Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

Ferma animalelor

Unitatea de învăţământ:
Grupa:
Tema anuală de studiu: Cum a fost/ este și va fi aici pe Pământ?
Tema proiectului tematic: Prieteni fără grai
Tema activităţii integrate: Ferma animalelor
Competență generală:
 Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
 Activarea și manifestarea potențialului creativ.
Competență specifică:
 Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acțiuni, emoții proprii.
 Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexet de comunicare.
 Manifestarea creativității în activităț diverse.
Scopul activităţii: Stimularea capacităţii de interrelaţionare în situaţii concrete şi variate, în diverse
activităţi frontale şi de grup, prin valorificarea şi consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor de muncă
intelectuală specifice, cât şi practic-aplicative
Obiective operaţionale:
 să efectueze operaţii de explorare investigare cu ajutorul unor simboluri, exprimându-şi acordul sau
dezacordul în legătură cu fapte, întâmplări, caracterizarea vremii;
 să interrelaţioneze în cadrul grupului, în vederea executării corecte a sarcinii primite;
 să îi redea dalmațianului petele prin tehnica rupere, mototolire, lipire;
 să intuiască animalele cu ajutorul ghicitorilor;
 să rezolve fişe de lucru, respectând cerinţele acestora;
 să identifice animale domestice specificând caracteristicile fiecăruia, pronunţând clar şi corect
onomatopeea corespunzătoare animalului denumit;
 să utilizeze corect limbajul oral în contexte variate, pe baza înţelegerii cerinţelor de joc, alcătuind
propoziţii simple/dezvoltate;
 să execute acţiuni motrice simple, participând activ în spiritul jocului, în vederea îndeplinirii unei sarcini
date;

Strategi ididactice (metode, tehnici, material didactic): conversaţia, observaţia, explicaţia, dialogul,
demonstraţia, exemplul, expunerea, jocul didactic, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, metoda fonetico-
analitico-sintetică: puzzle, imagini cu animale domestice, coş cu fân, frunze trifoi, plicuri cu imagini şi
cerinţe, hârtie colorată creponată, lipici, fişe interdisciplinare, panouri, fotografiile copiilor, calendarul
naturii, simboluri, jetoane, ghicitori, acuarele, laptop
Modalități de evaluare: orală, practică, aplauze, stimulente, aprecierea verbală, gestuală ;
Categoriile de activităţi de învăţare abordate:
ALA1 :
 Bibliotecă : Citim imagini din cărți și albume cu animale domestice ;
 Joc de masă : Buzunarul ;
 Artă : Dalmațianul- unde sunt petele ?;
ADP :
 Întâlnirea de dimineață : Întâlnire cu animalele din curtea bunicii ;
 Tranziții : Bat din palme, Dacă vesel se trăiește, Cățelușul șchiop- E. Farago
 Rutină : Am grijă de animale pentru că…
ADE :
 DLC : Spune ce știi despre mine ! (joc didactic)
 DOS : Lipește animalele din fermă ! (lipire stickere autocolante)
ALA2 :
 Dramatizare : Ridichea uriașă
Bibliografie:

Scenariul didactic:
Copiii intră în sala de grupă, în rând câte unul şi sunt îndrumaţi să rămână în semicerc. Aceștia vor intui
prezența unui coş cu fân, drept hrană pentru animalele domestice de la centrul tematic (noutatea zilei). Curioşi,
copiii se adună în jurul coşului şi observă că în acel coş nu se află doar fân, ci şi cinci frunze de trifoi, numerotate
de la 1-5, ce conţin diferite mesaje lăsate de fermier. Cu ajutorul educatoarei, copiii află conţinutul primului
mesaj:
• „Vă rog să folosiţi ecusoanele pe care le-aţi găsit în plic, să vă împărţiţi pe trei echipe, după
simbolul pe care il aveţi şi apoi, să descoperiți informații noi din cărțile puse la dispoziție, să așezați în
buzunărele atâtea animale câte vă arată cifra și să îi redați dalmațianului petele.”
Grupaţi după ecusoanele din piept (cățeluși, pisicuțe si rățuște), copiii intuiesc împreună cu educatoarea
materialele de lucru de pe măsuţe. Se explică sarcina de lucru pentru fiecare echipă. Astfel, primul grup va răsfoi
cărți cu animale domestice după informații noi, al doilea grup va așeza în buzunare atâtea animale domestice cât
arată cifra (cifra va fi schimbată când copiii vor termina) , iar ultimul grup va reda dalmațianului petele acestuia.
După finalizarea sarcinilor fiecărui grup, se apreciază activitatea copiilor printr-o discuţie.
Tranziţie:
„Dacă vesel se trăiește” (cântec) – ANEXA 1
Educatoarea cere copiilor să găsească un alt trifoi în coşul cu fân, aflând astfel următoarea cerinţă a
fermierului:
• „Acum, trebuie să vă salutaţi şi număraţi, să completaţi calendarul, să stabiliţi programul zilei,
responsabilităţile voastre, mesajul zilei şi tot ce ţine de întâlnirea de dimineaţă!”
După citirea mesajului, educatoarea cere copiilor să se reaşeze în semicerc şi îi salută pe copii, de
exemplu: „Bună dimineaţa, pisoiași veseli! Sunt bucuroasă că ne vedem iar!”. Copiii răspund şi se salută şi ei,
după modelul prezentat, de la stânga la dreapta, folosindu-se de simbolurile din piept, denumindu-le şi adresând
un mesaj pozitiv colegului. Exemplu: „Bună dimineaţa, pisoiașule! Eşti foarte elegant azi!”. În timpul salutului,
copiii îşi dau mâna. Se procedează în aceeaşi manieră cu toţi copiii grupei.
Educatoarea cere apoi copiilor să ia loc pe scăunele şi, roagă un copil să stabilească ce copii lipsesc, alți
copii vor fi numiți, pe rând să stabilească în ce zi suntem, data, anotimpul, va fi delegat și un meteorolog de
servici, completându-se astfel calendarul naturii.
Se comunică preşcolarilor programul zilei.
Se reactualizează împreună cu copiii responsabilităţile lor la nivelul grupei (ex.:”copilul X – adună
jucăriile, copilul Y – aranjează scăunelele, copilul Z – mă ajută să strâng materialele”)
Se organizează grupa de copii şi se execută exerciţii motrice relaxante (exerciţii de înviorare), într-un ritm
impus de cântecelul intonat de copii, „Bat din palme!” (ANEXA 2)
Dintr-o scurtă discuţie referitoare la animalele domestice şi rolul lor, copiii vor desprinde mesajul zilei.
Acesta poate fi: „Animalele domestice sunt prietenele omului!”
Educatoarea numeşte un copil care va aduce un alt trifoi din coş, cu o altă cerinţă:
• „Animalele corect de le veți ghici
Fețe zâmbitoare veți primi”
Copiii vor selecta plicurile ce conțin ghicitori, numerotate de la 1 la 10 (ANEXA 3) Copiii care vor ghici
animalele vor primi bulinuțe zâmbitoare.
Educatoarea numeşte un copil care va aduce un alt trifoi din coş, cu o altă cerinţă:
• „Să vorbiţi politicos,
Căci veţi juca un joc frumos!
Despre animale, voi
Să îmi spuneţi lucruri noi!”
Educatoarea anunţă denumirea jocului didactic: „Spune ce ştii despre mine!” (ANEXA 4).
Se exersează aparatul fonoarticulator prin exerciţii-joc, de respiraţie corectă şi emitere de onomatopee:
bate vântul: vâjjj-vâjjj!, plouă: pic-pic, e cald: uff-uff!, zboară păsărelele: fâll-fâll!, mirosim floarea: exerciţii de
inspiraţie şi expiraţie.
Se prezintă elementul surpriză al jocului: săculeţul cu animale. Se denumeşte jocul pe care îl vor
desfăşura; se explică şi se demonstrează. (jocul de probă)
Se prezintă copiilor sarcina didactică a jocului: identificarea animelelor domestice şi emiterea corectă a
onomatopeelor specifice; prezentarea unor caracteristici ale acestora (hrană, foloase etc.). Pe parcursul derulării
jocului de probă se prezintă copiilor şi regulile de joc.
Jocul didactic se va desfăşura astfel:
- la semnalul sonor al educatoarei (fluierul), săculeţul va merge din mână în mână, iar la un alt semnal se
va opri. Educatoarea va rosti o formulă ritmată (un lait-motiv al jocului):
„Săculeţul s-a oprit!
Ce-ai găsit? Ce-ai găsit?”
- copilul la care a ajuns săculeţul, scoate din el imaginea unui animal domestic, îl denumeşte şi emite
onomatopeea corespunzătoare, adăugând caracteristici, prin formulare de propoziţii simple şi dezvoltate.
- jocul va continua până ce vor fi antrenaţi toţi copiii.
- complicarea jocului se va face prin despărţirea în silabe a cuvântului ce-l denumeşte şi formarea
diminutivului corespunzător (formulă de alint).
- copiii vor fi antrenați în completarea unei fișe, aceștia vor trebui să numească „Mama” și să identifice
„Puiul acestuia”
Copiii vor fi antrenați în eliberarea măsuțelor în vederea servirii mesei.
Tranziţie: „Cățelușul șchiop” de E. Farago – poezie – (ANEXA 5)
În coşul cu fân, copiii vor găsi un alt trifoi cu o nouă cerinţă a fermierului:
• „Pe imaginea pe care ați primit-o trebuie să lipiți animalele și păsările domestice! Atenție însă, nu
toate animalele sunt domestice, știi să le deosebești? Spor la lucru!”
Copiii se conformează rugăminții fermierului, intuiesc materialele aflate pe măsuţe (imagini color cu o
fermă şi stickere cu animale domestice), apoi execută sub îndrumarea educatoarei, câteva exerciţii simple pentru
încălzirea musculaturii fine a mâinilor. Se explică sarcina de lucru, Se supraveghează cu atenţie munca fiecărui
copil, oferind sprijin diferenţiat.
Se apreciază activitatea copiilor.
Cuprinşi de entuziasmul activităţilor, copiii caută în coşul cu fân, un alt trifoi. De data aceasta, fermierul îi
trimite pe copii la joacă:
• „Vă invit să vă jucaţi
Şi bine să vă dsitraţi!”
Educatoarea anunţă denumirea jocului : „Ridichea uriașă”, dramatizare. Copiii vor primi măști și alte
elemente de recuzită corespunzătoare personajelor din poveste. În ordinea scenelor din poveste, sub îndrumarea
educatoarei, aceștia vor dramatiza povestea. Vor fi adăugate personaje pentru a se asigura participarea tuturor
copiilor. Activitatea se va desfășura în curtea grădiniței.
Se fac aprecieri asupra întregii activităţi desfăşurate de copii pe parcursul zilei şi se oferă stimulente.

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluare


didactic didactice
/Secvenţa
didactică
Moment Se va asigura climatul propice Conversația
organizatoric desfășurării activităților; Expunerea
și captarea Scăunelele vor fi așezate în semicerc;
atenției Se va face prin elementul surpriză Explicaţia
(noutatea zilei) –coşul cu fân al
fermierului şi frunze de trifoi în care se
află diferite mesaje (cerinţe) pentru copii.
Anunțarea Se anunță tema activității integrate:
temei și a Ferma animalelor;
conținutului Se stabilește programul zilei.
Desfășurarea Se vor desfășura activitățile specific Explicaţia Proba orală:
activității întâlnirii de dimineață. -alcătuirea de
Se explică sarcinile de lucru pentru Demonstraţia propoziţii
fiecare grup (ALA 1); se prezintă jocul Exemplul simple/dezv.
didactic cu sarcina, regulile şi elementele Exerciţiul -creativitate
de joc (DLC) concretizat în fișe de lucru Conversaţia verbală.
individuale; se explică modul de realizare Expunerea -identificarea
a unor imagini artistice, valorificându-se animalelor
deprinderile practice prin transpunerea Munca dom.
conţinutului jocului didactic în lucrări individuală -emiterea
lipind stickerele autocolante (DOS) onomatopeei

Se urmăreşte modul de interrelaţionare în Demonstrația Proba practică:


cadrul grupului prin dezvoltarea spiritului Explicația -lipirea
de echipă, în cadrul jocului distractiv Exercițiul stickerelor.
„Ridichea uriașă”, după explicarea şi interrelaţionare
demonstrarea acestuia. în grup.
-executarea
unor exerciţii
motrice simple
Realizarea Se face prin complicarea jocului Explicaţia Proba orală:
feedback-ului didactic cu următoarele sarcini: Met. -identificarea
- despărţirea cuvintelor în silabe, Fonetico- diminutivelor;
- identificarea diminutivelor analitico- -asocierea
corespunzătoare, precum și desfășurarea sintetică animalelor cu
jocului propus. familiile lor;
-alcătuirea
propoziţiilor;
-Identificarea
asemănărilor/
deosebirilor
Încheierea Se apreciază comportamentul copiilor pe Conversaţia Aprecieri
activității întreg parcursul zilei, analizându-se împreună Expunerea verbale,
cu ei toate lucrările realizate şi subliniind Explicaţia gestuale
utilitatea acestora. Execiţiul Stimulente
ANEXA 1

Daca vesel se traieste


(joc cu text și cânt)

Dacă vesel se traieste, bate aşa


Dacă vesel se traieste, bate aşa
Dacă vesel se traieste, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se traieste, bate aşa.

Dacă vesel se traieste, fă aşa


Dacă vesel se traieste, fă aşa
Dacă vesel se traieste, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se traieste, fă aşa.

Dacă vesel se traieste, calcă aşa


Dacă vesel se traieste, calcă aşa
Dacă vesel se traieste, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se traieste, calcă aşa.

Dacă vesel se traieste, bine e


Dacă vesel se traieste, bine e
Dacă vesel se traieste, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se traieste, bine e.
Dacă vesel se traieste, bate aşa
Dacă vesel se traieste, bate aşa
Dacă vesel se traieste, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se traieste, bine e.

ANEXA 2

BAT DIN PALME


(joc cu text și cânt)

Bat din palme: clap-clap-clap!


Din picioare: trap-ptrap-trap!
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi la horă noi pornim!

Hai la dreapta uite-aşa!


Şi la stânga tot aşa!
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi cu toţi ne-nveselim!
ANEXA 3

„E o pasăre ce-noată
Și măcăie prin ogradă”

„Are lâna lungă, creață,


Paște iarba sus la stână
Și-ți dă caș și brânză bună”

„Urecheat,cu haine sure


Stă pe camp și în pădure”

„El aleargă ca și gândul


Coama-I flutură ca vântul
E de mare ajutor
În ogradă și ogor”

„Roade oase,
Sta în cusca,
Pe dusmanii sai îi musca”

„Are blana matasoasa,


La caldura toarce-n casa;
La labute-are ghetute -
Stau ascunse în permute

„Ea este buna la toate,


Ne da carne, ne da lapte,
Iar vitei mititei
Se numesc copiii ei”

„În noroi se tavaleste,


Cu porumb el se hraneste,
Are coada covrigel
Și la rât are inel.”

ANEXA 4

SPUNE CE ŞTII DESPRE MINE!

( Joc didactic)

Scop: îmbogăţirea cunoştinţelor privind animalele domestice, prin rezolvarea unor sarcini de joc;
Sarcina:
- identificarea animalelor domestice şi emiterea onomatopeelor specifice;
- prezentarea unor caracteristici ale animalelor domestice (hrană, foloase)
Regulile jocului:
- La semnalul sonor (fluierul), săculeţul porneşte din mână în mână şi se opreşte la următorul semnal sonor al
educatoarei. Copilul la care s-a oprit săculeţul, trebuie să extragă din el un animal domestic, să-l denumească şi să
emită onomatopeea corespunzătoare. El trebuie să alcătuiască propoziţii simple/dezvoltate referitoare la hrana,
adăpostul şi foloasele acelui animal. Se procedează în aceeaşi manieră cu toţi copiii grupei.
Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialelor, mulaje-animale
domestice, aplauze, onomatopee, clopoţel, formulă
ritmată.
Material didactic: săculeţ, mulaje de animale domestice, clopoţel.
Desfăşurarea jocului:
- Copiii primesc un nou trifoi –surpriză care conţine rugămintea fermierului de a se juca şi vorbi frumos şi
corect. Se stabileşte denumirea jocului didactic: „Spune ce ştii despre mine!”, se execută câteva exerciţii de
încălzire a aparatului fono-articulator, apoi, la semnalul sonor stabilit anterior (clopoţelul), săculeţul va merge din
mână în mână, oprindu-se la următorul semnal. Educatoarea foloseşte o formulă ritmată, de câte ori săculeţul se
opreşte la un copil ( „Săculeţul s-a oprit/ Ce-ai găsit? Ce-ai găsit?”). Copilul la care s-a oprit săculeţul, va scoate
un animal domestic, îl va denumi, va spune câteva caracteristici ale acelui animal (formulând propoziţii simple şi
dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical) şi va emite onomatopeea corespunzătoare. Se procedează în
aceeaşi manieră cu toţi copiii grupei.
Complicarea jocului:
- Tot la semnalul sonor al educatoarei, se extrage un animal domestic din sac, se denumeşte, se desparte cuvântul
în silabe, şi se pronunţă corect diminutivul corespunzător.
 Pe tot parcursul jocului, copiii vor fi încurajaţi şi stimulaţi prin aplauzele colegilor.

ANEXA 5

CĂŢELUŞUL ŞCHIOP
(Poezie)
- Elena Farago

Eu am numai trei picioare,


Şi de-abia mă mişc: ţop, ţop,
Râd când mă-ntâlnesc copiii,
Şi mă cheamă "Cuciu şchiop".

Fraţii mei ceilalţi se joacă


Cu copiii toţi, dar eu
Nu pot alerga ca dânşii,
Că sunt şchiop şi cad mereu!

Şi stau singur toată ziua


Şi plâng mult când mă gândesc
Că tot şchiop voi fi de-acuma
Şi tot trist am să trăiesc

S-ar putea să vă placă și