Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
CÂND, CUM ȘI DE CE SE
ÎNTÂMPLĂ?
TOAMNA DARNICA
HORA LEGUMELOR
4. ACTIVITĂŢI RECREATIVE
Tema:
„ Coşul Toamnei” – joc distractiv
PARTEA I
Bibliotecă
,,Cărticica cu legume de toamnă’’
Obiective operaţionale:
O1 – săă decoreze păginile căă rțții cu bulinuțe sț i frunzulițțe îîn culorile țoămnei;
O2 – săă lipeăscăă îîn mijlocul fiecăă rei păgini căî țe o legumăă de țoămnăă ;
O3 – săă ăsămbleze țoățe păginile reălizăî nd o cărțe cu legume de țoămnăă .
Materiale: legume decupate, bulinuțe și frunzulițe de diferite culori
Șiință
„Covorul Toamnei”
Obiective operaționale:
O1 - să asocieze culoarea la cifra corespunzătoare;
O2 -să coloreze fără a depăși conturul și acoperind integral suprafața frunzelor
de toamnă;
O3 - să păstreze un aspect îngrijit al lucrării.
Materiale: Fișe de lucru, carioca
Desfășurarea activităților liber alese (ALA)
PROIECT DIDACTIC
DATA: 21.11.2012
PROF.ÎNV.PREȘC.: Ganea Georgiana
GRUPA: Grupa Mare ,,Buburuze’’
TEMA ANUALĂ : ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
SUBTEMA: „Carnavalul toamnei ”
TEMA ACTIVITĂȚII: :”Toamna cea bogată!”
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
DȘ: ,,Roata Toamnei” -Joc didactic ( concurs)
DOS: ,,Tablou de toamnă – activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic / activitate practică
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în
legătură cu diferite aspecte ale anotimpului toamna
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descrie succint muncile care se desfăşoară în anotimpul toamna ( cel puțin 3
munci);
- să precizeze modul în care diferite vieţuitoare se pregătesc pentru anotimpul
rece ( cel puțin la 4 viețuitoare);
- să răspundă corect la ghicitori ( la cel puțin 4-5 ghicitori);
- să sorteze frunzele, fructele și legumele de toamnă ( cel puțin 4 elemente din
fiecare categorie).
SARCINA DIDACTICĂ:
- descrierea muncilor care se desfăşoară în anotimpul toamna;
- precizarea modului în care animalele se pregătesc pentru iernat;
- sortarea fructelor în funcție de grupa de elemente din care face parte;
- ghicirea răspunsului corect.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea, expunerea, munca in echipa, jocul;
Material didactic: : roata cu aspecte de toamnă, un cub care are pe fiecare
față animale, coş cu fructe, legume, frunze și flori naturale.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC
PUBLISHING HOUSE, 2009
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU, 2009
“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009
Desfășurarea activităților pe domenii experiențiale (ADE)
Domeniul Științe ( Cunoașterea mediului )
Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare
didactic didactice
Momentul Asigurăreă condițțiilor pențru bună Conversățțiă
organizatoric desfăă sț urăre ă ăcțivițăă țților :
Aerisireă săă lii de grupăă ;
Amenăjăreă spățțiului de
desfăă sț urăre ă ăcțivițăă țților;
Pregăă țireă mățeriălului didăcțic
necesăr ăcțivițăă țții.
Captarea Se vă ărăă ță copiilor mățeriălele ăduse de Observățțiă
atenției Zăî nă Toămnă pe căre le vor folosi lă Conversățțiă
ăcțivițățe.
Anunțarea Pențru căă Zăî nă Toămnă ne-ă făă cuț o Conversățțiă Orălăă
temei și a ăşă surprizăă hăideţi săă -i făcem şi noi o Însțrucțăjul
obiectivelor bucurie ărăă țăî ndu-i ce isțeţi şi pricepuţi verbăl
sunțem şi căî ț de mulțe şțim despre
ănoțimpul țoămnă. Vom desfăă sț ură un
concurs: Roăță Toămnei
Prezentarea Copiii vor fi îîmpăă rţiţi îîn țrei echipe îîn Însțrucțăjul Orălăă
conținutului și funcțție de ecusoănele primițe de lă Zăî nă verbăl
dirijarea Toămnă: echipă frucțelor, echipă
învățării legumelor sț i echipă frunzelor.
Concursul va avea patru probe: proba Demonsțrățiă Aplăuze
roatei, proba zarului, proba ghicitorilor și Exercițțiul
proba coşului cu bogățiile toamnei .
Proba 1 – „Roata hărniciei” Apreciere
Copiii rotesc roata şi descriu succint pe grupe
activitatea observată pe imaginea în
dreptul căreia s-a oprit. Explicățțiă
Trănzițțiă căă țre ăcțivițățeă ă două se făce prin căî nțecelul: ,,Acum e țoămnăă ,
dă!’’
DATA: 21.11.2012
PROF.ÎNV.PREȘC.: Ganea Georgiana
GRUPA: Grupa Mare ,,Buburuze’’
TEMA ACTIVITĂȚII: :”Tablou de toamnă”
FORMA DE REALIZARE : Lucrare colectivă
DOMENIUL DE ACTIVITATE : DOS – activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: lucrare colectivă
TIPUL ACTIVITĂŢII: cnsolidare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderilor de a realiza o lucrare
colectivă, aducându-şi aportul personal la finalizarea temei.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să execute corect tăierea după contur, în linie dreaptă sau curbă ( cel
puțin la 4 elemente de toamna);
O3- să lipească frunzele, florile, fructele și legumele pe planșa mare
pentru a întregi tabloul de toamnă ( cel puțin 5 elemente pentru
fiecare
categorie de elemente);
O4- să coopereze cu partenerii de lucru ( să ceara ajutorul sau să ofere
ajutor atunci când e nevoie);
O5- să respecte etapele de lucru pentru finalizarea lucrării ( cel puțin 2
etape de lucru).
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea, expunerea, munca în echipa, jocul;
Material didactic: : planșa model, o plansa mare care ilustreaza aspecte de
toamna, elemente de toamna de decupat, foarfece, lipici, betisoare, cosulete.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
Desfășurarea activității – Domeniul om și societate – Activitate
practică
DOS – Tablou de toamnă” – lucrare colectivă
Eveniment Conținut științific Strategii Evaluare
didactic didactice
Moment Se creeăzăă condițțiile necesăre Exercițțiu
organizatoric desfăă sț urăă rii îîn bune condițții ă ăcțivițăă țții. orgănizățoric
Se pregăă țesc mățeriălele necesăre:
foărfece, ărăceț, mățeriăl individuăl cu
elemențe de țoămnăă (frunze, frucțe,
legume) din hăî rție glăce, suporț ărăceț,
bețțisț oăre pențru ăplicăreă ărăcețului.
Captarea Se vă prezență copiilor plănsț ă model dăr Conversățțiă
atenției sț i lucrăreă îîncepuțăă căre vă țrebui
complețățăă de ei cu elemențele lipsă
( rochiă Zăî nei reălizățăă din frunze,
umplereă celor douăă cosț uri cu frucțe sț i
legume).
Anunțarea Se ănunțțăă țemă ăcțivițăă țții : “Tablou de
temei toamnă” ce vă fi reălizăț prin decupăre,
lipire. Se prezințăă sț i plănsț ă model cu
țăbloul îîn căre Zăî nă ăre rochiă reălizățăă
din frunze de diferițe forme sț i culori iăr
cosț urile ei sunț pline cu frucțe sț i legume.
Intuirea Sunț ințuițe mățeriălele cu ăjuțorul căă roră Conversățțiă Formățivăă
materialelor se vă reăliză plănsț ă incomplețăă “Tablou Observățțiă
de toamna”: foarfece, ărăceț, mățeriăl
individuăl cu elemențe de țoămnăă din
hăî rție glăce, suporț ărăceț, bețțisț oăre
pențru ăplicăreă ărăcețului.
Demonstrarea Se prezințăă ețăpele ce țrebuie urmățe îîn Fronțălăă
modului de reălizăreă măcheței:
lucru Decupăreă elemențelor de țoămnăă ; Explicățțiă
Asămblăreă elemențelor lă locul Demonsțrățțiă
indicăț;
Lipireă pe plănsț ă măre.
Demonsțrățțiă esțe îînsoțțițăă de exercițțiile
corespunzăă țoăre .
Exerciții de ÎÎnăințe de îîncepereă lucrului se vor Exercițțiul Fronțălăă
încălzire a execuță căî țevă exercițții de îîncăă lzire ă
mușchilor musț chilor măî inii: ,,Ne jucăă m’’ – căî nțecel.
mici ai mâinii
Executarea Copiii isț i ăleg mățeriălele Conversățțiă
lucrării de corespunzăă țoăre, le decupeăzăă , le lipesc Exercițțiul
către copii pe plănsț ă măre îîmbinăî nd căî ț măi bine
elemențele ăsțfel îîncăî ț săă reălizeze un
țăblou de țoămnăă esțețic sț i corecț.
Se suprăvegheăzăă modul de lucru ăl
copiilor.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,
MATERIAL DIDACTIC: Coș
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
BIBLIOGRAFIE:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-Didactica Publishing House,2009;
“Grădiniţa altfel”-Bucureşti, 2003;
“1001 jocuri de mişcare pentru copii„ de E.Bercan , Bucureşti
DURATA: 30 minute.
”Coșul Toamnei"
o Regulile jocului: - copilul care-şi aude strigat numele fructului, legumei
sau frunzei de pe medalion trebuie să se ridice și să-l urmeze pe conducătorul de
joc.
o Desfăşurarea jocului:
Copiii stau pe scaune în cerc. Conducătorul jocului stă în mijloc.
Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa scaunelor şi spune, de
exemplu:
Varianta I
" Mă duc la piaţă să cumpăr şi să pun în coş o pară." Copilul care poartă
medalionul cu para se ridică şi porneşte după conducător, care-şi urmează
mersul în cerc. Conducătorul spune iar:" Mă duc la piaţă să cumpăr şi să pun în
coş un măr"." Copilul-măr" se ridică şi se aşază în spatele "copilului-pară".
Atunci când conducătorul jocului exclamă: "Coşul s-a rupt", fiecare, inclusiv
acesta, ocupă scaunele. Dar pentru că în cerc există un scaun mai puţin deoarece
iniţial toate scaunele erau ocupate de fructe, legume și frunze, nefiind nici un
loc liber pentru copilul din mijloc, un copil va rămâne în picioare. Acesta va
deveni noul conducător al jocului.
Varianta II
,, S- a dus gospodina să ia zarzavat
Și vine acasă cu coșu- ncărcat.’’ ( ardei, roșii, etc)
Copilul care poartă medalionul cu legume spusă de conducătorul jocului se
ridică şi porneşte după conducător, care-şi urmează mersul în cerc.
Conducătorul spune iar versurile cantecului si alege o altă legumă care se așează
în spatele primei legume.
Atunci când conducătoruf jocului exclamă: "Coşul s-a rupt", fiecare, inclusiv
acesta, ocupă scaunele. Dar pentru că în cerc există un scaun mai puţin deoarece
iniţial toate scaunele erau ocupate de fructe, legume și frunze, nefiind nici un
loc liber pentru copilul din mijloc, un copil va rămâne în picioare. Acesta va
deveni noul conducător al jocului.
Varianta III
Vreau să culeg în coș frunze de toamnă… ( galbene, maro, roșiatice)
În continuare se procedează ca la celelalte două variante de joc.
IV. Încheierea activității :
În încheiere voi face aprecieri asupra modului în care au participat la
activitate.