Sunteți pe pagina 1din 15

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : G.P.N.

Plaiul Nucului - Lopătari

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,SURPRIZELE PRIMĂVERII”
Prof. înv. preşcolar - Brătilă Carmen - Amalia
4 mai 2017
DATA: 04.05.2017

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : G.P.N. Plaiul Nucului - Lopătari

GRUPA: Combinată ,,Românaşii”

EDUCATOARE: Brătilă Carmen-Amalia

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Gingaşa Primăvară”

SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Alaiul Primăverii”.

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Surprizele Primăverii” - evaluare.

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată .

TIPUL ACTIVITĂŢII: activitate de verificare şi consolidare a cunoştinţelor şi deprinderilor.

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: ,, Bună dimineaţa, prieteni ai Primăverii!’’

Salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup, mesajul zilei.

Rutine: “Sunt oaspete bun!”( deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire).

Tranziţii: “Copăcelul” , „Jocul ploii”- cântec,

ALA: ŞTIINŢĂ: ,, Ajut-o pe Zâna Primăvară!” - fişă de lucru

JOC DE MASĂ: ,,Aspecte de primăvară” - puzzle

ADE: (DLC+DOS) - ,,Surprizele Zânei Primăvara ’’ (joc didactic + machetă)

ALA² - ,,Hora primăverii’ (euritmie)


SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Verificarea cunoştinţelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului primăvara şi consolidarea

deprinderii de a se exprima corect din punct de vedere gramatical în propoziţii şi fraze scurte, precum şi

exersarea deprinderilor practice însuşite anterior, în vederea realizării unei lucrări practice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 O1 - să rezolve corect cerinţele fişei de lucru;

 O2 -să îmbine piesele de puzzle, astfel încât să realizeze imagini cu aspecte de primăvară;

 O3 - să descrie corect gramatical anotimpul primăvara;

 O4 - să formuleze propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, referitoare la imaginile expuse,

realizând acordul dintre subiect şi predicat;

 O5 - să realizeze elementele decorative, caracteristice anotimpului primăvara, prin pictură, mototolire şi lipire;

 O6 - să aplice pe macheta ,,În grădina Primăverii” elementele decorative;

 O7 - să exprime prin mişcări, dans, muzică, starea sufletească.

SARCINA DIDACTICĂ (pentru jocul didactic) :

Să descrie anotimpul primăvara şi imaginile prezentate, exprimându-se corect în propoziţii şi fraze scurte.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, coroniţă cu antenuţe, cub, cutie, cărticica Zânei, recompense.

REGULILE JOCULUI : În cutia trimisă de Zâna Primăvară se află mai multe surprize :

- coroniţă cu antenuţe, care va sta pe capul fiecărui copil, ajutându-i să spună repede şi bine ce ştiu despre anotimpul

primăvara prin propoziţii şi fraze scurte ;

-cubul Zânei Primăvară este rostogolit şi copiii, pe rând, vor alcătui propoziţii şi fraze scurte cu ajutorul imaginilor de pe

suprafaţa acestuia ;
- cărticica Zânei Primăvară este deschisă de fiecare copil în parte, iar aceştia trebuie să formuleze propoziţii corecte

gramatical cu ajutorul imaginilor de pe filele acesteia şi să le reprezinte grafic.

Cu cât vor rezolva mai repede aceste sarcini, atât de repede vor primi recompensele trimise de zână. Fiecare

răspuns corect va fi aplaudat de colegi.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, jocul didactic.

Materiale didactice: calendarul naturii, fişe individuale (Anexa 1 şi 2), planşe cu imagini reprezentative pentru anotimpul

primăvara, recompense (ecusoane cu gâze şi medalioane), lipici, hârtie creponată, puzzle-uri, coroniţă cu antenuţe, cub,

carte, palete, tempera, pensule, suport apă, duplex, materiale pentru realizarea machetei, calculator, CD.

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

Locul desfăşurării: sala de grupă.

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-5/7 ani), MECT 2008;

 Lazăr, C., Marta, C., Ilie, E., Berbeceanu, G., Ciofica, S.M., Ziua bună începe de dimineaţă!

 Breben, S., Metode interactive de grup - ghid metodic, Editura ARVES;

 Norel, M., Bota., O. A., (2012), Didactica domeniului experienţial Limbă şi comunicare, Cluj-Napoca, Ed. ASCR;

 Păişi Lăzărescu., M., Ezechil.,L., (2015) Laborator preşcolar - ghid metodologic, Bucureşti, Ed. V&I Integral;

DURATA: o zi
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă - Copiii se aşează în semicerc pentru a putea stabili fiecare un

contact vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte,

transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare verbală şi nonverbală. Salutul se realizează prin tehnica

comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul

din partea dreaptă cu apelativul ,,prieten al Primăverii”. Se realizează Prezenţa copiilor, nominalizându-se prezenţii şi

absenţii. Calendarul Naturii - se analizează cu ajutorul copiilor imaginea reprezentativă a anotimpului existent, după care

se stabilesc data, luna, anul şi starea vremii.

În activitatea de grup - Prin intermediul unui cântec sugestiv se va executa gimnastica de înviorare (,,- M-a trimis

boierul să macin piperul!/ - Cu ce, cu ce? / - Cu guriţele...Cu ochişorii... Cu mânuţele... Cu picioarele... Peiperul l-am măcinat

şi boierul a plecat!”). Noutatea zilei- copiii descoperă şi ascultă mesajul zilei - Zâna Primăvară le trimite copiilor o cutie

surpriză şi o scrisoarecu cu sarcinile zilei. Cu ajutorul Tranziţiei “Acum a sosit momentul...”, copiii împărţiţi în grupă mare

/ mică vor trece la centrele de interes, la centrul Ştiinţă vor rezolva cerinţele fişei de lucru şi la centrul Joc de masă

vor reintregi imagini cu aspecte de primăvară. După finalizarea centrelor de interes, preşcolarii vor desfăşura jocul

didactic “Spune mai departe!” la Domeniul Limbă şi Comunicare - Educarea limbajului, în care vor formula propoziţii şi

fraze scurte cu ajutorul imaginilor prezentate . Are loc Tranziţia “Jocul ploii” după care vor realiza la Domeniul Om şi

Societate o activitate practică, ,,În grădina Primăverii” machetă. După terminarea activităţii practice, preşcolarii vor

cânta melodii specifice anotimpului primăvara şi vor dansa „Hora primăverii”.

În încheiere, educatoarea face aprecieri colective şi individuale despre modul în care copiii au participat şi s-au

comportat la activităţi.
DEMERS DIDACTIC
Etapele activităţii
şi obiectivele Conţinutul activităţii Strategii Evaluare
specifice didactice
acestora
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
Momentul activităţii: Exerciţiu Observarea
organizatoric -amenajarea sălii de grupă; organizatoric comportamentului
-pregătirea materialului necesar desfăşurării activităţii; copiilor
-introducerea copiilor în sala de grupă. conversaţia
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul:,,Bună dimineaţa, prieteni ai Primăverii”
Prezenţa: „Cine este/nu este prezent astăzi?” Se
foloseşte panoul de prezenţă cu pozele copiilor.
Calendarul Naturii: ”În ce anotimp suntem?" ,,Cum este
vremea astăzi?” “Ce zi este astăzi?”… Aprecieri
Activitatea de grup: Prin intermediul unui joculeţ cu text frontale si
se va executa gimnastica de înviorare. individuale
Mesajul zilei: “Să fim bune ajutoare pentru Zâna
Primăvară!”
Noutatea zilei este prezentată la centrul tematic - o
Captarea atenţiei cutie surpriză şi o scrisoare de la Zâna Primăvară. Le
citesc scrisoarea: conversaţia
Dragii mei românaşi,

Eu sunt Zâna Primăvara și sunt foarte supărată deoarece


astăzi, pe cand voiam să așez toate frumusețile mele în grădină
pentru petrecerea pe care o voi da vineri 5 mai, a bătut vântul
foarte tare și mi-a luat culorile. Nu am reușit să le aşez pe
toate și de aceea am nevoie de ajutorul vostru. Dacă nu reușesc
să aranjez grădina, nu o să pot să dau petrecerea şi o să mă fac
de ruşine faţă de prietenii mei. Vai, am atât de multe de
pregătit și pentru petrecere! Eu știu că voi sunteți copii isteți și
harnici și de aceea am venit să mă ajutați. Vreau să mă ajutaţi
să sosesc iarăşi în grădină, să încercuim greşelile care sunt în
grădina mea, să alegem hăinuţele cu care ne îmbrăcăm
primăvara, să reîntregim imaginile, să descriem imagini şi să dăm
culoare grădinii mele, aranjând elementele cât mai frumos. În
cutie veţi găsi materialele necesare, dar şi alte surprize (chiar
şi recompense!). Dacă reușiți să amenajați grădina o să
participați la petrecere.
Mă ajutați, dragii mei?
„Astăzi o vom ajuta pe Zâna Primăvara să organizeze
Anunţarea temei petrecerea pentru prietenii săi, trebuie să o ajutăm să Observarea
şi precizarea sosească mai repede în grădină, să curăţim grădina, comportamentului
obiectivelor încercuind greşelile, să selectăm hainele de primăvară, să copiilor
reîntregim imagini, să descriem imagini, să formulăm Explicaţia
propoziţii cu aceste imagini şi să le reprezentăm grafic, să
realizăm elementele decorative din grădina Primăverii prin
pictură şi lipire, iar în schimb Zâna ne va oferi recompense
şi ne va invita la petrecerea de mâine. Pentru acest lucru
trebuie să rezolvăm sarcinile pregătite de Zână din cutia
cu surprize.
Tranziție:
,,Acum a sosit momentul
De mânuţe să ne luăm
Spre Centre să ne-ndreptăm
Şi cu toţi să ne jucăm.
Fiecare unde-i place,
Că la grădi aşa se face!”
Desfăşurarea Copiii sunt îndrumaţi spre centrele de interes deschise.
activităţii Se prezintă pe rând materialele şi sarcinile de lucru din Aprecieri
cadrul fiecărui sector, fiecare copil trebuie să-şi Exerciţiul individuale
identifice centrul de lucru în funcţie de preferinţe.
O1 La centrul ,, Ştiinţă’’ -copiii vor rezolva sarcinile fişei
de lucru (Anexa 1). Conversaţia Apreciere pe
La centrul “Joc de masă”- copiii trebuie să grupe
O2 reîntregească imaginile cu aspecte de primăvară - puzzle. Observaţia

Rutină și tranziție: Copiii vor părăsi sala de grupă


pentru a merge la baie intonând versurile cântecului
„Floricică de pe şes”. Întorși în sala de grupă se vor așeza
pe scăunele, unde vor servi masa.
După servirea mesei, copiii se vor aşeza în semicerc,
în jurul cutiei- surpriză trimisă de Zână ( cutie în care se
află probele jocului), pentru a rezolva probele din cadrul
jocului didactic „Spune mai departe!” , la Domeniul Limbă
şi Comunicare.

Explicarea regulilor jocului şi a sarcinii didactice Explicaţia


Copiii trebuie să descopere sarcinile pregătite de Zână
dupa indicii. Ei primesc o coroniţă cu antenuţe de albină, observarea
care îi va ajuta să spună mai departe ce ştiu despre comportamentului
primăvară, exprimându-se în propoziţii şi fraze scurte.
Dacă cineva întâmpină dificultăţi, va fi ajutat de ceilalţi
colegi. La proba a doua copiii vor alcătui propoziţii şi fraze
scurte cu ajutorul imaginilor de pe suprafaţa cubului, iar la
ultima probă vor deschide cărticica Zânei Primăvară şi vor
formula propoziţii corecte gramatical cu ajutorul
imaginilor de pe filele acesteia şi le va reprezinta grafic.
Fiecare răspuns corect va fi aplaudat.

Jocul de probă:
Se execută jocul de probă cu 1-2 copii,care vor sta în
O3 formaţie de cerc, imitând zborul albinelor şi cântând :
,,Zum-zum-zum Demonstraţia
Noi plecăm, plecăm la drum.
Albinuţa te desparte
Şi spune tu mai departe!”
După recitarea versurilor, copiii se opresc, iar eu, cu
coroniţa pe cap, formulez începutul unei propoziţii/fraze
(,, Primăvara ne aduce ...; Mie îmi place primăvara pentru
că ..; Primăvara înfloresc/sosesc ....), apoi repet cuvintele
,, Spune mai departe!” şi aşez pe capul unui copil coroniţa
cu antenele. Copilul care a primit coroniţa cu antenele
trece în mijlocul cercului şi completează propoziţia
începută de conducător.
Dacă răspunsul a fost bun, copilul ,,zboară” în mijlocul
cercului şi este aplaudat de ceilalţi, dacă nu răspunde
corect rămâne în formaţia de cerc.

Desfășurarea propriu-zisă a jocului


Varianta 1 Conversaţia
Jocul reîncepe prin mişcarea copiilor din nou în cerc, Aprecierea
cântând cântecul (sau recitând versurile) de mai sus. Toţi răspunsurilor
copiii vor formula propoziţii /fraze şi vor fi aplaudaţi. corecte privind
Varianta 2 formularea
Cubul trimis de Zână are pe fiecare parte o imagine cu propoziţiilor
O4 elemente caracteristice anotimpului primăvara.
Voi rostogoli cubul ilustrat ,iar copilul în dreptul căruia
se opreşte va formula o propoziţie / frază cu imaginea
respectivă, corectă din punct de vedere gramatical. Copiii
vor rezolva această sarcină, până la finalizarea imaginilor
de pe cub.
În cazul în care un copil nu rezolvă sarcina, colegul de
lângă el îl va ajuta
Răspunsurile sunt aplaudate.
Complicarea jocului
Le prezint copiilor cartea Zânei Primăvară, care nu mai
are text pentru că vântul a şters tot.
Voi privi imaginea şi voi formula o propoziţie/ frază,
apoi o reprezint grafic :
Eu văd un pom înmugurit.
. Exerciţiul
.

Apoi dau cartea copiilor să meargă din mână în mână,


folosind ca numărătoare silabisirea versurilor:
,,Un tăciune şi-un cărbune
Mai departe, copile spune!”
Copilul la care s-a oprit numărătoarea, deschide cartea
la întâmplare, priveşte imaginea, o arată copiilor, Aprecierea
formulează o propoziţie / frază cu imaginea respectivă şi o răspunsurilor
reprezintă grafic. Grupa mică va despărţi cuvântul corecte privind
respectiv în silabe şi-l va reprezenta grafic. ex: formularea
ber-ze propoziţiilor
.
Jocul va fi reluat până la epuizarea filelor.
Copilul care va avea nevoie de ajutor îşi va alege un alt
coleg să-l ajute. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
Cartea Zânei Primăvară va merge la Centrul Bibliotecă.
Obţinerea Pentru a intra în posesia recompenselor, copiii mai au de
performanţei rezolvat o fişă (Anexa 2). Exerciţiul Aprecieri
O3 Mulţumită de hărnicia şi isteţimea copiilor, Zâna individuale
O4 Primăvară le oferă ecusoane cu gâze şi alte surprize.
Cu aceste ecusoane ei vor fi grupaţi la următoarea
activitate.
Asigurarea Tranziţia “Jocul ploii””
retenţiei şi a Copiii se aşează la masa de lucru pentru a desfăşura
transferului următoarea secvenţă a zilei, o activitate practică la
Domeniul Om şi Societate - ,,În grădina Prămăverii” Demonstraţia
machetă, unde copiii vor avea de realizat elementele
decorative prin pictură, rupere, mototolire şi lipire. Explicaţia
Arăt copiilor tabloul ,,În grădina Primăverii” şi deschid o
altă cutie- surpriză trimisă de Zână, materialele necesare Conversaţia
desfăşurării activităţii. Fiecare va primi materiale
conform ecusonului primit la jocul anterior ( grupa mică:
omizile primesc flori pentru pomi şi buburuzele primesc
buburuze; grupa mare: albinuţele primesc albine şi lalele, Aprecieri verbale
fluturaşii primesc legume timpurii şi narcise, libelulele
primesc rândunele şi berze). Are loc intuirea materialului
didactic. Se solicită copiilor să prezinte materialele aflate
pe măsuţe: tempera, pensule, lipici, hârtie creponată,
paletă, suport de apă.
Se prezintă copiilor tabloul ,,În grădina Primăverii”,
modalitatea de aranjare a însemnelor primăverii, dar copiii
vor fi încurajaţi să realizeze o lucrare originală, să aşeze observarea
elementele după propria imaginaţie. comportamentului
Demonstrarea modului de lucru:
Explic şi demonstrez etapele de lucru, pentru fiecare munca
grupă în parte: independentă
- grupa omizilor va lipi flori în pomi;
O5 - grupa buburuzelor va picta cu roşu aripile buburuzelor;
- grupa albinelor va picta albine şi lalele;
- grupa fluturaşilor va picta narcise şi legume timpurii;
- grupa libelulelor va picta răndunele şi berze.
După rezolvarea sarcinilor toţi copiii vor primi un
future, pe care îl vor decora cu hârtie creponată (rupe
O6 bucăţi mici de hârtie, o mototoleşte şi o lipeşte). Rând pe
rând, vor decora ,,Grădina Primăverii” într-un mod original,
pentru a o impresiona pe Zâna Primăvară. Aprecieri verbale
Realizarea exerciţiilor de încălzire a muşchilor mici ai
mâinilor
Umerii îi vom mişca
Spatele vom îndrepta
Sus, jos, sus, jos
Palmele nu stau deloc
Ci se pregătesc de joc
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca la o floare: boboc - floarea
Mâinile le-am încălzit
De lucru sunt pregătit.
Spor la lucru, dragi copii!.
Efectuarea lucrării de către copii:
Copiii vor începe să lucreze, pe un fond muzical. Pe
parcursul executării lucrării, ofer explicaţii suplimentare,
individuale şi colective, dacă va fi cazul. Se corectează
eventualele greşeli. Se supraveghează modul de lucru al
copiilor.
După ce se finalizează elementele decorative, acestea Analiza
vor fi aşezate pe tabloul trimis de Zână, având loc o paradă produselor
de prezentare. Se poartă o scurtă conversaţie activității
despre sarcinile pe care le-au îndeplinit, ajutand-o astfel pe
Zână.
Vor fi apreciate elementele realizate, cele care au
respectat cerința, originalitatea lor.
În semn de mulţumire, Zâna le-a trimis medalioane, Recompensa
chiar cu chipul ei şi care reprezintă invitaţia la petrecerea
de mâine.
Pentru a ne pregăti de petrecere trebuie să exersăm Explicaţia
câteva dansuri şi vom începe cu ,,Hai, la joc!”. Ne vom juca
O7 şi jocul distractiv „Caută perechea potrivită”: în timp ce
muzica sună, participantii la joc dansează prin grupă. Când
muzica se oprește, fiecare copil trebuie să îmbrățișeze alt Jocul
copil, care are ecuson asemănător, apoi muzica pornește și
participanții continuă să danseze.
Fixarea Împreună cu copiii vom analiza sarcinile indeplinite pe
cunoştinţelor parcursul acestei zile şi vom face aprecieri asupra lor.
O1 “-Ce am făcut la Ştiinţă?” Aprecieri
O2 “-Ce am făcut la Joc de masă?” Conversaţia verbale
O3 “-Ce joc ne-am jucat?”
O4 “-Ce am realizat la măsuţe?”
O5 Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al
O6 intregii activităţi, încercând să se evidenţieze, în mod
deosebit, cum s-au simţit în diferitele etape ale activităţii.
Zâna Primăvară este foarte mulţumit de voi şi vă
aşteaptă mâine la petrecere.
Incheierea Voi face aprecieri supra modului cum s-au comportat
activităţii copiii la activitate pe parcursul întregii zile şi voi reaminti Conversaţia Aprecieri verbale
mesajul zilei.
Nume ................................................

Fişă de lucru - ,,Spune mai departe!


Grupa mare

 Denumeşte imaginile de mai jos şi formulează propoziţii / fraze cu acestea.


 Reprezintă grafic propoziţia (propoziţia cu linie roşie, cuvintele cu linii negre).
Nume...........................................

Fişă de lucru - ,,Spune mai departe!


Grupa mică

 Denumeşte imaginile de mai jos şi formulează propoziţii cu acestea.

 Desparte în silabe denumirile imaginilor de mai jos şi desenează, în căsuţa alăturată, tot atâtea liniuţe câte silabe are cuvântul.

S-ar putea să vă placă și