Sunteți pe pagina 1din 6

Profesor: Băcîrcea Nicoleta Ancuţa

An şcolar: 2015-2016
PROIECT DIDACTIC

Modulul II: Organizarea activităţii în unităţile de alimentaţie publică şi turism


Data: 29.03.2016
Clasa: a IX-a A
Profil: Servicii
Filieră: Tehnologică
Domeniul de pregătire de bază: Turism şi alimentaţie publică
Unitatea de învăţare: Ergonomie în unităţile hoteliere şi de alimentaţie publică
Tema lecţiei: Activităţi fizice : transportul bagajelor şi cărucioarelor
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Unităţi de competenţe:
 Ergonomie în unităţile hoteliere şi de alimentaţie publică.
Competenţe generale:
 Reduce solicitările fizice.
Competenţe derivate vizate (la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili):
 CD1: să înţeleaga importanţa aplicării principiilor ergonomice;
 CD2: să poată reduce solicitările fizice
Obiective cu efecte asupra personalităţii:
a) afective
- conştientizarea importanţei ergonomie în unităţile hoteliere şi de alimentaţie publică
- îmbunătăţirea dispoziţiei de receptare a cunoştinţelor predate;
- creşterea motivaţiei de a răspunde;
- creşterea satisfacţiei de a rezolva teste.
b) psihomotorii:
- să-şi formeze priceperi şi deprinderi de execuţie corectă şi în timp optim a etapelor parcurse.
Metode şi procedee: observaţia sistematică, expunerea, conversaţia, problematizarea, exerciţiul dirijat, jocul
didactic, munca independentă;
Mijloace de învăţământ:
a) Materiale informativ – demonstrative: tabla, creta, planşe, prezentare Power Point.
b) Materiale pentru formarea şi exersarea deprinderilor: fişă de lucru, test de evaluare.
c) Bibliografie:
- Mihai Ştefania – „Alimentaţie publică şi turism”, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2006;
Forma de organizare a lecţiei: activitatea frontală şi individuală;
Resurse materiale:
1. Oficiale: Curriculum pentru clasa a IX-a, Profilul: Servicii, Domeniul pregătirii de bază: Turism şi
alimentaţie.
2. Temporale: 50 min;
3. Psihopedagogice: memoria, atenţia, voinţa, personalitatea.
Evaluare: frontală, prin rezolvarea sarcinilor de lucru din fişa propusă.
Desfasurarea lectiei

Stiluri de
Timp Scopul predării Strategia de învăţare
predare Strategia de învăţare V A P Resurse
5 min. Organizarea - pregătirea - autocontrol, observare ☺ ☺ ☺ - catalogul, organizarea clasei,
clasei colectivului de preg materialelor didactice
elevi ;

10 Verificarea - expunere - elevii primesc un test de evaluare; ☺ ☺ ☺ - coli de hârtie imprimate cu


min. cunoştinţelor orală - după 10 minute testele sunt strânse testul de evaluare
anterioare şi reîmpărţite elevilor pentru
corectare, astfel încât fiecare elev să
corecteze testul unui coleg;
- folosind culoarea roşie elevii
corectează testele îndrumaţi de
profesor, care comunică răspunsurile
corecte şi baremul de corectare;
- elevii evaluează testele acordând
note;
15 Trecerea de la - suport de Titlul lecţiei: Activităţi fizice : ☺ ☺ ☺ - suport de curs
min. teorie la practică curs transportul bagajelor şi cărucioarelor - creta
Aceasta va fi o situatie de invatare in - tabla
care elevii se vor simti in largul lor, ☺
utilizand suportul de curs pentru
elaborarea ideilor.
15 Dobândirea de - fişă de pe video-proiector sunt prezentate ☺ ☺  fişă de documentare
min. abilităţi documentare; noile noţiuni teoretice; video-proiector
Consolidarea şi - expunere - elevii notează schiţa lecţiei, ascultă ☺ ☺
exersarea orală explicaţiile profesorului;
practică - elevii consultă fişa de documentare ☺ ☺ ☺
primită
5 - se asigură feed-back-ul privind ☺ ☺ ☺
min. activităţile desfăşurate
UNITATEA DE COMPETENŢĂ NR. 3: ERGONOMIE ÎN UNITĂŢILE HOTELIERE ŞI DE ALIMENTAŢIE PUBLICĂ

Fişa de documentare nr. 2


ACTIVITĂŢI FIZICE
Activităţi fizice:
 transportul bagajelor şi cărucioarelor,
 spălarea lenjeriei şi a veselei,
 transportul preparatelor

Principalele tipuri de solicitari la care sunt supusi angajatii din sectorul hoteluri si restaurante, problemele
care pot aparea , precum și modalitațile de reducere a acestora sunt:

Activități desfășurate Probleme care pot să apară Măsuri de reducere a solicitărilor


Solicitări fizice
 Bagajistul  Întinderi musculare  Deprinderea unor tehnici de lucru
 Ridicarea și așezarea  Suprasolicitarea / lezarea care să asigure
bagajelor din /în coloanei ca urmare a ridicării,  Economia miscarilor
porbagaj coborârii, tragerii unor obiecte  Dozarea efortului
 Transoprtul grele  Programarea unor pause care
bagajelor  Suprasolicitarea (stresul) să asigure un raport optim
 Utilizarea/manipular ligamentelor și articulațiilor ca efort-pauză
ea carucioarelor urmare a menținerii coprului in  Deprinderea tehnicilor de
poziții incomode ridicare, coborâre, tragere a
 Oboseală din cauza unor mișcări obiectelor grele
repetate

Asa nu…

Asa da…
Numele si prenumele……………………………………………..
Clasa…………….

Fişa de lucru nr. 1

Notă! Toate subiectele sunt obligatorii. Se acordă 10 puncte din oficiu

SUBIECTUL I. Notaţi în dreptul afirmaţiilor de mai jos A dacă apreciaţi că răspunsul este corect şi
F dacă apreciaţi că răspunsul este fals.- 50p (5X10)

_____ 1. Portarii sau bagajierii formează echipa care asigură transportul bagajelor clienţilor de la şi înspre
camera de hotel.
_____ 2. Spălarea lenjeriei nu se poate realiza în afara hotelului, într-o spălătorie organizată la nivelul
societăţii comerciale căreia îi aparţine hotelul.
_____ 3. Spalatoarele pentru veselă, tacâmuri şi pahare trebuie să fie astfel amenajate încat să asigure un
flux optim de curaţenie şi întreţinere a obiectelor de inventar care trebuie rapid readuse în circuitul de servire
_____ 4. În activitatea sa, bagajierul foloseşte diverse materiale auxiliare: şervet, blocnotes, creion, chibrit,
carnet de plăţi şi bonuri de marcaj
______ 5. Transformaţi 2 enunţuri false în forma lor adevărată.

SUBIECTUL II. Completaţi spaţiile punctate cu cuvintele corespunzătoare- 40 p (4X10)

1. În sarcina lucrătorului …………………………… cade şi facilitarea transportului clienţilor de la sau


înspre hotel.
2. …………………………………………… lenjeriei se poate face la o firmă specializată în prestarea
unui asemenea serviciu.
3. Unităţile de alimentaţie au amenajate cel puţin …….. tipuri de spălătoare.

4. Chelnerul (ospatarul) asigură ……………………………… consumatorilor cu produsele alimentare


solicitate, într-un local de alimentaţie publică.
SOLUŢII SI SUGESTII METODOLOGICE
Barem de corectare

Fişa de lucru nr. 1


I. 1-Adevarat ; 2-Fals ; 3- Adevarat ; 4– Fals ;
5 – Spălarea lenjeriei nu se poate realiza în afara hotelului, într-o spălătorie organizată la nivelul societăţii
comerciale căreia îi aparţine hotelul.
 În activitatea sa, chelnerul foloseşte diverse materiale auxiliare: şervet, blocnotes, creion, chibrit,
carnet de plăţi şi bonuri de marcaj
II. 1. În sarcina lucrătorului concierge cade şi facilitarea transportului clienţilor de la sau înspre hotel,
mai ales dacă hotelul dispune de propriul serviciu de transport.
2. Spălarea lenjeriei se poate face la o firmă specializată în prestarea unui asemenea serviciu.
3. Unităţile de alimentaţie au amenajate cel puţin 2 tipuri de spălătoare.
4. Chelnerul (ospatarul) asigură servirea consumatorilor cu produsele alimentare solicitate, într-un
local de alimentaţie publică.
Numele si prenumele……………………………………………..
Clasa…………….

Fişa de lucru nr.2

SUBIECTUL I. Completaţi spaţiile libere cu cuvintele corespunzătoare

Activități desfășurate Probleme care pot să apară Măsuri de reducere a solicitărilor


Solicitări fizice
 Bagajistul:  Întinderi musculare  Deprinderea unor tehnici de lucru
 Suprasolicitarea / lezarea care să asigure:
 ………………… coloanei ca urmare a ridicării,  …………………………….
………………………… coborârii, tragerii unor obiecte  ……………………………
………………………… grele  Programarea unor pause care
 …………………  Suprasolicitarea (stresul) să asigure un raport optim
………………………… ligamentelor și articulațiilor ca efort-pauză
………………………… urmare a menținerii coprului in  Deprinderea tehnicilor de
 ………………… poziții incommode ridicare, coborâre, tragere a
…………………………  Oboseală din cauza unor mișcări obiectelor grele
………………………… repetate

SOLUŢII SI SUGESTII METODOLOGICE


Barem de corectare

Fişa de lucru nr.


I. Activități desfășurate :
 Ridicarea și așezarea bagajelor din /în porbagaj
 Transoprtul bagajelor
Utilizarea/manipularea carucioarelor

Măsuri de reducere a solicitărilor:


 Economia miscarilor
 Dozarea efortului

S-ar putea să vă placă și