Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Școala Gimnazială” C-tin Tomescu” Pleșești


Clasa: a VI-a
Profesor: Moroșanu Iuliana Alexandra
Disciplina : Educație Interculturală
Arria curriculară: Om și societate
Unitatea de învățare: Proiectul educațional
Titlul lecției : Elaborarea fișei de proiect
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi
Timp: 50 minute
Scopul lecției: Cunoașterea valorilor culturale și spirituale locale, implicarea directă a
elevilor,creativitatea,responsabilitatea,colaborare și spiritul de echipă.

Obiective operaționale:

O1 –Să argumenteze importanța temei proiectului ;

O2-Să exemplifice diferite tipuri de activități pentru derularea proiectului educațional;

O3-Să cunoască și să utilizeze sursele istorice;

O4-Să dezvolte o atitudine activă și pozitivă față de valorile culturale.

Strategii didactice:

-metode și procedee:conversația,exemplificarea,dezbaterea,argumentarea,expunerea,demonstrația.

-forme de organizare:frontală,individuală și pe grupe.


-mijoace didactice:manual,tablă,fișă de lucru

Evaluare:
-evaluarea realizată de către profesor: observare sistematică,deschiderea spre dialog atât între elevi cât și între elevi și
profesor.

Locul de desfășurare:Sala de clasă

Bibliografie: Manual de Ed.Interculturală cl. a VI-a Editura Didactică și Pedagogică Autor Daria –Daniela Lupșa

Manual de Ed.Interculturală cl. a VI-a Editura Didactică și Pedagogică Autor-Victor Bratu ,Alina Bratu,Elena Lupșa
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Momentele Obiective Activitatea profesorului Activitatea Resurse Evaluare


Crt. lecției operaționale elevilor
1. Moment Verifică prezența elevilor,a Elevii pregătesc 2 min Atenționare
organizatoric mijloacelor materialele
didactice.Împarte pentru lecție, se Activitate frontală
colectivul de elevi în 4 grupează. Conversația
grupe.
2. Anunțarea titlului 2 min Observarea
și a obiectivelor Anunță titlul noii lecții și Tabla sistematică a
operaționale obiectivele propuse. Sunt atenți la Activitate comportamentului
Scrie titlul lecției pe tablă. explicațțile frontală elevilor
profesorului. Conversația

3. Ractualizarea Le adresează elevilor Elevii sunt atenți 6 min


cunoștințelor întrebări din lecția la întrebările
anterioară. formulate de Activitate
Cum se numește tema către profesor. individuală
O1 proiectului educațional Elevii vor
propus? răspunde Conversația
Care este scopul proiectului? dovedind Aprecierea
cunoștințe din răspunsului
lecția anterioară.
4. Explicația și Prezintă elevilor modelul fișei Sunt atenți la 5min Observarea
Demonstrarea de proiect și explică etapele explicțiile Activitate frontală sistematică a
etapelor de lucru de lucru pentru completarea profesorului. Explicația comportamentului
fișei de proiect. Demonstrația elevilor
5. Antrenarea O2 Împarte elevilor câte un Completează fișa 20 min Observarea
elevilor model de fișă de proiect să le de proiect pe sistematică a
cere să lucreze pe grupe după care comportamentului
grupe,fiecare grupa va avea fiecare grupă va Activitate pe elevilor
ca sarcină de lucru să prezenta cea ce grupe
completeze fișa de proiect . au completat pe
Fiecare grupă va prezenta fișă . Exemplificarea
O3 fișa de proiect pe care au
completat-o în fața clasei.
apoi vor stabili împreună
activitățile ce se vor
desțășura în cadrul
proiectului
educațional,produsele
realizate în fiecare
activitate,responsabilii
activității,partenerii,termenul
de realizare,criteriile de
evaluare si observațiile.

6. Realizarea lucrării Profesorul le cere elevilor să Elevii discută,iar 10 min


stabilească împreună apoi completează Activitate frontală
O4 activitățile ce se vor la tablă tabelul și de grup
desțășura în cadrul fișei de proiect. Dezbaterea
proiectului Exemplificarea
educațional,produsele
realizate în fiecare
activitate,responsabilii
activității,partenerii,termenul
de realizare,criteriile de
evaluare si observațiile iar
după care să completeze la
tablă ceea ce s-a hotărât.
7. Evaluarea Face aprecieri asupra Sunt atenți la 5 min Evaluare orală
performanțelor O4 activităților elevilor și le cere precizările Activitate frontală
elevilor să caute informații în profesorului. Conversația
legătură cu activitățile pe
care le vor desfășura.
FIȘĂ DE PROIECT
TITLUL PROIECTULUI:ISTORIE LOCALĂ-MINIMONOGRAFII ALE INTERCULTURALITĂȚII
PERIOADA DE DESFĂȘURARE:01.04-27.05 2019
DATE DE IDENTIFICARE: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „C-TIN TOMESCU„ PLEȘEȘTI CLASA A VI-A
GRUPUL ȚINTĂ: ELEVII CLASEI A VI-A
SCOPUL PROIECTULUI:Familiarizarea elevilor cu trecutul mai apropiat sau mai îndepărtat al
localității natale,utilizând mijloace adecvate vârstei acestora.

UTILITATEA PROIECTULUI:Realizarea în echipă a unui proiect de cunoaștere a istoriei locale.

Dinamizarea interacțiunii dintre școală,cadre didactice ,instituții locale.

ACTIVITĂȚI PROPUSE

ACTIVITĂȚI/ PRODUSUL/ RESURSE RESPONSABILI COLABORATORI TERMEN DE INDICATORI/ OBSERVAȚII


SUBACTIVITĂȚI PRODUSELE REALIZARE CRITERII
REALIZATE DE EVALUARE
Elevii:Pascaru Părintele paroh
Vizitarea Bisericii Ana-Maria și Loluță
„Sfânta Cuvioasă Moroșanu Constantin
Parascheva„Pleșești Octaviana Daniel

Vizitarea Conacului Fotografii Elevii:Romaniuc Administratorul


Vulturești Andrei și Achim Conacului
Claudiu Vulturești

Studierea Prezentare Elevii:Lozniceriu Prof.Vieru


Minimonografiilor PPT Cosmin și Alexandru
existente în Pădurariu
comuna Vulturești Andrei

S-ar putea să vă placă și