Proiectdidacticmatematica

S-ar putea să vă placă și

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa: Grădiniţa P.P.


Grupa: mare
Educatoare: paulamz
Domeniul stiinta: Activitate matematică
Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective de referinţă:
 să înţeleagă relaţiile spaţiale, să plaseze diferite obiecte într-un spaţiu dat, ori să se
plaseze corect el însuşi în raport cu un obiect dat
Scopul activităţii:
 fixarea şi adâncirea cunoştinţelor despre poziţiile spaţiale
 utilizarea corectă a limbajului adecvat relaţiilor spaţiale
Sarcină didactică:
 plasarea diferitelor obiecte într-un spaţiu dat
 recunoaşterea poziţiei spaţiale în care se află un obiect
Regulile jocului:
Copiii, împărţiţi în două echipe, vin pe rând la educatoare şi extrag un bileţel din
săculeţ. Educatoarea citeşte biletul şi copilul trebuie să aşeze obiectul aşa cum este
scris pe bilet.
Material didactic: machetă reprezentând o pădure, bileţele, săculeţ, jucării din pluş,
jetoane reprezentând flori de primăvară.
Obiective operaţionale:
O1-să denumească animalele din pluş, arătându-le grupei
O2-să plaseze obiectele: pe, peste, deasupra, dedesubtul, înăuntrul sau în afara unui
spaţiu/obiect dat, ţinând cont de ceea ce este scris pe biletul extras
O3-să spună unde a aşezat jucăria, utilizând limbajul adecvat relaţiilor spaţiale
respectiv: pe, peste, deasupra, dedesubtul, înăuntrul sau în afara unui spaţiu/obiect dat
O4 – să coloreze căţelul din faţa gardului, respectând conturul
Elemente de joc:, aplauze, mişcare, mânuirea jucăriilor, recompense, stabilirea echipelor
Subiectul activităţii: „Aşază jucăria”
Durata activităţii: 30-35 min.
Bibliografie:
 Bulboacă Madlena, „Metodica activităţilor matematice în grădiniţă şi clasa I”,Ed. Sigma, Bucureşti,
1996, pag. 25-35
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE OB. MET. ŞI
ACTIVITATEA EDUCATOAREI MIJ. DE ÎNV. EVALUARE
ACTIVITĂŢII OPER. PROC.
1 2 3 4 5 6
1. Introducere în La uşa sălii de grupă bate cineva. Un conversaţia -cadru observarea
activitate copil merge şi deschide, dar nu este observarea reprezentând o comporta-
nimeni, ci doar un cadou şi o scrisoare de pădure mentului
la Scufiţa Roşie, scrisoare pe care o citesc - scrisoare copiilor
cu voce tare: „Dragi copii din grupa - cadoul de la
mare, eu, Scufiţa Roşie, vă dăruiesc Scufiţa Roşie
câteva jucării pentru ca voi să vă jucaţi
cu ele şi să mă ajutaţi să-mi aleg un căţel
care să mă apere de lupul cel rău.”
Un copil despachetează cadoul.
2. Intuirea [Ce este în cadoul lăsat de Scufiţa Roşie?] conversaţia - jucării din -denumirea
materialului O1 [Ce jucării recunoaşteţi ? Denumiţi-le !] observarea pluş: câine, corectă a
„Dacă Scufiţa roşie ne-a lăsat aceste pisică, ursuleţ, jucăriilor
jucării, haideţi să ne jucăm un joc numit: raţă, iepuraş,
3. Anunţarea Aşază jucăria, joc în care voi trebuie să puişor, viţel
temei şi a aşezaţi jucăria în locul în care se cere pe
obiectivelor bileţel
1 2 3 4 5 6
4. Explicarea şi Un copil vine la mine şi extrage din -explicaţia - jucării din -însuşirea
demonstrarea săculeţul cu surprize un bilet. EU citesc demonstraţia pluş: câine, corectă a
regulilor biletul şi copilul trebuie să aşeze animalul pisică, regulilor
jocului unde este precizat pe bilet. ursuleţ, raţă, jocului
Împart copiii în două echipe: ghiocei şi iepuraş,
panseluţe. Fiecare răspuns corect este puişor, viţel
punctat şi aplaudat de către copii.
5. Executarea Execut un joc de probă pentru a vedea
jocului de O2 dacă, copiii au înţeles explicaţiile date.
probă O3 Un copil vine la mine, închide ochii şi
O2 extrage un bilet din săculeţul cu surprize.
Citesc biletul:„Aşază căţelul în spatele
O3 copacului ”
6. Desfăşurarea Un copil vine la mine, închide ochii şi -exerciţiul -amporă pe -aşezarea
propriu-zisă a extrage un bilet din săculeţul cu surprize. -observaţia care se ţine corectă a
jocului Citesc biletul:„Aşază pisica lângă căţel scorul jucăriilor, în
”. Dacă jucăria este aşezată corect, echipa echipelor, funcţie de ceea
din care face parte copilul este punctată cu jucăriile, ce este scris pe
o panseluţă sau un ghiocel, în funcţie de jetoane bilet
echipa din care face parte reprezentând -utilizarea
Vine un alt copil, din altă echipă. flori, bileţele corectă a
Se procedează la fel cu toţi copiii. limbajului
matematic
1 2 3 4 5 6
7. Complicarea În complicarea jocului copilul trebuie -exerciţiul - jucării din -aşezarea
jocului O2 să aşeze două jucării şi pe sine însuşi problemati- pluş: câine, corectă a
O3 acolo unde indică biletul: „Aşază răţuşca zarea pisică, animalelor şi
pe lac, iepuraşul lângă copac, iar tu în ursuleţ, raţă, pe sine însuşi,
spatele casei !” iepuraş, şi utilizarea
puişor, viţel corectă a
limbajului
O4 matematic
8. Evaluare Evaluarea activităţii se va realiza prin -exerciţiul -fişe de -corectitudinea
fişă de muncă independentă: muncă rezolvării
„Colorează căţelul din faţa gardului!” independentă fişelor
9. Încheierea Anunţ echipa câştigătoare, fiecare -ampora cu
activităţii echipă primind câte un punct pentru punctele
fiecare fişă rezolvată corect. fiecărei
Din cadoul Scufiţei Roşii se scot echipe,
recompensele copiilor, iar eu voi aprecia recompensele
comportamentul acestora de pe parcursul
activităţii.

S-ar putea să vă placă și