Sunteți pe pagina 1din 17

Motto:

“Tu,copile-nvăţa a naturii lege:


Floarea cine-o rupe, miere nu culege!”

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 27 .11.2015
CLASA: a VIII-a A
PROFESOR –EDUCATOR: Ţigănaşu Angelica
ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată
MODULUL: Socializare
SUBIECTUL: ,, S.O.S Natura!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

OBIECTIVE CADRU:
 2. Dezvoltarea unor comportamente adaptative în relaţia cu mediul înconjurător
(natural şi social)
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 2.2 Dezvoltarea atitudinii ecologice;
SCOPUL ACTIVITĂŢII : Formarea unei atitudini pozitive față de mediu și
conștientizarea unor acțiuni care contribuie la protejarea lui.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi


capabili:
a)cognitive:
O1- să identifice acțiuni ale oamenilor care pun în pericol natura;
O2- să prezinte modalităţi concrete de protejare a mediului înconjurător;
O3- să denumească tipurile de poluare și modalitățile de evitare a poluării;
O4- să analizeze atitudinea personajelor din textul citit;
O5- să evidențieze importanța păstrării unui mediu curat (nepoluat);

b)afective:
OA1 – să participe cu interes şi plăcere la realizarea activităţii;
OA2 -să respecte regulile de comunicare şi comportament negociate în desfăşurarea
activităţilor de grup.

CONDIŢII PREALABILE: din totalul de 10 elevi ai clasei:


 - 10 elevi au ritm de lucru/ învăţare mediu;
 - elevii provin din medii diferite;

1
 - elevii au capacitatea de a folosi procesele de gândire şi de învăţare propuse de
tema activităţii;
 - în proiectarea activităţii am ţinut cont de particularităţile fiecărui copil,
metodele de lucru fiind adaptate nevoilor individuale ;

STRATEGIE DIDACTICĂ: mixtă


METODE ŞI PROCEDEE:
 De comunicare: conversaţia , observaţia,explicaţia, problematizarea;
 Activ-participative:metoda cubului, diagrama Wenn;
 De acţiune: exerciţiul,jocul de rol, munca în echipă, munca independentă;
 De evaluare: aprecierea verbală, fişe de lucru, fişa de evaluare.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: - planșe didactice, panouri, laptop,prezentare
power- point ,videoproiector, fişe de lucru în grup, fişe de evaluare;
FORME DE ORGANIZARE: frontală , individuală şi pe echipe;
FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, , evaluare orală, evaluare scrisă.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
RESURSE UMANE : 10 elevi şi educatorul.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
 Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti:
Editura Pro-Humanitate, 1997.
 Socializare - Programă şcolară - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr. 5234/
01.09.2008 - Bucureşti, 2008;
 Educaţia micului cetăţean, Ungureanu Adalmina, Ed. AS S, Iaşi, 1996;

2
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea instructiv-educativă Strategia didactică Forme


Etapele Ob.
Activitatea Resurse Resurse Forme de de
activității Op. Activitatea educatorului
elevilor procedurale materiale organizare evaluare
Asigurarea climatului psihopedagogic
adecvat pentru buna desfăşurare a
1. Moment activității;
organizatoric. Pregătirea materialelor necesare.

Prezint elevilor un power-point cu


imagini din natură (natura curată şi Elevii vizionează -power- Apreciere
natura poluată) . imaginile şi Conversaţia, point cu Frontal verbală
2. Captarea -În care dintre cele două locuri ați dori răspund la câteva explicaţia imagini individual
atenţiei să vă jucați? De ce? întrebări din natura
O1 - laptop
-De ce nu ați vrea să vă jucați în locul
unde sunt gunoaie?
-Din ce cauză acest loc a ajuns așa?
-Cum ar fi normal să arate întreaga
natură?
Anunţ tema activităţii: ,, S.O.S
3. Anunţarea Natura!” precum şi obiectivele
temei şi a operaţionale pe înțelesul elevilor. Scriu Elevii ascultă cu Conversaţia, Tabla Frontal
obiectivelor titlul pe tablă. atenţie.
Explic elevilor, pe înţelesul lor, de unde
vine prescurtarea S.O.S. power-
,,- S.O.S.”- este un semnal transmis cu point
O1 ajutorul undelor radio , folosit de Conversaţia, laptop
explicaţia Frontal Apreciere
marinarii aflați în primejdie, care
Ascultă exlicaţiile verbală
înseamnă: „Save Our Ship!” („Salvați flipchart
4.Reactuali- nava noastră!”), „Save Our Souls!” planşe
zarea („Salvați sufletele noastre!”) sau ”Send
cunoştințelo Out Succour!” („Trimiteți ajutor!”).
r - Natura are nevoie de ajutor? De ce?
Adresez câteva întrebări elevilor:

3
- Ce înseamnă poluare?
- Cine poluează natura? Răspund la Conversaţia, Frontal
- Ce tipuri de poluare cunoaşteţi? întrebări explicaţia
- Cum se poluează apa?
- Dar aerul? Conversaţia,
- Cum se poluează solul? Răspund la explicaţia Apreciere
5. întrebări power- verbală
- De ce trebuie să păstrăm natura curată?
Desfăşurarea O2 point Se
- Ce putem face noi pentru a proteja si
activității laptop verifică
salva natura?
OA Elevii prezintă Jocul de rol corectitu-
- Ce înseamnă să fim ecologişti?
1 sceneta: ,, 10 pasi flipchart dinea
Elevii prezintă sceneta: ,, 10 paşi spre a Frontal
spre a fi planşe răspunsu-
O3 fi ecologist”.
ecologist”. rilor date.
- Ce sunt deşeurile?
-Ce putem face cu ele? Apreciere
Prezint câteva informaţii despre Conversaţia
explicaţia verbală
reciclarea deşeurilor,reciclarea creativă
şi timpul de degradare a deşeurilor .
-Ascultă Apreciere
Cubul explicaţiile verbală
6. Obţinerea - elevii sunt împărţiţi în 6 grupe; -Rostogolesc Se
performanţei - fiecare grupă va examina subiectul cubul pentru a verifică
Asigurarea din perspectiva unei dimensiuni a vedea ce sarcini metoda cubul modul în
feed-back- cubului, rezolvând fiecare sarcină cubului care
primesc
ului primită. ( DESCRIE, COMPARĂ, Frontal
-rezolvă sarcinile conversația fişe de elevii și-
ASOCIAZĂ, ANALIZEAZĂ, pe grupe
de pe fişele de exercițiul lucru au însușit
APLICĂ, ARGUMENTEAZĂ)
(anexele 1,2,3,4,5,6) lucru primite problematiza modalită-
- după rezolvarea sarcinilor primite -reprezentanţii rea flipchart -țile de
fiecare grupă îşi va desemna câte un grupelor prezintă protejare
reprezentant care să prezinte rezolvarea a naturii
produsul finit în faţa colegilor sarcinilor în faţa
colegilor
Distribui elevilor fișe de evaluare .
7. Evaluare O4 Elevii rezolvă Conversaţia,
Explic modul de rezolvare al fişelor. Fişe de
OM sarcinile fişelor. explicaţia Evaluarea
Verific, oral, modul de rezolvare a fişei evaluare individual
scrisă
2 de evaluare.

4
Voi face aprecieri generale asupra
8. activității elevilor sub aspectul:
Ȋncheierea rezolvării cerințelor, implicării în
activității activitățile propuse, îndeplinirii Elevii ascultă.
Conversaţia, frontal
obiectivelor . Voi face și aprecieri
individuale (dacă este cazul). Ofer ,
elevilor, diplome de participare la
activitate.

5
1. DESCRIE
Descrie ce vezi în imagine.

6
2.COMPARĂ
Compară cele două imagini şi scrie în diagramă asemănările şi deosebirile dintre acestea:

Deosebiri Deosebiri

Asemănări

7
3.ASOCIAZĂ

Asociază cuvântul ,, poluare” cu alte cuvinte sau expresii. ( La ce vă gândiţi


când auziţi cuvântul ,,poluare”).

8
4.ANALIZEAZĂ

Citiţi textul următor şi analizează comportamentul persoanelor din acest text:

,, Simona şi Matei pleacă în excursie. În autobuz încep să mănânce


pachetele cu biscuiţi, aruncând ambalajele pe geam . Ajunşi în pădure ,
crestează coaja copacilor scriind numele lor. Apoi, îi îndeamnă pe colegi să
caute lemne să aprindă focul .”

1. Descoperă greşelile făcute de şcolari.

...........................................................................................................................................
...........................................................................................................................................
...........................................................................................................................................
...............................................................................................................

2. Ce efect poate avea focul asupra mediului?


.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
..
_____________________________________________________________________

9
5.APLICĂ

Aplică informaţiile dobândite despre protejarea naturii pentru a scrie cât mai
multe mesaje ecologice.

10
6.ARGUMENTEAZĂ

Trebuie să păstrăm natura curată?


De ce?

11
Numele: ____________________ Data: __________________

TEST DE EVALUARE
Protejarea naturii

1. Completează spaţiile punctate cu cuvinte potrivite, din paranteză:


Mediul înconjurător poate fi afectat de unele ...........................
ale ............................... .
Uneori, aceste acţiuni sunt făcute de către ....................... .
Starea mediului înconjurător ne afectează în mod direct .................. şi ...........................
noastră. Pentru a trăi într-un mediu curat este nevoie de mai multă .........................
şi ....................................... din partea fiecărui cetăţean al planetei.
(acţiuni, oamenilor, copii, viaţa, sănătatea, atenţie, responsabilitate)

2. Adevărat sau fals?


 Mediul înconjurător poate fi afectat de unele acţiuni ale oamenilor.
 Distrugerea mediului natural influenţează vieţuitoarele.
 Aruncarea deşeurilor în ape nu dăunează mediului.
 Este bine să ne dăm uţa pe crengile copacilor şi chiar să le rupem.
 Ocrotind natura, omul îşi ocroteşte sănătatea.
 Avem voie să tragem cu praştia în păsări, ca să ne distrăm.

3. Notează cu ,,X” doar etichetele care te îndeamnă la acţiuni de protejare a mediului


înconjurător:

Plantează copaci! Rupe florile! Curăţă apele!

Îngrijeşte florile! Colectează selectiv deşeurile!

Aruncă hârtiile oriunde! Calcă iarba! Nu hrăniţi câinii!

12
“Tu,copile-nvăţa a naturii lege:
Floarea cine-o rupe, miere nu culege”

SOS NATURA
Motto: ”Pământul nu aparţine omului, ci
dimpotrivă, omul aparţine pământului”

Dacă nu vom gospodări cu înţelepciune rezervele planetei,şi nu vom ocroti natura, vom
rămâne în cele din urmă singuri pe o planetă pustiită...

SFATURI DEMNE DE URMAT

Iubiţi natura!
Uniţi puterile pentru a o proteja!
Bucuraţi-vă de ceea ce vă oferă!
İn sânul ei e sănătatea noastră.
Toţi avem datoria de a o păstra curată.
Inamicii naturii sunt duşmanii sănătaţii.

Nu lăsaţi resturi şi gunoaie în păduri!


Admiraţi, dar nu distrugeţi!
Totul depinde de noi, oamenii.
Urmări grave poate avea poluarea.
Răul făcut , greu se mai repară.

13
ŞTIAŢI CĂ ?
Reciclând deşeurile de ambalaje:
 Economisim energie!
 Reducem poluarea!
 Se micșorează cantitatea de gunoi!
 Conservăm resursele naturale!
 Ambalajele din hartie carton sunt obținute din celuloză,
reciclarea lor salvând milioane de copaci anual. Fibra
celulozică se deteriorează dupa 4 cicluri de reciclare, deci prin
colectare selectivă se poate introduce același material în
circuitul economic de 4-5 ori!
 Ambalajul din carton utilizat pentru lapte și suc este
un ambalaj compozit fabricat din hârtie-carton de cea mai
bună calitate, conținând folii protectoare din aluminiu și
material plastic. Luând în considerare calitatea excepțională a
fibrei celulozice din care sunt fabricate aceste ambalaje,
colectarea selectivă și reciclarea lor este deosebit de
importantă.

HARTIE si CARTON:
 La tipărirea unui cotidian de mare tiraj se folosesc 3000
metri cubi de lemn, adică 1500 de arbori cu o varsta de 50
ani?
 Este nevoie de un copac de 15 ani pentru a produce 700
de pungi de hârtie?
 Fiecare tonă de hârtie reciclată salvează 17 copaci?
 La reciclare se folosesc mai puţină energie şi apă decât la
fabricarea hârtiei din arbori?
14
 1 tonă de hârtie reciclată = 27 kg de noxe mai puţin?

15
16
17

S-ar putea să vă placă și