Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Educatoare- Neculai Paula


Propunatoare- Novac Elena
Gradinita nr. 30, Galati

ACTIVITATEA: Activitati artistico plastice


TEMA: “Camp cu flori”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE REALIZARE: pictura
SCOPUL ACTIVITATII: consolidarea unor deprinderi de lucru pentu realizarea unei teme
date prin exersarea unor tehnici plastice invatate
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa realizeze creatii individuale cu tema data folosind tehnici si culori potrivite;
- sa-si organizeze in mod original spatiul plastic;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, invatarea prin cooperare
MATERIAL DIDACTIC: acuarela, carton, peturi, pensoane, burete,vase pentru apa, suport pentru expunerea lucrarilor.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita.
DURATA: 20 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Continutul stiintific Strategiile Evaluarea


didactic didactice
Moment Se aranjeaza mobilierul pe ateliere de lucru;
organizatoric Se aseaza materialul necesar desfasurarii activitatii.

Captarea Activitatea incepe cu un cantec “Daca vesel se traieste”; prin executarea miscarilor Exercitiul
atentiei cerute de text se face si pregatirea mainii pentru activitate si dinamizarea copiilor,
crearea bunei dispozitii.
Reactualizarea Voi purta o conversatie cu copiii pe marginea tabloului. Vor fi identificate Conversatia Orala
cunostintelor elementele redate si tehnicile folosite. Tabloul fiind neterminat copiii sunt pusi Elemente Motrica
intr-o situatie problema sa gaseasca solutii de a finaliza tabloul tinand cont si de de problematizare Frontala
elementele existente.
Anuntatea In aceasta activitate vom continua tabloul “Camp cu flori”.
temei Veti picta flori folosind tehnici de lucru invatate in alte activitati, materiale si Conversatia Orala
instrumente pe care le gasiti pe masa de lucru.
Lucrarile cele mai frumoase si interesante vor fi apreciate.
Dirijarea
invatarii Dupa ce copiii s-au asezat la mese se intuiesc materialele si se precizeaza Lucru in echipa, Senzoriala
tehnicele de lucru pe care le folosesc in redarea temei date, “Camp cu flori” explicatia, Motrica
(picturii cu pensula, cu buretele)

Rugam copiii sa inceapa lucru. Urmarim modul cum realizeaza lucrarile. Dam Conversatia De grup si
explicatii si sprijinim copiii care ne solicita ajutor. Dam sugestii acolo unde este Explicatia individuala
cazul.
Obtinerea
performantei Copiii vor raporta pe rand ceea ce au lucrat, autoapreciindu-se. Lucrarile vor fi Metode de orala
apreciate si de ceilalti copii, raportandu-se la obiectivele operationale. evaluare;

Evaluarea In incheiere tabloul “Camp cu flori”este completat de copii cu sprijinul apreciera si


performantei educatoarelor respectand proportiile. autoaprecierea
Se vor face aprecieri legate de rezultatele activitatii in functie de criteriile de Conversatia
evaluare stabilite.