Sunteți pe pagina 1din 4

Instituția:

PLAN DE LECŢIE

I) DATE GENERALE
Obiectul de studiu: Arta Actorului
Profesor:
Data:
Clasa:
Titlul lecţiei: De la textul literar dramatic la spectacolul teatral ( proiect regizoral )
Tipul lecţiei: de evaluare
Durata: 1 oră
Competenţe generale:
-Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea şi receptarea mesajelor în
diferite situaţii de comunicare.
-Folosirea instrumentelor de analiză stilistică şi structurală a diferitelor texte literare şi
nonliterare.
-Argumentarea în scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau nonliterar.
-
Competenţe specifice:
-Identificarea relaţiei existente între textul literar dramatic şi spectacolul teatral
-Aplicarea conceptelor operaţionale studiate.
- Folosirea adecvată a mijloacelor de exprimare orală.
- Aplicarea structurilor argumentative în diverse situaţii de comunicare.
- Exprimarea unor judecăţi de valoare prin mijloace lingvistice adecvate.
Valori si atitudini:
- Cultivarea plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii.
- Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice prin lectura textelor.
- Cultivarea sensibilităţii prin receptarea operei literare.
- Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române.
-
Resurse:
- Textul – suport: scena 9, actul I din comedia „D’ale carnavalului” de I.L.Caragiale
- Activitate pe grupe.
- Activitate frontală.
- Activitate individuală.
Evaluare:
- Observarea sistematică a elevilor.
- Evaluarea interpretării pe baza unei grile de interpretare a secvenţelor scenice.
-Autoevaluarea.
- Chestionare orală.
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1) Organizarea clasei. (1’)
2) Captarea atenţiei elevilor. (2’)
Profesorul face trimitere la „Estetica”, studiul lui Nicolai Hartmann şi dă citire unui text
reprezentativ pe care elevii îl vor comenta sumar.
3) Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor. (4’)
Profesorul spune: „Ne-am propus pentru astăzi evaluarea proiectului regizoral la care aţi
lucrat, activitate care va încheia capitolul destinat Dramaturgiei.
Am fixat împreună tema proiectului şi obiectivele acestuia; de asemenea am numit un
responsabil de proiect, căruia îi voi da cuvântul pentru a ne vorbi despre modul în care a
conceput realizarea proiectului.”
Responsabilul proiectului prezintă obiectivele şi modul în care şi-a conceput activitatea:
„Proiectul nostru urmăreşte să demonstreze faptul că textul literar dramatic parcurge un
drum anevoios pentru a deveni spectacol teatral şi că fiecare spectacol înseamnă o iposta-
ză inedită a operei literare dramatice.”
„Am împărţit colectivul de elevi în două echipe, fiecare având: regizor, scenograf, actori,
personal care să se ocupe de machiaj, vestimentaţie, probleme tehnice. Ideea a fost de a
aduce în scenă două interpretări diferite ale aceluiaşi text: una clasică şi una modernă.
Am pornit de la textul-suport al scenei 9, din actul I, al comediei „D’ale carnavalului” de
I. L. Caragiale.” Cele două distribuţii au făcut afişe teatrale, care să le reprezinte.
4) Actualizarea unor cunoştinţe teoretice privind specificul operei dramatice. (13’)
Profesorul pune următoarele întrebări:
- Care este specificul operei dramatice?
- Ce particularităţi întâlniţi în textul dramatic faţă de textul epic?
- Care sunt trăsăturile dialogului în opera dramatică?
- Ce alte elemente mai pot apărea alături de dialog?
- Cum definiţi monologul?
- Cum definiţi aparteul?
- Dar tirada, cum se poate defini?
- Ce alte elemente specifice operei dramatice mai cunoaşteţi?
- Cum se structurează opera dramatică?
- Ce particularităţi are subiectul în opera dramatică?
- Ce puteţi spune despre acţiune şi personaje în creaţia dramatică?
- Care este relaţia care se stabileşte între textul literar dramatic şi spectacolul
teatral?
Elevii răspund cu noţiunile însuşite pe parcursul activităţilor de predare – învăţare.
5) Aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor. (15’)
Profesorul anunţă că este momentul derulării spectacolului teatral interpretat de cele două
distribuţii.
6) Evaluarea şi autoevaluarea momentelor teatrale prezentate. (15’)
Profesorul propune participanţilor să completeze cele două grile de evaluare a
interpretării secvenţelor dintr-o piesă cu observaţiile personale. Concomitent cu această
activitate, elevilor li se dau spre completare chestionare de autoevaluare a activităţii
efectuate. Durata de completare este de 5 minute.
În etapa a doua, profesorul propune participanţilor să adreseze întrebări elevilor despre
modul în care s-au achitat de sarcinile care le-au revenit în realizarea proiectului.
Concomitent, cei prezenţi pot răsfoi un album cu fotografii efectuate pe durata realizării
proiectului, album care reflectă pregătirea practică a elevilor implicaţi.(5’)

S-ar putea să vă placă și