică.
Omul decise atunci să ajute fluturele. Luă un cuţit, deschise coconul şi fluturele ieşi imediat. Totuşi, trupul
lui era slab şi amorţit, iar aripile mici şi fragile abia se mişcau. Omul continuă să-l observe, spunându-şi că aripile
fluturelui se vor deschide, dintr-o clipă în alta, şi că atunci insecta va putea să-şi ia zborul. Dar nu se întâmplă
nimic! Fluturele îşi petrecu restul vieţii târându-se pe pământ, cu trupul lui slab şi aripile chircite. Niciodată n-a
putut să zboare.
Ceea ce omul nu a înţeles, în intenţia lui de a-l ajuta, este că trecerea prin orificiul coconului i-ar fi permis
fluturelui să facă efortul necesar ca să poată trimite lichidele vitale din trupul lui aripilor, ceea ce i-ar fi permis să
zboare.
Ca şi fluturii, copiii învaţă să-şi deschidă aripile iar cei care îi înconjoară ştiu să le fie aproape, păstrând însă
distanţa potrivită.”
Pașii

1.

2.
3.

4.

5.
6.

S-ar putea să vă placă și