Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect de activitate integrată

„Întâlnire cu Zâna Toamnă”

Grupă mixtă

Savin Andreea-Iulia
Data: 11.11.2016

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu program prelungit Benthal, Tecuci

Nivel I + Nivel II: Grupa mixtă - Grupa Albinuţelor

Propunător: Savin Andreea-Iulia

Tema anuală: „Când / cum şi de ce se întâmplă?”

Subtemă: „Întâlnire cu Zâna Toamnă”

Tipul de activitate: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

Formă de organizare: activitate integrată

ADP (R+T):

Întâlnirea de dimineaţă: „De vorbă cu Zâna Toamnă”

Rutină: „Cum şi ce mâncăm?” ( deprinderea de a mânca sănătos)

Tranziţie: „Bună dimineaţa”- cântec

ADE:

DŞ: „Ajut-o pe Zâna Toamnă”- joc didactic matematic (numeraţia în limitele 1-10 crescător şi
descrescător şi recunoaşterea vecinilor acestora)

DOS: „Crizantema”- lipire (deprinderea de a lipi un material textil)


ALA1:

Ştiinţe: „Spiriduşii isteţi” – fişe de lucru

Joc de masă: „Din jumătate – întreg” – îmbinare

Artă: „Crizantema”- lipire

TRANZIŢII: „Câte doi în pas vioi” – joc de mişcare

„Vine ploaia” - cântec

„Spiriduşii săltăreţi” - joc de mişcare

„Plouă uşor” – joc motric

ALA2:

„Ghici a cui miros este” – joc senzorial (percepe mirosul fiecărei legume)

„Frunza buclucaşă” – joc de atenţie (acordă atenţie mişcărilor şi execută corect după
educatoare)

„Zână Toamnă, ai venit!” – joc de socializare (capacitatea de angajare la o conversaţie cu un


personaj)
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

o Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, unităţi de măsură,


întrebuinţând un vocabular adecvat;
o Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre tehnici
de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

ADE

I. DŞ

A. Cognitiv-operaţionale:

OC1 – să numere crescător şi descrescător în limitele 1-10;

OC2 – să compare numerele pentru a stabili vecinii (mai mare sau mai mic);

OC2 – să completeze şirul numeric;

B. Afectiv-motivaţionale:

OA1 – să manifeste interes pentru activitate prin participare activă.

C. Psihomotirii:

OPM1 – să răspundă printr-un comportament motric adecvat sarcinii date.

II. DOS

A. Cognitiv-operaţionale:

OC1 – să recunoască materialele utilizate;


OC2 – să lipească conform conturului materialele utilizate;

B. Afectiv-motivaţionale:

OA1 - să manifeste interes pentru activitate prin participare activă

C. Psihomotirii:

OPM1 – să dovedească îndemânare în mănuirea materialelor.

ALA1

Ştiinţe:

O1- să despartă corect în silabe cuvintele specifice imaginilor;

O2- să recunoască dintr-un şir dat elementele specifice toamne;

Artă:

O1 – să lipească corespunzător conturului;

O2 – să lucreze îngrijit şi cu atenţie.

Joc de masă:

O1 - să îmbine corect prin lipire jumătăţile de imagine;

O2 – să recunoască elementul din imaginea obţinută.

ALA2:

„Ghici a cui miros este.”:

1 – să recunoască legumele cu ajutorul simţului olfactiv;

O2 - să asocieze legumele cu alte elemente din natură.


„Frunza buclucaşă”:

O1 – să perceapă componentele spaţio-temporale (ritm, durată,distanţă,localizare)

O2 – să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;

O3- să-şi dezvolte atenţia asupra mişcărilor executate.

„Zână Toamnă, ai venit!”:

O1: - să recite clar şi corect poezia;

O2: - să recunoască versurile din cântec;

O3: - să intoneze corect cântecul;

O4: - să manifeste interes pentru activitate prin participarea activă.

Resurse metodologice:

Strategii didactice: euristice şi mixte ( inductive, mixte, bazate pe joc);

Metode şi procedee: joc didactic, conversaţie, demonstraţie, problematizare,lucrul individual,


turul galeriei

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Mijloace didactice: frunze şi legume naturale, fişe de lucru, planşe, lipici, acuarele, creioane
colorate,materiale textile (nasturi şi fire de lână),machetă „Zâna Toamnă”, frunze/alune/flori din
hârtie

Temporale: 3 ore

Umane: 16 copii
Resurse bibliografice:

G., Dumitru; I.,Dănilă; N., Cornel; Metodologia activităţilor instructiv-educative în


învăţământul preprimar, Ed. „ Didactica Nova”, Craiova, 2007;

Membrii ai grupului de lucru la nivel naţional pentru educaţia timpurie,Curriculum pentru


învăţământul preşcolar, Ed. „Didactica Publishing House”, Bucureşti, 2009

www.didactic.ro
Scenariul zilei

Sala fiind pregătită pentru desfăşurarea activităţilor, ziua va începe cu Întâlnirea de


dimineaţă din cadrul ADP, unde salutul începe de la educatoare prin recitarea versurilor:
“Dimineaţa ne-am trezit/ La grădiniţă am venit/Pe scăunele ne aşezăm/A început o nouă zi/
Bună dimineaţa copii./”. Copiii se vor saluta de la stânga la dreapta, dându-şi mâna.
Prezenţa se va face prin rostirea versurilor: “După ce ne-am adunat/Şi frumos ne-am
salutat/Colegii ne-am întâlnit/Cine oare n-a venit?”.Un băiat va număra fetele şi o fată baieţii,
iar copiii prezenţi îşi vor ataşa câte o frunzuliţă la panou, iar absenţele se vor trece în catalog.
Calendarul naturii se va stabili împreună cu copiii începând cu data,luna,anul şi anotimpul
în care ne aflăm, apoi aspectele vremii din această dimineaţă.
Noutatea zilei o voi enunţa prin aducerea la conştiinţă că astăzi o vom primi în vizită pe
Zâna Toamnă,purtând un dialog cu aceştia adresându-le întrebările:
- Care sunt lunile toamnei?
- Ce se întâmplă cu natura în acest anotimp?
- Care sunt culorile specific toamnei?
Prin adresarea întrebărilor: “Care sunt fructele şi legumele de toamnă? şi "Cum trebuie să le
mâncăm?”, voi face introducerea pentru mesajul zilei: “Pentru a fi sănătos, trebuie să mâncăm
sănătos”
Tranziţia “Câte doi în pas vioi” va facilita trecerea de la ADP la DŞ, unde se va desfăşura
jocul matematic: “Ajut-o pe Zâna Toamnă”. Obiectivul acestui joc este de a alcătui un traseu
format din 3 şiruri numerice realizate pe planşe cu scopul de a o ajuta pe Zâna Toamnă să
ajungă de la castelul ei la grădiniţă. În prima planşă copii vor trebui să formeze un şir numeric
crescător în limitele 1-5, în a doua planşă vor forma şirul prin recunoaşterea vecinilor cifrelor de
la 1 la 5, iar în a treia planşă vor forma un şir numeri descrescător în limitele 1-10.
În cadrul ALA1 copiii vor avea de realizat surprize pentru Zâna Toamnă astfel:
- La sectorul JOC DE MASĂ vor avea de îmbinat jumătăţi de elemente specifice
toamnei prin lipire formând un întreg.
- La sectorul ARTĂ copiii vor avea de realizat „Crizantema”. Activitatea de la DOS
va fi integrată în sectorul ARTĂ unde copiii prin lipirea materialelor textile după contur
vor obţine o crizantemă.
- La sectorul ŞTIINŢE vor avea de rezolvat o fişă de lucru unde sarcina este să
despartă în silabe cuvintele specifice imaginilor şi să recunoască elementele corecte dintr-
un grup.
După gruparea pe centre, înainte de începerea lucrului, se vor face câteva exerciţii pentru
mobilitatea musculaturii fine a mâinii prin tranziţia „Plouă uşor”
Într-un moment în care copii nu sunt atenţi, voi bate în uşă pentru a-i capta cu sosirea Zânei
Toamna,cu scopul de a trece la ALA2. În cadrul acestei activităţi,vom parcurge jocul senzorial
„Ghici a cui miros este” şi jocul de atenţie „Frunzele buclucaşe”.
În încheiere vom cânta „ A venit pe dealuri toamna” şi vom recita poezia „ Toamna” de
Demostene Botez, urmate de aprecieri şi împăţirea stimulentelor surpriză.
Desfăşurarea activităţii
Etapele Conţinutul informaţional Strategie didactică
activităţii Metode şi Mijloace de Forme de
Activitatea educatoarei Activitatea preşcolarilor procedee învăţământ organizare

Organizarea Se asigură condiţiile optime Copiii intră în sală pe


activităţii pentru desfăşurarea activităţilor. versurile cântecului
„Bună dimineaţa”
ADP- Educatoarea şi copii se salută pe Copiii salută, Conversaţie Panoul Frontal
Întâlnirea de versurile: Dimineaţa ne-am trezit/ completează panoul de pentru
dimineaţă La grădiniţă am venit/Pe scăunele prezenţă prin adăugarea prezenţă,
ne aşezăm/A început o nouă zi/ unei frunze. Răspund la frunze din
Bună dimineaţa copii./”. Se va întrebările adresate şi hârtie
face prezenţa şi stabilirea manifestă interes pentru
calendarului naturii. activitate.
Se va enunţa noutatea zilei,anume
că astăzi o vom primi în vizită pe
Zâna Toamnă, se vor adresa
întrebările:
-Care sunt lunile toamnei?
-Ce se întâmplă cu natura în acest
anotimp?
-Care sunt culorile specific
toamnei?

Se va conchide mesajul zilei în


urma unei scurte discuţii pe tema
“mâncăm fructe şi legume pe care
le spălăm înainte de a le consuma”
Tranziţie Trecem la ADE pe versurile: Copiii recită versurile şi Exerciţiul Frontal
1, 2, 1, 2,
execută mişcările
Câte doi în pas vioi.
Braţele le ridicăm, potrivite
Mâinile le fluturăm.
Stânga, dreapta 1, 2,
Faceţi şi voi ca noi.

DŞ Transmit mesajul de la Zâna Copiii ascultă mesajul şi Conversaţia Bagheta Frontal


Joc didactic Toamnă, cum că vrea să vină la sunt bucuroşi să o ajute magică
Captarea noi dar s-a rătăcit şi ne roagă să o
atenţiei ajutăm să găsească drumul corect
Anunţarea Astăzi vom juca un joc matematic Copiii ascultă cu atenţie Explicaţia Frontal
temei şi a care o va ajuta pe Zâna Toamnă să explicaţiile şi manifestă
obiectivelor ajungă la noi, dar pentru asta noi interes.
trebuie să ştim să numărăm
crescător de la 1 la 5 şi
descrescător de la 10 la 1, şi să
recunoaştem vecinii cifrelor, astfel
încât să putem forma un şir
numeric.
Explicarea şi Prezint sarcinile jocului, şi împart Copiii urmăesc cu atenţie Explicaţia Frontal
demonstrare copii în două echipe: echipa sarcinile şi se împart în Conversaţia
a jocului „Fructelor” şi echipa echipe în funcţie de
„Legumelor”. Fiecare răspuns ecuson
corect va fi aplaudat şi câstigă
echipa cu cele mai multe
recompese
Jocul de Vom reactualiza numeraţia în Copiii numără conform Conversaţia Individual
probă limitele 1-10 crescător şi cerinţei Frontal
descrescător.
Desfăşurarea Varianta 1
jocului În prima planşă vor avea de Copii vor extrage din coş Exerciţiul Planşă Pe echipe
completat şirul numeric crescător o cifră şi o vor adăuga Joc Frunze din
de la 1 la 5 prin extragerea cifrelor conform locului în şir hârtie
dintr-un coş. Alune din
hârtie
Varianta 2 Copii vor extrage din
Pe a doua planşă se găsesc în şir cutie cifrele şi le vor
cifrele 2 şi 5, iar copii vor trebui adăuga în şir conform
să găsească vecinii acestora vecinilor săi
amestecaţi într-o cutie.

Complicarea Varianta 3 Exerciţiul Flori din Pe echipe


jocului Pe masă sunt amestecate flori din Copiii aleg cifrele şi le Jocul hârtie
hârtie , fiecare reprezentând o lipesc pe planşă conform Planşă
cifră. Copiii vor alege câte una şi locului în şir.
o vor lipi corespunzător în şirul
numeric descrescător de la 10 la 1.
Asigurarea Ne asigurăm că şirurile asociate Copiii verifică şirurile şi Conversaţie Planşe Frontal
feedback- drumului făcut de Zână sunt asteaptă sosirea Zânei Exerciţiul
ului completate corect astfel încât
aceasta va găsi drumul spre noi.
Stabilim echipele câştigătoare şi Copiii asteaptă să fie Conversaţia Abţipilduri Frontal
Încheierea împart aprecieri şi recompese apreciaţi
jocului
Tranziţie Trecem la DOS cu ajutorul Copiii execută mişcările Exerciţiul Frontal
tranziţiei „Spiriduşii săltăreţi” în potrivite
care copii vor avea de executat
mers pe vârfuri, sărit pe un picior
pe altul, mers de pitic.
DOS În cadrul acestei activităţi copiii
vor avea de realizat o crizantemă
prin lipirea materialelor textile
după contur.
Anunţarea Astăzi vom realiza o crizantemă Copiii mă urmăresc cu Explicaţia Frontal
temei prin lipirea unor materiale textile. atenţie
Să le faceţi cât mai frumoase
pentru a le dărui Zânei Toamna.
Intuirea Se prezintă copiilor materialele Copiii manifestă atenţie Explicaţia Fire de lână Frontal
materialelor necesare realizării temei Nasturi
Foi albe
Lipici
Prezentarea Le prezint copiilor modelul Copiii privesc şi admiră Explicaţia Modelul Frontal
modelului modelul Observaţia făcut
Explicarea şi Le explic copiilor paşii care Copiii urmăresc cu Demonstraţia Foaie şi Frontal
demonstrare trebuie urmaţi atenţie explicaţiile Explicaţia materiale
a temei pentru
demonstraţie

Executarea Sunt ajutaţi acolo unde este nevoie Copiii realizează Exerciţiul Lipici Individual
lucrărilor de crizantema Materiale
către copii textile
Foi albe
Evaluare După terminarea lucrărilor voi Copiii apreciază lucrările Turul galeriei Lucrările Frontal
face aprecieri şi le voi expune la proprii şi pe cele ale copiilor
panou colegilor.
Activităţi La sectorul ARTĂ copii vor avea Copii ascultă cu atenţie Explicaţia Fişe de lucru Pe grupuri
libere alese de realizat „Crizantema” explicaţiile. Demonstraţia Creioane mici
ALA1 Exerciţiul Lipici
La sectorul JOC DE MASĂ copii Copii vor merge la
vor avea de realizat din jumătăţi sectoarele pregătite şi îşi
un întreg prin îmbinarea unor vor alege sarcinile
elemente de toamnă. specifice lucrând cu
atenţie.
La sectorul ŞTIINŢĂ copii vor
avea de rezolvat o fişă de lucru în
care vor trebui să despartă în
silabe cuvântul conform imaginii
şi să recunoască dintr-un grup
anumite elemente.
ALA2 Într-un moment de neatenţie al Copiii sunt bucuroşi de Conversaţia Macheta Frontal
copiilor, bat la uşă pentru a sosirea Zânei şi vor purta Jocul Frunze
conştientiza copiii de sosirea un dialog imaginar cu Exerciţiul naturale
Zânei Toamna. Voi introduce aceasta.
macheta în sală şi voi lua rolul Vor participa activ la
Zânei pentru a purta un dialog desfăşurarea jocurilor.
imaginar cu copiii. Vor recunoaşte legumele
Vom juca „Ghici a cui miros este” după simţul olfactiv
unde copiii vor fi legaţi la ochi şi Vor executa mişcările
vor trebui să recunoască legumele propuse de educatoare
după miros. Vor cânta şi recita corect
În cadrul jocului „Frunzele şi clar.
buclucaşe”, fiecare copil va primi
câte o frunză naturală pe care o
vom folosi în realizarea unor
mişcări motrice.
În final vom cânta „A venit pe
dealuri toamna” şi vom recita
poezia „ Toamna”

S-ar putea să vă placă și