Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea

si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara


trecere peste ordin

PROIECT DE LECTIE
Clasa: I

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

Obiectul: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale din


concentrul 0-30, fara

trecere peste ordin

Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30,


fara trecere peste ordin.

Exercitii si probleme recapitulative

Tipul lectiei: consolidare a cunostintelor

Obiective generale :

 Consolidarea operatiilor de adunare si scadere a numerelor naturale in


concentrul 0-30, fara trecere peste ordin

 Dezvoltarea capacitǎtii de a comunica folosind limbajul matematic

 Dezvoltarea operatiilor gandirii si a calitǎtilor acesteia

Obiective operationale :

Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1-sa efectueze corect minim sase operatii de adunare si de scadere in


concentrul 0-30,
fara trecere peste ordin, utilizand algoritmul de rezolvare sau cu
sprijin in obiecte;

O2- sa completeze cu semnele matematice invatate minim trei exercitii,


utilizand

incercarile;

O3- sa calculeze suma a minim doua numere, pe baza explicatiilor


institutorului;

O4- sa identifice minim un numar care este cu atat mai mic sau mai
mare decat un numar

dat, pe baza explicatiilor institutorului;

O5-sa identifice termenul necunoscut in minim trei situatii, utilizand


algoritmul de calculare

sau incercari;

O6- sa rezolve minim o problema, care presupune o singura operatie, pe


baza imaginii date.

O7- sa compuna minim o problema, colaborand cu colegii, respectand


indicatiile institutorului

Metode si procedee: conversatia,exercitiul, explicatia, jocul didactic

Mijloace de invatamant: plansa cu drumul lui Fat-Frumos, planse cu


personaje, fise de lucru

CONTINUTUL LECTIEI
SECVENTELE Activitatea institutorului Activitatea elevilor

LECTIEI
1.Moment ▪ Stabileste un climat propice ▪ Se pregǎtesc pentru o
desfasurǎrii activitatii. Se matematica, raspun
organizatoric pregatesc materialele cerintelor .
necesare desfasurǎrii
acesteia .
2.Verificarea temei ▪ Verifica tema scrisa. Se fac ▪ Prezinta tema. Corect
observatii, scurte generalizari eventualele greseli.
etc.
3. Captarea ▪ Prezinta plansa cu Fat- ▪ Privesc plansa si as
Frumos si povestea acestuia. explicatiile institutorului.
atentiei Printul vrea sa o salveze pe
Ileana Cosanzeana. Aceasta
este tinuta prizoniera intr-un
castel, iar podul de acces este
incuiat cu sase chei. Din
fericire acestea au fost gasite
de sase personaje din
Imparatia Matematicii.
Acestea si elevii vor putea sa-
l ajute
4. Anuntarea ▪ Anunta elevii titlul lectiei ▪ Asculta explicatiile inst
torului.
temei („Adunarea si scaderea
numere-lor naturale de la 0 la
30, fara trecere

peste ordin.. Exercitii si


proble-

me recapitulative“).

▪Scrie titlul pe tabla. Prezinta


obiectivele lectieipe intelesul
elevilor .

1.Melcul:

Spune melcul suparat:


De ieri, de cand s-a inserat

Si Zmeul-n graba a plecat,

Am tot stat si-am calculat,

Am scazut si-am adunat.

Din pacate pentru mine

Eu sunt lent si nu e bine !

Daca corect vei calcula

Cu cheia de la prima poarta vei pleca!

2.Iepurasul:

Bombanila urecheat

Este tare suparat.

De o umbra s-a speriat

Si s-a pus pe alergat

Spre-un tufis apropiat.

Din graba, s-a-mpiedicat

De Rila ingandurat.

Semnele matematice, toate

Sunt acum imprastiate.

Cine vine imediat

Sa-l ajute, neaparat?

—Fat-Frumos, de vei putea

Rezolva problema mea

A doua cheie o vei avea!


3.Broscuta testoasa

Ce e suma n-am aflat!

Mai mult, m-am si rasturnat!

Fat-Frumos, tu poate stii,

Ai invatat de la copii

O suma sa calculezi !

Iti dau cheia, o sa vezi!

4. Veverita

Eu sunt Rita Veverita

Abia am inceput gradinita.

Dar intalnesc exercitii

complicate

Nu stiu sa le rezolv pe toate.

Daca ma vei ajuta

A patra cheie o vei avea.

5. Ciuperca

Buna, eu sunt ciupercuta Lia!

Tocmai mi-am murdarit

palaria!

Cauta numerele ascunse de pe

palarie,

Rezultatul 22 sa fie!

Daca te invoiesti
Cheia mea o primesti!

6. Vulpea

La ultima vizita in poiata

Gainile au venit roata.

Prietenoasa cu toti din casa,

Le-am invitat la un tenis de

masa.

Sase au jucat,

Zece au asistat.

Pe toate le-am bagat in sac

Cand victorioasa am plecat.

Fat-Frumos ai calculat

Cate gaini am furat?

Ca sa intri in palat

S-ar putea să vă placă și