Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Prof. Înv. Preşc. Carcea Mariana

Grădiniţa: G. P. P. 2, Paşcani

Grupa: mare

Domeniul experienţial: DOS


Categoria de activitate : Activitate practică - lipire
Tipul de activitate : de predare, de consolidare

Tema : „Copacul toamnei”

Forma de realizare : frontal, individual


Scopul activităţii : formarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat folosind tehnici şi ustensile
cunoscute. Educarea
atenţiei şi a simţului estetic; consolidarea deprinderii de a avea o
poziţie corectă la masă;
Obiective operaţionale : -să denumească corect materialele pregătite pentru activitate ; frunze
uscate, trunchiurile

copacilor din hârtie colorată, coală de hârtie colorată, lipici,


cârpă, planşete;
-să lipească corect elementele copacului ;
-să aprecieze corect lucrarea proprie şi a colegiilor ;

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, expunerea, instructajul ;

Material didactic - distributiv : frunzemulticolore, șabloane-copaci, din hârtie colorată,


coală de hârtie colorată, lipici, cârpă, planşete;
- demonstrativ : modelul educatoarei;
Material bibliografic : Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii ;

Metodica predării desenului, modelajului şi a lucrului manual ;

Durata : 30 – 35 minute

Momentul Activitatea Activitatea Metode şi Material Evaluare


educatoarei copiilor
didactic procedee
didactic

1. Momentul Pentru buna - Copiii instructajul


desfăşurare a intră în sala
organizatoric
activităţii , de grupă.
voi asigura::
- aerisirea
sălii de grupă;
- aranjarea
mobilierului
sub formă de
careu deschis;
- pregătirea
2.Desfăşurarea materialului
activităţii. distributiv pe
măsuţe;
Introducerea
în activitate - intrarea
ordonată a - Discută conversaţia
copiilor în sala despre copaci
încurajări
de grupă; în anotimpul
- controlul de toamna.
ţinutei; - Le cad
salutul; frunzele.
- Sunt
îngălbenite.

O voi realiza
purtând o Copiii
discuţie cu ascultă.
copiii:

- Despre ce
Anunţarea - Pe masă
anotimp a fost
temei am primit un
vorba în
coşuleţ cu
poezia pe care
frunze conversaţia
am învăţat-o
uscate,
astăzi ? stimularea
bucăţele de
Intuirea - Ce se hârtie interesului,
materialului întâmplă cu colorată, o
copacii în acest coală de încurajări,
anotimp? hârtie
laude:
colorată,
- Cum sunt
lipici, cârpe modelul Bravo !
frunzele
şi planşete. educatoarei;
copacilor observaţia,
toamna ? - Vom lipi problematizarea, coşuleţ cu
copacii frunze
- Să ştiţi că conversaţia
toamna. uscate ,
Prezentarea şi mie îmi plac
observaţia bucăţele de
analiza foarte mult Copii privesc
hârtie
modelului copacii modelul.
colorată, o
toamna, îmi
- Sunt coală de
plac culorile pe
copaci. hârtie
care le au
colorată,
frunzele, îmi - Au lipici, cârpe
place să culoarea şi planşete.
Explicarea şi privesc maro. explicaţia
demonstrarea frunzele aprecieri,
- Din hârtie demonstraţia
modului de purtate de încurajări
colorată. observaţia
lucru vânt.
- Coroana
copacului.

Sunt convinsă - Dintr-o


că şi vouă vă frunză
plac culorile uscată..
frunzelor în
- Cu vârful
acest anotimp
Exerciţii în sus.
şi m-am gândit
pentru ca astăzi la
încălzirea activitatea
muşchilor practică să Copiii exerciţiul
mâinii lipim‚’’copacii urmăresc cu
toamna’’. atenţie
explicarea şi
demonstrarea
modului de coşuleţ cu
Realizarea - Ce a-ţi frunze
lucru.
temei de către primit pe uscate ,
copii măsuţe? bucăţele de
- Ce credeţi că hârtie
exerciţiul colorată, o
vom lucra cu
aceste coală de
materiale? hârtie
colorată,
lipici, cârpe
şi planşete.
Evaluarea
lucrărilor Să privim Execută lucrările
modelul meu! exerciţiile copiilor

conversaţia
lucrările
explicaţia copiilor expunerea
- Ce sunt
lucrărilor
aceştia?
aprecieri
- Ce culoare
au trunchiurile încurajări
copacilor? conversaţia
Copiii
- Din ce sunt realizează turul galeriei
confecţionate tema.
trunchiurile
copacilor ?
3. Încheierea
activităţii - În
continuarea
trunchiului
unui copac ce
se află ?

- Din ce este
formată Privesc
coroana lucrările şi le
copacului ? indică pe cele
- Cum este frumoase şi aprecieri
aşezată frunza pe cele mai conversaţia încurajări
? puţin
frumoase ,
motivând
alegerea recompense
făcută
Se prezintă o
Copiii
planşă prin
împreună cu
care sunt
educatoarea
redate etapele
evaluează
realizării temei
lucrările.
. Prima dată
vom lipi
copacul, iar
apoi vom lipi
coroana. Vom
lua copacul în
mână, îl vom
aşeza pe
planşetă şi
vom aplica
lipiciul pe
parte albă.
Lipiciul se va Copiii
aplica de la ascultă
mijloc spre aprecierile
exterior, iar educatoarei
apoi il vom lipi
în partea de jos
a foii – la
mijlocul ei.
După aceea se
vor lipi frunze
multicolore, în
locul coroanei.
Pe frunze vom
aplica lipiciul
tot de al mijloc
spre exterior.

Vom executa
exerciţii
pentru mâini :
- „Plouă!”,
„Cântăm la
pian!”,
„Mâinile în
faţă,
deschidem şi
închidem
pumnii!”.

Voi da
semnalul de
începere a
lucrului . Pe
parcursul
activităţii voi
da indicaţii cu
privire la
respectarea
cerinţelor şi a
tehnicilor de
lucru. De
asemenea voi
atrage atenţia
asupra
aplicării unei
cantităţi
potrivite de
lipici, pentru a
păstra aspectul
îngrijit al
lucrării. Voi
da indicaţii
acolo unde este
cazul şi voi
nota numele
copiilor pe
lucrări.

Înainte cu
câteva minute
de expirarea
timpului de
lucru, voi
atenţiona copii
să se apropie
de final. După
semnalul de
încetare a
lucrului, vor fi
evaluate
lucrările
copiilor ,după
următoarele
criterii :

-
corectitudinea
lipirii
elementelor;
- păstrarea
acurateţii
lucrării

- fixăm tema

- facem
aprecieri
privind:
finalitatea
lucrării şi
acurateţea ei
Le voi cere
copiilor să
motiveze
afirmaţiile
făcute în
comparaţie cu
modelul.
Lucrările vor
fi expuse la
panou.

Se vor face
aprecieri
generale şi
individuale
asupra
disciplinei la
activitate şi a
modului de
lucru, iar apoi
voi oferii
recompense.

S-ar putea să vă placă și