Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Unitatea scolara: Scoala Gimnaziala Horoatu Crasnei, Jud. Salaj


Profesor: LUNG LENKA
Data: 19.11.2010
Clasa a VII-a
Tema: Amestecuri de substante
Categoria/ tip de lectie: Lectie de fixare si sistematizare a cunostintelor;
varianta: lectie bazata pe invatarea centrata pe elev; lectie bazata pe experimente
demonstrative, experimente virtuale.
Tehnici de lucru: tehnici de evocare a cunostintelor si experientelor anterioare;
tehnici de organizare grafica a informatiilor; tehnici de reflectie; tehnici de realizare a
sensului, etc.
Obiective operationale:
A) Cognitive:
- pe parcursul acestei lectii elevii trebuie sa indice: amestecurile de
substante intalnite in viata de zi cu zi, influenta
amestecurilor de substante asupra sanatatii oamenilor,
tipul amestecului obtinut, metoda de separare, fenomenul care sta la
baza obtinerii solutiilor, ustensilele folosite, sa faca observatii si sa
traga concluzii, sa argumenteze afirmatiile facute;
- discutarea pe marginea unui text, sau a unor experimente virtuale
prezentate;
- clasificarea si exemplificarea unor amestecuri de substante.
B) Metodologice:
-aplicarea normelor de protectie personala in laboratorul de chimie
si de protectie a mediului;
-obtinerea unor amestecuri omogene si eterogene cu faze separate
si neseparate;
- separarea componentelor amestecurilor obtinute;
- purificarea substantelor prin procedee fizice;
- manuirea ustensilelor de laborator in vederea efectuarii operatiilor
de baza: decantarea , filtrarea, cristalizarea, distilarea , etc.;
-sistematizarea informatiilor intr-un tabel dat.

C) Atitudinale:
-sa-si fixeze comportamentul si cunostintele dobandite anterior,
prin reluarea cunostintelor intr-o alta forma si in alte conditii;
- sa joace diferite roluri in cadrul grupului;
- implicarea activa in rezolvarea sarcinii;
-incurajarea evaluarii in cadrul grupului;
- formarea de raspunsuri impreuna cu colegii.
Resurse materiale:
-fise de evaluare formativa, flipchart, laptop, videoproiector, CD-Lectii
interactive-Intuitext, microscop, ecran de proiectie, ustensile de laborator, reactivi
chimici, etc.

Resurse procedurale:
-Ciorchinele, SINELG, Experimentul demonstrativ, Turul galeriei,
Experimente virtuale, Eseu de cinci minute, Studiu de caz, Conversatia, Observatia,
Brainstorming, Dezbatere, Expunere, Problematizare, etc.

Conditii prealabile:
-elevii au cunostinte despre amestecuri de substante si despre metodele de
separare si purificare a amestecurilor de substante;
- elevii stiu sa manuiasca ustensilele de laborator.

Evaluare:
-De continut: raspunsuri la intrebari, completarea: fisei de evaluare formativa,
celulelor din schema-„Clasificarea solutiilor” , eseului de cinci minute, elaborarea unui
ciorchine, etc.
- De utilizare a operatiilor gandirii: sintetizarea informatiilor in ciorchine,
analiza metodelor de separare utilizate in activitatea experimentala, argumentarea
raspunsurilor date, explicarea cauzelor si fenomenelor, rezolvarea studiului de caz,
Discutii in grup pe marginea unui text, etc.

Forme de organizare: activitate in grup, in perechi, frontala, individuala.

Desfasurarea situatiilor de invatare

Evocare:
Organizarea cunostintelor anterioare ale elevilor prin :
A) ciorchine.
Activitate individuala:
- Comunicarea sarcinii de lucru: Scrieti cuvantul Amestec” in mijlocul
unei foi goale si incercuiti-l. Scrieti toate cuvintele care va vin in
minte despre , ” Amestec”, incercuiti-le si legati-le prin linii , de
cuvantul cheie sau cuvintele scrise ulterior pentru a evidentia
conexiunile pe care le intuiti sau credeti ca exista intre ele;
- Prezentarea unor reguli care trebuie respectate.
-Activitate in perechi:
Comunicarea sarcinii de lucru: Prezentati colegului de banca
ciorchinele realizat, completati-l cu informatiile primite de la el.
-Activitate in grupuri:
Comunicarea sarcinii de lucru: Prezentati ciorchinele elaborate de
perechea voastra unei alte perechi, completati-l cu informatiile primite de la colegi.
-Activitate frontala:
Completarea ciorchinelui pe tabla. Fiecare pereche/grup va oferi
cate o singura informatie, care nu a fost prezentata anterior.
Obs. Daca au ramas unele aspecte neclare, se vor indica surse de informare
pentru clarificarea lor.

B) Prezentarea unor experimente virtuale, animatii interactive, cu urmatoarele teme:


-Solutii
- .Amestecuri
-Sisteme disperse
-Dizolvarea

Realizarea sensului:
Comunicarea sarcinii de lucru si motivarea pentru invatare.
Incurajarea elevilor in rezolvarea sarcinii urmatoare:
- Stabilirea grupelor;
- Distribuirea fisei de lucru;
- Precizarea sarcinilor

Activitate in grup:
Sarcina de lucru: Cititi informatiile date in fisa de lucru conform tehnicii
SINELG: marcati informatia data cu semnele: “v”, “+”, “_”, “?”, prezentate in fisa.
Studierea fisei de lucru in grup, argumentarea sau contraargumentarea
observatiilor facute.
Elevii citesc si marcheaza informatiile conform sistemului de marcare.
Efectuarea experimentelor demonstrative .
Monitorizarea activitatii elevilor.
Monitorizarea comportamentului elevilor.
Completarea fisei de lucru, in urma experimentelor demonstrative.
Activitate frontala:
Comunicarea in scris si oral a rezultatelor obtinute: fiecare grup prezinta si
argumenteaza observatiile si concluziile date.
Se formeaza contraargumente, daca e cazul.
Evaluarea si autoevaluarea rezultatelor obtinute
Activitate frontala:

Studiu de caz:
-activitate frontala
Sarcina de lucru: propuneti o metoda de separare pentru aer si un amestec
de pilitura de fier si pilitura de aluminiu.

Reflectie:
Turul galeriei:
Comunicarea sarcinii de lucru: Veti lucra in grupuri mici. Fiecare grup va
completa tabelul tinad cont de informatiile care le aveti scrise pe foaia de pe flipchart sau
laptop.
Activitate in grupuri: In timp ce elevii lucreaza, monitorizam activitatea
oferind sprijin.
Sarcina de lucru:La un semnal elevii trec de la un flipchart la altul pentru a
examina rezultatele colegilor. Scriu comentariile si observatiile pe marginea tabelului.
Fiecare grup reexamineaza rezultatul propriu , comparative cu al
celeilalte grupe. Se analizeaza comentariile si observatiile facute de colegii din grupa
cealalta.
Se completeaza sau corecteaza schema.
Se evalueaza, prin acordarea de punctaj, de catre fiecare grup.

Discutii în grup :
-Sarcina de lucru:
Citeste textul urmãtor: prezentat pe ecran :
“Esti în excursie la munte cu prietenii tãi. Te-ai
hotãrãt sã mergi în aceastã excursie pentru cã aerul de munte
este curat si ozonat. Peste tot în acea zonã existã izvoare cu
apã potabilã, limpede si curatã. Aceasta poate înlocui oricând
bãuturile rãcoritoare, majoritatea continând coloranti sintetici
în ele. Plãcerea ta si a prietenilor tãi este însã savurarea cu
laptelui oferit de gazdele voastre în cãni din lut.
Laptele este folosit ca medicament natural de relaxare.
Ce crezi cã reprezintã cuvintele evidentiate în text? Care
este importanta lor în viata cotidianã? Sunt toate acestea
indispensabile vietii? Argumentati raspunsul dat.”

Eseu.
Completati urmatoarele propozitii:
Am invatat……………………………………………………………………..
Am fost surprins de faptul ca…………………………………………………
In realizarea acestei sarcini am intampinat urmatoarele dificultati…………….

Feed-back-ul de la elevi:
Scrieti timp de cinci minute:
- Ce va placut?
- Ce nu va placut?
- O sugestie, un comentariu despre activitate.

Aceste eseuri sunt folosite de profesor pentru a proiecta lectia urmatoare, pentru a
identifica problemele cu care se confrunta elevii referitor la subiectul abordat.

Evaluare: aprecierea activitatii desfasurate de elevi.

S-ar putea să vă placă și