Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Disciplina de învăţămînt: Matematica


Clasa: a VI-a B
Durata lecţiei: 45 min.
Capitolul (Unitatea de conţinut de învăţare): Rapoarte și proporții
Subiectul lecţiei: Rapoarte
Subcompetenţe:
3.7 Reprezentarea unor date sub formă de tabele şi/sau de diagrame statistice în vederea înregistrării, prelucrării şi prezentării acestora, utilizînd
numere raţionale, inclusiv, rapoarte, procente.
4.1 Identificarea rapoartelor, proporţiilor şi a mărimilor direct sau invers proporţionale în contexte diverse.
Obiectivele lecţiei:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 : să recunoască un raport;
O2 : să definească noțiunea de raport;
O3 : să determine valoarea unui raport.
Tipul lecţiei: de formare a capacitităţilor de dobîndire a cunoștinţelor.
Tehnologii didactice:
a) Forme:
- frontală;
- individual.
b) Metode:
- metoda exercițiului;
- problematizarea;
- explicația;
- conversația.
c) Mijloace de învățămînt:
- Achiri, A. Braicov, O. Șputenco. Matematica. Manual. Clasa a VI-a. Ed. Prut Internațional. Chișinău, 2011,
- Prezentare în Power Point, computerul, proiectorul, cretă.
Evaluarea:
- evaluare orală și în scris;
- lucrare independentă cu apreciere cu note.
SCENARIUL LECȚIEI:
Nr. Secvenţele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluarea
crt. lecţiei
1. Moment 1 Creez condiţiile optime necesare Elevii îşi pregătesc pe bancă cărţile şi Conversația Notarea
organizatoric min. desfășurării eficiente a lecţiei de caietele de matematică. absenţelor
matematică.
2. Verificarea 5 Verific modul de efectuare al temei de acasă Prezintă caietele la colţul băncii. Dacă Conversația, Frontală,
temei pentru min. frontal şi individual. majoritatea elevilor nu au reușit să explicaţia individuală
acasă rezolve problemele/exercițiile propuse
pentru acasă, discutăm și rezolvăm la
tablă exercițiile.
3. Predarea- 15 ,, În cadrul orei de astăzi vom studia tema Expunerea, Evaluarea
învăţarea min. ,,Rapoarte”. explicaţia orală
materiei noi Le propun elevilor următoarea
problemă:
Pentru a prepara dulceață din fructe se
iau 5 𝑘𝑔 de fructe la 10 𝑘𝑔 de zahăr.
- Cum vom calcula raportul dintre - Acest raport poate fi scris ca 5 ∶
cantitatea de fructe și zahăr? 10.
- Cu ce va fi egală valoarea acestui - Valoarea raportului lui va fi
raport? 0,5.
- Cît zahăr va fi necesar pentru
10 𝑘𝑔?
Vom nota prin 𝑥 cantitatea de zahăr
necesară.
- Cum credeți ce raport vom primi
10
noi? Rs: .
𝑥
Raportul dintre cantitatea de fructe și
cea de zahăr trebuie să rămînă aceeași. Deci
în acest caz valoarea raportului este egală
cu 0,5.
10
Deci primim = 0,5.
𝑥

De unde 𝑥 = 10 ∶ 0,5 = 20(𝑘𝑔).


5 4∙5 20
- = 4∙10 = 40 = 0,5.
Problema 2. 10

Un elev a procurat caiete în linii și de


matematică în raportul 2 ∶ 1. Cîte caiete în
linii a cumpărat, dacă el a cumpărat
24 caiete de matematică?
- Cum ați înțeles notația «2 ∶ 1» ?
2
- Notația 2 ∶ 1 înseamnă (se
1
- Cum credeți, ce înseamnă această
citește 2 la 1).
notație?
- Această înseamnă că la 2 caiete
în linii revine 1 caiet la
matematică sau că numărul
caietelor în linie este dublu în
raport cu numărul caietelor de
Definesc noțiunea de raport.
matematică.
Definiție:
𝑎
Expresia , unde a și b sînt numere
𝑏

raționale, 𝑏 ≠ 0, se numește raport.


𝑎
Valoarea raportului este rezultatul
𝑏

împărțirii 𝑎 : 𝑏.
𝑎
Raportul se numește ireductibil dacă
𝑏

numerele 𝑎 și 𝑏 nu au divizori comuni.


Două rapoarte sînt egale, dacă valorile
lor sînt egale
2 4
De exemplu: = 8;
4

0,5 = 0,5.
Le propun următoarele exerciții.
- Utilizînd cuvîntul raport citiți notația: Elevii rezolvă exercitiile şi verifică
9
1) 5 ∶ 4; 2) 13 ; 3) 4 ∶ 7; 4) 9.
5 corectitudinea rezolvării
- 1) 5 se raportă la 4;
- De calculat valoarea raportului
1 5 2 4 2) 9 se raportă la 13;
1) 9 : 5 ; 2)15 : ; 3) : 5.
4 5
3) 4 se raportă la 7;
4) 5 se raportă la 9.

1
- 1) 9 : 5 = 45;
5
2) 15 : = 12;
4
2 4
3) : = 0,5.
5 5

4. Consolidarea 10 Le propun să rezolve următoarele Elevii rezolvă exercitiile şi verifică Observaţia, Observare
materiei şi min. exerciții: corectitudinea rezolvării conversația, sistematică
formarea - Numiți expresiile ce reprezintă - Următoarele cazuri sînt explicația a elevilor
capacităţilor rapoarte: rapoarte: 1, 2, 4, 8.
1) 4 ∶ 5;
2) 7 ∶ 13;
3) 9 ∶ 4 ∶ 7;
4) 5,9 ∶ 7,4;
5) 6,3 ∙ 8,2;
6) 8 ∙ 15;
7) 8 ∙ 13 ∶ 39;
4
8) .
8

- Transformați următoarele rapoarte


în rapoarte ireductibile:
a) 46 ∶ 214;
b) 684 ∶ 14;
c) 2 ∶ 66;
d) 501 ∶ 126.
- Operația de simplificare a
- Pentru aceasta ce operație trebuie să
rapoartelor.
facem?
Propun spre rezolvare următoarea
problemă:
Mama a cumpărat 32 𝑘𝑔 de mere și
prăsade în raport 3 ∶ 4. Cîte fructe de
fiecare fel a cumpărat mama, dacă în total
ea a cumpărat 2 𝑘𝑔 800 𝑔 fructe.
- Cîte părți reprezintă merele? - 3 părți.
- Dar prăsadele? - 4 părți.
- Deci în total cîte părți vom avea? - 3 + 4 = 7 părți.
- Dar în total cîte g a cumpărat - În total 2 𝑘𝑔 800 𝑔 =
mama? 2800 𝑔.
- Da,
- Putem noi determina cîte grame 2800 ∶ 7 = 400 (𝑔) – 𝑜
revin la o parte? parte.
- Putem afla cîte grame de mere
- Dacă știm cît revine la o parte, ce și cîte grame de prăsade a
putem calcula? cumpărat mama
400 ∗ 3 = 1200 (𝑔) mere.
400 ∗ 4 = 1600 (𝑔) – prăsade.

Răspuns: Mama a cumpărat


Să facem verificarea:
1 𝑘𝑔 200 𝑔 120 𝑔 3 1 𝑘𝑔 200 𝑔 de mere și 1 𝑘𝑔 600 𝑔 de
= 1600 𝑔 = 4.
1 𝑘𝑔 600 𝑔
pere.
5. Evaluarea 10 Propun lucrare independentă. Elevii vor rezolvă sarcinile din fişa de Conversația, Evaluare
min. Împart clasa în 2 variante. lucru. După finisare prezintă caietele la explicația, scrisă
Varianta I. control. exercițiul
1. Numiți elementele rapoartelor: Varianta I.
a)
5
;
7
b) 9; c) 25.
13 1. a) 5 – numărătorul raportului;
4
4 – numitorul raportului.
2. Aflați valorile rapoartelor
numerelor: c) 7 – numărătorul raportului;

a) 144 și 36; 9 – numitorul raportului.

b) 255 și 15;
c) 15 𝑚 și 120 𝑘𝑚. d) 13 – numărătorul
3. Scrieți raportul numerelor 𝑎 și 𝑏 și raportului;
calculați valoarea acestor rapoarte: 25 – numitorul raportului.
a) 𝑎 = 9, 𝑏 = 3; 2. a) 2;
b) 𝑎 = 5,4; 𝑏 = 1,2. b) 17;
4. Aflați raportul dintre lățimea și c) 8000 𝑚.
lungimea unui dreptunghi dacă: 9
3. a) 3 = 3;
a) 𝑙 = 40 𝑚𝑚, 𝐿 = 2 𝑐𝑚;
5,4
b) 𝑙 = 5 𝑐𝑚, 𝐿 = 8 𝑑𝑚. b) 1,2 = 4,5.
𝑥 𝑙
5. Știind că = 2 calculați valoarea 4. a) 𝐿 = 2 𝑚𝑚;
𝑦
7𝑥+5𝑦
raportului: 4𝑥+2𝑦. 𝑙
b) 𝐿 = 0,075 𝑐𝑚.
7𝑥+5𝑦
Varianta II. 5. 4𝑥+2𝑦 = 1,9.
1. Enumerați elementele rapoartelor: Varianta II.
7 8 15
a) 15
; b) 19
; c) 39
. 1. a) 7 – numărătorul raportului;
2. Aflați valorile rapoartelor numerelor 15 – numitorul raportului.
a) 144 și 12; b) 8 – numărătorul raportului.
b) 289 și 17; 19 – numitorul raportului.
c) 20 𝑚 și 150 𝑘𝑚. c) 15 – numărătorul raportului;
39 – numitorul raportului.
3. Scrieți raportul numerelor 𝑎 și 𝑏 și 1. a) 12;
calculați valoarea acestor rapoarte b) 17;
4 6
a) 𝑎 = 5, 𝑏 = 9; c) 7500 𝑚.
18
b) 𝑎 = 4, 𝑏 = 15. 2. a) 15 = 1,2;

4. Aflați raportul dintre lățimea și b)


15
= 3,75.
4
lungimea unui dreptunghi dacă: 𝑙
4. a) 𝐿 = 0,05 𝑚𝑚;
a) 𝑙 = 20 𝑚𝑚, 𝐿 = 4 𝑑𝑚;
𝑙
b) 𝑙 = 12 𝑚𝑚, 𝐿 = 8 𝑐𝑚. b) 𝐿 = 0,15 𝑚𝑚.
𝑥 6𝑥+8𝑦
5. Știind că = 6 calculați valoarea 5. 3𝑥+2𝑦 = 1,3.
𝑦
3𝑥+8𝑦
raportului: 3𝑥+2𝑦.

6. Bilanţul lecţiei 2 Voi face aprecieri asupra desfășurării Elevii fac aprecieri critice asupra Conversația Evaluare
min. lecției, asupra cunoștințelor elevilor. lecţiei. explicația finală
 Ce am studiat astăzi?
 Ce este un raport?
 Ce este valoarea raportului?
 Care rapoarte se numesc egale?
 Dați exemple de rapoarte; rapoarte
egale; rapoarte neegale.

7. Anunţarea 2 De învăţat: § 1. Elevii notează tema pentru acasă.


temei pentru min. De rezolvat: ex. 1(𝑐, 𝑑), 6 pag. 156
acasă

S-ar putea să vă placă și