Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Școala: COLEGIUL NAŢIONAL LICEAL AL. ODOBESCU


Clasa: a X-a F
Data: 08.06.2015
Disciplina: Matematică-Geometrie
Profesor: Nae Raluca Evelina
Unitatea de învățare: Geometrie
Tema lecției: aplicatii recapitulative
Tipul lecției: recapitularea cunoștințelor
Timp: 50 de minute

Competențe specifice:

C1) Descrierea analitică, sintetică sau vectorială a relaţiilor de paralelism şi


perpendicularitate:
 reamintirea expresiilor analitice ale conditiei de paralelism si de perpendicularitate a
doua drepte
 verificarea intelegerii rezolvarii unei probleme in ansamblul ei

C2) Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor


proprietăţi ale acesteia şi calcul de distanţe:
 determinarea distantei dintre doua puncte
 calculul distantei dintre doua drepte
 verificarea intelegerii rezolvarii unei probleme in ansamblul ei

C3) Interpretarea perpendicularităţii în relaţie cu paralelismul :


 determinarea corecta a ecuatiei dreptei
 verificarea intelegerii rezolvarii unei probleme in ansamblul ei

Obiectiv cadru: Calculul unor distante.

Obiective operaționale: Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :

O 1) să scrie diversele forme ale ecuației unei drepte:determinată de un punct și pantă,


determinată de două puncte;

O 2) să calculeze lungimea unui segment când se cunosc coordonatele capetelor;

O3) să calculeze panta unei drepte;

O 4) să calculeze distanța de la un punct la o dreaptă;


O 5) să aplice formule invățate de calcul a ariei unui triunghi;
Strategii didactice: Exersativ-aplicative, algoritmice

a) Metode: explicația, conversația euristică, problematizarea, exerițiul

b) Mijloace: manual, fișe de lucru

c) Metode de evaluare: aprecieri individuale și colective, notarea elevilor, observarea


sistematică a elevilor şi aprecierea verbală

Bibliografie:
• Burtea M., Burtea G. -„ Manual de Matematică pentru clasa a X-a TC+CD”, Ed.
Carminis, 2005;
• Burtea M., Burtea G. -„Culegere de exerciții și probleme Matematică M2” pentru clasa a
X-a, Ed. Campion, București 2009
Desfasurarea lectiei

Resurse şi
Evenimentele
Activitatea profesorului Activitatea elevilor strategii Evaluare
instruirii
didactice
1. Organizarea clasei Profesorul notează absenţele. Elevii răspund la întrebările puse de conversaţia,
Face observaţii şi recomandări, dacă este profesor, îşi însuşesc observaţiile şi
cazul recomandările primite
2. Verificarea temei Verifică tema pentru acasă Elevii răspund la întrebările conversaţia, Observarea
profesorului exerciţiul, sistematică
problematizarea, aprecierea
descoperirea verbală
2. Se vor reactualiza cunostintele cu Elevii primesc fisa, o studiaza si conversaţia,
Reactualizarea ajutorul unei fise care va contine raspund la intrebările profesorului
cunoștințelor notiunile teoretice(formulele) predate –
invatate pana in acest moment.(Anexa1)
precum si cu ajutorul unor intrbari .
3. Comunicarea titlului Profesorul anunţă titlul lecţiei: „Aplicatii Elevii notează titlul lecţiei pe caiete Expunerea
lecţiei şi a obiectivelorrecapitulative”
operaţionale ale acesteia
4. Desfăşurarea lecţiei Se va rezolva la tablă următoarea Elevii notează în caiete explicaţiile Manual, fisa de Observarea
problemă din fișă: profesorului. lucru, conversaţia, sistematică a
Elevii rezolva la tabla pe rand exerciţiul, elevilor şi
1.În reperul cartezian xOy se consideră cerintele problemei sub indrumarea problematizarea, aprecierea
punctele atenta a profesorului: descoperirea verbală
A(1,3); B(−1,− 1,);C(−3,0 ). Să se
rezolve următoarele cerințe:
a) Să se reprezinte triunghiul ABC
în reperul cartezian xOy;
b) Aflaţi distanta AB
c) Aflaţi mijlocul segmentului AB
d) Scrieţi ecuaţia dreptei
determinată de punctele A şi B
e) Determinati aria triunghiului
ABC
Manual, fisa de
lucru, conversaţia,
exerciţiul,
problematizarea,
descoperirea

1a)
b) AB=  x2  x1  2   y 2  y1  2
AB=
  1  1 2    1  3 2  20  2 5

AC=  x2  x1  2   y 2  y1  2

x1  x 2 y1  y 2
c) M ( , )
2 2
11 3 1
M( , )  M(0,1)
2 2
x  x1 y  y1
d) 
x 2  x1 y 2  y1
x 1 y3

( 1)  1 ( 1)  3
2(x-1)=y-3)
Ec dreptei d: 2x-y+1=0
2. Fie punctul M (4,2). Scrieţi ecuaţia y-y1=m(x-x1)
dreptei determinată de punctul M şi pantă y-2=2(x-4)
m=2
3. Găsiţi m astfel încât dreapta d1: y=  9 1
-9x+6 să fie paralelă d2: y=mx+3   m  (9)
m 1

Arat ca m1*m2=-1
4. Demonstraţi ca dreptele d1: y=2x-1 şi
d2: y= - 1
2 x+3 sunt perpendiculare m1= 2
m2=-1/2
m1*m2=2* -1/2= (-1)→d1┴d2
5.Stabiliti, care din perechile de drepte,
sunt paralele si care perpendiculare:a)
(d1) :3x – 2y + 1 = 0, (d2) :9x – 6y + 10 =
0 ) (d1) : - x + 5y + 3 = 0, (d2) :x – 2y + 4
= 0.
Profesorul supraveghează corectitudinea
calculelor
5. Obţinerea Profesorul propune spre rezolvare mai Elevii ies la tablă pentru a rezolva Observarea
performanţei multe exerciţii cu grade diferite de exerciţiile. Manual, culegeri, sistematică a
dificultate. 6. conversaţia, elevilor şi
6. În reperul cartezian xOy se consideră exerciţiul, aprecierea
punctele P(1,3) si R(3,3) . Determinaţi problematizarea, verbală
coordonatele punctului Q , stiind că R descoperirea
este mijlocul segmentului PQ.

7. În reperul cartezian xOy se consideră


punctele A(−6,3) si B(2,5) . Determinati x1  x 2 y1  y 2
7. M ( , )
coordonatele mijlocului segmentului 2 2
(AB) .
6 2 35 4 8
M( , )  M , 
2 2  2 2
 M   2, 4 

8. În reperul cartezian xOy se consideră


8. AB=  x2  x1  2   y 2  y1  2
punctele A(4,3) şi B(4,1). Calculaţi  4  4 2   1  3 2
AB =
distanţa de la punctulA la punctul B .  4 2
9.MO 4 2p
9. În reperul cartezian xOy se consideră ON 4deci MON este isoscel 3p
punctele O(0,0),M (0,4) şi N (4,0) .
Arătați că triunghiul MON este isoscel.
10. M mijlocul segmentului AB 
10. În reperul cartezian xOy se consideră
punctele A(2,4) si B(6,4) . Determinaţi x1  x 2 y1  y 2
coordonatele mijlocului segmentului AB M( , )
2 2
6. Tema pentru Profesorul noteaza elevii care s-au Elevii îşi notează tema si indicatiile
acasă evidentiat si anunţă tema pentru acasăsi oferite de profesor.
ofera indicatii pentru rezolvarea ei:
Fisa de lucru exercitiile ramase;
5.Stabiliti, care din perechile de drepte, 5. Verificati conditiile de paralelism si
sunt paralele si care perpendiculare:a) perpendicularitate . Conditia de
(d1) :3x – 2y + 1 = 0, (d2) :9x – 6y + 10 = paralelism este: m1=m2
Conditia de perpendicularitate este:
0 ) (d1) : - x + 5y + 3 = 0, (d2) :x – 2y + 4
m1*m2= - 1
= 0.
12. Calculaţi distanţa dintre dreptele
paralele de ecuaţii x+2y=6 şi 2x+4y =11.
FIșĂ DE LUCRU

1.În reperul cartezian xOy se consideră punctele A(1,3); B(−1,− 1,);C(−3,0 ). Să se rezolve următoarele cerințe:
a) Să se reprezinte triunghiul ABC în reperul cartezian xOy;
b) Aflaţi distanta AB
c) Aflaţi mijlocul segmentului AB
d) Scrieţi ecuaţia dreptei determinată de punctele A şi B
e) Determinati aria triunghiului ABC

2. Fie punctul M (4,2). Scrieţi ecuaţia dreptei determinată de punctul M şi pantă m=2

3. Găsiţi m astfel încât dreapta d1: y= -9x+6 să fie paralelă d2: y=mx+3

1
4. Demonstraţi ca dreptele d1: y=2x-1 şi d2: y= - 2 x+3 sunt perpendiculare

5. Stabiliti, care din perechile de drepte, sunt paralele si care sunt perpendiculare:
a) (d1) : 3x – 2y + 1 = 0, (d2) : 9x – 6y + 15 = 0 b) (d1) : - x + 5y + 3 = 0, (d2) : x – 2y + 4 = 0.

6. În reperul cartezian xOy se consideră punctele P(1,3) si R(3,3) . Determinaţi coordonatele punctului Q , stiind că R este mijlocul segmentului
PQ . ( Examenul de bacalaureat naţional 2014)
7. În reperul cartezian xOy se consideră punctele A(−6,3) si B(2,5) . Determinati coordonatele mijlocului segmentului ( AB) .
(Examenul de bacalaureat national 2013)
8. În reperul cartezian xOy se consideră punctele A(4,3) şi B(4,1). Calculaţi distanţa de la punctulA la punctul B .
(Examenul de bacalaureat naţional 2013)
9. În reperul cartezian xOy se consideră punctele O(0,0),M (0,4) şi N (4,0) . Arătați că triunghiul MON este isoscel.
(Examenul de bacalaureat naţional 2015)
10. În reperul cartezian xOy se consideră punctele A(2,4) si B(6,4) . Determinaţi coordonatele mijlocului segmentului AB .
(model- Examenul de bacalaureat naţional 2015)
11. În sistemul de coordonate xOy se consideră punctele A(2,3) si B(−1,0) . Scrieti ecuatia dreptei AB.
(Examenul de bacalaureat naţional 2011)
12. Calculaţi distanţa dintre dreptele paralele de ecuaţii x+2y=6 şi 2x+4y =11.
(Examenul de bacalaureat naţional 2010)
ANEXA 1 – GEOMETRIE- NOTIUNI TEORETICE

S-ar putea să vă placă și