Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 13 Noiembrie 2014

Clasa: a VII-a B

Prof. :

Obiectul: Consiliere şi orientare

Tema: Violenţa în viaţa noastră

Modul: Comunicare şi abilităţi sociale

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:

 Înţeleagă semnificaţia conceptului de violenţă sub variate forme;


 Identifice diferite cauze ale comportamentului violent;
 Precizeze forme de manifestare a violenţei în viaţa lor;
 Identifice modalităţi de prevenire şi combatere a violenţei;
 Conştientizeze urmările negative ale violenţei.

Strategii didactice:

Metode şi procedee : dialogul, explicaţia, brainstorming, problematizarea, observaţia, studiu de caz

Materiale didactice: fise de lucru, video-proiectorul, tabla, creta, dicţionarul

Forme de organizare: grupe, individual, frontal.


Bibliografie:

 www.didactic.ro
 www.econsiliere.blogspot
 www.scribd.com
 Consiliere şi orientare-ghid de educaţie pentru carieră. Activităţi pentru clasele V-VIII; EDITURA ASCR, 2011
 Programa pentru Consiliere şi orientare, clasa a VII-a

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Materiale Forme de


organizare
1. Moment Analiza documentelor şcolare şi a Responsabilii clasei relatează conversaţia frontală
organizatoric evenimentelor deosebite care au evenimentele importante care au avut
5 min. avut loc in săptămâna care a loc în clasă. Se discută eventualele
trecut. abateri ale unor elevi şi situaţia la
învățătură.
2. Captarea atenţiei Le cer elevilor să deseneze pe Elevii desenează. Joc de spargere Caietele elevilor frontală
5 min caiete expresia potrivită pentru a gheții
starea emoţională pe care o au în
momentul activităţii.( Astăzi mă
simt…)
Statuia emoţiilor..
Un elev se gândește la o emoţie şi
o mimează( ca o statuie). Restul
elevilor trebuie să intuiască ce  Mimează şi ghicesc emoţiile
stare a mimat.
Le cer elevilor să răspundă prin
‚’da’’ sau ‚’nu’’ unui set de
întrebări. Elevii care răspund DA
întrebărilor se vor ridica în
picioare.
Răspund întrebărilor.
3. Anunţarea temei şi a Anunţ tema lecţiei şi obiectivele Notează tema lecţiei pe caiete. Caietele elevilor Frontală
obiectivelor operaționale.
5 min  Înţeleagă semnificaţia Tabla
conceptului de violenţă
sub variate forme;
 Identifice diferite cauze
ale comportamentului
violent;
 Precizeze forme de
manifestare a violenţei în
viaţa lor;
 Identifice modalităţi de
prevenire şi combatere a
violenţei;
 Conştientizeze urmările
negative ale violenţei.

4. Dirijarea învăţării Le cer elevilor să dea definiţia Elevii citesc din dicționar definiția Conversaţia Dicţionarul Frontală
cuvântului ‚’ violenţă’’ cuvântului violenţa. Tabla
Se poate folosi dicționarul. De asemenea vor găsi sinonime Explicaţia
- Descoperirea tipurilor de pentru acest cuvânt.
violenţa: familială, școlară… Ex.: agresivitate, dezlănţuire,
Voi împarţi elevilor fise de lucru brutalitate….
care vor trebui completate cu
diferite tipuri de
comportamente care sunt Elevii completează fişa. Brainstorming Fişa de lucru Grupe
recunoscute ca fiind violente.
Elevii citesc completările de pe fişă.

Le dau elevilor fise cu diferite


situații din care ei trebuie să Elevii identifică tipul de violenţă, Studiu de caz Fişe Grupe
identifice tipul de violenţă, cauzele si modul de rezolvare.
cauzele şi modalităţile de
rezolvare.
Vizionarea unor clipuri .
După vizionarea clipurilor se
discută despre cazurile de Elevii participă activ la discuţie dând Problematizarea Video Frontală
violenţă din viaţa elevilor. Se dau exemple de violenţa la care au fost proiectorul
exemple şi se caută soluţii. martori sau victime.
De asemenea voi cere elevilor să Individuală
identifice cauzele
comportamentelor violente şi Conversația
modul in care acestea pot fi Elevii identifică cauzele violenţei si
prevenite şi/ sau combătute. modul in care aceasta poate fi
prevenită
5. Asigurarea feedback- Se trag concluziile la modul in
ului. care elevii au reușit sa identifice
problemele legate de violenta si
să conştientizeze adevăratele Frontală
valori care presupun respect
pentru societate,
responsabilitate, prietenie.
Elevii vor crea postere cu mesaje
împotriva violenţei.
frontală
6. Încheierea activităţii Anunțarea temei următoare: Elevii îşi notează tema lecţiei viitoare.
Să învățam cum sa învățam.
Tehnici de învățare eficientă
TIPURI DE VIOLENŢĂ

Fizică Verbală Non- verbală

S-ar putea să vă placă și