Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Clasa: I B
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: ”Magia primaverii”
Titlul lecției: Scadearea numerelor naturale, in concentrul 0-20, cu trecere peste ordin
Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Mijloc de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului
Comunicare în limba română
Muzică și mișcare
Scopul lecției: insusirea algoritmului de calcul pentru scaderea numerelor naturale din concentrul 0-20, cu
trecere peste ordin; dezvoltarea priceperilor de utilizare a terminologiei matematice
Obiective operaționale:
O1- să efectueze mental exerciții date;
O2- să rezolve corect scaderi cu trecere peste ordin;
O3- să utilizeze corect terminologia matematică.(<,>,=, termen, sumă, diferență etc)

Competențe generale și specifice ale disciplinelor integrate:


Matematică și explorarea mediului: 1. Utilizarea numerelor în calcule elmentare.
1.1.Scrierea, citirea și formarea numerelor naturale până la 100;
1.2.Compararea numerelor în concentrul 0-100;
1.4.Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
1.5. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice(termen, sumă, total, diferență) în rezolvarea și/sau
compunerea de probleme.
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat
Comunicare în limba română
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral.
3.1.Citirea unor cuvinte întâlnite în mediul cunoscut.
Muzică și mișcare:
2.2.Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm și de măsură.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, demonstrația, observarea, algoritmizarea,
problematizarea, expunerea, jocul didactic.
b) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, foi, tablă, fise de colorat dupa coduri
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Resurse- temporale: 50 minute
-umane: 21 elevi
Bibliografie:
● „Programa pentru disciplinele Matematică și explorarea mediului, Comunicare în limba română, Muzică
și mișcare, Dezvoltare personală aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
● Matematică şi explorarea mediului ,Manual pentru clasa I, Ed. Didactica si pedagogica
Nr. Etapele Ob. Conținutul instructiv-educativ Sstrategia didactică Evaluarea
crt lecției Op Metode și Mijloace de Forme de
procede învățământ organizare
1. Moment organizatoric Crearea condițiilor necesare Material didactic
desfășurării activității;
mobilier
Pregătirea materialului didactic
2. Reactualizarea Se va verifica tema din punct de vedere Capacitatea de a
cunoștințelor calitativ și cantitativ.Apoi se vor formula
adresa o serie de întrebări: răspunsuri la
întrebări.
Cum se numește rezultatul adunării?
Caietele de teme Capacitatea de a
( Rezultatul adunării se numește sumă)
numi elementele
Conversația Frontal
Cum se numește rezultatul terminologiei
scăderii?(Rezultatul scăderii se matematice
numește diferență) corespunzătoare
conținuturilor
Cum se numesc numerele care se asimilate până
adună?(Numerele care se adună se acum.(sumă,
O3 numesc termeni) Observarea termen, diferență,
Cum se numesc numerele din operația descăzut,
de scădere?( Numerele se numesc: scăzător, minus,
descăzut și scăzător) Exercițiul plus)

3. Captarea atenției Se va realiza prin intermediul unor Expunerea Capacitatea de a


exerciții/problemede rezolvare recepta un
mentală: sarcina dintr-un
Conversația Frontal mesaj matematic
 Ana are 8 baloane, iar Ionut transmis.
O1 ii sparge două. Câte Tablă
baloane are acum Ana? Capacitatea de a
 Exercițiul
Alin cumpara 30 de soluționa mental
2
bomboane, apoi ii da surorii Individual o problemă din
lui 10. Cate bomboane mai mediul natural,
problematizarea
are Alin? printr-o operație
 15-5= ; 9- 2= învățată.
4. Anunțarea temei și a Se vor expune titlul și obiectivele Capacitatea de a
obiectivelor lecției: identifica
semnificația unui
,,Astăzi, vom invata sa scadem cu
mesaj oral
trecere peste ordin si nu numai.”
transmis.
5. Dirijarea invatarii Se va oferi o fișă de lucru. Capacitatea de a
efectua adunări și
O2 La tablă vor fi scrise exerciții precum
scăderi, utilizând
cele din fișă și se vor rezolva simultan
Conversația Fișă de lucru Frontal limbajul
cu elevii, insistându-se asupra
matematic și
algoritmului de efectuare a scaderii cu Explicația Individual respectând
trecere peste ordin. Vor fi numiti
diferiti elevi pentru a rezolva un Exercițiul algoritmul de
calcul.
O3 exercițiu la tablă. Algoritmizarea Frontal
6 Fixarea cunostintelor Elevii vor primi o fisa cu exercitii de Tablă Individual Capacitatea de a
scadere cu trecere peste ordin, vor înțelege un mesaj
Exercițiul Fisa de lucru Frontal
calcula, iar in functie de rezultatele transmis oral.
obtiute, vor colora dupa un cod dat. Creioane colorate
Capacitatea de a
Voi scrie exercitiile la tabla si voi calcula corect
numi cate un elev sa vina sa rezolve.
Capacitatea de a
respecta codul
culorilor
7. Încheierea lecției Se vor face aprecieri verbale, Conversația Capcitatea de a
individuale și colective. întelege mesajul
Expunerea Frontal
transmis oral.
Se va indica tema pentru acasă.

3
Anexa 2
Nume:............................... Data:........................

Fișă de lucru

1. Descompune în zeci şi unităţi numerele următoare:

17 16 12 18

2. Calculează:

12- 3= 9 11- 4= 15- 6=


2 1 1 3 5 1
10- 1= 9

14- 6= 17- 8= 12- 8=


4 2 7 1 2 6

11- 3= 14- 7= 16- 8=


4

S-ar putea să vă placă și