Sunteți pe pagina 1din 7

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BAINEȚ

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROPUNĂTOR: Tichanov Feodora


DATA: 04.04.2019
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL: Viitorul. Verbele auxiliare a vrea și a fi
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
Însușirea timpurilor viitoare, precum și utilizarea corectă a acestora în diferite situații de comunicare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să definească timpul viitor.
O2: Să enumere tipurile de viitor învățate.
O3: Să explice formarea timpului viitor.
O4: Să identifice stilurile de comunicare corespunzătoare diferitelor tipuri de viitor (literar, colocvial, popular).
O5: Să compună o lucrare despre cel mai mare vis al lor, utilizând forme corecte de viitor.

TIPUL LECȚIEI: mixtă


STRATEGIA DIDACTICĂ:
1) METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: lucrul cu manualul, lectura explicativă, conversația euristică, exercițiul, explicația.
2) MIJLOACE DIDACTICE: manual, tablă, cretă, burete, caiete de lucru, instrumente de scris, fișe de lucru.

1
3) FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal.
BIBLIOGRAFIE:
Manual de limba și literatura română pentru clasa a V-a, Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, editura
Art, București, 2017.
Psihologia învățării, Teorii și aplicații educaționale, Dorina Sălăvăstru, editura Polirom, seria Collegium. Științele educației, Iași, 2009.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

NR. SECVENȚELE OBIE- CONȚINUTUL INSTRUCTIV- Strategia didactică


CRT. ACTIVITĂȚII CTI- EDUCATIV EVALUARE
DIDACTICE VE Metode și Mijloace Forme/ Moduri
procedee didactice de organizare a
învăţării

1. MOMENT Elevii vor pregăti materialele necesare Conversația Manuale, Frontal


ORGANIZATORIC desfășurării lecției: manuale, caiete de caiete de Capacitatea
3 minute scriere, instrumente de scris. Sunt notați scriere, elevilor de a se
absenții. instrumente organiza.
de scris
2. VERIFICAREA -Pentru verificarea temei, elevii sunt Conversația Caiete Frontal Capacitatea
TEMEI ȘI A invitați, în mod aleatoriu, să citească elevilor de a
CONȚINUTURILOR poeziile preferate extrase pe caiet acasă, extrage anumite
ANTERIOARE care dezvoltă tema școlii (2, 3 poezii). elemente de
10 minute Profesorul, alături de numirea câtorva construcție
trăsături fundamentale ale poeziei, le va formală dintr-
atrage atenția elevilor asupra anumitor un text poetic
verbe, cerând prezentarea unor ales.
caracteristici ale acestora.

2
Exemple de întrebări:
-La ce mod e verbul pe care l-a folosit
autorul în acest vers?

-Care este timpul verbelor din poezia pe


care ai citit-o?

- Elevii sunt invitați să descrie pe scurt Capacitatea


propriile experiențe legate de școală, elevilor de a
folosind verbe la diferite moduri și timpuri. utiliza corect
anumite forme
verbale însușite
anterior.
3. PREZENTAREA,
EXPLICAREA,
VALORIZAREA
NOILOR
CONȚINUTURI
a) Anunțarea - Elevii își notează în caiete titlul lecției Conversația Caiete Frontal
subiectului și scrise pe tablă.
obiectivelor - Profesorul anunță principalele obiective
ale lecției.
1 minut
b) Introducere în
-Elevii sunt invitați să citească poezia Lectura Manual Frontal Capacitatea
tema nouă- 3
Floare albastră de Mihai Eminescu de pe explicativă Caiete elevilor de a
minute fișa adusă de profesor (vezi Anexa 1.). recepta un
c) Dirijarea mesaj transmis
învățării temei - Elevii vor identifica verbele din ultimele Conversația Frontal și de a delimita
trei strofe ale poeziei. Profesorul va euristică elemtele
noi
formula următoarea întrebare: structurale ale
3 minute -Când se desfășoară acțiunea verbală, în unui text.
raport cu momentul vorbirii? Capacitatea
elevilor de a-și
3
O1 După prefigurarea unei definiții posibile Explicația Caietul de Frontal reprezenta
din explicațiile elevilor, profesorul va oferi lucru noțiuni
o definiție coerentă, adaptată, a verbului, abstracte:
pe care elevii o vor scrie în caiet. timpul verbal,
săvârșirea
acțiunii verbale
și exprimarea
acesteia,
folosind un
d) Fixarea O2 - Elevii vor fi îndemnați să citească Conversația Manualul, verb la forma
conținutului nou O3 exemplele de verbe la viitor din manual, catehetică , Caietul de corectă.
care vor fi comentate și explicate cu explicația, lucru
10 minute ajutorul profesorului. exercițiul Capacitatea
- Elevii vor fi îndrumați să rezolve elevilor de a
exercițiul 2 de la pagina 75 din manual, corela forme
exercițiu ce presupune alegerea formei verbale simple
corecte de viitor. învățate
anterior pentru
a obține forme
compuse
(formele de
viitor).
O4 - Pentru fixarea diferitelor forme de viitor, Conversația Frontal,
elevilor li se propune să citească exemplele euristică, Este evaluată
din manual care ilustrează stilurile diferite exercițiul, Individual capacitatea
în care se utilizează aceste forme. Elevii explicația elevilor de a
sunt încurajați să vină și ei cu exemple face diferența
personale, pentru fiecare situație în parte. între stiluri
diferite de
comunicare
prin înțelegerea
formei verbale
utilizate într-un
context dat.
4
10 minute O5 -Profesorul le va propune elevilor un Explicația Caietul de Capacitatea
exercițiu de imaginație: Elevii trebuie să lucru elevilor de a
construiască un plan pentru atingerea unui folosi forme
scop de care se simt foarte atașați, scriind o Manualul verbale corecte
compunere în care să își descrie pașii pe în expunerea
care îi vor urma în atingerea acelui scop, unor situații de
utilizând toate formele de viitor învățate. viață, reale sau
Se precizează faptul că se pot folosi de imaginate.
manual pentru selectarea formelor corecte.
Elevii au la dispoziție 10 minute pentru
rezolvarea cerinței.

5 minute - În urma acestui exercițiu, elevii vor fi


rugați să observe contextele în care se
folosesc verbele la viitor, prin citirea
câtorva lucrări. Profesorul va face câteva
comentarii pe seama compunerilor, de
timpul: „Foarte bine!”, „Cred că ai obține
un rezultat minunat în atingerea scopului,
dacă ai acționa la fel de bine precum ai
scris.”, „Te felicit, bună treabă!”, etc.

4. EVALUARE - „Ce lecție am parcurs astăzi?” Conversația Individual Evaluarea


3 minute Frontal capacității de a
- „Ce vi s-a părut cel mai greu? Dar exprima opinii
cel mai ușor?” personale în
- Profesorul face aprecieri verbale fața colegilor.
legate de desfășurarea orei, iar
elevii cu prestație deosebită vor fi
notați.

5
5. ÎNCHEIEREA - Elevilor li se va propune să caute în Explicația Frontal
ACTIVITĂȚII (TEMA ziare, reviste, articole, etc. rubrica
PENTRU ACASĂ) meteo, de unde să selecteze verbe la
2 minute modul indicativ, timpul viitor.

6
Anexa 1.
Floare albastră Și mi-i spune-atunci povești Înc-o gură și dispare...
Și minciuni cu-a ta guriță, Ca un stâlp eu stam în lună!
- Iar te-ai cufundat în stele Eu pe-un fir de romaniță Ce frumoasă, ce nebună
Și în nori și-n ceruri nalte? Voi cerca de mă iubești. E albastra-mi, dulce floare!
De nu m-ai uita încalte,
Sufletul vieții mele. Și de-a soarelui căldură ..............
Voi fi roșie ca mărul,
În zadar râuri de soare Mi-oi desface de-aur părul, Și te-ai dus, dulce minune,
Grămădești-n a ta gândire Să-ți astup cu dânsul gura. Ș-a murit iubirea noastră -
Și câmpiile asire Floare-albastră! floare-albastră
Și întunecata mare; De mi-i da o sărutare, Totuși este trist în lume!
Nime-n lume n-a s-o știe,
Piramidele-nvechite Căci va fi sub pălărie - (1873) Mihai Eminescu
Urcă-n cer vârful lor mare - Ș-apoi cine treabă are!
Nu căta în depărtare
Fericirea ta, iubite! Când prin crengi s-a fi ivit
Luna-n noaptea cea de vară,
Astfel zise mititica, Mi-i ținea de subsuoară,
Dulce netezindu-mi părul. Te-oi ținea de după gât.
Ah! ea spuse adevărul;
Eu am râs, n-am zis nimica. Pe cărare-n bolți de frunze,
Apucând spre sat în vale,
- Hai în codrul cu verdeață, Ne-om da sărutări pe cale,
Und-izvoare plâng în vale, Dulci ca florile ascunse.
Stânca stă să se prăvale
În prăpastia măreață. Și sosind l-al porții prag,
Vom vorbi-n întunecime:
Acolo-n ochi de pădure, Grija noastră n-aib-o nime,
Lângă balta cea senină Cui ce-i pasă că-mi ești drag?
Și sub trestia cea lină
Vom ședea în foi de mure.

S-ar putea să vă placă și