Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: _________________

CLASA: a VI-a

PROFESOR: Baraliuc Margareta


OBIECTUL: ALGEBRĂ

TEMA LECŢIEI: Mărimi direct si invers proporţionale. Regula de trei simpla


TIPUL LECŢIEI: Lecţie pentru dobândire de noi cunoştinţe

SUBCOMPETENŢELE CURRICULARE: 4.1, 4.3 – 4.5, 4.7

OBIECTIVELE LECŢIEI: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

O1 - sǎ recunoască o situaţie de proporţionalitate directă/inversă între două mulţimi de numere;


O2 - să stabilească proprietatea pentru mărimi direct/invers proporţionale;
O3 - să aplice în probleme proporţionalitatea directă şi inversă;
O4 - să aplice regula de trei simplă în rezolvarea problemelor ;
O5 - să reprezinte grafic mărimi direct şi invers proporţionale.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, culegerea de matematică, planşe.


1
Page
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiective Metode Procedee


Etapele lecţiei de Conţinutul lecţiei şi de
referinţă procedee evaluare
1. Moment - Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei.
organizatoric - Verificarea prezenţei elevilor
- Elevii vor avea pe bănci caietele de teme şi maculatoarele. Se va verifica, prin sondaj, -observarea
2. Captarea tema. sistematică a
atenţiei - Exerciţiile din temă, care nu au fost efectuate de mai mulţi elevi, vor fi făcute la tablă. -conversaţia atenţiei;aprecierea

3. Anunţarea - Ne propunem să discutăm despre: -observarea


temei Mărimi direct proporţionale. Mărimi invers proporţionale.Regula de trei simplă -conversaţia sistematică a
atenţiei
I. Se vor propune elevilor spre rezolvare următoarele probleme:
O2 1) Dacă un kg de fructe costă 1,5 lei, atunci cât vor costa 3 kg de fructe?Dar 5 kg?
2) Un bilet la teatru costă 3 lei. Cât vor costa două bilete? Dar 3 bilete?
REZOLVARE: -conversaţia -evaluarea
1) Să completăm datele problemei pe un grafic. frontală
pretul
7,5 ----------------------
-
-
4. Prezentarea - -exerciţiul
conţinutului 4,5 --------------
şi dirijarea -
învăţării - -aprecieri verbale
- -problemati-
1,5 ----- zarea
-
1 1 1 1 1
2

1 3 5 nr. kg
Page

 Ce observam?
Dacă numărul de kilograme creşte de 3 ori şi preţul acestora va creşte tot de 3 ori

2) Să introducem datele problemei într-un tabel. -observarea


sistematică a
Nr.de -explicaţia atenţiei
bilete 1 2 3
O1 Costul 3 6 9
 Ce observam?
Dacă numărul biletelor creşte de 2 ori, respecti 3 ori, atunci şi costul va creşte de 2 ori,
respectiv de 3 ori.

CONCLUZIE:
 Cele două mărimi depind una de alta, adică:
 dacă numărul de kg este de n ori mai mare, atunci şi preţul este de n ori mai mare;
-explicaţia
 dacă numărul de bilete va fi de n
ori mai mare, atunci şi costul va fi de n ori mai mare;
 Vom spune că atât în problema 1), cât şi în problema 2) cele două mărimi sunt
direct proporţionale -(d.p)
 La problema 1) spunem că am realizat graficul dependenţei direct proporţionale a
consumului zilnic.

Definiţie:
Două mărimi sunt direct proporţionale dacă depind una de alta, asfel: dacă una
creşte de n ori, atunci şi cealaltă creşte de acelaşi număr de ori.
O5 Daca a si b sunt direct proportionale cu x si y atunci:
a b

x y
Definiţie:
Spunem că între două mulţimi care au acelaşi număr de elemente există o
proporţionalitate directă dacă între elementele lor se poate forma un şir de rapoarte
3

egale.
Page

-observarea
-explicaţia sistematică a
Adică: atenţiei
Mulţimea ordonată: a , a , a ,..., a este direct proporţională cu mulţimea
1 2 3 n

b , b , b ,..., b  dacă şi numai dacă


O2
1 2 3 n

a1 a2 a
  ...  n
b1 b2 bn
Observaţii:
1. Valoarea comună a acestor rapoarte se numeşte coeficient de proporţionalitate -aprecieri verbale
2. Se notează, de regulă, cu k, unde k≠0
Se vor efectua la tablă exerciţii din manual sau culegere

II. Se vor propune elevilor spre rezolvare următoarele probleme: -conversaţia


O1 1. Un şofer parcurge distanta dintre două localităţi cu viteza de 40km/h în 20
minute. Dacă va merge cu viteza de 80 km/h, în câte minte va parcurge distanta?
2. Aria unui dreptunghi este 32 m2, iar lungimea este 8 m. Cât este lătimea -explicaţia
dreptunghiului dacă dublăm lungimea?
Rezolvare:
1. Vom realiza următorul grafic:
Timpul t
(h)

20 min -exerciţiu
comentat
10 min
O2
Viteza v
40 km/h 80km/h (km/h)

 Ce se observa? -aprecieri verbale


4

Dacă viteza creşte, timpul scade


Page
2. Să introducem datele problemei într-un tabel.

Lungimea 8 16
Lăţimea 4 2
Ce se observa?
 Dacă lungimea creşte de 2 ori, atunci lăţimea scade de 2 ori, deoarece aria A=L·l este
aceeaşi.
O2 CONCLUZIE:
 Cele două mărimi depind una de alta astfel:
 dacă viteza creşte de n ori, atunci timpul scade de n ori;
 dacă lungimea este mai mare de o ori, atunci lăţimea scade de n ori;

 Vom spune că atât în problema 1), cât şi în problema 2) cele două mărimi sunt
invers proporţionale -(i.p)
 La problema 1) spunem că am realizat graficul dependenţei invers proporţionale a
mişcării.

Definiţie:
Două mărimi sunt invers proporţionale dacă depind una de alta, asfel: dacă una
creşte de n ori, atunci şi cealaltă scade de acelaşi număr de ori.

Daca a si b sunt invers proportionale cu x si y atunci:

a·x=b·y
Definiţie:
Spunem că între două mulţimi care au acelaşi număr de elemente există o
proporţionalitate inversă dacă între elementele lor se poate forma un şir de produse
O5 egale.
Adică:
 
Mulţimea ordonată: a1 , a2 , a3 ,..., an este direct proporţională cu mulţimea
b , b , b ,..., b  dacă şi numai dacă:
1 2 3 n
5

a1·b1=a2·b2=a3·b3=...=an·bn
Page
Se vor efectua la tablă exerciţii din manual sau culegere

O4 III. Regula de trei simplă


Se numeşte regula de trei simplă procedeul folosit pentru a determina numărul
necunoscut dintr-o mulţime de două elemente, dacă între acea mulţime şi o altă mulţime
ale cărei elemente sunt cunoscute se stabileşte o relaţie de directă proporţionalitate,
respectiv, inversă proporţionalitate.
Se vor propune la clasa următoarele probleme: -exerciţiu
comentat

-aprecieri verbale

5. Fixarea O1 O2 - Se vor efectua la tablă aplicaţii din manual şi culegeri. -activitate -evaluarea
cunoştinţelor O3 O4 O5 frontală activităţii frontale
dobândite
6. Tema pentru rezolvarea exerciţiilor -conversaţia
acasă
7. Aprecieri,  notarea elevilor care s-au evidenţiat în timpul orei -conversaţia -aprecieri verbale
note
6
Page

S-ar putea să vă placă și