Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUTOR: LABOU ELISABETA

GRUPA: MARE
DISCIPLINA : EDUCATIE MUZICALA
TEMA : COLINDE – auditie;
ZI DIN FLUIER – joc cu text si cant (repetare);
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: auditie, joc cu text si cant;
SCOPUL: - formarea deprinderii de a audia o colinda, de a purta o
discutie pe marginea continutului de idei al colindei audiate, de a-si
coordona miscarile corpului potrivit liniei melodice si textului unui joc cu
cant invatat anterior;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Sa audieze o colinda si sa puna intrebari sau sa raspunda la intrebari pe
marginea textului;
 Sa verbalizeze actiuni ale parintilor si copiilor in preajma sarbatorilor
de iarna;
 Sa recunoasca linia melodica si versurile unui joc invatat anterior,
denumindu-l;
 Sa-si coordoneze miscarile corpului potrivit textului si liniei melodice al
jocului cu text si cant;
 Sa se joace si sa se bucure de jocul desfasurat impreuna cu colegii;
METODE SI PROCEDEE: povestirea, explicatia, demonstratia, jocul,
conversatia, surpriza;
MIJLOACE DE INVATAMANT: calculator, CD cu colinde, icoana, fluier,
flaut, un cadou ambalat estetic;
SCENARIUL ACTIVITATII
NR. MOMENTUL ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE SI
CRT. ACTIVITATII EDUCATOAREI COPIILOR PROCEDEE
1. ORGANIZAREA Asigurarea conditiilor Intra ordonat in
ACTIVITATII ergonomicesi didactice: sala si isi ocupa
aerisirea salii, aranjarea locurile in spatiul
mobilierului, pregatirea destinat
materialului didactic; desfasurarii
activitatii
2. INTRODUCERE Scurta discutie despre Participa la conversatia
A IN pregatirile sarbatorilor discutii, raspunzand
ACTIVITATE Craciunului, despre la intrebari.
semnificatia Craciunului.
3. ANUNTAREA SI Prezinta cadoul primit Isi exprima parerea Conversatia,
MOTIVAREA pentru grupa mare. in legatura cu surpriza,
ACTIVITATII Solicita copiilor parerea cadoul. povestirea
in legatura cu cadoul Asculta cele citite
primit. Deschide cadoul si de educatoare
prezinta copiilor
continutul: un CD, si o
scrisoare. Citeste
continutul scrisorii
motivandu-le astfel
activitatea.
4. DIRIJAREA Povesteste continutul de Asculta si retin Povestirea;
INVATARII idei al colindei de audiat continutul de idei al
si-i solicita pe copii sa povestirii.
desfasoare exercitii pentru
omogenizarea vocilor, Desfasoara exercitii Exercitiul;
imitand clinchetul de omogenizare a
clopoteilor, pe mai multe vocii.
fragmente melodice.
Propune copiilor audierea Audiaza colinda.
la calculator a colindei
“COLO SUS IN
VREMEA’ CEEA”. Raspund la Conversatia;
Pune intrebari pe intrebarile puse pe
marginea continutului de marginea
idei. continutului de idei
Propune copiilor a audia al colindei.
inca o data colinda.
Canta un fragment
melodic dintr-un joc Recunosc si
insusit anterior: “Zi din denumesc jocul.
fluier”, cerandu-le
copiilor a-l recunoaste.
Canta cantecul pentru
reactualizare. Joc;
Desfasoara jocul Participa la joc. exercitiul
impreuna cu copiii.

5. ASIGURAREA Propune copiilor un Se desfasoara jocul Concurs;


TRANSFERULUI concurs intre fete si sub forma de
SI A RETENTEI baieti. concurs. Juriul
Cine joaca jocul cel mai acorda stelute
corect. Se stabileste un fiecarei echipe.
juriu impreuna cu copiii.
6. INCHEIEREA Stabileste impreuna cu Participa la conversatia
ACTIVITATII copiii echipa stabilirea echipei
castigatoare. castigatoare.
Face aprecieri asupra
participarii copiilor la
activitate.

S-ar putea să vă placă și