Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

„SURPRIZELE TOAMNEI”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

 DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC): -educarea limbajului-

 DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV(DEC):-activitate plastică


„Surprizele Zanei Toamna”
Anexa 2

Dragii mei prieteni,


Am aflat cu bucurie ca in aceasta gradinita
sunt copii isteti, care stiu multe lucruri interesante
despre mine. De aceea, v-am pregatit cateva surprize
pe care sper sa le puteti descoperi, dar nu oricum,
ci numai daca veti trece peste probele mele.
Sunt sigura ca veti reusi!
Acum plec, fiindca mai am de desfrunzit cativa
copaci, de strans cateva legume si fructe sa le pun
in camara parintilor vostri.

Vă îmbrăţişez cu drag,
Zâna Toamna
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

GRUPA:

PROFESOR:

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECT TEMATIC: ,,Tabloul anotimpurilor”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Toamnă,toamnă darnică!”

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Surprizele Zanei Toamna””

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

DURATA: o zi

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:

2. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

 DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC): -educarea limbajului-

 DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV(DEC):-activitate plastică


„Surprizele Zanei Toamna”

Mijloc de realizare: joc didactic si pictură

3. ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE (ALA):

 ALA I – BIBLIOTECĂ:Grafisme:”Ploaia dusă de vant”-linia oblică


ŞTIINŢĂ:joc senzorial: ”Legume şi fructe gustoase”
ARTA: desen:- „Galbene şi roşii frunze”

 ALA II – Joc de mişcare : ..Cosuletul s-a rupt.”,

4. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: ,, Gospodinele la piaţă”


 RUTINE: - sosirea copiilor (deprinderi de autonomie);
- toaleta; igiena (deprinderi igenico – sanitare);
- micul dejun (deprinderi de autoservire, ordine şi
disciplină).
- „Ne pregatim pentru activitati.”
 TRANZIŢII: ,,Bate vantul frunzele”, „Toamnă,toamnă harnică!”

OBIECTIVE GENERALE:
* Consolidarea deprinderii de a alcătui propoziţii simple şi dezvoltate, corecte
din punct de vedere fonetic, lexical şi gramatical şi de a le reprezenta grafic la
tablă prin linii;
* Dezvoltarea deprinderii de a despărţi cuvintele în silabe, precizând numărul şi
ordinea silabelor într-un cuvânt;
*Exersarea tehnicilor de lucru specifice activităţilor plastice (pictura, desen,
adoptând o poziţie corectă în timpul activităţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:

Cognitiv: O1- să enumere fructe si legume de toamna;


O2- să identifice cuvintele care reprezintă imaginile cu legume;
O3- să despartă corect cuvintele în silabe, precizând numărul şi ordinea
acestora în cuvânt;
O4- să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate, realizând acordul între părţile
de propoziţie;
O5- să reprezinte grafic prin liniuţe cuvintele;
O6- să precizeze forma de plural a cuvintelor ;
Psihomotorii :O7- să mânuiască corect instrumentele, consolidându-şi tehnicile de lucru
specifice activităţilor plastice (pictură);
O8- să adopte o poziţie corectă în timpul activităţii, păstrând totodată
curăţenia la măsuţe;
O9 - să execute corect mişcările sugerate de regulile jocului de mişcare
învăţat;
Afectiv-motivaţional:O10 -să manifeste interes pentru conţinutul activităţii;
O11-să coopereze in echipa în vederea câştigării recompenselor
STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul ,


problematizarea, demonstratia, piramida, turul galeriei.

 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: creioane colorate, fise


individuale,acuarele,pensule,cutii-surpriză,medalioane,coşuleţe, jetoane cu
fructe si legume.

 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

 SARCINA DIDACTICA: Sa alcatuiasca corect propozitii, sa desparta corect


cuvintele in silabe, sa reprezinte grafic cuvinte şi propoziţii, sa transforme un
cuvant de la singular la plural, sa completeze propozitia cu cuvantul care
lipseste..

 REGULILE JOCULUI: Copiiirezolva sarcinila gasite pe fiecare cutie pentru a


putea deschide cutia urmatoare, , despart cuvintele in silabe, alcatuiesc
propozitii, spun forma de plural si asaza la panou imaginea corespunzatoare
cuvantului care lipseste din propozitie..

 ELEMENTE DE JOC: ghicirea, cautarea, ridicarea jetoanelor, deplasarea la


panou si asezarea jetoanelor, intrecerea, manuirea materialului.

SISTEM DE EVALUARE:

 METODE DE EVALUARE: observare curentă, aprecieri verbale, recompense.

 FORME DE EVALUARE: evaluare continuă (formativă).

BIBLIOGRAFIE:

 ,,Curriculum pentru Învăţământul Preşcolar, 3 – 6/7 ani”, MECT, 2008;


 ,,Revista învăţământului preşcolar nr. 1 – 2/ 2009”;
 Dogaru, Zoe, (2001), ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului – învăţământ
primar”, Editura Aramis, Bucureşti;
 www.didactic.ro
Activitatea integrată debutează cu impartasirea cu ceilalti în cadrul cărora copiii
vor fi costumati in legume si doua gospodine care au mers la piată (sceneta „Gospodinele
la piaţă”-anexa 1 ).Parasesc clasa pe fundalul melodiei „Supa de zarzavat”.
Le spun copiilor ca Zana Toamna ne-a trimis o scrisoare prin care ne spune ca a
aflat ca in aceasta gradinita sunt copii isteti ,de aceea ea le-a pregatit niste surprize,pe
care le vor descoperi numai daca vor trece peste probele ei (scrisoare- anexa 2)
Se face apoi completarea calendarului naturii-invitaţia de a analiza vremea şi
de a marca modificările-printr-o scurtă poezie:
Vremea noi o studiem
Şi-n calendar noi notăm,
De e ploaie sau e soare
Ca să mergem la plimbare.
După aceasta îşi va face apariţia şi Zana Toamna care rosteşte versurile:
Auriu eu am veşmantul ,
Mă cunoaşte tot Pămantul,
Că eu strang roadele sale
Şi umplu multe hambare!
Cunosc multe gospodine ,
Care mă-ndrăgesc pe mine!
Însă şi eu le iubesc
Şi-n cămări le dăruiesc:
Ceapă,roşii şi ardei,
Vinete şi dovlecei,
Mere,pere şi cu prune,
Gutui,struguri şi alun.

Acum plec,vă las cu bine,


Să vă amintiţi de mine,
Că sunt Toamna cea bogată,
Cu de toate încărcată
Şi, din recolta mea cea nouă,
Iată,vă ofer şi vouă:
Ceapă,roşii şi ardei,
Vinete şi dovlecei,
Mere,pere şi cu prune,
Gutui,struguri şi alune.
Activitatea continuă cu lucrul pe sectoare,la care copiii se vor aşeza în funcţie de
culoarea frunzei ce o au în piept: cei cu frunzele galbene vor merge la centrul
BIBLIOTECĂ, unde vor exersa grafisme, cei cu frunze roşii vor merge la centrul
ŞTIINŢĂ şi vor recunoaşte legume si fructe după formă,gust şi miros, cei cu frunze
portocalii vor merge la centrul ARTĂ unde vor avea ca sarcina să coloreze frunze in
culorile toamnei,pentru a-i demonstra zanei ca sunt niste copii priceputi la toate.
După ce vor executa sarcinile propuse,se trece la activitatea de educarea
limbajului,in cadrul careia vom desfăşura jocul :”Surprizele Toamnei”

Zana ne-a lăsat in clasa o cutie mare rosie ,dar care are o cheie,legată cu un snuruleţ
roşu. Pe cutie este un bilet pe care scrie: „Ia cate un bileţel din coşuleţ!”Vom putea
deschide cutia numai dacă vom rezolva sarcinile pe care ea ni le-a lăsat şi care se află pe
biletele sub forma de frunza .
Sarcina nr 1: „Desparte in silabe cuvantul din imagine”.
Sarcina nr.2 Alcatuieste o propoziţie cu cuvântul care reprezintă imaginea de pe jeton ;
Sarcina nr 3 Reprezintă grafic cuvantul (rosie,mar,vanata,ardei,etc)
Sarcina nr 4: Eu spun una, tu spui mai multe!
Deschizand cutia vom gasi o alta in interiorul celei mari,una galbena,cu o cheie
legata cu snurulet galben.Biletelul de pe cutie va avea un bilet pe care va fi scris: „ Spune
o poezie si un cantecel despre anotimpul toamna!”.
După rezolvarea acestei sarcini se va deschide şi cutia galbena in care se va gasi o cutie
portocalie.Pe aceasta va scrie : „Realizati albumul Toamnei”,pentru a putea deschide şi
cutia portocalie.
Se realizează tranzitiile: „Bate vantul frunzele”, după care copiii primesc fise de
lucru ,pe care se gasesc ghicitori.Daca dezleagă ghicitoarea,vor putea picta imaginea ce
reprezintă răspunsul.
Pentru complicarea jocului voi cere copiilor sa completeze o propozitie cu imaginea
sau cuvantul care lipseste(anexa 3),apoi le voi reciti ghicitorile de pe fişe ,ei trebuind sa
aleaga jetonul cu răspunsul corect şi sa-l aseze pe piramida toamnei.In varful piramidei
va fi o imagine cu anotimpul toamna.
Deschidem şi cutia portocalie si descoperim niste medalioane cu fructe şi legume pe care
le voi împărţi copiilor ,dar si nişte dulciuri pe care ni le-a trimis zana,dulciurile putand fi
împărţite doar la finalul zilei.
In functie de jetonul primit vom forma grupa fructelor şi grupa legumelor.
Cantand „ A venit pe dealuri toamna” parasesc sala de grupă pentru a merge in sala
de festivităţi unde vom desfăşura jocul de mişcare „Cosuleţul s-a rupt”
Copiii stau in semicerc, pe scaunele.In mijlocul semicercului se pune un scaun si
se alege un copil(conducatorul jocului). Conducatorul jocului se invarte in jurul scaunului
sau spunand "Eu ma duc, ma duc la piata sa cumpar niste legume!".Se asaza pe scaun şi
începe sa enumere legume "morcovi", copiii care doresc să fie morcovi se ridica si se
învart în jurul conducatorului cu mainile pe şolduri.Conducătorul jocului denumeşte alte
legume(cartofi, roşii castraveţi etc.) si alţi copii se ridică. Cand sunt foarte mulţi copii
care se învart, conducatorul jocului spune: "Cosuletul s-a rupt, toate legumele-au cazut!",
copiii care se învarteau în jurul lui cad uşor pe covor. După ce se ridică şi revin toţi la
locurile lor, conducătorul jocului desemnează alt copil care sa îi ocupe locul.
În final ,copiii primesc atat dulciuri,cat şi baloane colorate.
EVENIMENT OB CONŢINUTUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE

1. MOMENT Se asigură condiţiile optime


ORGANIZATORIC pentru desfăşurarea activităţilor:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic
necesar activităţii;
-intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă.
-completarea Calendarului conversaţia
naturii mapa
,,Calendarul
naturii
2. CAPTAREA Le povestesc copiilor despre
ATENŢIEI intalnirea mea cu Zana Toamna conversaţia
care le-a trimis o scrisoare(anexa
2),pe care le-o citesc.Ii anunt ca scrisoarea
O1 ea va trece astazi pe la noi Le zanei
arat lada cu materialele trimise
de zana cu care o sa lucram azi.

3.ANUNŢAREA Le voi spune copiilor că astăzi la evaluare


TEMEI ŞI A activitate vom demonstra cât de continuă
OBIECTIVELOR priceputi suntem noi in a vorbi (formativă)
corect. Vom demonstra că
suntem recunoscatori Toamnei explicaţia
pentru toate roadele bogate
aduse si de aceea activitatea
noastră de azi se numeşte
,,Surprizele zanei Toamna”.Cum
se numeşte activitatea?
4.DESFĂŞURAREA Se prezintă sectoarele şi
ACTIVITĂŢILOR sarcinile ce trebuie realizate: Explicaţia
O6 Bibliotecă::Grafisme:”Ploaia observare
dusă de vant”-linia oblică;: curentă
ŞTIINŢĂ:joc senzorial: conversaţia
”Legume şi fructe gustoase” si la
sectorul ARTA: desen: - planse cu
„Galbene şi roşii frunze” Se imagini de
realizează câteva exerciţii de toamna
încălzire a muşchilor mici ai fişe
mâinilor. Copiii sunt îndrumaţi
să se aşeze să lucreze in funcţie
de culoarea frunzei din piept Pe
parcursul realizării sarcinilor aprecieri
copiii vor fi îndrumaţi şi ajutaţi verbale
acolo unde este nevoie .

După ce vor executa ”


sarcinile propuse,se trece la
activitatea de educarea
limbajului,in cadrul careia vom
desfăşura jocul :”Surprizele
Toamnei”

Zana ne-a lăsat in clasa o


cutie mare rosie ,dar care are o
cheie,legată cu un snuruleţ roşu.
Pe cutie este un bilet pe care
scrie: „Ia cate un bileţel din
O2 coşuleţ!”Vom putea deschide
cutia numai dacă vom rezolva
sarcinile pe care ea ni le-a lăsat conversaţia
O3 şi care se află pe biletele sub evaluare
forma de frunza . continuă
O4 Sarcina nr 1: „Desparte in silabe explicaţia (formativă)
cuvantul din imagine”.
Sarcina nr.2 Alcatuieste o
propoziţie cu cuvântul care
reprezintă imaginea de pe jeton ;
Sarcina nr 3 Reprezintă grafic
cuvantul conversaţia
(rosie,mar,vanata,ardei,etc)
Sarcina nr 4: Eu spun una, tu
spui mai multe!
Deschizand cutia vom gasi o
alta in interiorul celei mari,una
O5 galbena,cu o cheie legata cu
snurulet galben.Biletelul de pe
cutie va avea un bilet pe care va
fi scris: „ Spune o poezie si un jetoane cu
cantecel despre anotimpul legume
toamna!”.
După rezolvarea acestei sarcini
se va deschide şi cutia galbena in
care se va gasi o cutie
portocalie.Pe aceasta va scrie : observare
„Realizati albumul curentă
Toamnei”,pentru a putea
O10 deschide şi cutia portocalie.
O7 Se realizează tranzitiile:
„Bate vantul frunzele”, după
O8 care copiii primesc fise de explicaţia
lucru ,pe care se gasesc tabla
ghicitori.Daca dezleagă
ghicitoarea,vor putea picta problematizar
imaginea ce reprezintă ea
5.OBŢINEREA răspunsul.
PERFORMANŢELOR .
Pentru complicarea jocului
voi cere copiilor sa completeze o
propozitie cu imaginea sau
cuvantul care lipseste(anexa explicaţia
3),apoi le voi reciti ghicitorile de exercitiul
pe fişe ,ei trebuind sa aleaga
jetonul cu răspunsul corect şi sa-
l aseze pe piramida toamnei.In aprecieri
varful piramidei va fi o imagine verbale
cu anotimpul toamna.
Deschidem şi cutia portocalie si conversaţia observare
descoperim niste medalioane cu curentă
fructe şi legume pe care le voi explicaţia
împărţi copiilor ,dar si nişte
dulciuri pe care ni le-a trimis exerciţiul
zana,dulciurile putand fi
împărţite doar la finalul zilei.
In functie de jetonul primit
vom forma grupa fructelor şi
grupa legumelor.
Vor canta cantecelul :”A venit pe
dealuri toamna” şi vor parasi
sala de grupa.
6. EVALUARE Lucrările copiilor vor fi expuse aprecieri
pe un panou care va fi de folos verbale
Zanei .

turul galeriei

7. ÎNCHEIEREA O9 La finalul activităţii integrate conversaţia aprecieri


ACTIVITĂŢII vom efectua jocul distractiv verbale
„Cosuletul s-a rupt”
Copiii stau in semicerc, pe
scaunele.In mijlocul
semicercului se pune un scaun si
se alege un copil(conducatorul
jocului). Conducatorul jocului se
invarte in jurul scaunului sau
spunand "Eu ma duc, ma duc la
piata sa cumpar niste
legume!".Se aseaza pe scaun si
incepe sa enumere legume
"morcovi", copiii care doresc sa
fie morcovi se ridica si se invart
in jurul conducatorului cu
mainile pe solduri.Conducatorul
jocului denumeste alte
legume(cartofi, rosii castraveti
etc.) si alti copii se ridica. Cand
sunt foarte multi copii care se
invart, conducatorul jocului
spune: "Cosuletul s-a rupt, toate
legumele-au cazut!", copiii care
se invarteau in jurul lui cad usor
pe covor. Dupa ce se ridica si
revin toti la locurile lor,
conducatorul jocului desemneaza
alt copil care sa ii ocupe locul.
Sunt formulate aprecieri
verbale, colective şi individuale
asupra modului cum au
participat copiii la desfăşurarea
activităţilor şi asupra modului
cum au rezolvat sarcinile
propuse.
Anexa 1

Gospodinele la piata

Suntem bune gospodine


Si-am venit la piata
Ca sa cumparam legume
Sis a luam verdeata.

Dar, din toate, dragi copii,


Ce sa luam noi mai intai?
Fiindca –s multe si frumoase,
Hranitoare si gustoase?!

Vrem sa facem supa,


Ba si o salata,
Vrem si o tocanita
Si-om lua piata toata!

Gospodina,fata draga,
Numele meu este CEAPA,
Aurie si frumoasa,
Buna sunt la orice masa.

La culoare sunt frumos,


Eu sunt MORCOVUL gustos
Si cu totii stiti pre bine
Ca sunt plini de vitamine.

Ma cunosc toti copilasii,


Ba ma plac si iepurasii,
Daca vrei ca sa vezi bine,
Ia din MORCOVI vitamine!

Noi suntem catei,


Albi si mititei,
Buni suntem la sos,
Buni si la mujdei,

Un catel de USTUROI
Il cunoasteti bine voi ,
Ca nu sta in cusca,
Nu latra,nu musca,
El da gustul la friptura
Si e bun la saramura!

Mare,ROSIE,frumoasa,
Ma iubiti ca sunt gustoasa,
Fara mine nici ciorbita,
Nici sosul,nici tocanita
Gust nu ar avea vreodata
Si ma place lumea toata…
In salata!

In gradina pe arac,
Singurel m-am agatat,
La culoare eu sunt verde
Si ma cheama CASTRAVETE.

Nu-s prea fain la-nfatisare,


Dar sunt bun pentru mancare
Si cu totii ma iubiti
Cand mancati CARTOFI prajiti.

Unde-s multi puterea creste!,


Asa spune o poveste,
Ai ghicit,fata frumoasa,
Sunt RIDICHEA uriasa
Si cu mine –I sora buna
Ea,ridichea de o luna!

Verde sunt si maruntel


Si ma cheama PATRUNJEL
Si,cum stie oricine,
Sunt bogat in vitamine,
Nu ma mai intend la vorba,
Fara mine nicio ciorba,
Nicio supa nu-I gustoasa ,
Eu sunt bun la orice masa!

ARDEI gras e al meu nume


Si ma place multa lume.

Sunt o legume cu faima


Si in verde s colorata
Mie mi se spune VARZA,
Ma prezint si-s incantata.

Vrem sa facem supa,


Ba si o salata,
Vrem si tocanita
Si-om lua piata toata!

Ce sa facem,dragi copii,
Ce s-alegem mai intai?

Stam putin sin e gandim,


Iar la urma hotaram:
Sa nu fie suparare,
Vom lua din fiecare.