Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Constantin Tomescu” Pleșești


Structura școlară Giurgești
Profesor: Vieru Alexandru
Data : 17. 03. 2017
Obiectul : Geografia continentelor extraeuropene
Clasa: a VII a
Unitatea de invatare: America - America de Nord și Centrală
Subiectul lecţiei: Harta politică
Tipul lecţiei: Lecție de dobândire de noi cunoștinte;
Timp: 50 min
Loc de desfasurare: Cabinetul de geografie
Competențe generale:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea și explicarea realității geografice;
2. Utilizarea corectă a numelor proprii și a termenilor în limbi străine;
4. Raportarea realității geografice la un suport cartografic și grafic;
Competențe specifice:
1.2. Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază;
2.2. Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine
3.4. Analiza comparativa a elementelor din realitatea geografică extraeuropeană
după caracteristicile solicitate, stabilind asemănări si deosebiri
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale
continentelor extraeuropene
Activități de învățare:
- Exerciții de localizare de ţări și teritorii dependente cu ajutorul explicațiilor
primite, pe harta politică a Americii;
- Enumerarea a cel puțin 3 etape în formarea statelor continentului american pe
baza informatiilor primite și a hărții politice;
- Clasificarea statelor Americii după anumite criterii folosind date statistice și
Harta politică a lumii;
- Identificarea de asemănări și deosebiri, între statele Americii, folosind
informațiile primite;
Strategii didactice:
 Metode: conversaţia, explicatia, descrierea, joc didactic, lucru cu manualul,
lucru cu harta.
 Mijloace: Harta politica a lumii, atlasul geografic, manualul, fișe de lucru.
 Mod de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Evaluarea: orală; scrisă pe baza fișelor de lucru
Bibliografie: manualele de clasa a VII a (Edit. Humanitas, All, Corint)
Nicolae Ilinca „Didactica geografiei” Ed. Corint, Bucuresti, 2007
Secvenţele Competenț Strategii Mijloace de
instruirii e specifice Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice învăţământ
1.Organizarea - verifică prezența elevilor Pregătirea caietelor, Observatia
. clasei - pregătește materialul didactic manualelor, atlaselor
2.Verificarea . Adreseaza interogații de control privitoare la Ascultă, analizează, gândesc și Conversația
orală a conținuturile predate și învățate anterior formulează răspunsurile
cunoștințelor așteptate, fiind îndrumați de Harta lumii
din lecțiile profesor.
anterioare
3.Pregătirea Cere elevilor să observe Harta politică a lumii și să Observă și răspund: culori, Conversatia Harta politica a
aperceptivă identifice deosebirile fața de Harta Fizica a lumii conținut. euristica lumii

Harta fizica a
lumii
4.Anunţarea Scrie titlul lecţiei pe tablă, HARTA POLITICĂ A Ascultă, notează Expunere
lecţiei noi AMERICII” și enunţă obiectivele frontala Tabla
şi a
obiectivelor
5.Dirijarea 1.Ce cuprinde harta politică ? Identifică elementele de Expunerea
predării – Profesorul le expune primele noțiuni generale cu continut ale hartii
învățării privire la tipul de reprezentare pe harta politică. Asculta si noteaza Lucru cu
1.2 Să analizăm împreună harta și să identificăm Citesc pe harta politică – suport harta
teritoriile dependente Groenlanda, Puerto Rico și și formulează răspunsul corect
Guyana Franceză. Căror state le aparțin? sub îndrumarea profesorului.
Observatia
2. Principalele etape ale evoluției hărții politice a Ascultă, notează, urmăresc
Americii prezentarea ppt, localizează pe Manualul
2.2 a.Perioada precolumbiană hartă Observatia
existau Imperiile Aztec, Maya și Incaș - se indică pe hartă
b.Perioada colonizărilor
Făcute de spanioli, englezi, francezi, olandezi și Harta politica a
Lucru cu
lumii
portughezi manualul
c. State independente –
declararea independenței în urma revoluțiilor și războaielor Lucrul cu
d. Anexare sau cedare de teritorii harta
3.4 3.Clasificarea statelor Activitate pe grupe: Comparația
Profesorul le cere elevilor să completeze o schemă - Citesc documentele expuse Atlas geografic
ciorchine prin care să dea exemple state in funcție de spre analiză Explicația
- Reflectează Harta politica a
anumite criterii de clasificare. Se clasifică și se lumii
- Sub îndrumarea profesorului, Metoda
compară țările după poziție geografică, suprafață , nr.
4.3 elevii explică faptele sesizate, ciorchinelui
de populație, limba oficială., forma de guvernământ Fișa de lucru
le menționează și aplică în alte
situații cunoștințele învățate.
6.Atingerea Identificati o asemănare și două deosebiri între statele Activitate pe grupe: Comparatia
feed- backului Americii de Nord și statele Americii de Sud folosind
Reanalizează, sintetizează , Fișa de lucru
informațiile învățate astăzi.
completează diagrama și Diagrama
răspund VENN
7.Obținerea - se distribuie fișele de evaluare, Fișa de
performanței - după completare se face verificarea prin sondaj, se Rezolvă cerințele evaluare cu Fișe de evaluare
identifică răspunsurile corecte Apreciază răspunsurile corecte harta muta
FIŞĂ DE LUCRU - HARTA POLITICĂ A AMERICII

Analizaţi Harta Politică a Americii şi identificaţi statele din America notate cu cifre de la 1 la 10:

STATUL
1 ……………………………………………..
2 ……………………………………………..
3 ……………………………………………..
4 ……………………………………………..
5 ……………………………………………..
6 ……………………………………………..
7 ……………………………………………..
8 ……………………………………………..
9 ……………………………………………
10 ……………………………………………
SCHEMA LECTIEI
1. Ce cuprinde harta politica a Americii ?
Harta politica a Americii cuprinde statele , granitele, capitale si orase mari.
Reprezentarea cartografica se face prin culori diferite pentru state vecine.
Daca unui stat ii apartin si insule , acestea vor fi colorate la fel cu statul respectiv ( exemplu “Tara de
foc”)
Harta cuprinde atat state independente (Satele Unite ale Americii) cat si teritorii dependente de alte state
( exemplu Groenlanda, Puerto Rico, Guyana Franceza)
2 Principalele etape ale evolutiei hartii politice a Americii
a. Perioada precolumbiana – existau Imperiile Aztec, Maya in America Centrala si Incas in America de
Sud.
b. Perioada colonizarilor - Descoperirea Americii de catre Cristofor Columb in 1492 a reprezentat
inceperea colonizarii Americii Centrale si apoi a celei de Sud de catre spanioli.A urmat colonizarea
Americii de Nord de catre englezi, francezi si olandezi
c. Perioada declaratiilor de independenta – in urma razboiului de independenta, in 4 iulie 1776 S.U.A
devine stat independent fata de Marea Britanie. Sec XIX – XX noi state devin independente: Mexic,
Brazilia, Venezuela, etc
d. Modificarea granitelor prin obtinerea de teritorii prin cumparare ( SUA cumpara Alaska de la Rusia
, Louisiana de la Franta si Florida de la spanioli) sau cedare de teritorii - in 1999 SUA cedeaza
canalul Panama statului Panama

3. Clasificarea statelor

 După suprafaţă:
- state de dimensiuni continentale : Canada , SUA, Brazilia,
- state mari Mexic, Argentina
- state cu o suprafaţă medie: Uruguay, Paraguay, Columbia, Venezuela
- State mici : Cuba, Suriname
 După poziţia geografică:
- State intracontinentale( fara iesire la mare sau ocean): Bolivia , Paraguay
- State continental – maritime: SUA, Brazilia
- State insulare: Cuba, Jamaica, Haiti

După populaţie:
- state cu o populaţie peste 100 milioane loc: SUA, Brazilia, Mexic
- state cu numar mediu de populatie intre 10 si 50 milioane loc: Canada, Peru, Argentina, Columbia
- state foarte mici – sub 1 milion de locuitori : Bahamas, Guyana, Surinam

Dupa limba oficiala;


- State cu limba oficiala spaniola – Mexic, majoritatea din America Centrala si de Sud
- State limba oficiala engleza ( 80 din Canada, SUA, Jamaica, Bahamas)
- State cu limba oficiala franceza ( Haiti)
- State cu limba oficiala portugheza ( Brazilia)
- State vb de olandeza ( Surinam)

 După forma de guvernamant


-monarhii constitutionale cu suveran Regina Elisabeta a II-a a arii Britanii : Canada si Jamaica
-republici :SUA, Mexic, Argentina, Columbia, Chile, Bolivia, Paraguay

Fișa de lucru

Identificați 2 deosebiri și o asemanare între America de Nord și


America de Sud cu privire la tipurile de state învățate .

Comparațiile se pot face cu privire la suprafața, număr de populație,


limba oficială, poziția geografică față de oceane, forma de
guvernamant, etc.

AMERICA DE NORD AMERICA DE SUD

S-ar putea să vă placă și