Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Școala: Colegiul Național ,,Carol I’’ Craiova


Clasa: a IV-a
Propunător:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi Literatura Română
Unitatea tematică: Prieteni pe viață (Personajul)
Subiectul: Explorarea textului narativ

Conținutul invătarii: Șotia Domnișoarei Poimâine


Forma de realizare: lecție integrată

Tipul lecției: dobândirea cunoştințelor

Disciplina de bază: Limba şi Literatura Română

Discipline integrate:

 Arte vizuale şi abilitați practice

Competențe generale( Limba și Literatura Română):


 Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
 Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
 Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare

Competențe specifice

 1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ
accesibil
 1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare previzibile
 2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj
imaginar urmărind un set de repere
 2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale
 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literar

Competențe specifice (Arte vizuale și abilități practice)

 2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie,


confecții textile, ceramică, sticlă etc.)
Obiective operaționale

O1: Să citească în ritm propriu un text literar, cu adaptarea intonației impusă de


semnele de punctuație;
O2: Să identifice cuvintele noi şi să intuiască sensul acestora prin raportare la
contextul textului citit;
O3: Să formuleze enunțuri cu noile cuvinte învățate, evidențiind astfel sensul lor în
contexte noi;
O4: Să sublinieze perechile de antonime din fragmentul citit;
O5: Să formuleze noi propoziții din care să reiasă înțelesul omonimelor şi paronimelor
date;
O6: Să extragă ideile principale ale povestirii, respectând ordinea evenimentelor şi
firul acțiunii;
O7: Să identifice personajele principale şi secundare din textul dat, ținând cont de
prezența lor pe parcursul acțiunii;
O8: Să preia informații din textul citit prin care să evidențieze caracteristicile textului
narativ (prezența naratorului, elementele sapțio-temporale, firul acțiunii, prezența şi
participarea personajelor în cadrul acțiunii);
O9: Să realizeze un desen reprezentativ, care să ilustreze personajul principal din
fragmentului citit.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ


a)Metode și procedee: conversația, lectura, explicația, observarea, exercițiul,
problematizarea, demonstrația, lucrul cu manualul, povestirea orală.
b)Mijloace de învățământ: fişe de lucru, tablă, cretă, imagini.
c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe.

Bibliografie:

Şerdean, I., (1982), Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti

Alina Radu, Roxana Jeler, (2016) ,Limba și literatura română, clasa a IV-a Arthur la școală, Editura Art
Klett , Bucureşti
Desfășurarea Lecției

Etapele Conținutul învățării Resurse Evaluare


lecției Activitatea Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Formă de organizare
învățătorului procedee învățământ
Momentul Se asigură liniştea Elevii îşi pregătesc cele Conversația Frontal Apreciere
organizatoric necesară pentru necesare desfăşurării verbală
desfăşurarea optimă a lecției.
lecției.

Captarea Este marcată prin Elevii dezvoltă idei despre Conversația, Manual şcolar Frontal Observarea
atenției prezentarea titlului cuprinsul textului. Brainstorming sistemică
textului narativ pe care Povestirea orală Povestea
elevii îl vor parcurge cu „Domnişoara
învățătorul. Pornind de la Poimâine şi joaca
denumirea povestirii de-a timpul”
„Şotia Domnisoarei
Poimâine” elevii vor
încerca să facă
presupuneri despre ce
este vorba în text.
Enunțare Învățătorul anunță Elevii ascultă cu atenție Conversația Manual şcolar Frontal Observarea
obiectivelor obiectivele lecției într-o mesajul transmis. Explicația sistemică
manieră accesibilă
Dirijarea Se realizează cu ajutorul Conversația Manual şcolar Frontal Observarea
învățării textului narativ din Explicația Fişă de lucru(Anexa Grupe sistemică
Elevii participă la discuțiile 1)
manualul de Limba şi Exercițiul Aprecierea
referitoare la text, rezolvă
Literatura Română, clasa a Problematizarea verbală
sarcinile propuse.
IV-a, Arthur la şcoală, Observare
Editura: Art Klett şi Demonstrația,
exercițiilor propuse pe Lucrul cu
baza textul din fişa de manualul
lucru (anexa 1)

Debutul lecției se face prin


marcarea unor informații
despre autorul textului ce
urmeaza să fie parcurs
continuându-se cu citirea
acestuia.

Se vor rezolva sistematic


exercițiile din fişa de lucru
şi exercițiul 5, pagina 52
din manualul şcolar.

Învățătorul propune
realizarea plastică a
personajului principal
folosindu-se de
informațiile date în text.

Feedback Învățătorul face aprecieri Elevii adresează întrebări Conversația Manual şcolar Frontal Aprecierea
cu privire la modul de clarificatoare despre lecție Explicația verbală
participare al elevilor şi şi exercițiile parcurse şi
organizează o scurtă exprimă opinia despre
sesiune „întrebări- sarcinile pe care le-au
răspuns” despre lecția rezolvat.
parcursă.
Temă pentru Învățătorul anunță Elevii notează exercițiile ce Conversația Manual şcolar Frontal
acasă exercițiile ce vor fi tema urmează a fi rezolvate Explicația
pentru acasă acasă
Anexa 1

Fișă de Lucru

1. Subliniați cuvintele necunoscute din text apoi formulați noi enunțuri cu acestea;

2. Identificați perechile de antonime din textul citit;

3. Găsiți sinonime pentru următoarele cuvinte: bătrân, dar, osteneală, zor, clipă, a țopăi, nepoftit;

4. Formulați propoziții din care să reiasă sensul următoarelor cuvinte omonime: fistichiu, smârc,
limbă;

5. Completați căsuțele cu literele corespunzătoare:

a) PR__NUME = Maria b) ORA__ = transmis prin viu grai, verbal

PR__NUME = Eu ORA__ = program pe ore

c) ALIN__AT = aşezat în linie dreaptă d) __ROARE = greşeală

ALIN__AT = rând retras dintr-un text __ROARE = groază

6. Desenați personajul principal folosindu-vă de informațiile primite în text

S-ar putea să vă placă și