Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de activitate integrată

Tema activității integrate: ,,Sfântul Nicolae ”


Susținător Țurcă Aurelia
Proiect de activitate integrată

Data: 6 decembrie 2018


Unitatea de învățământ: Grǎdiniţa P.P. „Steluţele mării”, Constanta
Grupa: mijlocie ”Nemo”
Educatoare :Țurca Aurelia
Tema de studiu: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului tematic: ”Bucuriile iernii”
Tema săptămânii: ,,Sfinte Nicolae,noi te așteptam cu drag!”
Tema activității integrate: ,,Sfântul Nicolae ”
Tipul activității: de predare/consolidare
Forma de organizare:frontal,pe grupuri,individual
Scopul activității:
 dezvoltarea limbajului prin îmbogățirea vocabularului cu cuvinte și expresii noi; Formarea
deprinderii de a asculta cu atenţie textul lecturii

 Îmbogătitea cunostintelor copiilor despre obiceiurilor şi tradiţiile specifice poporului român,


legate de venirea lui Mos Nicolae

 exprimarea în propoziții corecte din punct de vedere gramatical în timpul redării poveștii.

 Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor ,precum şi despre


utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor
produse simple ;Dezvoltarea simţului practic şi estetic

Obiective operaționale

O1- Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei, identificând totodată și


simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp);
O2- să unească punctele pentru a reda imaginea ghetutelor /tabloului de iarna
O3- să decoreze ghetutele cu ajutorul semnelor grafice
O4- să formeze perechi de acelasi fel
O5- să coloreze ghetutele
O6- să construiasca prin alăturare /suprapunere/imbinare casuta lui Moș Nicolae
O7- Să folosească tehnicile de lucru sugerate pentru a realiza lucrările propuse
O8- Să folosească adecvat materialele primite pentru a obţine ghetuta lui Moș Nicolae;
O9- să decoreze ghetuta
O10- să asculte c atentie și interes continutul lecturii
O11- să reţină cine este Sfântul Nicolae;
O12- sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare utilizand
propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;
O13- Să participe activ și afectiv la programul propus executând corect mișcările, dând
dovadă de cooperare și interes

Strategii didactice
Metode si procedee: conversaţia, explicația, exercițul, demonstrația, instructajul
verbal ,lectura educatoarei,Turul Galeriei;
Material didactic: lipici ,cuburi din lemn,cuburi lego,hartie colorată,vată,imagini
cu povestea lui Moș Nicolae,creioane colorate,fise,acuarele,pensule,pahare cu
apa,seretele,stikere
Forme și tehnici de evaluare: continuă– observare curentă si apreciere verbală stimulativă;
finală – analiza lucrărilor;

Categorii de activități de învățare abordate:


A.D.E. (ACTIVITǍŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE)
DLC-Educarea limbajului: ,,Povestea lui Mos Nicolae ” -lectura educatoarei;
DOS - Activitate practica ”Ghetuta lui Moș Nicolae”
ACTIVITǍŢI LIBER ALESE (ALA1):
Constructii –Căsuta lui Moș Nicolae
ȘTIINȚĂ –Găsește perechea/umbra
BIBLIOTECĂ - Antrenament grafic-Ghetuta lui Moș Nicolae
 Tablou de iarna
ARTĂ –Ghetuțe colorate

ACTIVITǍŢI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP)


Întâlnirea de dimineață-,,Bunule Moș Nicolae”
Salutul :”Bunӑ dimineaṭa, dragi copilași!
Prezenţa
Calendarul naturii
Noutatea zilei
Rutine: „Îmi place să mă joc cu tine ” , deprinderea de a se juca cu ceilalti copii
o ” Zâmbește-i prietenului tau ”-deprinderea de a intra în relație cu ceilalți.„
Tranziții
 Spre centre Iute iute ne asezam/
Să lucram, să ne distrăm
 Activităţile pe domenii experienţiale se va realiza prin intermediul cântecului
„Ninge ,ninge încetisor”

A.L.A.2 (ACTIVITǍŢI LIBER ALESE 2)


Imbratisari muzicale –joc de miscare

BIBLIOGRAFIE:
1. *** M.E.C.T., Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008
2. *** M.E.C.T, Unitatea de Management al Proiectelor pentru Învăţământul
Preuniversitar, Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3 – 6/7
ani28
3. *** Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2002

SCENARIUL ZILEI „SFÂNTUL NICOLAE”


Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă :”Bunul Moș Nicolae”.
Educatoarea le propune să facă cercul prieteniei. « Bună dimineaţa, dragi copilași !». Va
da startul începând cu primul copil din dreapta sa, apoi fiecare îşi vor transmite reciproc câte
un salut. Copiii răspund la salut.
1. Salutul –
Salutul pornește de la educatoare prin recitarea unor versuri:

Dimineață e din nou

Veniți toți în jurul meu !

În semicerc să ne adunăm

Cu toți să ne salutăm

Bună dimineața dragi copii!

2. Împărtășirea cu ceilalți – Copiii vor povesti ce au gasit in ghetuțe

3. Activitatea de grup- Vom juca jocul “Ghiceşte la cine...?”

Copiii stau pe covor şi ţin mâinile la spate ,cu pumnii inchişi .Educatoarea ,iar mai târziu un
copil –conducătorul jocului –trece prin spatele fiecărui copil atingându-i mâinile in ritmul
versurilor:

“Am ascuns ghetuța bine

Ia ghiceşte tu la cine?”

Fără a se opri ascunde în acest timp cadoul în pumnul unui copil şi când termină ,la
pronunţarea cuvântului “tu” indică un copil care trebuie să ghicească.Acesta ,pentru a afla
câteva indicii despre copilul la care este ghetuța,are dreptul să formuleze câteva întrebări
,la care cel care a ascuns obiectul va răspunde cu”da “ sau “nu”.Când se ghiceşte numele
celui care are ghetuța ,acesta este numit conducătorul jocului,ascunzând el obiectul la cine
vrea şi numind un copil care să ghicească.

4. Noutatea zilei

Rutine: :” Zâmbește-i prietenului tau ”-deprinderea de a intra în relație cu ceilalți.„


 Tranziția către centrele de interes se va realiza prin versurile următoare:
Iute ,iute ne asezam /Sa lucram sa ne distram”
Se vor intui materialele de la sectoare.
La Centrul ,,Artă”-Coloreaza/picteaza Ghetuța, preșcolarii desena /picta ghetuțele
folosind creioane colorate/ acuarele și pensule
La Centrul ,,Știință” –,” Găsește perechea/umbra” preșcolarii vor rezolva fisele ,vor
cauta perechea /umbra ghetutelor,unindu-le printr-o linie
La Centrul ,,Bibliotecă”– Antrenament grafic, preșcolarii vor avea de trasat linii
șerpuite,drepte,orizontale,vertical,vor uni punctele pentru a contura ghetuta si tabloul de iarna
La Centrul ,,Construcții” –Căsuța lui Moș Nicolae preșcolarii vor construi prin
alaturare,suprapunere,îmbinare din cuburi lego/cuburi din lemn căsuța lui Moș Nicolae

Tranziţia către activităţile pe domenii experienţiale se va realiza ”Ninge,ninge


încetisor”

În cadrul activităților pe domeniile experențiale, la educarea limbajului, preșcolarii vor


asculta ”Povestea lui Moș NicolaE”, realizată prin metoda lectura educatoarei,cu suport
ilustrativ. În încheierea activitătii ,Cu ajutorul intrebarilor copiii vor expune continutul
lecturii conform planului principal de idei redate prin imagini
În cadrul activității practice preșcolarii vor realiza ghetuta mosului ,vor suprapune cele
doua parti ale ghetei,lipindu-le ,apoi vor orna ghetutele,folosid imagini cu jucarii,vată
În cadrul activităților liber alese (ALA2 copiii vor juca un joc de miscare „Imbratisari
muzicale”
DEMERS DIDACTIC
Eveniment didactic Conținut științific Strategii didactice Evaluare
1.Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:
organizatoric - aerisirea sălii
- pregătirea materialului demonstrativ şi distributiv
2.Captarea atenției Întâlnirea de dimineaţǎ Convorbirea
Educatoarea le propune să facă cercul prieteniei. « Bună dimineaţa, Imaginea cu Moș
dragi copilași !». Va da startul începând cu primul copil din dreapta sa, apoi Nicolae
fiecare îşi vor transmite reciproc câte un salut. Copiii răspund la salut.
Se va completa calendarul naturii.
Le voi prezenta imaginea cu Moș Nicolae.
3. Anuntarea temei Voi prezenta activitățile ce urmează a fi desfășurate pe tot parcursul zilei. Expunerea
si enuntarea În călătoria noastră, vom rezolva sarcinile pe care le vom găsi la fiecare
obiectivelor centru deschis: vom construi căsuța lui Moș Nicolae cu ajutorul cuburilor
din lemn/lego, vom desena /picta ghetutele mosului ,dupa bunul plac, vom,
realiza un tablou de iarna/ghete, cu ajutorul semnelor grafice ,vom rezolva
fisele in care vom cauta perechea/umbra si le vom uni cu o linie, vom afla
cine este Moș Nicolae prin „Povestea lui Moș Nicolae“. ,vom realiza
ghetutele lui Moș Nicolae ,iar la sfârșit ne vom distra cu un joc
Tranziție Iute iute ne asezam/
Să lucram, să ne distrăm
4. Dirijarea Se prezintă centrele de interes și sunt explicate sarcinile de lucru. Explicația Stimularea
învățării La Centrul ,, Arta”, Coloreaza/picteaza Ghetuța, preșcolarii Munca independentă interesului pentru
desena /picta ghetuțele folosind creioane colorate/ acuarele și pensule Acuarele, pensule, activitate
fise cu imaginea
La Centrul “Știință”, Găsește perechea/umbra” preșcolarii vor ghetuțelor
rezolva fisele ,vor cauta perechea /umbra ghetutelor,apoi le vor unii cu o Fise cu ghete
linie Fise cu umbre
La Centrul ,,Bibliotecă“, Antrenament grafic , preșcolarii vor unii Aprecierea
punctele pentru a contura ghetuta si tabloul de iarna Explicația, modului de
Munca independentă cooperare cu
La Centrul ,,Construcții” –Căsuța lui Moș Nicolae preșcolarii vor construi Foi suport, ceilalți copii
prin alaturare,suprapunere,îmbinare din cuburi lego/cuburi din lemn căsuța Cuburi din lemn pentru a finaliza
lui Moș Nicolae Cuburi lego sarcina primită

Tranziție către activităţile pe domenii experienţiale se va realiza prin


intermediul cântecului „Ninge ,ninge încetisor”
5. Obținerea Educarea limbajului Conversația, Evaluare
performanței Voi expune„Povestea lui Moș Nicolae“ clar, accesibil si expresiv pentru a Explicația formativă
putea trezi emotii si pentru a asigura motivatia invatarii. individuală și de
Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea grup
ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice, psihologice si
dramaticale, accentuari si scaderi ale intensitatii vocii, repetitii, mimica si Aprecierea
gestica modului de
Voi scoate în evidență principalele trăsături ale lui Moș Nicolae. cooperare cu
ceilalți copii
Prezint copiilor imagini din poveste, în ordine cronologică, iar ei vor
pentru a finaliza
repovesti conținutul poveștii pe baza imaginilor prezentate și a întrebărilor
sarcina primită
adresate:

-Cine este Moș Nicolae?ce fel de copil a fost el?ce facea cu jucariile lui?

-Ce a facut el cu banii de la parinti?cum a ajutat pe fetele sărace?

- Pe cine așteaptă copiii cuminți să le aducă daruri? (Pe Moș Nicolae)

-Cine sunt cei care se arată foarte curioși de cum este Moș Nicolae? (copiii)

-Ce își propun copiii pentru anul ce vine? (să fie mai cuminți)

6. Evaluarea Domeniul Om si si societate (Activitate practica) Evaluare


performantei si . Copiii sunt așezați la măsuțe,unde fiecare are materialul necesar formativă
asigurarea retentiei desfășurării activității și ascultă cu atenție ceea ce li se explica:astăzi, vom Explicația individuală
confecționa ghetute

Intuirea materialului- - identificarea materialelor de pe masute si utilitatea


Demonstrația Observarea
fiecaruia
comportamentului
Prezentarea modelului: Se prezintă lucrarea model – Ghetuţa lipita si Exercițiul copiilor
decorata
Imagini cu
Se solicită copiilor să numească materialele din care e confecţionat modelul. jucarii,dulciuri

Explicarea si demonstrarea modelului de lucru vom analiza împreună


ghetuta model, apoi se va explica și demonstra copiilor ceea ce au de
realizat: vom lipi cele doua parti ale ghetei ,una peste alta,dupa care o vom
decora cu imagini decupate ,vata ,

Inainte de începerea lucrului, se face încălzirea mușchilor mici ai


mâinii, prin recitarea versurilor:
„ Umerii îi vom mişca
Spatele vom îndrepta
Sus, jos, sus, jos

Palmele nu stau deloc


Ci se pregătesc de joc
Degetele-mi sunt petale”
Le deschid ca la o floare.
Boboc – floare”
Educatoarea va supraveghea desfășurarea activității, intervenind acolo unde
este cazul.
Se asigură un fond muzical adecvat.
7.Evaluarea Dupa ce vor termina lucru, fiecare copil va spune cum s-a simțit în Conversația Observarea
performanței această zi și va enumera lucrurile care i-au placut si de asemenea va aprecia Casetofon comportamentului
modul în care a colaborat cu colegii ,apoi vom juca joc de miscare Cd copiilor
”Îmbrățișări muzicale”
In timp ce muzica suna, participantii la joc danseaza prin grupa.Cand muzica
se opreste, fiecare copil trebuie sa imbratiseze alt copil, apoi muzica
porneste si participantii continua sa danseze. Urmatoarea data cand se
opreste muzica, trebuie sa se imbratiseze trei copii si tot asa pana cand jocul
ajunge la final si se termina cu o imbratisare de grup.

8.Încheierea La sfârsitul activității se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a Conversația Aprecieri
activității întregii zile și a modului în care copiii au lucrat. individuale şi
colective.

Povestea lui Mos Nicolae

Cine a fost Sfântul Nicolae? Sfântul Nicolae s-a născut în urmă cu aproape 2000 de ani.El este originar din Lichia, azi situată în
Turcia.El a trăit cu tatăl și cu mama sa. A fost singur la părinți, neavând frați sau surori.
Sfântul Nicolae a fost un copil bun la suflet de la o vârstă foarte fragedă. El își împărțea jucăriile cu prietenii săi.Când a fost tânăr, părinții
sai au murit. Atunci, a mers să locuiască cu un unchi de-al său care era episcop

Sfântul Nicolae a folosit banii rămași de la părinți pentru a-i ajuta pe cei bolnavi, săraci sau cu nevoi. El și-a dedicat întreaga sa viață
slujindu-L pe Dumnezeu.

Sfântul Nicolae și cele trei fete sărace - Sfâtul Nicolae l-a auzit pe săracul bărbat vorbind și a dorit să îl ajute. El n-a dorit să-l
stânjenească pe săracul om așa că, a privit pe furiș prin fereastra casei omului și a așteptat până când s-au dus cu toții la culcare. În timp ce toată
familia dormea, Sfântul Nicolae a pus trei punguțe cu monede de aur în ciorapii fetelor care atârnau deasupra șemineului. A doua zi dimineață,
când s-a trezit, omul a fost tare bucuros. Sfântul Nicolae n-a dorit niciun fel de mulțumiri pentru generozitatea sa. El a fost mulțumit soar să știe
că acea familie era acum fericită.

Sfânt protector Un sfânt protector este un sfânt cu adevărat special care protejează anumite categorii de oameni. Sfântul Nicolae este
protectorul marinarilor, al arcașilor, al copiilor și al săracilor.

Sfântul Nicolae, pe care îl putem numi și Moș Nicolae se sărbătorește în seara de 6 decembrie, el aducând cadouri copiilor.

Generozitatea și spiritul său continuă vii, aducând zâmbete pe buzele copiilor din întreaga lume.

S-ar putea să vă placă și