Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Cirdei Reveca


Grupa: mica
Tema: „Când/cum şi de ce se întâmplă ? ”
Subtema: „Fructe de toamna ”
Domeniul experienţial: Ştiinţă
Tema activităţii: „Mărul”
Tipul de activitate: de învăţare
Forma de realizare:observare
Scopul activităţii:
 dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător
precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;
 verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre fructele de toamnă (mărul,
caracteristici şi utilitate);
 îmbogăţirea vocabularului cu cuvintele: miez, tare, rotund, rostogoleşte;
 cunoaşterea unor reguli igienice cu privire la consumarea merelor.
Obiective de referinţă:
- să recunoască şi să descrie verbal anumite schimbări şi transformări
din mediul apropiat;
- să descopere şi să denumească părţile componente ale mărului ( coajă,
miez, seminţe, codiţă);
- să descrie caracteristicile prin antrenarea tuturor organelor de simţ
privind forma, culoarea, mirosul, gustul mărului;
- să reţină condiţiile de viaţă şi etapele de dezvoltare şi utilitatea
mărului;
- să motiveze necesitatea spălării fructelor înainte de a le folosi.
- să participe alături de adulţi la acţiuni de îngrijire, ocrotire şi de
protejare a mediului
- să se concentreze atunci când li se vorbeşte;
Metode şi procedee: instructajul, surpriza, observaţia, demonstraţia, conversaţia,
expunerea, explicaţia, învăţarea prin descoperire.
Material didactic:
- mere de diferite culori şi mărimi, minge, bilă de plastilină, coş cu fructe;
- imagini cu fructe de toamnă;
- imagini cu etapele dezvoltării unui măr;
- preparate din mere – gem, compot, plăcintă;
- fişe individual
Material bibliografic:
- „Cunoştinţe despre natură şi om în grădiniţa de copii”;
- „Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii”–
Bucureşti 2005;
- Revista „Învăţământul Preşcolar” nr.3-4/2003;
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani)”.
Forme de organizare: frontal şi individual
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata: 20-25minute
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Evaluare (instrumente


Evenimentul Strategii didactice
Crt. Conţinutul ştiinţific şi indicatori)
didactic
I. Momentul Voi aşeza mobilierul şi voi pregăti cele necesare pentru buna desfăşurare a Instructajul Observarea
organizatoric activităţii : comporta-mentului.
-aranjarea scăunelelor şi a măsuţelor ; Corectarea
-pregătirea planşelor; ţinutei.
-aerisirea sălii de grupă;
-intrarea ordonată în sala de grupă, salutul.

II. Captarea Pe masuta va fi asezat un cos plin cu legume de toamna. Surpriza Interesul pentru
atenţiei conţinutul surprizei.
III. Reactualizarea - După ce cunoaştem noi că a sosit anotimpul toamna? Conversaţia Evaluare orală.
cunoştintelor - Ce fac păsările călătoare?
Ştim o poezie despre anotimpul toamna.
- Cine vrea să o spună?

IV. Anunţarea - Ia priviţi ce ne-a adus Zâna Toamna! Conversaţia Observarea


temei şi - Voi ce fructe de toamnă cunoaşteţi? comporta-mentului.
enunţarea Astăzi la activitatea de cunoaştere a mediului vom observa unul din aceste
obiectivelor fructe – mărul pentru a şti cât mai multe despre acest fruct (culoare,
formă, miros, la ce foloseşte, unde creşte). Explicaţia

Conversaţia
V. Dirijarea - Priviţi cu atenţie la mine! Observaţia Relaţionare în cadrul
procesului de - Ce culoare are mărul? grupului (prin acţiune
învăţare - Când este mărul roşu? şi
Acum priviţi şi voi pe măsuţe şi spuneţi ce aţi descoperit. Învăţarea prin descoperire comunicare)
- Să ridice toţi copiii mărul de aceeaşi culoare!
- Ce culoare au merele rămase pe masă?
Deci, unele mere sunt roşii, altele sunt galbene şi unele verzi.Educatoarea Evaluare orală
rostogoleşte mărul şi mingea.
- Ce formă are mărul dacă se rostogoleşte?
- Mirosiţi mărul.Ce miros are? Demonstraţia
Priviţi în partea de sus. Conversaţia
- Ce observaţi?
- La ce foloseşte codiţa?
- Dar în partea de jos ce observaţi? Învăţarea prin descoperire
Educatoarea redă grafic pe tablă forma, codiţa.
Luaţi bila de plastilină şi apăsaţi. Conversaţia
- Ce observaţi?
- Cu un cuţit se curăţă mărul de coajă.Observaţi cu ce este acoperit Conversaţia
mărul?
- Ce se găseşte sub coajă?
- Ce culoare are? Explicaţia
- Dacă tăiem mărul pe jumătate ce observaţi?
Luaţi felia tăiată şi gustaţi!

- Ce gust are mărul?


Acum continuaţi ce spun eu.
Mărul are culoarea ...
Mărul se rostogoleşte pentru că este ...
Când apăsăm este...
Mărul este acoperit cu o ...
Iar sub aceasta este...
La mijloc se găsesc ... Conversaţia
- Copii, cum se numeşte pomul din care culegem mere?
- Unde creşte mărul? Observaţia
- La ce sunt folosite merele?
- Cum le pregătesc mamele voastre? Explicaţia
- Ce trebuie să facem cu merele înainte de a le mânca?
Admir livada: - Ce livadă frumoasă!
Da, merele se culeg din măr care creşte în grădini sau în livadă Conversaţia
Merele se folosesc în gospodărie.
Ele pot fi mâncate proaspete (crude) sau preparate (compot, gem, Explicaţia
plăcintă). Înainte de a fi folosite ele trebuie bine spălate.
VI. Evaluarea Pe fişe individuale copiii vor colora imaginea merelor . Explicaţia “ Colorează fructul pe
care l-am obsevat
Exerciţiul astăzi”.
VII. Încheierea Se fac aprecieri generale asupra modului de desfăşurare al activităţii şi Explicaţia Observarea
activităţii asupra modului de comportare al copiilor. comporta-mentului.
În finalul activităţii copiii servesc plăcintă cu mere. Stimulare
FRUCTE DE TOAMNA

S-ar putea să vă placă și