Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a A
Profesor:Bănică Kinga Emese
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de invatare: Universul textului. Fabula
Element de continut: Atributul
Tipul lecţiei:Recapitulare si sistematizare
Durata: 50 minute

Competente generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si
dialogata;
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse;
4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare ,cu scopuri
diverse.

Competente specifice:
1.3 Sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral
2.3 Alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 Sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate.
4.3. Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de
punctuaţie ;

Obiective operationale:
- COGNITIVE
1. Să identifice atributele în diferite enunţuri;
2. Să precizeze partea de vorbire pe care o determină atributul;
3. Să numească părţile de vorbire prin care sunt exprimate atributele;
4. Să realizeze enunţuri în care să utlizeze atribute exprimate prin diferite părţi de vorbire;
5. Să diferenţieze atributul de alte părţi de propoziţie ;
6. Sa analizeze atributele dintr-un text
- AFECTIVE
1. Să participe afectiv la lecţie;
2. Să accepte solicitările profesorului şi să se mobilizeze pentru realizarea lor;

Strategii didactice:

Metode si procedee: invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, rebusul, metoda ciorchinelui, metoda cubului, analiza
gramaticala, exercitiul , exemplul.
Mijloace de invatare:fise de lucru, manualul , tabla , caietele elevilor, markere , planse,.
Forme de organizare a activitatii : activitate pe grupe, activitate frontala , activitate individuala.

Bibliografie:

- Manual de limba romana pentru clasa aVI-a, Editura Humanitas.


- Gramatica practica a limbii romane, Stefania Popescu, Editura Tedit Fzh.
- Metodica predarii limbii si literaturii romane, Marilena Pavelescu, Editura Corint.

Scenariul didactic
Nr Etapele lecţiei Du Ob Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare
crt ra op Metode şi Mijloace de Forma de
tă procedee învăţământ organizare

Organizarea clasei şi Conversaţia Activitate


1’ asigurarea climatului necesar frontală
1. Moment organizatoric bunei desfăşurări a lecţiei;
2. Verificarea temei si 6’ Se verifică tema , atât Conversaţia Fişa A3 Activitate Profesorul face
captarea atentiei cantitativ cât şi calitativ. Exerciţiul frontală aprecieri privind
Pe o coală A3 se prezinta un Rebusul corectitudinea
rebus a carui rezolvare va da rezolvării temei
titlul lectiei: ATRIBUT pentru acasa
( anexa 1)

Anunt elevii că în această oră Conversaţia Activitate


3’ vor recapitula şi sistematiza Frontală
3. Anunţarea temei şi a cunoştinţele acumulate despre Tabla
obiectivelor atribut şi felurile lui şi le voi
comunică obiectivele Caietele
operaţionale. Elevilor.

Notez data şi titlul pe tablă


Pe un carton duplex voi prezenta Copacul Activitate
4. Prezentarea sarcinilor 25’ elevilor trunchiul unui copac ce ideilor în perechi
de invatare. va contine cuvantul ATRIBUT,
impreuna cu ramurile si ramurelele
ce formeaza coroana acestuia.

Impart elevii in grupe si distribui


Conducerea procesului fiecarei grupe frunze confectionate Plansa Activitate
de sistematizare si din foi cartonate, pe care elevii pe grupe
recapitulare O1 vor trebui sa le lipeasca pe ramura
corespunzatoare.Pe fiecare frunza Învăţarea
este scris un anumit tip de atribut si prin
un exemplu in care elevii vor descoperire
trebui sa identifice atributul si felul Problemati-
acestuia. zarea
La fiecare tip de atribut recunoscut
elevii vor completa ramurile.
(anexa 2)
Cu ajutorul catorva intrebari puse
de profesor elevii isi actualizeaza Conversaţia
cunostintele despre atribut. Explicaţia
Activitate
Prof.: Ce stiti despre atribut? Ce individuală
parte de vorbire determina acesta?

O2 Elevii: Atributul determina un


substantiv sau o locutiune
substantivala ori un inlocuitor al
substantivului. Apreciere
verbala.
Prof: La ce intrebari raspunde
atributul?
Elevii: Atributul raspunde la una
din intrebarile:”Care?. Ce fel de?,
Al(a,ai,ale) cui? Cat?Cate?” Conversatia
pusa cuvantului determinat.
Prof: Dupa partea de vorbire prin
care se exprima, cate tipuri de
atribut cunoasteti?
Elevii: Atributul poate fi:
adjectival,substantival,pronominal
O3 , verbal, adverbial.
Exercitiul
Fiecare tip de atribut va fi scris pe
ramurile principale ale copacului.

Prof: Sa ne amintim cate ceva


despre fiecate tip de atribut si sa
completam copacul nostru cu
partile de vorbire prin care se Plansa
exprima acesta. Material Activitate
Ne vom folosi de frunzele pe care autocolant pe grupe
le-ati primit la inceputul orei.
Elevii vor identifica atributele din
enunturile date si vor preciza
O1 partea de vorbire prin care sunt
exprimate adaugand formand astfel
trunchiul copacului.
In urma acestui exercitiu vom
recapitula definiţia atributului,
tipurile acestuia si partea de
vorbire prin care se exprima
fiecare.

Asigurarea feed-back- Pentru a aplica informatiile


5. ului si asigurarea 15’ recapitulate propun elevilor
retentiei rezolvarea unui exercitiu, iar pentru Conversaţia Activitate
aceasta prezint un cub. in echipe
O2 Pe cele şase feţe ale cubului Explicaţia
există instrucţiuni de tipul : Exerciţiul
DESCRIE ! Cubul
COMPARĂ !
ASOCIAZĂ !
ANALIZEAZĂ !
APLICĂ !
ARGUMENTEAZĂ !
Copiii vor lucra pe 6 grupe. Fiecare
O6 grupă va primi o fişă de lucru pe
care se gasesc exercitii Fisa de
corespunzătoare cu fetele lucru
cubului.Din fiecare grupa elevii Activitate
desemneaza cate un reprezentant individuală
care va arunca zarul, numarul
O4 descoperit pe latura zarului va
corespunde cu numarul de pe fata
cubului. (anexa 3)

Propun fişa de lucru nr.2 ,in care


elevii vor regasi cate un exercitiu
pentru fiecare tip de atribut.
Aceasta se va verifica frontal.

6. Evaluarea activitatii 1’ Aprecieri Conversatia Activitate


frontala

Anexa 1
Completând rebusul veţi obţine pe verticală, de la A la B, denumirea unei părţi de vorbire pe care ati învăţat-o si pe care o vom
recapitula astazi.

1. A D J E C T I V
2. I N T E R J E C T I E
3. P R O N U M E
4. I N F I N I T I V
5. V E R B U L
6. S U B I E C T
7. A R T I C O L

1.Partea de vorbire care “linguseste” si insoteste substantivul.


2. Valoarea morfologica a cuvantului subliniat:” Ahh! Ce cald este!”
3.Poate inlocui un substantiv, are si forme de politete.
4.Modul la care este trecut verbul in dictionar.
5.Partea de vorbire care arata actiunea, starea sau existenta.
6. Arata intr-o propozitie cine face actiunea
7.Identificati partea de vorbire subliniata: Am vazut un vultur.

Anexa 4 1.ARGUMENTEAZA
1. Corecteaza greselile din enunturile de mai jos si argumenteaza modificarile facute.
“ Dau unei eleve silitor o carte.( ce fel de eleva?- silitoare)
Silitoare- atribut adjectival, se acorda in gen si numar cu substantivul eleve.(eleve silitoare)
Acolo se intalnesc doi rauri. ( cate rauri?- doua)
Doua- atribut adjectival exprimat prin numeral cardinal, se acorda in gen si numar cu substantivul
rauri.(doua rauri)
Nu-si aduce aminte titlul cartii cumparat de la anticariat.”( care carte?- cumparata)
Cumparate- atribut adjectival exprimat prin adjectiv provenit din verb la participiu, se acorda in gen
si numar cu substantivul cartii.( cartii cumparate)

2. ANALIZEAZA

1. Analizeaza cuvintele subliniate:


Pomul din spatele casei este plantat de bunicul meu.
( care pom?- din spatele casei- atribut substantival prepoziţional, cazul genitiv, exprimat prin substantiv
comun, determină substantivul pomul;)
Păsărelele ciripind în copaci mă linişteau.
(care pasărele?-ciripind- atribut verbal exprimat prin verb la modul gerunziu, determină substantivul
păsărelele)
Opririle din loc în loc ne-au făcut să întârziem.
( care opriri?- din loc în loc- atribut adverbial exprimat prin locuţiune adverbială, determină substantivul
opririle)

3.COMPARA
Compara cele trei enunturi si incercuieste numele elevului care si-a invatat bine lectia.

Radu: Atributul este partea de vorbire care exprima insusirea unui obiect, determina un substantiv
sau un substitut al acestuia.
Mihai: Atributul este partea principala de propozitie care raspunde la intrebarea ce fel de? pusa
substantivului de langa el.
Florin: Atributul este partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau un substitut
al acestuia. Raspunde la una din intrebarile care? Ce fel de ? al (ale,ai,a) cui? Cat? Cate?
Cati? puse pe langa cuvantul determinat.

4. APLICA

Construiti un enunt in care sa utilizati un atribut substantival apozitional.

Prietenul meu, Andrei, isi va petrece vacanta la mine.

Alcatuiti o propozitie dupa urmatoarea schema: S+ Pv+ Subs+Subs+ Atr.

Gradinarul culege ciresile si capsunile coapte

5. ASOCIAZA
Asociaza cuvintele subliniate din prima coloana cu functia sintactica corespunzatoare din a doua coloana.

a) Al doilea elev a răspuns corect la intrebare. a) atribut pronominal în dativ

b) Mersul de-a lungul râului i-a dus la locul dorit. b) atribut adverbial

c) Sufletu-mi tânjea după el. c) atribut verbal

d) Avea aerul de a nu-şi aminti de întâmplare. d) atribut adjectival

e) atribut substantival genitival

a- d ( al doilea- atribut adjectival exprimat prin numeral)


b-e (de-a lungul raului- atribut substantival genitival)
c-a ( mi- atribut pronominal in dativ)
d- c ( de a nu-si aminti- atribut verbal exprimat prin verb la modul infinitiv)

6.DESCRIE

Descrie in trei propozitii o dimineata din viata ta, folosind atribute adjectivale
Anexa 2
Adjectiv propriu-zis
Baiatul zburdalnic face pozne.

Atribut adj. provenit din verb la participiu


Pomii infloriti imi plac

Atribut adj. provenit din verb la gerunziu


Fata suferinda sta in pat.

Atribut adj. pron. posesiv


Colegii mei sunt simpatici.

Atribut adj. pron. demonstrativ


Pisica aceea este gri.

Atribut adj. expr prin numeral cardinal


Doi baieti au participat la cursa.

Atribut adj. expr prin numeral ordinal


Al doilea baiat s-a accidentat usor.

Atribut adj. expr prin numeral colectiv


Amandoi sunt invingatori.

Atribut subst. genitival

Parerea copilului este interesanta.


Atribut subst. prep. in cazul Ac.
Cuierul de lemn este inalt.
Atribut subst. prep. in cazul G
Rafturile dinauntrul dulapului sunt rupte.

Atribut subst. prep. in cazul D


Lampa asemenea unei mingi este preferata lui Andrei.

Atribut subst. apozitional


Varul meu, Costin, merge cu mine.

Atribut pron genitival


Norocul lor a fost mare.

Atribut pron. prep. in cazul Ac


Cadoul de la el este frumos.

Atribut pron. prep in cazul G


Copilul dinaintea lor este mic.

Atribut pron. prep in cazul D


Comportamentul asemenea lor nu este recomandabil.

Atribut verbal exp. prin verb la infinitiv


Bucuria de a asculta cantecul pasarilor este mare.

Atribut verbal exp. prin verb la supin


Nu voi uita aceasta vara cate zile de trait voi avea.

Atribut verbal exp prin verb la gerunziu


Trilurile rasunand umplu vazduhul.

Atribut adverbial exp prin adverb


Peisajul de aici este frumos.
Fisa de lucru nr 2

1. Transformaţi atributele adjectivale scrise cursiv în enunţurile de mai jos în atribute substantivale, ca în modelul dat:

Parcurile bucureştene sunt frumoase. → Parcurile din Bucureşti sunt frumoase.

Petrecerea familială a fost plăcută. → .........................................................................................

O pasăre nocturnă l-a speriat. → .....................................................................................

Dan a vizitat ţinuturile nordice. → ..........................................................................................

Briza marină a răcorit atmosfera. → .........................................................................................

2. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect:


 Atributul verbal poate fi exprimat prin:
a) infinitiv, participiu, supin;
b) gerunziu, infinitiv, participiu;
c) infinitiv, supin, gerunziu

 În textul „Noi, copiii, alergam inaintea tatalui pentru a primi ceva in dar”, cuvântul subliniat este:
a) atribut adjectival;
b) atribut substantival genitival;
c) atribut substantival apoziţional.
3. Completaţi tabelul din stânga cu cifre corespunzătoare, ca în modelul dat, pentru a obţine îmbinări cu atribute genitivale din cuvintele
din dreptunghiuri.
îmbinări cu atribute
1 2 3 genitivale
paltonul ai copilului
negru
4 5 1 6 3
papucii mamei
moi
6 7 8
al a dorinţa
fierbinte
9 10
hainele ale
groase
11 12 13
lor vremea acestora
rece
14 15
iernii a

4. . Completaţi tabelul de mai jos cu atributele verbale din enunţurile următoare:

Problema de rezolvat acasă era foarte grea.


M-a speriat rana sângerând a colegului meu.
Hotărârea de a pleca la bunici fusese luată ieri.
Daca am scapat cu bine de aici inseamna ca mai am zile de trait

la modul
Atribut verbal infinitiv supin gerunziu

S-ar putea să vă placă și