Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic de scurtă durată

Data: 18. 01. 2013


Clasa: a III-a B
Învăţător: Duplava Maria
Obiectul: Științe
Subiectul: Apele curgătoare. Apele stătătoare.
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de dobîndire a cunoștințelor
Subcompetenţe:
2.1. Achiziţionarea şi utilizarea în comunicarea ştiinţifică a termenilor - cheie: solid-lichid-gazos; înveliş, relief, sol, aer, apă, starea
apei, curgător-stătător, circuit, fenomene naturale, vreme.
Obiective operaţionale:
O1 Să integreze cunoștințele despre apă într-o schemă;
O2 Să explice formarea apelor curgătoare și apelor stătătoare;
O3 Să -și expună părerea în baza unui text literar;
O4 Să opereze cu numerele din text,
O5 Să redee prin desen cursul unui rîu;
O6 Să modeleze o imagine din gragmentele propuse;
O7 Să improvizeze o melodie pe textul poeziei;
O8 Să demonsreze acuitate vizuală la dezlegarea careului;
O9 Să stabilească acțiuni concrete de protejare a apei
O10 Să demonstreze responsabilitate în rezolvarea sarcinilor de grup.
Metode şi procedee: tehnica ,, Fichbowl’’ , ciorchinele , exerciţiul , exerciţiul creativ, modelarea , improvizare ,
interpretativă, lectura , observaţia, asocierea, descoperirea, puzzle, minieseu.
Mijloace didactice: postere, fişe pentru fiecare grup , carioci , manualul, caietul elevului, planșa ,, Cursul unui rîu,, , Harta fizică a
Republicii Moldova;
Forme de lucru: frontal, individual , grup mare.
Forme de evaluare : evaluare curentă, autoevaluare;
Resurse bibliografice:
1.Curriculum-ul şcolar ,cl.I-IV,Chişinău,2010
2.Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru trepta primară de învățămînt.. Chișinău, 2011.
3.Zinaida Galben-Panciuc; Svetlana Galben; Stela Diaconu; Ion Botgros;”Ştiinţe”manual pentru clasa a III-a; Prut Internaţional ,2012
4.Zinaida Galben-Panciuc; Stela Diaconu; Ion Botgros; ”Ştiinţe” Ghid pentru părinţi şi învăţători pentru clasa a III-a; Prut
Internaţional ; 2008
5. Zinaida Galben-Panciuc; Svetlana Galben; Stela Diaconu; ”Ştiinţe , caietul elevului pentru clasa a III-a;Prut Internaţional ,2012
6.Internetul:www.didactic.ro
Eta Ob Activitatea învăţătorului Activitatea Strategii Evaluarea
pele op. elevilor didactice capacităţii
lecţ Metode Mijl.di T forme elevilor de
iei dactice de ....
lucru
Se stabileşte un climat adecvat pentru
desfăşurarea activităţii.

O1 Se propune să completeze ,, Ciorchinele,, Elevii completează ,, Ciorchine poster 7 activita a concen-


cu informații de la tema de acasă Ciorchinele,, le min te tra tema
E Anexa 1 frontală învățată
Activitatea ,, Ce poate fi,, într-o
V Anexa 2 Elevii enumeră asocieri schemă
Rău, panglică, șarpe, drum șerpuit, urmă pentru imaginile asocierea poster 3
O lăsată de avion pe cer, sfoară.... propuse min activita de a
Lac, nor, pată de vopsea, băltoacă după te asocia o
ploaie.... Linii închise frontală imagine
C - Cu ce fel de linii este reprezentat cu obiecte
lacul ? linii deschise
A - Cu ce fel de linii este reprezentat
rîul ?
R Ți-ai dat seama că unele ape curg , iar de a
altele staționează. determina
E tipul
Anunț subiectul lecție. liniilor

Anunţ obiectivele operaţionale într-o


manieră accesibilă elevilor. 2m
O2 Se propune elevilor pentru studierea temei Elevii sunt repartizați Tehnica manual 5 indivi-
tehnica ,, Fichbowl ,, pe varianate : varianta I Fichbowl ul min dual
citește informația nr.1,
iar varianta II citește
informația nr.2
Apoi formează două
R
grupuri. Fiecare grup planșa 10 grup
E analizează o informație. ,,Cursul min mare
Elevii din interior po- unui
A vestesc, iar cei din ex- rîu,,
terior ascultă, dacă ceva manua
L ne le este clar , adre- lul
sează întrebări la sfîrșit. harta
I Apoi se schimbă cu fizică a
rolurile . RM
Z
Propun lucrul în grup mic conform Se grupează după Ecusoa 10
A multiplelor inteligenţe : ecusoane ne min
Primesc sarcini conform Anexa 3
R multiplelor inteligenţe ;
Grupa I ,, Lingviştii ’’ Citesc textul , își expun
E inteligenţa verbal/lingvistică : părerea fişă de A înţelege
O3 Se propune să citească textul, să-și expună dezbaterea lucru mesajul
A părerea care drumeț a avut dreptate. Lectura textului
Grupa II ,, Matematicienii ’’–inteligenţa
logico/ matematică Ordonează numerele, manua a ordona
Propun elevilor să ordoneze numere întîlnite efectuează calcule. lul numere,
în text; să afle cu cît este mai lung fluviul de a
O4 Nistru decît rîul Prut. calcula
Grupa III ,,Pictorii’’ Redau prindesen cursul Exercițiul foaie,
O5 inteligenţa vizual/spaţială unui rîu carioci a reda rîul
Propun să deseneze cursul unui rîu. prin desen
Grupa IV,, Modelatorii ‘’–inteligenţa
O6 corporal/kinestezică Restabilesc fragmentele modelarea setul de restabili
Propun să restabilească imaginea cu imaginii puzzle un întreg
viețiutoare acvatice
Grupa V ,, Artiştii ‘’- inteligenţa muzical/
O7 ritmică Improvizează o melodie improvizare fișă de a improvi-
Propun să improvizeze o melodie pe pe textul poeziei. interpreta lucru za o melo-
versurile propuse. tivă die pe tex-
S tul poeziei
O8
E Grupa VI ,,Naturaliştii’’- inteligenţa Găsesc cuvintele descoperirea careu a găsi
naturalistă referitoare la tema de cîmpul
N Propun să găsească în careu 5 cuvinte studiată cuvinte lexical,
referitoare la tema Apele
S Grupa VII- ,, Colaboratorii ’’ inteligenţa Propun acțiuni de exercițiul fișă de a propune
interpersonală protejarea a apelor creativ lucru măsuri de
U - Ce măsuri propuneți pentru a proteja apele protejarea
din localitate? minieseu fișă de apelor
L Grupa VIII ,, Ecologii ,, lucru
Scrieți un mesaj oamenilor pentru a vă Redactează un text a scrie un
U îmbunătăți condițiile de viață. mesaj

R 4 Se propune un test cu alegere duală. Încercuiesc varianta Caietul 8 indivi-


E corectă de răspuns elevului min dual Evaluare
F Se afișează rezultatele corecte. Elevii verifică curentă
L corectitudinea
E variantelor încercuite. autoevalu
C Anexa 4 area
Ţ
I Analiza realizării obiectivelor;
A Notarea verbală
Lucrul pentru acasă:
De învățat tema , de îndeplinit exercițiul 4,5
pagina 43 (caiet)
Solidă Gazoasă Lichidă
Anexa 1
Fără culoare

fierbere
Starea apei Corp lichid
Fără formă

topire

condensare Proprietăți Fără gust

Fenomene de trecere
a apei dintr-o stare
în alta APA Fără miros

Înghețare
APA Bun dizolvant

evaporare Nu poate fi
comprimată

Utilizarea apei
Detergenți
Gaze de
eșapament sport
petrol
Alimentație
medicină
Surse de poluare pescuit
Resturi casnice Igiena
Rezuduuri Stingerea
personală
vegetale incendiilor
Irigație
Deșeuri Reziduuri transport
industriale animale
Anexa 2
Anexa 3

1.,, Lingviştii’’
Inteligenţa verbal/lingvistică

Citiți textul. Argumentați spusele drumeților


POVEŢELE IZVORULUI
Trei călători poposiră în drumul lor la - Eu cred altceva, spuse al treilea călător.
un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi
limpede şi curată. Deasupra izvorului de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin,
cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea
FAC EU !"... nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima
- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - netulburată!..."
se întrebară cei trei drumeţi.
- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să Tu ce crezi? Care dintre cei trei
ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre
pământ şi pietre, de aceea sunt curat;
drumeţi avea dreptate?
lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca
vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"
- Mie mi se pare, zise al doilea - că
izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă
dau apa mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la
fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi
bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul
Dumnezeu!"
2.,, Modelatorii ,,
Inteligenţa corporal/ kinestezică
Puzzle. Restabiliţi imaginea. Enumerați ființele din imaginea obţinută .

3. ,, Artiştii ’’
Inteligenţa muzicală/ritmică
1.Improvizaţi o melodie pe versurile propuse.
Apa

Apa este un izvor


Ce dă viaţă tuturor.
De la mic şi pân’ la mare
Toate au nevoie mare

Chiar şi noi, de dimineaţă,


Ne spălăm cu ea pe faţă.
Iar apoi în ceai, la masă
Şi în supă, la amiază.

Deci să ştie fiecare,


Fără apă - viaţă n-are.
Deci e bine s-o păstrăm,
Curată să o avem.

4. ,, Matematicienii ’’

a) Ordoneze cifrele întîlnite în text:


............................................................................................................
b) Aflați cu cît este mai lung fluviul Nistru decît rîul Prut.
..................................................................................................................................................................................................................................
5. ,, Naturaliştii ‘’’
Anexa 9
Inteligenţa naturalistă
Găsiți în careu 5 cuvinte referitoare la tema Apele:

M B F L U V

L A C M P I

O L P L ] U

C T M A R E

E Ă O Ș Î A

A N I T U Z

8. ,, Jurnaliştii ‘’
Anexa 11
Inteligenţa intrapersonală
Imaginează-ţi că eşti un peștișor, care trăiește în ape poluate .
Scrie un mesaj din 4-5 enunțuri oamenilor pentru ați îmbunătăți condițiile de viață.
Strigătul peștișorului
........................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
6. ,, Pictorii ‘’’
Inteligenţa spaţială
Desenați cursul unui rîu.

7. ,, Colaboratorii ’’
Anexa 10
Inteligenţa interpersonală
- Propuneți 2-3 măsuri pentru a proteja apele din localitate?
........................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................

Anexa 4
2.
a) un izvor
b) pîrîului
c) fluvii
d) Nistru și Prut

3.
a) apele care nu curg
b) o apă stătătoare
c) balta
d) oceanul
e) baltă, mlaștină, lac, mare, ocean.

S-ar putea să vă placă și