Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Şcoala:
Propunător:
Data: 21.10.2017
Clasa: a V-a A
Obiectul: Educaţie muzicală

Subiectul: Măsura de trei timpi. Cântecul “Greieraşul” – D.D.Stancu


Valorile de note învăţate şi pauzele corespunzătoare

Scopul: informativ: - de a conştientiza conţinutul cântecelor prin comentarea textului şi interpretarea lor
expresivă.
formativ: - de a forma şi dezvolta deprinderi de solfegiere corectă, în măsura de trei timpi;
- de a consolida sunetele şi notele invătate, precum şi pauzele corespunzătoare;
- de a dezvolta auzul muzical şi vocea elevilor;
- de a dezvolta reprezentările mintale (sunet – imagine grafică).
educativ: - de a dezvolta şi educa gustul estetic, dragostea şi interesul pentru muzică;
- de a forma şi educa sentimente de dragoste pentru natură şi vietăţile ei.

Obiective operaționale:
La sfârşitul lecţiei, elevii să fie capabili:
O1 – să intoneze corect notele din gama Do major (note indicate selectiv, de profesor, scrise pe o planşă fixată
pe tablă), realizând corelaţia justă dintre imaginea grafică (poziţia notei pe portativ) şi sunet;
O2 - să recunoască notele, valorile de note şi pauzele din cântecul învăţat, dar şi în cadrul exerciţiilor efectuate la tablă;
O3 - să solfegieze, tactând măsura de trei pătrimi şi să cânte corect, cu text, cântecul „Greieraşul”, dar şi insoţind cântarea de
acompaniament (clopoţei, orgă, beţişoare etc.);
O4 – să dezlege rebusul prin care află titlul cântecului nou, să cânte cântecul cu text, corect şi să-şi comunice
unii altora cunoştinţele (anumite curiozităţi despre această insectă, greierele);
O5 - să compună un exerciţiu ritmic, în măsura de trei timpi, conţinând toate valorile de note învăţate şi pauze
(să rezolve sarcinile propuse în fişa de evaluare)
O6 –să participe activ, cu plăcere şi interes la lecţie ;
O7 - să adopte o poziţie lejeră, pentru o bună respiraţie şi o dozare corespunzătoare a aerului, în timpul emisiei vocale.

Tipul lecției : mixt

Strategii didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrarea, problematizarea, descoperirea, munca cu


manualul, alternanţa asimetrică.

Mijloace de învătământ: - planşă cu exerciții de intonație;


- planşă cu rebus, cretă colorată, carioca;
- un greiere (mulaj sau imagine);
- vioară şi alte instrumente (orgă, fluier cu clape, beţişoare, clopoţei etc.).

Bibliografie: - Programa de predare a muzicii la cls. V– VIII;


- Gabriela, Munteanu – “Metodica predării Ed. muzicale în gimnaziu şi liceu”;
- I. Şerfezi -“Metodica predării muzicii la clasele I – IV “;
- A. S. Ciurumelescu - „Manual de muzică pt. clasa a V-a”, Ed. Niculescu.
Desfasurarea lecţiei

OBIECTIVE CONŢINUT/MOMENTE DURATA Desfasurarea momentelor didactice EVALUARE


-1- -2- -3- -4- -5-
O7
Deprinderi de organizare, I. Moment organizatoric 1’ -Aerisirea sălii de clasă
de ordine şi disciplină Captarea atenţiei -Controlul ţinutei, notarea absenţelor, pregătirea celor
Anunţarea subiectului şi necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, controlul
a obiectivelor sănătăţii.
operaţionale -Anunţarea subiectului, a obiectivelor, fără a preciza titlul
cântecului nou (il vor descoperi elevii, dezlegând un rebus)

Deprinderi de a păstra o II. Exercitii pregătitoare 1’ EXPLICAŢIA, EXERCIŢIUL, ACTIVITATEA PRACTICĂ, DEMONSTRAREA

poziţie corectă în timpul -Poziţia corectă în timpul cântatului (spatele drept,


cântatului a) Exercitii de respiratie rezemat de bancă, mâinile pe lângă corp sau pe picioare) FRONTALĂ

toracică -Se va realiza motivarea folosirii exerciţiilor de respiraţie


(costodiafragmală) (pentru a cânta frumos, uşor); inspiratia se face pe nas,
expiraţia pe gură.

Deprinderi de emisie b) Exerciţii de intonaţie 1’ -Vocalize, cu silabele “ma “, “me”, “zbra”, “ zbre”, dar şi
corectă şi intonaţie justă justă (vocalize) cu fragmente din cântecul ce urmeaza a fi învăţat (cu FRONTALĂ
pronunţarea notelor respective)
-Poziţia gurii (rotundă ca şi cum am vrea să suflăm într-o
oglindă pentru a o aburi).
1 2 3 4 5

O1 – ]]]]]]]]]]]Capacitatea de a c) Exerciţii pe gamă Exerciţii de intonaţie, pe planşă, dupa cum indică FRONTALĂ ŞI
recunoaste nota pe portativ 1’ profesorul INDIVIDUALĂ
şi de a emite sunetul care-i
corespunde

EXPLICAŢIA, CONVORBIREA, PROBLEMATIZAREA, EXERCIŢIUL,


O2 – O3 –O6 III. Verificarea 10’ ACTIUNEA PRACTICĂ, ALTERNANŢA ASIMETRICĂ, MUNCA CU MANUALUL
Dezvoltarea operaţiilor şi cântecului învăţat şi a -Simulez uitarea: cer astfel unui elev să-şi amintească
calităţilor gândirii; cunoştinţelor teoretice cântecul învăţat în ora trecută şi să dea tonul;
Dezv. gândirii logice Consolidarea -Se intonează, cu text cântecul “Hora din Banat“, pag.8
cunoştinţelor despre -Se solfegiază, în măsura de două pătrimi, se face analiza
măsura de două pătrimi, unor măsuri din cântec (se spun notele, durata lor, pauzele
despre valorile de note etc.) FRONTALĂ ŞI
învăţate şi pauze INDIVIDUALĂ
-La tablă câţiva elevi vor scrie pe portativul desenat note
(reactualizarea lor ) indicate de profesor. Un altul va împărţi fragmentul în
măsura de două pătrimi.
-Îi intreb dacă poate fi folosită nota întreagă (să motiveze
răspunsul).
-Se reia cântecul, cântându-se sub diverse modalităţi: pe
rânduri de bănci, individual, alternanţa clasă-profesor,
voce-gând, cântare în lanţ etc.
-Se cântă sub formă de joc muzical cu acompaniament,
după indicaţiile date.
1 2 3 4 5

O4 –O6 –O7 IV. PREDAREA/ÎNVĂŢAREA 20’ DESCOPERIREA, ACTIUNEA PRACTICĂ, EXPLICAŢIA, DEMONSTRAREA,
CONVORBIREA, EXERCIŢIUL, ALTERNANŢA ASIMETRICĂ
Capacitatea de a învăţa CÂNTECULU NOU ŞI A
PROBLEMEI MUZICALE FRONTALĂ
un cântec, de a dezlega Pe tablă este afişat un rebus.
NOI (Măsura de trei pătrimi)
un rebus muzical Dezlegându-l elevii vor descoperi, de la A la B, titlul
Prezentarea materialului - noului cântec.
1. Voce
stimul (un rebus) 2. Urmează după DO
1. GLAS
3. Cântec
2. RE 4. A treia notă din
3. MELODIE gama Do
4. MI 5. Nota maximă
5. ZECE 6. 5 linii şi 4 spaţii
6. PORTATIV 7. Instrument cu
7.VIOARA coarde şi arcuş
8. SOL 8. Cheie muzicală
9. Pasăre care-şi strigă
9. CUC
numele
10. LA 10. Nota diapazonului

Se deschid manualele la pagina 8.


Spun că acest cântec este scris de D.D.Stancu (spun câteva
cuvinte despre autor).
Cânt model, cu text, cu vocea, apoi instrumental (vioară,
pian)
Au loc discutii legate de text. Li se arată un greiere (mulaj
ori planşă)

Elevii comunică între ei, îşi spun unii altora ceea ce ştiu ei
despre această vietate, eventual ghicitori. Se realizează
interdisciplinaritate (despre greiere au învăţat în lecţiile de
limba română, biologie etc)
1 2 3 4 5
Se face citirea ritmico-melodică a cântecului
Se numără timpii din fiecare măsură – se concluzionează
noua măsură care are trei timpi şi se numeşte măsura de
trei timpi sau de trei pătrimi. Scriu titlul pe tablă. Câţiva
O4 O6 O7 V. Obţinerea elevi ies la tablă şi completează măsurile incomplete, scrise
performanţelor de profesor din timpul pauzei pe tablă şi acoperite cu o
coală. FRONTALĂ ŞI
INDIVIDUALĂ
Se trece la solfegierea cântecului, se învaţă prin repetare,
apoi cu text;
Se reia în întregime
-se fac exerciţii de recunoaştere a unor fragmente, de
intonare voce-gând;
-se cântă cu acompaniament (cu vioara, cu instrumente
de percuţie naturală : palme, degete etc.);
-se cântă pe grupuri de elevi, cu comandă în circuit,
individual.
Se poate alege şi un dirijor (dintre elevi)
VI. Evaluarea Se dau fişe de evaluare
O5 performanţelor (Să compună un cântec în măsura de trei pătrimi - opt
INDIVIDUALĂ
măsuri. Se evaluează conform descriptorilor de
performanţă stabiliţi).
VIII. Încheierea lectiei Fac aprecieri, recomandări, notări.
Se salută şi se iese organizat din clasă. FRONTALĂ ŞI
INDIVIDUALĂ

S-ar putea să vă placă și