Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Limba şi literatura română


CLASA : a VII-a
SUBIECTUL LECŢIEI: Complementul direct
TIPUL LECŢIEI: dobândirea de noi cunoştinţe;

Obiective operationale:
 definirea complementul direct;
 identificarea elementelor regente complementului direct;
 recunoaşterea părţilor de vorbire prin care se exprimă complementul direct;
 stabilerea topicii, punctuaţiei şi ortografiei;
 identificarea acestuia în diverse texte;

RESURSE: capacităţi normale de învăţare a elevilor;


cunoştinţele lor anterioare;
timpul de învăţare: 50 minute.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, observaţia, problematizarea, învăţarea prin
descoperire, explicaţia, exerciţiul, lucrul cu textul;

MIJLOACE DIDACTICE:
 Manualul, tabla, creta, caietele elevilor
 Fişe pentru activitatea independentă, fişe adaptate pentru elevi cu C.E.S.
 Portofoliul elevilor

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală şi activitate individuală;

MODALITĂŢI DE EVALUARE:
 Evaluare frontală
 Evaluare formativ

SCENARIU DIDACTIC

MOMENT ORGANIZATORIC: salutul, notarea absenţilor, verificarea existenţei temelor pentru


acasă;

I. ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNSUŞITE ANTERIOR


Profesorul va verifica tema pentru acasă atât calitativ, cât şi cantitativ.Elevii au avut de realizat
următoarele:
1. analiza sintactico-morfologică a subiectelor, predicatelor şi atributelor din următoarele texte:
,,Munteanca îşi lepădă cojocul lângă uşa de la intrare şi înaintă sprintenă (..) păşind moale pe
covor cu opincile.”
,,Grăbind spre han, Vitoria simţea cum o umplu gânduri şi hotărâri nebănuite.”( M. Sadoveanu,
Baltagul)
2. Analiza frazei.

II. CAPTAREA ATENŢIEI:


Se face o actualizare a noţiunilor teoretice despre părţile principale şi secundare de propoziţie.
Elevii sunt întrebaţi: Ce este complementul? Cum se pot clasifica? (circumstanţiale şi
necircumstanţiale) Ce este complementul direct, la ce întrebări răspunde?

III. ANUNŢAREA TITLULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR:


- Din cadrul complementelor necircumstanţiale astăzi vom discuta despre complementul
direct
- La sfârşitul orei va trebui să…( se anunţă obiectivele operaţionale ).

IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:


Profesorul trece pe tablă titlul lecţiei: Complementul direct

Profesorul notează de tablă următoarele exemple cuprinzând fapte ilustrative de limbă pentru:
ce arată coplementul direct, ce cuvinte determină, la ce întrebări răspunde:
a) ,,Nu putea să-i vadă chipul, dar îi auzise glasul”(M.Sadoveanu, Baltagul)
b) ,,Făcându-şi cruci repetate, îşi murmură gândul care o ardea.”(M.Sadoveanu, Baltagul)
c) ,,Băgat-ai la cap vorbele mele?”(I.Creangă, Povestea lui Harap- Alb)
d) ,,Şi nici una, nici două, haţ! pe ied de gât...”(I.Creangă, Capra cu trei iezi)

Elevii identifică în exemple complementele directe şi ce arată acestea, astfel fiind orientaţi
spre definiţie. Elevii îşi notează în caiete definiţia.

Profesorul solicită elevilor să precizeze întrebările la care răspunde complementul direct.


Acestea sunt scrise pe tablă şi elevii şi le scriu în caiete.

Profesorul cere elevilor să indice cuvântul determinat de coplementul direct în exemplele


scrise pe tablă. Elevii constată următoarele, notând în caiete aceste elemente:
Complementul direct poate determina:
a)Verb tranzitiv la moduri personale
b)Verb tranzitiv la moduri nepersonale
c)Locuţiune verbală tranzitivă (la moduri personale sau nepersonale)
d)Interjecţie predicativă

Profesorul împarte elevilor o fişă de lucru, pe care elevii o revolvă independent, pentru a
descoperi prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat complementul direct. După rezolvarea cerinţei
de pe fişa de lucru, profesorul notează pe tablă părţile de vorbire găsite, iar elevii scriu în caiete
noţiunile întâlnite.

Se solicită apoi observarea topicii, punctuaţiei şi ortografiei întâlnite în exemplele de pe fişa


de lucru. Elevii constată că locul coplementului direct poate fi atât înaintea elementului regent, cât şi
după acesta. Complementul direct nu se desparte prin virgulă de elementul regent. Atunci când
complementul direct este exprimat sau reluat prin pronume personal, forme neaccentuate, se desparte
prin cratimă de verbul determinat.

V. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI:
Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul conversaţiei şi se concretizează prin aprecieri
verbale.
Ca activitate individuală, elevii rezolvă exerciţiul 6 de la pagina 155.

VI. EVALUARE FORMATIVĂ


Profesorul împarte elevilor o fişă de evaluare, formată din nouă itemi. După expirarea
timpului de lucru, profesorul solicită elevilor să facă schimb de teste cu colegul de bancă. Se dau
răspunsurile corecte, iar elevii evaluează lucrările.

VII.ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

Se dau elevilor, ca activitate independentă, exerciţiile 1şi 2 de la pagina 155.

Schema tablei

Complementul direct

Definiţie: Complementul direct este partea secundară de propoziţie care arată obiectul asupra
căruia se exercită direct acţiunea.

Intrebări specifice: Pe cine? Ce?

Exemple:
a) ,,Nu putea să-i vadă chipul, dar îi auzise glasul”(M.Sadoveanu, Baltagul)
b) ,,Făcându-şi cruci repetate, îşi murmură gândul care o ardea.”(M.Sadoveanu, Baltagul)
c) ,,Băgat-ai la cap vorbele mele?”(I.Creangă, Povestea lui Harap- Alb)
d) ,,Şi nici una, nici două, haţ! pe ied de gât...”(I.Creangă, Capra cu trei iezi)
Complementul direct determină:
a)Verb tranzitiv la moduri personale
b)Verb tranzitiv la moduri nepersonale
c)Locuţiune verbală tranzitivă (la moduri personale sau nepersonale)
d)Interjecţie predicativă

Complementul direct se exprimă prin:

1. Substantiv (în cazul acuzativ)


2. Locuţiune substantivală (în cazul acuzativ)
3. Pronume (în cazul acuzativ)
4. Numeral cu valoare substantivală (în cazul acuzativ)
5. Verb la moduri nepersonale: infinitiv
gerunziu
supin
6. Locuţiune verbală la moduri nepersonale.
7. Interjecţie

Topică: De obicei complementul direct stă după cuvântul determinat, dar poate sta şi înaintea lui.

Punctuaţie: Nu se desparte prin virgulă de cuvântul determinat.

Ortografie: Complementul direct poate fi reluat sau anticipat prin forme neaccentuate ale
pronumelui personal care, de obicei, se despart prin cratimă de cuvântul determinat.

Fişă de lucru
Complementul direct

Citeşte cu atenţie enunţurile, subliniază complementele directe şi completează tabelul:

Enunţul dat Complement direct Exprimat prin Cuvânt determinat

El citeşte o carte.

Tu o cauţi pe colega ta.

Pentru prima dată am simţit păreri


de rău.
Uite-l că vine!

Ea i-a cunoscut pe ai tăi.

Pe acesta nu-l ştiu.

Marcel mi-a cumpărat ceva.

Tata nu mi-a adus nimic de la


magazin.

- Pe cine cauţi?

Maria nu ştie pe care să-l aleagă.

Pe al doilea l-am ţinut minte.

Mihai a luat un zece.


Nu pot sta mult.

Aud cântând pe cineva.

Tu vei avea de făcut un referat.

Noi putem ţine minte versurile.

Deodată am auzit cioc-cioc!

Nume............................................

Test de evaluare
Complementul direct

Citeşte cu atenţie enunturile de mai jos şi încercuieşte răspunsul corect: Punctaj

1. Complementul direct este complement circumstanţial: DA NU ..............................

2. Complementul direct determină: a) verb, interjecţie, substantiv; ..............................


b) verb, interjecţie, locuţiune verbală;

3. În enuntul Iată-l!, complementul direct determină o interjecţie: DA NU .............................

4. În enunţul L-am văzut pe Ionel există:a) un complement direct ..............................


b) două complemente directe
5. Complementul direct din enunţul Elevul va învăţa ceva este exprimat prin: ..............................
a) pronume demonstrativ
b) pronume nehotărât
c) pronume negativ

6. În enunţul Ai două exerciţii pe mâine, complementul este exprimat prin: ..............................


a) substantiv
b) numeral

7. În enunţul Am dat o mână de ajutor, există un complement direct? ..............................


DA NU

8. Complementul direct din enunţul Voi avea de citit foarte mult este exprimat prin:
a) verb la modul infinitiv
b) verb la modul supin ..............................
c) verb la modul gerunziu

9. Complementul direct se desparte întotdeauna prin virgulă de cuvântul determinat:


DA NU ..............................

NOTA.......................................

Punctaj: 1 p x 9
Oficiu: 1 p

S-ar putea să vă placă și