Sunteți pe pagina 1din 8

Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

Proiect de activitate integrată

NIVEL II
Grupa mare a ,,Puişorii moțați”

1
PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 30.01.2018
Unitatea: Gradinita Bucsani
Educatoare: Guta Corina
Grupa: Mare
Tema anuală: “Cine sunt/suntem?”
Tema zilei: ”Suntem diferiţi ca port, egali ca oameni! ”
Forma de realizare: Activitate integrată ADE (DOS+DŞ)+ALA1+ALA2
Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Tipul activitatii: Însuşire de noi cunoştinţe, consolidare de priceperi şi deprinderi
Componenta activităţii
 Activităţi de dezvoltare personală ( Întâlnirea de dimineaţă)
 Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa I şi etapa a III-a)
ALA I:
Construcţii: ,,Orăşelul prieteniei!”
Biblioteca: ,, Decorăm costumul popular!”- exerciţiu grafic;
ALA II:
Joc de mişcare: “Ştafeta prichindeilor”(români/rromi)
 Activităţi pe domenii experienţiale:
Domeniul Ştiinţe („Costume populare” - observare)
Domeniul om si societate ( ”Decorăm costumul popular!”- asamblare)
SCOP: Stimularea comunicării interactive între două grupuri etnice diferite: români şi rromi,
pentru stabilirea relaţiei de prietenie, respectare, toleranţă şi acceptare;
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
- să observe costumule populare specifice celor două etnii: români şi rromi;
- să descrie părţile componente fiecărui costum;
- să formuleze corect răspunsurile la întrebări;
- să manifeste o atitudine pozitivă faţă de cultura, tradiţiile şi obiceiurile celorlalţi parteneri de grup;
- să înşire prin trecerea a două fire prin orificiul unei mărgele apoi pe fiecare fir câte o mărgea:
- să respecte opiniile celor din jur;
- să execute paşi de dans sugerate de o melodie;
- să exprime prin intermediul muzicii, dansului, sentimente de admiraţie;

2
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, elemente de problematizare,
descrierea, observarea, demonstraţia; conversaţia, explicaţia, jocul, observarea;
MATERIAL DIDACTIC: o fată şi un băiat îmbrăcaţi în costume populare româneşti, o fată şi un
băiat îmbrăcaţi în costume de etnie rromă, imagini cu interculturalitate; materiale audio , video;
culori, carioca, lipici, carton;
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
 Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;
 Curriculum pentru învătământul prescolar, MECT, 2008;
 ***Revista învăţământului preşcolar nr. 1-2/2009, Bucureşti, 2009

SCENARIUL DIDACTIC

Introducerea în activitate se va realiza sub formă de surpriză:


Va intra în clasă o fetiţă de etnie rromă care este curioasă să afle despre noii prieteni!
- Bună dimineaţa şi bine v-am găsit!
- Am venit împreună cu alţi colegi de-ai mei din satul Gura Şuţii, dornici să vă cunoaştem şi să
legăm prietenii cu voi!
- Haideţi dragii mei, intraţi toţi copii de la grupa mare, vă aşteaptă!
3
Vor intra toţi copiii de etnie rromă , îmbrăcaţi în costume tradiţionale.
Vom cânta împreună ,,Bună dimineaţa!”,apoi vom juca un joc de socializare, pentru a ne
cunoaşte mai bine;
O fetiţă si un băieţel îmbrăcaţi in costum popular românesc vor spune fiecare o poezie copiilor
şi celor prezenţi.
Fetiţa va recita poezia „Româncuţa”, iar băiatul va recita poezia „Românaşul”.
O fetiţă si un băieţel îmbrăcaţi in portul ţigănesc vor spune şi ei o poezie copiilor, dar în limba
rromă, apoi o vor traduce în româneşte;
Astăzi vom vorbi despre aceste costume populare: al Românilor şi al Rromilor. Astfel se începe
cu activitatea din cadrul DŞ- Cunoaşterea mediului “Costume populare”- observare
- Dragi copii, despre ce am vorbit noi dimineaţă, referitor la musafirii noştri?
- Că trebuie să fim politicoşi şi prietenoşi!
- De ce oare?
- Deoarece, ei sunt diferiţi ca port, dar şi ei sunt copii ca voi!
- De aceea, noi ne vom prezenta portul nostru iar ei îl vor prezenta pe al lor;
- Cu ce sunt îmbrăcate fetiţele? (se porneşte de la ce le place copiilor)
- Ce au pe cap?(legătoare, maramă)
- Ce culoare au florile?
- Cu ce sunt legate la mijloc?
Se face sinteza asupra celor observate.
- Când ne îmbrăcăm noi aşa frumos?
Se trece la observarea costumului de băiat
- Cu ce sunt îmbrăcaţi Băieţii?
Se observă comparativ între cei doi băieţi;
- Ce au pe cap? (căciulă din blăniţă de miel)
Se face sinteza asupra costumelor.
Se remarcă frumuseţile celor două costume, culorile, motivele florale sau geometrice;
Acum, că am observat cele două costume tradiţionale: al românilor şi al rromilor, vom încerca
să transferăm cele observate, în activităţile din sectoare;
Educatoarea antrenează copiii în discuţii pe marginea observaţiilor făcute şi prezintă succesiv
materialele pregătite astfel încât oferta de activitate să fie atractivă şi interesantă pentru fiecare copil;
Sunt amenajate trei sectoare de lucru:
Artă: Activitate practică (activitate în cadrul DOS): ,, Decorăm costumul popular!”-
asamblare;
Construcţii: ,,Orăşelul prieteniei!”
Biblioteca: ,, Decorăm costumul popular!”- exerciţiu grafic;
Copiii lucrează pe grupuri îndrumaţi de educatoare.
4
Copiii îşi vor evalua lucrările şi le va aşeza în expoziţia special amenajată de la colţul tematic,
după trei criterii: foarte frumoase; frumoase; mai puţin frumoase
Educatoarea face aprecieri asupra modului cum au răspuns şi cum au lucrat la activitate.
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra activităţii.
Se dau recompense.
În finalul activitatii, copiii, impartiti in doua echipe, vor juca un joc de mişcare: “Ştafeta
prichindeilor”(români/rromi)

Eveniment STRATEGII EVALUARE


Conţinut activitații DIDACTICE
didactic
Moment Se asigură climatul psiho-afectiv propice
organizatoric desfăşurării activităţii:
-se aeriseşte sala de grupă Observaţia, Observarea,
-se aşează scaunele în formă de semicerc, iar în explicaţia evaluarea
5
mijloc două grupuri de mese frontală
-se aşează materialul didactic, astfel încât toţi
copiii să îl poată observa.

Introducerea în activitate se va realiza sub formă de Observaţia


surpriză:
Captarea atenţiei Va intra în clasă o fetiţă de etnie rromă care este
curioasă să afle despre noii prieteni!
Bună dimineaţa şi bine v-am găsit!
Am venit împreună cu alţi colegi de-ai, dornici să vă Conversaţia
cunoaştem şi să legăm prietenii cu voi!
Haideţi dragii mei, intraţi toţi copii de la grupa mare ,
vă aşteaptă! Observarea
Vor intra toţi copiii de etnie rromă , îmbrăcaţi în curentă
costume tradiţionale.
Vom cânta împreună ,,Bună dimineaţa!”,apoi vom
juca un joc de socializare, pentru a ne cunoaşte mai
bine;
O fetiţă si un băieţel îmbrăcaţi in costum popular
românesc vor spune fiecare o poezie copiilor şi celor
prezenţi. Prezentarea
Fetiţa va recita poezia „Româncuţa”, iar băiatul va celor două
recita poezia „Românaşul”. perechi de
O fetiţă si un băieţel îmbrăcaţi in portul ţigănesc copii
vor spune şi ei o poezie copiilor, dar în limba rromă,
apoi o vor traduce în româneşte;
Reactualizarea Dragi copii, despre ce am vorbit noi dimineaţă,
cunoştințelor referitor la musafirii noştri?
- Că trebuie să fim politicoşi şi prietenoşi!
De ce oare? Expunerea
Deoarece, ei sunt diferiţi ca port, dar şi ei sunt copii Chestionarea
ca voi! orală
De aceea, noi ne vom prezenta portul nostru iar ei îl
vor prezenta pe al lor

6
Anunţarea temei şi Astăzi vom vorbi despre aceste costume populare: Expunerea
a obiectivelor al Românilor şi al RRomilor.
activităţii

- Cu ce sunt îmbrăcate fetiţele? (se porneşte de la ce


le place copiilor)
Desfăşurarea - Ce au pe cap? (legătoare, maramă)
activităţii - Ce culoare au florile? Aprecierea
- Cu ce sunt legate la mijloc? Conversaţia verbală
Se face sinteza asupra celor observate.
- Când ne îmbrăcăm noi aşa frumos?
Se trece la observarea costumului de băiat
- Cu ce sunt îmbrăcaţi Băieţii? Elemente de
Se observă comparativ între cei doi băieţi; Descoperire problematizar
- Ce au pe cap? (căciulă din blăniţă de miel) e
- Se face sinteza asupra costumelor.
Se remarcă frumuseţile celor două costume,
culorile, motivele florale sau geometrice;

Acum, că am observat cele două costume


Obţinerea tradiţionale: al românilor şi al rromilor, vom încerca
performanţelor să transferăm cele observate, în activităţile din Conversaţia
sectoare; Aprecieri
După terminarea activitații de educație pentru verbale
societate, se trece la descoperirea materialelor
pregătite la sectoare. Copiii intuiesc materialul,
asculta cerințele educatoarei şi ȋşi aleg sectorul unde
vor lucra
Sunt amenajate urmatoarele sectoare sectoare de
lucru:
La sectorul Artă:, se desfăşoară activitatea
ADE- DOS (DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE-
Activitate practică):
,,Costumul popular!”- asamblare;
Îmbinare prin lipirea elementelor pe o suprafaţă
plană:
La sectorul Construcţii: ,,Orăşelul prieteniei!”
7
Joc de construcţii tridimensional pe vertical.
La sectorul Biblioteca: ,, Decorăm costumul Explicaţia,
popular!”- exerciţiu grafic; demonstraţia,
Trasare de linii de diferite forme.
Copiii lucrează pe grupuri îndrumaţi de
educatoare

Copiii îşi vor evalua lucrările şi le va aşeza în Autoevaluarea


Evaluare expoziţia special amenajată de la colţul tematic, după
trei criterii:
foarte frumoase;
frumoase;
mai puţin frumoase; Aprecierea
Educatoarea face aprecieri asupra modului cum au verbală
răspuns şi cum au lucrat la activitate
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
activităţii,
Se dau recompense.
În finalul activitatii, copiii, impartiti in doua echipe,
vor juca un joc de mişcare: “Ştafeta
prichindeilor”(români/rromi)

S-ar putea să vă placă și