Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

LICEU TEORETIC “L. BLAGA” CONSTANTA


DATA: 7. 03 .2017
CLASA a IX A C Anul şcolar 2016-2017
DISCIPLINA: Consiliere şi orientare
UNITATEA DE INVATARE:5. Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate.
TEMA: “ Presiunea grupului si puterea anturajului”
DURATA: 50 minute
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
PROPUNĂTOR: prof. Daniela Borlovan
COMPETENŢE SPECIFICE: 5.1 Identificarea caracteristicilor relaţiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora.
5.2 Analizarea relaţiei dintre stilul de viaţǎ şi alegerea carierei
STRATEGIA DIDACTICĂ
● RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: conversaţia, aprobarea,
dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul, jocul de rol
 forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
● RESURSE MATERIALE
BIBLIOGRAFIE:
”Manualul de educatie pentru viata de fa milie”-Fundatia Tineri pentru Tineri”,2001
"Educatia in familie - Repere si practici actuale", Institutul de Stiinte ale Educatiei si coordonat de Mihaela Ionescu si Elisabeta Negreanu
“Grupurile de adolescenti”, Adrian Neculau, Editura Didactica si Pedagogica
“Aspiratii si atitudini in adolescenta”, Ion Dumitrescu, Nicolae Andrei, Editura Albatros

NR. ETAPELE COMP. CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


CRT LECŢIEI
DOZARE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE
PROPUNĂTORULUI ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE
1. Moment - Se consemnează absenţele. - Răspund la întrebări. conversaţia frontal
organizatoric -Verifică existenţa resurselor
(2 min) materiale.
Exerciţiu de -Elevii scriu in fisa o calitate individual şi cu
spargera importanta a personalitatii lor un coleg
ghetii(3min)
2. Motivarea “Cine umbla cu inteleptii se face -Elevii citesc cu atenţie
elevilor: intelept, dar cui ii place sa se textul şi încearcă o posibilă conversaţia frontal FISE
1
- sensibiliza- insoteasca cu nebunii o duce rau” caracterizare a noţiunii de
rea elevilor “Anturajul te face hot, anturajul te anturaj
- captarea face cinstit”
atenţiei “Tovarasiile rele strica obiceiurile
(3 minute) bune”
“Spune-mi cu cine te imprietenesti,
ca sa-ti spun cine esti”

3. Comunicarea 5.1 ∙ Identificarea rolului pe care il are ∙ Elevii ascultă cu atenţie şi


obiectivelor presiunea anturajului in decizia de a notează tema în caiete sau individual şi cu
lecţiei adopta comportamente de risc desenează, ilustrând ideile un coleg
(2 minute) şi astfel
4. Desfăşurarea 5.1 - Se imparte clasa in trei echipe -Elevii se impart in doua frontal
dezbaterii Se alege un elev care va juca rolul grupe
Vizionare ppt unui tanar care se afla in situatia de -Jocul de rol
(20 minute) a decide daca accepta sa fumeze sau
nu.
-Dupa ce elevul iese din clasa se pe grupe
prezinta si celorlalti situatia si se
cere unui grup sa-si desemneze 3
reprezentanti care vor trebui sa-si
foloseasca puterea de convingere
pentru a-l determina pe prietenul lor
sa fumeze.
-tAl doilea grup va desemna 3
reprezentanti nefumatori care isi vor
folosi forta de convingere pentru a-l
determina sa nu fumeze.
-Se imparte tabla in doua coloane . -Trec in cele doua coloane conversaţia frontal
-Care lista este mai cuprinzatoare si argumentele pro si contra
mai convingatoare? Elevul ales isi
exprima optiunea in scris. - Exemplifică şi motivează conversaţia frontal TABLA
- Cel de al treilea grup da un -Sunt stimulaţi să se
prognostic al alegerii facute de exprime pâna unde ar
elevul in cauza. trebui sa mearga presiunea
-Cum credeti ca s-a simtit colegul anturajului
vostru pus in situatia de a face fata
2
situatiei grupului?
-Se identifica impreuna cu elevii
rolul anturajului in luarea deciziilor
-Se dau exemple de mai multe - Comentează pe baza unui conversaţia frontal
posibilitati de a face fata presiunii exemplu concret din viata
grupului de elev.
-Motivează de ce/ de ce nu
-Li se cere elevilor un exemplu au fost influentati de exemplul individual
recent din viata lor cand au fost anturaj
supusi presiunii anturajului.
-Noteaza pe doua coloane aprobarea frontal
acesti factori dezaprobarea

FISE
5.1 -Care sunt factorii care te determina -Completeaza fisele conversaţia individual
sa spui “NU”, si cand cedezi PPT
presiunii grupului?

-Elevii vizioneaza un material ppt


Li se cere elevilor sa completeze
niste fise drept feedback la
materialul ppt vizionat

5. Obţinerea -Se pune in evidenta cat este de -Comentează rolul conversaţia frontal
performanţei important sa spui NU anturajului in viata lor
(5minute) -Dau exemple de influente exemplul individual
pozitive ale anturajului
7. Concluzii 5.2 -Credeti ca atunci cand veti mai fi -Comentează pe aceasta conversaţia frontal
(5 minute) pusi in fata unei astfel de situatii tema
Fixarea veti sti sa spuneti NU?
noţiunilor
8. Evaluare 5.2 -Analizează dacă acum, în urma -Completeaza o fisa de individual fise
(5 minute) acestei activităţi, elevii au invatat evaluare
sa-si aleaga anturajul -Citesc doua strofe din
-Scrieti un adjectiv care sa descrie “Daca” si “Antidaca”
ora de dirigentie de azi(post it)
PROF. DANIELA BORLOVAN
3
4

S-ar putea să vă placă și