Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 05.12.2018
Grupa: Mijlocie
Educatoare: Moise Diana
Tema de studiu:”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema proiectului:”Din inaltul cerului cel sfant/Se aud colinde
susurand”
Subtema:”Calare pe magarus/Cine vine acus,acus?”
Domeniul experiential: Stiinte
Categoria de activitate: Activitate matematica
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tema activitatii: “Unde am ascuns ghetuta Mosului? “(pozitii
spatiale)
Scop: Să înţeleagă şi să numească relaţiile spaţiale relative, să plaseze
obiecte intr-un spatiu dat ori sa plaseze corect el insusi in
raport cu un reper dat.
Obiective operationale: O1- sa identifice pozitiile spatiale propuse;
O2- sa plaseze obiecte intr-un spatiu dat (sus,
jos, , pe, sub, dedesubt, langa
deasupra, aproape, departe)
O3- sa stabileasca relatii pozitionale intre obiecte
dupa diferite criterii, realizand comparatii ;
O4- sa verbalizeze actiunile efectuate folosind in
limbaj adverbele de loc si locutiunile adverbiale
corespunzatoare .

Sarcina didactica : recunoasterea locului pe care il ocupa obiectele in


spatiu ;
Regulile jocului : la o bataie din plame, copiii inchid ochii ; un copil numit
de educatoare, ascunde jucaria in locul indicat ; la doua
batai din palme, deschid ochii, precizeaza pozitia spatiala
a jucariei.
Elemente de joc : inchiderea si deschiderea ochilor, aplauze

Strategii didactice :
Metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
jocul,
Mijloace didactice : ghetute,, fise, creioane colorate
Durata : 20-25 minute
Bibliografie : Curriculum pentru invatamantul prescolar
Strategii didactice
Eveniment Continut stiintific Evaluare
didactic Metode si Material
procedee didactic
1. Moment Aerisirea salii de grupa.
organizatoric Asezarea meselor si
scaunelelor in forma de
careu. Pregatirea
materialului didactic
necesar.
Introducerea copiilor in
sala de grupa.
2. Captarea Se realizeaza prin Conversatia Ghetute
atentiei prezentarea Jucarii
materialului didactic
sub forma de surpriza.
3. Anuntarea - Copii, astazi il vom
temei si a ajuta pe Mos Nicolae sa Conversatia
obiectivelor denumeasca corect Ghetute
locul pe care il ocupa Jucarii
ghetutele in spatiu. Mos
Nicolae m-a rugat
frumos sa-l aduc la voi Explicatia
in clasa si sa-l ajutati sa
nu mai fie atat de
dezorientat. Voi il veti
ajuta jucand un joc care
se numeste :”Unde am
ascuns ghetuta
Mosului? “
4. Dirijarea La sectorul STIINTA se va
invatarii desfasura jocul didactic
matematic: Explicatia
Ghetute
”Unde am ascuns ghetuta
Mosului?”
a)explicarea regulilor
jocului si a sarcinii
didactice:
Explicatia
- - La o bataie din palma,
voi trebuie sa inchideti
ochii. Un copil numit
de mine, va aseza
ghetuta in locul
indicat. Dupa ce
copilul a asezat ghetuta
in locul indicat de
mine, eu voi bate de
doua ori din palme si
va voi intreba unde a
asezat copilul ghetuta.
Copiii raspund
individual, formuland
propozitii in care
folosesc adverbele de
loc potrivite. Demonstratia
Aplaudam raspunsurile
corecte.
b)jocul de proba
Jocul de proba se
realizeaza de catre 1-2 Jocul
copii.
c)desfasurarea propriu-
zisa a jocului:

Fiecare copil numit


asaza dupa cerinta alta
ghetuta in alte pozitii
spatiale propuse.
Complicarea jocului:

Numesc adverbe si
locutiuni adverbiale
care exprima pozitia
obiectelor in spatiu.
Copiii trebuie sa Explicatia
alcatuiasca cu acestea Observatia
propozitii simple
Raspunsurile corecte
sunt apaludate.

5. Obtinerea Formez 5 echipe de


performantei cate 5 copii
(echipa:rosie,galbena,
albastra,verde,portocali
u).
Fiecare copil primeste Explicatia
cate un ecuson in
functie de echipa din Pe grupuri,
Exercitiul Fise
care face parte. Fiecare individuala
echipa primeste cate o Creioane
sarcina: colorate
Echipa rosie: Rezolva
Sa deseneze o ghetuta corect
pe masa. sarcina
Echipa galbena: primita
Sa desenezeo ghetuta
langa masa.
Echipa albastra:
Sa deseneze o ghetuta
sub masa.
Echipa verde:
Sa deseneze o ghetuta
aproape de usa.
Echipa portocalie:
Sa deseneze o ghetuta
departe de usa.

6. Incheierea Fac aprecieri verbale Aprecieri


activitatii generale si individuale Conversatia verbale
asupra modului in care Frontala, pe
au raspuns copiii. grupuri ,
individuala

S-ar putea să vă placă și