Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Disciplina:
Clasa a IX-a
Subiectul: Rezolvarea problemelor Moștenirea grupelor sangvine
Tipul lecţiei: de asimilare a cunoştinţelor şi de formare a competenţelor.

Subcompentenţe:

•Utilizarea simbolurilor genetice în situaţii de comunicare.

Obiective operaţionale: elevii vor fi capabili:


O1 Să definească principalele noţiuni genetice, în baza dicţionarul
biologic.
O2 Să însuşeacă tehnica reprezentării schematice a moștenirii grupelor
sangvine

Strategii didactice
Resurse procedurale:
Metode şi procedee- tehnici interactive.
Conversaţie euristică dirijată, Observarea, Agenda cu notiţe.
Problematizarea, joc de rol.
Forme deorganizare: frontală, individuală, în pereche.
Tehnici de evaluare: conversaţie evoluativă, test intim cu răspuns
succint.
Bibliografie:

1. Ghid pentru profesor Biologie cl.a IX-a Ştiinţa 2012.

2. Ghid de implementare a curricumului modernizat pentru treapta


gimnazială Chişinău 2011.
3.Îndrumar la rezolvarea problemelor Disciplina: Genetica Specialităţile:
Geografie şi biologie Biologie şi chimie Didactica biologiei Autor:
Maria NICORICI, dr. conf. Univ.
4.Suport didactic la biologie ,,Moștenirea grupelor sangvine,,
Parcurs didactic

Secvente didactic Obiectiv t Tehnologia realizării şi conşinuturile vizate Conexiunea Resurse Evaluare
inversă- procedurale
activitatea
elevilor
Moment organizatoric 1 Salutul, stabilirea climatului clasei. Pregătirea resurselor Pregătesc Analiză
didactice. materiale
Evocare 5  Stiinta care studiază cum se transmit caracterele -Genetica Tehnica RAI
eriditare de la o generație la alta;
 Capacitatea organismelor de a păstra şi transmite
caracterele proprii de la părinşi la urmaşi; - Eriditate Aprecierea
evaluării;
 Caracterul eriditar care predomină asupra celorlalte - Gr. Mendel
caractere a fost numit de Gr. Mendel.; - Caracter
 Caracterul eriditar care părea dispărut numit de Gr. dominant
Mendel; (A,B,R)
 Dați exemple de caractere care le moștenim de la - Caracter
părinți. recesiv (a,b,r)
 Ce grupe sangvine aveți? -culoare
ochilor,părului,c
 Câte grupe sangvine cunoaștem?
apacitatea de a
 Cum determinăm grupa sangvină a unui individ?
mânui cu
 Ce este factorul rezus?Câte tipuri de rezus mâna,grupele
cunoașteți? sangvine etc.
 Cum notăm după fenotip grupele sangvine?Dar
după genotip?
Propune elevilor să prezinte problemele alcătuite acasă Citesc
cu grupele sangvine ale părinților. problemele.

Captarea atenţiei 1 Într-o familie unde mama are grupa I iar tatăl are grupa a
VI sa născut un copil cu grupa I și unul cu grupa Joc de rol
II.Expertiza medico - judiciară a stabilit că unul din copii Argumentiază
este extraconjugal. Care din cei doi copii este este
extraconjugal?

Realizarea sensului 25 Propune rezolvarea unor probleme Moștenirea grupelor


sangvine și a factorului rezus la tablă.

Mama este homozigotă conform grupei a II (A) de sînge,


iar tata - homozigot conform grupei a a III (B) de sânge.
Determinaţi grupa sangvină pe care o pot moşteni
descendenţii din această familie?
Supot la biologie ,,Moștenirea grupelor sangvine și a
factorului rezus,,.

Reflecție 1. Numiţi genotipurile omului care posedă grupele


sangvine: I; II; III; IV; ?
2.Câte tipuri de gameţi formează o femelă cu genotipul:
homozogotă după factorul rezus negativ şi grupa a II (A)
sangvină?
3.Câte tipuri de gameţi va forma un mascul cu grupa a III
(B) sangvină şi heterozigot factorul Rh+?
Propune lucru în grup.
Alcătuiți o problemă în care un caracter să fie grupa
sangvină iar alt caracter culoarea ochilor,culoarea părului.

Notează elevii activi în timpul lecției.


Tema pentru acasă. De rezolvat problema alcătuită în clasă în caiete.
Timp de lucru 10 minute.

S-ar putea să vă placă și