Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

CLASA: pregătitoare A

DATA: 12.12.2017

UNITATEA DE APLICAȚIE: Liceul Vocațional Pedagogic ,,Nicolae Bolcaș” Beiuș

INSTITUTOR/ ÎNVĂȚĂTOR: ANCA BUDO

PROFESOR: ALINA LAZA

PROPUNĂTOR: POPA (GULCSOVSCHI) IULIANA

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Tehnologii

OBIECTUL: Arte vizuale și abilități practice

SUBIECTUL: Tablou de iarnă


TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, CLR, MM

COMPETENȚE SPECIFICE:
AVAP: - Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de
forme artistice
- Exprimarea trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei
- Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de
exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
CLR: - Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
- Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susținute de suport imagistic

MM: - Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm

OBIECTIV FUNDAMENTAL: formarea priceperilor şi deprinderilor de a realiza o lucrare în grup,


folosind tehnici de lucru și materiale diverse
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OO1 – să aplice tehnici de lucru variate în exprimarea ideilor utilizând linia, punctul;
OO2 – să descrie acţiunile desfăşurate în cadrul fiecărei etape a realizării produsului;
OO3 – să explice semnificațiile propriilor creații.
OO4 - să lucreze curat și ordonat
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse procedurale:
M1 - conversaţia
M2 - explicaţia
M3 - demonstraţia
M4 - observația
M5 - exerciţiul
Resurse materiale:
m1 - carton
m2 - creioane colorate
m3 - carioci
m4 - lipici
m5 - hartie creponata mototolita
m6 - CD-player
m7 - videoproiector

Forme de organizare: - frontal


- individual
- pe grupe

Bibliografie:
- Curs PIPP, ,,Abilităţi practice. Elemnte de didactică’’, Conf. Dr. Eugenia- Maria Paşca;
- Vasile Mihalache, Ana Rusescu, Educaţie plastică, Caiet pentru clasa I, Ed. Aramis, Bucureşti,
2008;
- Ion Pirnog, „Ghid metodic de educație plastică”, Editura Compania, București, 2007;

Umane: 19 de elevi
Temporale: 45 minute
DESĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecţiei Activitatea cadrului Activitatea Resurse Forme de Resurse


didactic elevului procedurale organizare materiale
OO

1. Moment -organizarea Sunt atenți și frontal


organizatoric colectivului de elevi; ascultă M1
- pregătirea materialelor instrucțiunile
necesare desfășurării date.
lecției;
- asigurarea unui climat
favorabil învăţării.
2.Captarea atenției Disciplină integrată: Asculă frontal
C.L.R. ghicitorile și M1
Captarea atenției se vor da
realizează cu ajutorul răspuns la
unor ghicitori a căror ele.
răspunsuri vor fi indicii
care vor conduce la
anotimpul de
iarna(Anexa 1)
1. Anunțarea Se reaminteste elevilor Elevii vor frontal/în echipă
temei și a ceea ce şi-au propus să asimila cele M1
obiectivelor realizeze ora trecută la spuse de M2
disciplina : Arte vizuale învățător și
si abilităţi practice. vor începe să
Se anunță tema lecției: își
„Tablou de iarnă” imagineze
(lucrare în grup). cum să
Obiectivele se realizeze
comunică într-o tema lecției.
manieră accesibilă
elevilor.
2. Executarea Se prezintă elevilor Vor fi atenți frontal/în echipă m1
OO1 m2
independentă materialele de lucru. Le la cerințele M1
OO2 m3
a sarcinilor, OO3 vor recunoaşte şi vor de lucru și M2
m4
OO4
îndrumarea numi caracteristici ale vor spune M3 m5
acestora. care sunt M5 m6
m7
Această lucrare se va materialele
desfăşura pe grupe. cu care vor
Elevii sunt așezați pe lucra, pe
patru grupe. urmă vor
Învățătorul va fi cel începe să-și
care va explica şi încălzească
demonstra modul de musculatura
lucru. mâinilor
Se vor repeta etapele de apoi vor
lucru, apoi se vor face începe la
exerciţii de încălzire a etapa de
muşchilor lucru propriu
mâinii.(Anexa 1) zisă.
Elevii vor fi
supravegheați și ajutați,
primind indicațiile
corespunzătoare acolo
unde este cazul.

Se va interveni atunci
când elevii au nevoie de
sprijin.

Se va lucra pe fond
muzical. Se vor pune
cântece specifice
anotimpului iarna.

3. Aprecieri/ 4. Se analizează lucrarea Vor fi atenți M1 frontal


Evaluări colectivă realizată. Vor la cele spuse M2
fi apreciate calităţi și vor avea
precum: diferite
 corectitudine reacții în
 acurateţe funcție de
 finisarea lucrării rezultatele

 aspectul îngrijit lucrului în


echipă.

Se evidenţiază rolul
lucrului în echipă.

5. Încheierea Aprecieri generale și Sunt atenți. M1 frontal/individual


activităţii individuale cu privire la M2
modul de participare al
elevilor la lecţie.
ANEXA 1

GHICITORI

Pe fereastra prinde flori


Si-n obraji lasa bujori.
(gerul)

Flori de gheata la fereastra


Copii-s la soba-n casa
Derdelusul s-a albit,
Ce anotimp a sosit?
(iarna)

Sunt alba si pufoasa,


Ma astern pe strazi, pe case,
Bulgari moi eu fac din ea
si un mare om de nea.
(zapada)

Cine-i oare mosul bun


Ce da daruri de Craciun?
(Mos Craciun)

S-ar putea să vă placă și