Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița Orășeni Vale (Program Normal)


DATA:02.10.2017
EDUCATOARE: Gheban Daniela
GRUPA: Mijlocie ,,Albinuțele”
TEMA ANUALA: „Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI: „Să gustăm, să mâncăm!”
SUBTEMA:”Măr gustos și sănătos”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Observare
TEMA ACTIVITĂŢII: “Marul si para”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1 – să recunoască marul si para din mai multe fructe după caracteristicile lor privind: aspectul general, structura, mărimea,
culoarea, forma;
 O2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două fructe;
 O3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros, gust;
 O4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două fructe;
 O5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted, lucios, zemos,
MATERIAL DIDACTIC:
DEMONSTRATIV: un mar si o para, coş cu fructe, planşă cu culesul fructelor, jetoane cu fructe,suc de mere, suc de pere
DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu un mar, o para, o felie de mar şi o felie de para, şerveţel.

Momentele Conţinutul activităţii Metode si procedee Material didactic


activităţii
I Organizarea activităţii Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se vor lua
următoarele măsuri:
 aerisirea sălii de grupă
 aranjarea meselor în careu deschis
 aşezarea materialului demonstrativ la îndemâna educatoarei
 aşezarea coşului cu legume pe masa din faţa copiilor
 intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă
 controlul ţinutei şi a poziţiei copiilor pe scăunele

II Desfăşurarea Introducerea în activitate se va face prin descoperirea materialului de conversaţia Mere si pere
activităţii sub şerveţele.
– Ce aveţi sub şerveţele? (un mar si o para)
Introducerea în activitate – Unde cresc aceste fructe? (in pom, in livada)
– Când se recoltează aceste fructe? (se recoltează toamna)

– Să vină cineva să spună ce fructe am pe masă (mere, pere, strugure,


Anunţarea temei gutuie, nuci). coş cu fructe
Astăzi vom observa marul si para.

1. Aspect exterior
Observarea dirijată conversaţia
Observaţi cele două fructe.
– Ce culoare au? (marul poate fi rosu, galben verzui, rosu cu
galben...). Para poate fi verde, galbena, portocalie.
Sinteza partiala – Ce formă au? (merele în general sunt rotunde,uneori pot fi alungite explicaţia Mere si pere
in partea de jos). Perele au o formă rotunda - lunguiaţă.
– Care este mai moale (para sau marul?). Para este mai moale daca
este coapta, marul este mai tare. observaţia
– Cum au coaja? (netedă, lucioasă)
– Ce miros au cele două fructe? (miros plăcut de mar sau para)
Se face sinteza partiala referitoar la culoare, forma. Consistenta, miros
Se va face prin sortarea imaginilor cu fructe şi prin sortarea fructelor de pe
masa educatoarei.
Să vină cineva in fata grupei şi să aleaga jetoanele cu mere si pere exercitiul
– Cum le-ai recunoscut? (după formă, mărime şi culoare)
Să vină altcineva în faţa clasei şi să scoata din cos merele şi perele.
2. Părţile componente
expunerea
Se vor analiza felia de mar şi si felia de para.
– Ce observaţi la felia de mar? (coaja, miez, seminţe)
– Dar la felia de para? (coaja, miezul, seminţe)
– Ce au la fel (coaja, miezul sau seminţele?) problematizarea Felii de mere si pere
Puneţi feliile de mar si para pe şerveţelul vostru.
– Ce observaţi? Au umezit servetelul?– Deci sunt zemoase,nu-i asa?
- Cum sunt aşezate seminţele?
Educatoarea va tăia un mar şi o para pentru a demonstra cum sunt exerciţiul
asezate semintele in camarutele lor, ce forma au, ce culoare si ce
consistenta au. conversaţia
– Gustaţi puţin din felia de mar si de para. Ce gust au? (plăcut,dulce-
Sinteza parţială acrişor) invăţarea prin
– La ce folosesc seminţele? (la înmulţirea plantei) descoperire
Se face sinteza partiala referitor la partile componente
Se va face prin jocul „Am spus bine, n-am spus bine”. jocul
Educatoarea va face diferite enunţuri şi copiii vor trebui să confirme explicaţia
sau să infirme cele spuse:
Marul si para au o coajă groasă (nu, au o coajă subţire).
Miezul lor este uscat.(nu, maru si para au miezul zemos).
Sinteza parţială Marul si para nu au seminte.(au seminte, asezate in camarutele lor in conversaţia
mijlocul fructului).

3. Mod de întrebuinţare
– Ce facem cu aceste fructe? (le mâncăm)
– Ce trebuie să facem înainte de a le mânca? (să le spălăm)
– Ce se prepară din mere? (compot, gem, dulceata, prajitura,suc).
Sinteza finala – Ce se prepară din pere? (compot, gem, dulceata, prajitura,suc).

Se va face prin evidenţierea asemănărilor şi a deosebirilor dintre cele două


fructe
Vor fi antrenaţi copiii să răspundă şi vor fi ajutaţi cu întrebări: marul si
para sunt fructe de toamnă, amândouă au o coajă subţire ,miez zemos, conversaţia
amândouă au seminţe mici, luguiete, maronii şi tari asezate in camarute la
III Încheierea activităţii mijlocul fructului.
Cele două fructe se mănâncă crude sau preparate în diferite moduri.

Se vor face aprecieri asupra modului în care au răspuns copiii şi asupra


disciplinei.
Copiii sunt anunţaţi că activitatea a luat sfârşit şi vor gusta din bulion.
Se va merge în sala de mese pentru a face o salată din ardei şi roşii.
Se va ieşi din sala de clasă intonând cântecul: „Toamna”

S-ar putea să vă placă și