Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială Nr.12 “ Miron Costin”


DATA: 18.04.2019
CLASA: a IV-a
PROPUNĂTOR: Iacob (Mogodan) Lidia
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: „Elemente de geometrie”
SUBIECTUL: „Drepte perpendiculare. Drepte paralele”
TIPUL LECȚIEI: predare
DURATA: 50 minute
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.2. Explorarea caracteristicilor, relațiilor și a proprietăților figurilor și a corpurilor
geometrice identificate în diferite contexte.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să identifice dreptele perpendiculare și dreptele paralele în diferite situații, precizând
caracteristicile acestora;
O2- Să reprezinte prin desen folosind rigla, notând dreptele perpendiculare și dreptele
paralele;
O3- Să definească corect noțiunile: perpendicular și paralele.

STATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, demonstrația, observația, explicația, exercițiul.
Mijloace de învățământ: riglă, manuale, tablă, fișe de lucru, videoproiector.
Forme de organizare: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru clasa a IV-a, disciplina Matematică , nr. 3919/20.04.2005
 Manual școlar pentru clasa a-IV-a , Matematică- semestrul 2
Resurse
Etapele lecției Ob. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Forme de Mijloace de Evaluarea
Op. procedee organizare învățământ
Pregătesc materialele
necesare desfăşurării Pregătesc materialele
1.Moment lecţiei. necesare lecţiei.
organizatoric Se asigură condiţiile Se pregătesc pentru Frontal
1 min necesare pentru buna începerea orei.
desfăşurare a lecţiei.
Verificarea cantitativă a
temei: Observația
2.Verificarea -observă dacă elevii au Prezintă tema. Frontal
Aprecierea
temei și a efectuat tema dată. Conversația Caiete
cunoștințelor Verificarea calitativă a Individual verbală
însuțite anterior temei: Citesc tema și corectează Exercițiul
5 min -verifică tema selectiv și greșelile apărute.
corectează greșelile.
Desenez pe tablă două
drepte oblice.Întreb copii
ce am desenat si cum Conversația Individual
sunt poziţionate(vertical,
3.Captarea Sunt atenţi la desenul Videoproiector
oblic sau orizontal).
atenției propunătoarei.Răspund Explicația Frontal
Prelungesc ambele drepte
5 min întrebărilor. Vizionează
până se intersectează
filmuleţul.
într-un punct O. Întreb
elevii ce fel de unghi au
format cele două drepte.
Apoi, desenez două
drepte paralele. Le
prelungesc şi pe aceastea
şi întreb elevii dacă cele
două drepte se mai
intersectează. În cel de-al
treilea caz desesnez două
drepte perpendiculare,
rog un elev să identifice
toate unghiurile şi să îmi
precizeze cel fel de
unghiuri sunt. Explic
copiilor că în ultimele
două desene, dreptele au
anumite denumiri pe care
le vor afla vizionând
filmuleţul următor.
Vizionăm filmulețul din
manualul digital.
Comunic elevilor că vom
4.Anunțarea afla informații despre Manuale
subiectului „Drepte perpendiculare. Ascultă cu atenție. Conversația Frontal Caiete
Drept paralele”
2 min Notează data și titlul pe Instrumente de
Scriu data și titlul lecției
pe tablă. caiet. scris

Rog elevi să deseneze Desenează dreptele.


dreptele perpendiculare Notează:
de la tablă apoi voi nota Două drepte care formează
cu ajutorul lor, o definiţie un unghi drept sunt drepte
a acestora. perpendiculare.
O1 Conversația Frontal Manual
Desenează dreptele.
5.Dirijarea Notează:
învățării O2 Cer elevilor să deseneze Dreptele care nu se
dreptele paralele. intersectează, oricât s-ar
23 min Individual
prelungi, sunt drepte
paralele. Explicația Instrumente de
Dreptele a și b sunt drepte scris
O3 paralele.

Deschid manualele .
Deschidem manualul la Exercițiul
pagina 41.
Lucrăm exercițiile 1-4.

Se realizează cu ajutorul Conversația


6.Obținerea O2 unei fișe de lucru. Completează fișa de lucru. Explicația Frontal
performanței Verificăm fișa de lucru. Corectează daca e necesar. Exercițiul Individual Fișă de lucru
12 min

Se anunţă tema pentru


6.Încheierea acasă: ex. 5 şi 6 de la Notează tema pentru
Conversația Frontal
lecției pagina 41 din manual. acasă.
2 min Se fac aprecieri globale Ascultă aprecierile.
şi individuale asupra
modului în care elevii au
participat la lecţie.
Nume: Data: 18.04.2019

Fișă de lucru

1. Desenează, folosind rigla și echerul, două drepte:


 Perpendiculare;

 Paralele.

2. Desenează și notează unghiurile:


-unghi drept; -unghi ascuțit; -unghi obtuz.

3. Privește clasa și dă exemple de drepte perpendiculare și paralele.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și