Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic la ora publică de diriginţie

Сlasa: a X-a,,B”
Subiectul lecţiei: Familia – sursa de iubire părinteacă
Profesor: Lilia Hacina, grad did II, Liceul Teoretic ,,Alecu Russo”, or Orhei.
Subcompetenle: Să-şi exprime opinia proprie la importanţa dragoste, iubire, ca valoare pentru
autorealizare.
Obiective:
• O1:Să definim noţiunea de familie şi dragoste.
• O2:Să argumentam că familia este principala sursă de satisfacere a nevoii de dragoste.
• O3:Să analizam carenţele familiei actuale în R.Moldova şi căi de soluţii.

Strategii didactice:Acrostihul, Chestionarul,Enunţuri întrerupte, Brastorming, Lucrul în perechi/ grup


,GPP,Imaginaţia ghidată.
Materiale ilustrativ didactice:Fişe de lucru, Cariocă, foi,Acrostihul cuvintelor: familie şi dragoste.
Resurse educaţionale:
1.Curriculum la dirigenţie
2.DEX
3.Maxime şi cugetări. Gînduri care vrăjesc.Chişinău,Epigraf,2004
4.ABC-ul familiei.M.Caraş-Cumpenici.Chişinău 2010.

Scenariul didactic:
Et. Ti Exempl
Lecţ. m O. Activitatea profesorului Activitatea elevului e de
p O. tehnici
ul
Evoc 1.Salut elevii,oaspeţii şi-i prezint.
are 2.Repartizezi la elevi cîte un
chestionar după algoritmul: Completează fişele. Chestio
a)Să enumere 3 persoane de care nar
au nevoie în viaţă.
b)Trei lucruri fără de care nu-şi Prezintă
imaginează viaţa. re orală
c)Trei planuri de viitor.
3.Cine vă poate susţine în
realizarea acestor vise? Familia
4.Anunţ tema şi obiectivele. Notează în caieţele
Reali Completează oral acrostihele:
zare 1.Scriu la tablă acrostihul:familie şi Brainst
a O dragoste. F-frumuseţe D-dărnicie orming
sens 1 A-afecţiune R-respect
ului 2.Comletaţi acrostihurile cu Acrostih
M-mamă A-atenţie
substantive abstracte cu referire la
I-instinct G-gingăşie
cuvintele scrise . Prezent
L-linişte O-onestitate are
I-intuiţie S-sinceritate orală
A-adevăr T-tandreţe
E-emoţii
O -Împart la 4 grupe de elevi cîte un Citesc mottoul şi-l comentează Lucrul
2 motto despre dragoste pentru al în grup
comenta(Anexa 1) Coment
area

-Cum credeţi de ce fiinţa umană -P/u a crea o familie. Răspun


are nevoie de dragoste? -P/u a da sens vieţii d oral
-P/u a trăi pentru o persoană
aproriată.
-P/u a naşte copii.
-P/u că D-zeu a creat omul cu 2
mîini, 2 picioare, 2 ochi, dar numai
o singură inimă, pentru a o căuta în
viaţă pe cea de-a doua inimă a sa.

-Revenim la chestionarul anterior -Fără dragoste şi familie e dificil să-


şi-l analizăm mai amăninţit. ţi realizezi visele.
-Imaginaţi-vă, că familia şi
dragostea au dispărul de pe lume,
aţi putea realiza cu succes visele
voastre de perspectivă?
Da! Deoarece,, căminul şi
dragostea părintească sunt o
ancoră morală şi un sprigin”.

O -Cunoaştem f/bine că R.M. de 2 Lucrul


3 decenii trece printr-o perioadă în grup
grea de tranziţie şi respectiv Prezent
această situaţie se răsfrănge area
negativ asupra statutul familiei. Din
cauza migraţiei externe se
destramă un şir de familii, iar
consecinţele le culeg copiii lor.

-Împart 4 studii de caz:,, destăinuiri Analizează articolul ,răspund la Studiu


a copiilor părinţii cărora au plecat întrebări după algoritmul propus şi de caz
peste hotarele ţării”. Înaintează unele sfaturi p/u aceşti
copii. (Anexa 2)

Refle -Să intervenim în efir direct prin -Ce va făcut să plecaţi peste
cţie skyp cu o mamă a unui elev din hotarele ţării?
clasă ,care este plecată la Italia de -Ce momente psiho-emoţionale aţi
9 ani. retrăit în aceşti ani?
-În grija cui aţi lăsat copiii? Dialog
-Simţiţi ceva remuşcări sufleteşti transinf
,că n-aţi fost capabilă să înfruntaţi ormaţio
încercările vieţii alături de copii? nal
-Unde vă vedeţi copiii peste 5 ani?
-Ce sfaturi le-aţi da părinţilor care
doresc actualmente să plece
peste hotare?
Ce mesaj aţi dori să le transmiteţi
profesorilor care zi de zi înlocuiesc
grija părintească- la şcoală?

Din păcate migraţia externă a


persoanelor reproductive, sarăcia ,
duc nemijlocit la o acută problemă
demografică. Astăzi avem în sală o
familie numeroasă cu 5 copii,o
familie demnă de urmat , care în
pofida tuturor greutăţilor timpului
au rămas în ţară, ,,alături de copiii
lor,să-i crească „. -Spuneţi-ne vă rog cum vă
Să le oferim cîteva întrebări: descurcaţi astăzi financiar în
condiţiile cînd totul e scump?
-Cum contribuie statul în Dialog
susţinerea familiei D-ră? direct.
-Vă mulţumim , sunteţi o familie
demnă de urmat! Felicitări! Înminar
e de
flori.

La fel în sala noastră de clasă îi Spuneţi-ne vă rog: Aplauze


avem ca oaspeţi o familie, care -Cum v-aţi decis la astfel de act de
indifirent de faptul că au 3 copii au caritate omenească?
mai luat sub tutelă încă un băieţel. -Cum reuşiţi să emanaţi bunătatea
Să-i aplaudăm! inimii de părinte şi altor copii? Dialog
-Bravo!Să stiţi că D-zeu o să vă dea direct
mai mult decît oferiţi acestui
copil,cred că astăzi zîmbetul Înminar
acestui copilaş este cea mai dulce e de
răsplată, iar peste ani vă va flori.
mulţumi cu multă recunoştinţă.
Aplauze
Debr
ifare Completaţi tabelul:
Ce aţi lua de la Ce-aţi arunca la
a
această activitate gunoi şi n-aţi
cu voi acasă ? aplica în practică Comple
nici odată? tează
Cum apreciaţi Ce întrebări ai la tabelul
activitatea voastră această temă?
la această oră?

Bravo! Aţi fost astăzi cei mai buni!


Le mulţumim mult şi oaspeţilor!

Pent După metoda PRES analizaţi Îţi vor alege viziunea pozitivă sau
ru afirmaţia: Există astăzi sau nu negativă asupra afirmaţiei şi vor Notează
acas familii ideale! analiza-o acasă. Însărcin
ă area.
Anexa 1

1.,,O familie fară dragoste este asemenea unui an fără primăvară”.

2.,,Nu există prietenie sau dragoste mai mare ca aceea a unui


părinte pentru copilul său”.

3.,,Adevărata dragoste începe acolo, unde tu nu mai aștepți nimic în


schimb “.

4.,,Orice poate fi distrus în lumea aceasta afară de dragostea


adevărată”.
Anexa 2 (a)

Studiu de caz N-1


Ina Țurcanu, 14 ani.

,,Primul an mi-a fost mai greu, următorii trei, parcă m-am deprins cu lipsa
mamei. Mi-a fost foarte greu m-am învățat singură a face mîncare. Au fost
perioade, cînd îmi părea că toate problemele s-au răstirnat peste capul meu:
coală, conflicte cu prietenii,neînțelegerea tatălui.Bineînțeles,și lui îi era greu,
însă mie îmi era mult mai greu, ,,Cînd mama era acasă, eram toți fericiți și
parcă nu simțeam lipsa banilor. Părinții însă ,spun că banii sînt necesari.
Pentru mine era mult mai bine fără bani, dar cu mama acasă. Eram toți
fericiți...,,

1.Comentați fraza:,,Cînd mama era acasă eram toți fericiți și parcă nu


simțeam lipsa banilor,,.
2.Dacă ați avea o cheiță fermecată, cum ați ajuta această fetiță?
3.Pot banii înlocui căldura și efecțiunea părintească?

Studiul de caz N-2


Angela Țurcan, 15 ani.
,,Mai îmtîi a plecat tata, apoi și mama. Eu aveam grijă de tot ce trebuia în
gospodărie...Pregăteam bucate,făceam curățenie în casă, iar pentru sora mea
mai mică, am înlocuit mama.Eram la o vîrstă despre care psihologii zic că e
dificilă. Mă confruntam și eu cu numeroase probleme. Aveam foarte multe
greutăți pe suflet, dar nu aveam cu cine să le împărtășesc. Acest lucru mă
determina să sufăr și mai mult. În consecință am devenit c-am agresivă chiar
și cu persoanele apropiate. Doar îndrumările prietenei mele m-au ajutat și
asta pentru că mama ei era acasă.

1. Cu ce greutăți se confruntă Angela?


2. Poate deveni această fetiță în grup de risc?
3. Cine o poate ajuta pe Angela Țurcan să depățească problemele în afară
de prietena sa.
Anexa 2(b)
Studiu de caz N-3

Mama: Doamne, viața asta e așa de grea, banii aceastea nu ajung. Copiii ne
cresc mari.
Doamne, cred că le lepăd pe toate și mă duc la mincă în Italia. Înprumutăm
niște dolărași mă duc, căci aici nu ai la ce sta...
Tata: Dacă te duci tu, mă duc și eu în Rusia , mă duc la Moscova!
Fata: Da eu cu cine dintre voi mă duc....?
Mama: Tu te duci la bunica!
Fata: Da eu vreau cu voi, nu vreau la bunica!

1.Ce cale aleg astăzi părinții pentru a soluționa problemele financiare.


2.Comentați fraza:,,Le lepăd pe toate și mă duc în lume în Italia!,,
3.Comentați:,,Eu vreau cu voi, nu vreau la bunica!’’
________________________________________________________________

Studiu de caz N-4

,, Nu am mai văzut-o pe mama de cînd a plecat la Izrael. Au trecut deja doi


ani. Simt un gol în suflet, însă golul din buzunar a determinat-o pe mama să
plece de acasă. Mă confrunt cu foarte multe probleme specifice
adolescentului și nu cunosc cum ar trebui să procedez în anumite situații.Îmi
lipsesc sfaturile și îndrumările mamei.Cei de sus trebuie să se gîndească cum
ar putea gestiona situația financiară a cetățenilor Republicii Moldova”.

1. Cu ce probleme se confruntă Maria?


2. Numiți cauza principală ce a dus la dezintegrarea acestei familii.
3. Care ar fi soluția de stopare a midrației cetățenilor moldoveni peste
hotare.

S-ar putea să vă placă și