Sunteți pe pagina 1din 7

PLANIFICARE

CLASA A IX-A
UNITATEA DE INVATARE:
REPREZENTAREA ALG. ÎN SCHEME LOGICE ŞI PSEUDOCOD.
STRUCTURI DE BAZĂ
COMPONENTE GENERALE ŞI SUBCOMPONENTE SPECIFICE
ELABORAREA ALGORITMILOR DE REZOLVARE A PROBLEMELOR
Competenţe specifice:
Analizarea enunţului unei probleme: identificarea
datele de intrare şi a datele de ieşire (cu
specificarea tipul datelor şi a relaţiilor existente
între date) şi stabilirea paşilor de rezolvare a
problemei.
Reprezentarea algoritmilor în pseudocod
Resurse:
Pedagogice: - Metodica predării informaticii.
Oficiale: - Programa şcolară
Psihologice: - cunoştinţele dobândite de către elevi
în anul precedent
Mijloace de învăţământ
Manual, software ALL
EVALUARE
Probe orale şi scrise prin care elevul demonstrează că
este capabil
Să elaboreze algoritmi spectând principiile
programării structurate şi să îi reprezinte cu
ajutorul pseudocodului;
Să identifice datele de intrare şi de ieşire, să
aleagă tipul datelor, să descopere relaţiile existente
între date;
Nr ore 13,Saptamanile 2-5, Semestrul I

Nr. NR. ORE


ACTIVITĂŢI DE ÎNVAŢARE
Crt. PSEUDOCOD
 1  Descrierea algoritmilor cu ajutorul schemelor
1
logice. Structura secvenţială in schemă logică
 2  Structura de decizie in schemă logică 1
 3  Structuri repetitive 1
 4  Aplicatii 3
 5  Descrierea algoritmilor cu ajutorul pseudocodului 1
 6
 Aplicatii pseudocod 3

 7  Recapitulare 2
 8  Evaluare 1
  Total numar de ore 13

1
PROIECT DE LECŢIE
Data: Clasa: a IX-a A
Profesor: Disciplina: Informatică
Scoala:
Unitatea de învăţare: Reprezentarea algoritmilor în pseudocod . Principiile programării
structurate
Titlul lecţie: Structura decizionala simpla
Tipul lecţiei: De consolidare, de fixare de cunoştinţe..
Obiectiv fundamental:
OF1. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor
Obiective de referinţă:
OR1. Analizarea enunţului unei probleme: Identificarea datelor de intrare şi a datelor de ieşire şi
stabilirea paşilor de rezolvare a problemei
OR2. Reprezentarea algoritmilor în pseudocod şi schemă logică
OR3. Respectarea principiilor programării structurate în procesul de elaborare a algoritmilor
Obiective operaţionale: - la sfârşitul orei elevii vor fi capabili
OP1. Să identifice situaţia în care este necesară utilizarea structurii liniare şi de decizie
OP2. Să cunoscă şi să definescă datele de intrare, datele de ieşire, datele de manevră şi funcţia
programului
Obiective specifice:
OS1. Să cunoscă descrierea algoritmilor cu ajutorul schemelor logice, a structurii secvenţiale şi
de decizie
OS2. Să cunoască tipurile de date care intervin în rezolvarea unui algoritm
Activităţi de învăţare:
Metode şi procedee didactice: expunerea sistematică a cunoştinţelor, conversaţia: frontală,
individuală, studiu de caz;
Mijloace de învăţământ: manualul, tabla, creta,
Forme de organizare: activitate frontală, individuală
Resurse:
- oficiale: - programa şcolară
- temporală: - 1 ore
- psihologice: - cunoştinţe dobândite de către elevi la disciplina Tehnologia
Informaţiei în şcoala generală
- colectiv eterogen (interesat de obiect)

Nr. Crt. Etapa Durata Conţinut Metoda


Verificare prezenţă elevi.
1 Organizarea clasei 2 min. Verific dacă există
materiale necesare.
Verificarea temei pentru acasă Se scot 2-3 elevi la
2 7 min Conversaţie
şi a cunoştinţelor anterioare răspuns.
Facem legătura cu lecţia
3 Actualizarea cunoştinţelor 5 min anterioară. Se pot pune Frontală
calificative
4 Anunţarea titlului lecţiei 1 min Titlul scris pe tablă
Frontală
5 Rezolvarea de probleme 30 min Elevii notează în caiete Studiu de caz
Conversaţia
Comunicarea temei pentru
6 5 min Elevii notează în caiete Frontală
acasă

2
Desfăşurarea lecţiei:

I. Moment organizatoric:
II. Verificarea cunoştinţelor dobândite la lecţia anterioară:
Elevii sunt chestionati inlegatura cu cunostiintele acumulate in lectiile anterioare. Se
recapituleaza structurile invatate anterior si modurile de reprezentare.

III. Rezolvarea problemelor:

1. Sa se scrie un algoritm care calculeaza valoarea functiei:


10X-3, x>0
f=
5X2, x≤0

Date de intrare: X
Date de iesire: f

3
a) Schema logica:
Start

CITESTE
X

DA NU
X>0

f=10*X-3 f=5*X*X

SCRIE f

Stop

b) Limbaj pseudocod:

ALGORITMUL functie ESTE


VAR X,f:intregi
INCEPUT
CITESTE X
DACA X>0 ATUNCI f=10*X-3
ALTFEL f= 5*X*X
SF DACA
SCRIE f
STOP.

2) Se da un numar X. Sa se determine daca este par sau nu.

Date de intrare: X
Date de iesire : mesaj

4
a) Schema logica:

Start

CITESTE
X

DA NU
X mod
2 =0

SCRIE ‘nr SCRIE ‘nr


par’ impar’

Stop

b) Limbaj pseudocod:

ALGORITMUL par ESTE


VAR X:intreg
INCEPUT
CITESTE X
DACA X MOD 2=0 ATUNCI SCRIE ‘nr par’
ALTFEL SCRIE ‘nr impar’
SF DACA
STOP.

3) Sa se scrie un algoritm care calculeaza valoarea functiei:

2X+1, X>0
f= 10, X=0
2
3X +1 , X<0

Date de intrare: X
Date de iesire: f

5
a) Schema logica

Start

CITESTE
X

DA NU
X>0

f=2*X+1 DA NU
X=0

f=10 f=3*X*X+1

SCRIE f

Stop

b) Limbaj pseudocod:

ALGORITMUL functie ESTE


VAR X,f:intregi
INCEPUT
CITESTE X
DACA X>0 ATUNCI f=2*X+1
ALTFEL DACA X=0 ATUNCI f=10
ALTFEL f=3*X*X+1
SF DACA
SF DACA
SCRIE f
STOP.

6
4) Se dau trei numere. Sa se determine daca pot reprezenta lungimile laturilor unui
triunghi.

Date de intrare: a, b, c
Date de iesire: mesaj

a) Schema logica
Start

CITESTE
a,b,c

DA NU
a+b>c,
a+c>b,
b+c>a

SCRIE ‘pot fi’ SCRIE ‘nu pot fi

Stop

b) Limbaj pseudocod:

ALGORITMUL triunghi ESTE


VAR a, b, c : intregi
INCEPUT
CITESTE a, b, c
DACA a+b>c si a+c>b si b+c>a ATUNCI SCRIE ‘pot fi’
ALTFEL SCRIE ‘nu pot fi’
SF DACA
STOP.

S-ar putea să vă placă și