Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Koblicska Oana-Raluca
A. ANTET
Data: 22.03.2019
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Biologie
Tema lecției: Introducerea de noi specii
Termeni cheie: gândacul de Colorado, rapana, zambila-de-apă, sângerul, amurul alb,
novacul, ecosistem, fitoplancton, zooplancton, eutrofizare.
Timp: 50 minute
Obiective operaționale:
1. Să enumere câte 2 exemple de specii din fiecare categorie a modurilor de pătrundere
a acestora în ecosistem;
2. Să explice avantajele și dezavantajele introducerii de noi specii în ecosistem;
3. Să își exprime opinia despre limitarea pătrunderii speciilor care au un efect negativ
asupra ecosistemului.
Metode și tehnici active de învățare: lucrul cu manualul, explicația, învățarea prin
descoperire, conversația euristică, observarea dirijată, tehnica activă ”6/3/5”.
Organizarea clasei: frontal, individual, pe grupe
Materiale didactice:
- Manual de Biologie, clasa a VIII-a, Aglaia Ionel, Victoria Oaidă, editura
Humanitas;
- Fișa de lucru (1) și (2);
- Ppt.
Categorie de lecție: transmitere și dobândire a cunoștințelor.
B. DESFĂȘURAREA LECȚIEI
ETAPE ALE Elemente ale STRATEGIEI ACTIVITĂȚI PROPUSE ELEVILOR
LECȚIEI DIDACTICE
1.EVOCARE(10`) Conversația euristică(frontal) Elevii care nu și-au prezentat desenele ora trecută, vor veni
→prezentarea desenelor care nu în fața clasei și le vor prezenta.
au mai reușit să fie prezentate ora
trecută.

Observarea dirijată(frontal) Elevii vor observa imaginea de pe primul slide, încercând


 ppt astfel să își dea seama despre ce urmează să discutăm.
Conversația euristică(frontal)
→Profesorul îi întreabă pe elevi Elevii încearcă să răspundă la întrebarea pusă de profesor.
dacă știu câteva moduri prin care
unele specii sunt introduse în
ecosistem.

Observarea dirijată(frontal) Elevii vor nota în caiete ceea ce profesorul scrie pe tablă
 schița lecției (schița lecției).
→Profesorul notează pe tablă
titlul lecției și modurile prin care
unele specii sunt introduse în
ecosistem.
2.REALIZAREA Observare dirijată(frontal) Elevii observă slide-urile cu exemplele date pentru fiecare
SENSULUI(30`)  ppt mod de introducere a speciilor în ecosistem, încercând să-și
dea seama ce viețuitoare sunt prezentate.
Observarea dirijată(frontal)
 schița lecției
Elevii vor nota în caiete exemplele date pentru fiecare mod
de pătrundere a noilor specii în ecosistem (schița lecției).

Explicația(frontal)
→Pentru fiecare exemplu dat, Elevii ascultă cu atenție ceea ce profesorul le spune despre
profesorul le spune elevilor țara fiecare specie, încercând să conștientizeze dacă pătrunderea
de origine și modul prin care acestora este un avantaj sau un dezavantaj pentru ecosistem.
aceste specii au pătruns în
ecosistem.

Conversația euristică(frontal)
→Profesorul îi întreabă pe elevi Elevii încearcă să răspundă la întrebarea pusă de către
dacă știu cum se numește profesor.
fenomenul de adaptare a unor
specii la condiții noi de mediu.

Observarea dirijată(frontal) Elevii vor nota în caiete ceea ce profesorul scrie pe tablă
 schița lecției (schița lecției).

Explicația(frontal)
→Profesorul le explică elevilor Elevii se vor așeza în grupele precizate de către profesor,
ce urmează să facă și anume, pentru a putea lucra cât mai eficient.
faptul că o să fie împărțiți în 6
grupe a câte 5-6 elevi/grupă.

→Profesorul le explică elevilor Elevii ascultă cu atenție ceea ce le explică profesorul, astfel
cerințele care trebuie rezolvate încât munca pe grupe să decurgă într-un mod plăcut.
pentru prima fișă de lucru (1) și
de asemenea le explică modul în
care urmează să lucreze pentru
tehnica activă ”6/3/5”.

Învățare prin descoperire, tehnica În cadrul grupelor, deja formate, elevii citesc textul din
activă ”6/3/5” (pe grupe a câte 5- manual (paginile 148,149) și rezolvă cerințele de pe prima fișă
6 elevi) de lucru (1), în final formând un produs al grupei, care să ajute
 manual la completarea tabelului de pe prima fișă de lucru (1).
Lucrul cu manualul

Conversația euristică(frontal)
 fișa de lucru
Câte un reprezentant al fiecărei grupe îi comunică
(1) profesorului produsul final, acesta corectând ideile acolo unde
este nevoie.
→are loc verificarea produsului
final al fiecărei grupe.
3.REFLECȚIE(10`) Explicația(frontal)
→Profesorul le spune elevilor Elevii ascultă cu atenție explicațiile profesorului în ceea ce
cum trebuie să rezolve exercițiile
privește rezolvarea exercițiilor de pe a doua fișă de lucru (2).
de pe a doua fișă de lucru (2).
→Profesorul le spune elevilor că
cea de-a doua fișă de lucru (2) se
Elevii rezolvă (individual) timp de 3 minute exercițiile de
rezolvă individual. pe a doua fișă de lucru (2).

Conversația euristică(frontal)
→Are loc rezolvarea exercițiilor Elevii îi comunică profesorului răspunsurile pentru
de pe a doua fișă de lucru (2). exercițiile aflate pe a doua fișă de lucru (2).

Feed-back(individual)  Elevii vor răspunde pe câte un bilețel, folosind ambele


 bilețele părți ale acestuia, la următoarele 2 întrebări: 1. Ce ți-a plăcut
cel mai mult la această oră?(pe prima parte a bilețelului); 2.
Ce ai vrea să schimbi la această oră?(pe partea cealaltă a
bilețelului).

C. ANEXE
SCHIȚA LECȚIEI
Introducerea de noi specii
Moduri de pătrundere a speciilor noi în ecosistem:
- Accidental;
- Introduse de om;
- Introduse datorită schimbării climei;
- Introduse pentru vânat;
- Datorită migrației.
Specii ajunse întâmplător în ecosistem:
- Gândacul de Colorado;
- Rapana.
Specii introduse de om:
- Zambila de apă;
- Sângerul;
- Amurul alb;
- Novacul.
Specii apărute ca rezultat al încălzirii climei:
- Șacalul;
- Guguștiucul;
- Șorecarul roșcat;
- Vrabia spaniolă.
Specii introduse de om pentru vânat:
- Muflonul european;
- Câinele enot;
- Cerbul lopătar;
- Iepurele de vizuină;
- Bizamul.
Specii ajunse în ecosistem datorită migrării în căutarea hranei:
- Eiderul;
- Cănărașul;
- Rândunica roșcată.
Aclimatizarea – adaptarea unor specii la condiții noi de mediu.

Fișă de lucru (1)


Mod de lucru:
 Problema abordată: Introducerea de noi specii în ecosistem;
 Un reprezentant al fiecărei grupe citește cu voce tare textul din manual (paginile
148,149), pentru ca fiecare elev din grupă să știe despre ce este vorba în text;
 Fiecare elev primește câte o foaie de hârtie împărțită în 3 coloane;
 Pentru problema dată, fiecare dintre cei 6 participanți, are de notat pe o foaie, 3 soluții în
tabelul cu 3 coloane, într-un timp maxim de 5 minute. Foile migrează apoi de la stânga
spre dreapta până ajung la posesorul inițial. Cel care a primit foaia colegului din stânga,
citește avantajele, dezavantajele și soluțiile deja notate și încearcă să le modifice în sens
creativ, prin formulări noi, adaptându-le, îmbunătățindu-le și reconstruindu-le
continuu/aduc alte avantaje, dezavantaje și soluții;
 Se centralizează datele obținute, se discută și se apreciază rezultatele.
Cerințele: - Introducerea de noi specii în ecosistem
1.Avantajele introducerii de noi 2.Dezavantajele introducerii de 3. Soluții privind limitarea introducerii de
specii în ecosistem noi specii în ecosistem noi specii care au un efect negativ asupra
ecosistemului

3 idei formulate de un elev al grupei:


1. 2. 3.

4/5 idei modificate de ceilalți 4/5 elevi ai grupei:

1.a) 2. a) 3.a)

1.b) 2.b) 3.b)

1.c) 2. c) 3.c)

1.d) 2.d) 3.d)

1.e) 2.e) 3.e)


Fișă de lucru (2)

Exerciții:
1. Dați câte 2 exemple de specii introduse de om și 2 exemple de specii apărute ca rezultat al
încălzirii climei.
 2 exemple de specii introduse de om:
-………………………………… ;
-………………………………… .
 2 exemple de specii apărute ca rezultat al încălzirii climei:
-………………………………… ;
-………………………………… .
2. Scrieți 3 moduri prin care speciile noi au pătruns în ecosistem.
-…………………………………………………. ;
-…………………………………………………. ;
-…………………………………………………. .

S-ar putea să vă placă și