Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

Clasa a-VIII-a
Obiectul: Istorie
Subiectul: Unirea şi reformele lui Cuza
Obiectivul fundamental:evaluarea cunoştinţelor referitoare la unire şi reformele
înfăptuite de Cuza, exersând operaţiile şi formele gândirii
Obiective operaţionale :
1) să utilizeze corespunzător termenii de specialitate;
2) să identifice factorii care au favorizat ,,Mica Unire’’;
3) să analizeze dubla alegere a lui Al. I. Cuza;
4) să prezinte domnia lui Cuza şi impactul acesteia pentru parcursul României în secolul
al -XIX-lea
5) - să selecteze surse necesare pentru prezentarea unor evenimente / personalităţi;

Tipul lecţiei: de recapitulare şi evaluare


Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea,cubul, ciorchinele
structurat, blazonul, axa cronologică, studiul de caz, lectura individuala, comparatia,
sinteza,simularea
Resurse materiale: texte, imagini, hărţi, atlase istorice,manualul , prezentare power
point,planse, portret,
Forme de organizare : frontală, pe grupe şi individuală
Propunător: profesor OSTAŞ NĂSTACA, ŞCOALA DE ARTE ŞI MESERII
NR.1,Loc. RUSCOVA, Jud.MARAMUREŞ
Desfăşurarea lecţiei

1. Moment organizatoric
Pregătirea materialelor necesare şi asigurarea condiţiilor pentru buna desfăşurare a
lecţiei
Asigurarea unui climat psiho-afectiv favorabil pentru afirmarea fiecărui elev
2. Captarea atenţiei
a) Copacul ideilor. Lucraţi în perechi fişa cu organizatorul grafic: „Copacul ideilor” .
Pe ramurile copacului scrieţi timp de 3minute toate ideile pe care le aveţi despre
Unire, Cuza şi reformele înfăptuite.

b) prezint elevilor cateva slide-uri cu A. I.Cuza

3. Reactualizarea cunoştinţelor
Activitate frontală pentru completarea copacului ideilor pe tablă. Se ia câte o idee de la
fiecare pereche şi se scrie pe tablă în cadrul copacului ideilor. Elevii completează în
caiete.
4.Anunţarea temei de evaluare şi a planului acesteia
Se anunţă tema şi planul de recapitulare şi evaluare sub forma unui ciorchine structurat,
precum şi obiectivele operaţionale urmarite :

Contextul intern Dubla alegere a lui


şi extern care a Alexandru Ioan
favorizat Cuza
realizarea Unirii

Unirea şi
reformele lui
Cuza

Reformele lui
Cuza Personalitatea lui
Cuza
5. Dirijarea activităţilor de învăţare:
Activitate pe grupe :
Se pune la dispozitia elevilor o mapa cu materiale care să-i ajute în rezolvarea
sarcinilor (texte istorice)
Cubul
Constituirea grupurilor – 4 grupe a câte 4 membri şi două a câte 5 membri;
Comunicarea sarcinilor de lucru:
Pe fiecare faţă a cubului este înscrisă câte una din următoarele sarcini: Descrie! ,
Compară! , Analizează! , Asociază! , Aplică! , Argumentează! .
Completaţi pe fişa primită ceea ce se cere pe faţa cubului pe care aţi extras- o.
Descrie! Contextul intern şi extern în care s-a realizat Unirea.

Compară! Revendicările Adunărilor ad-hoc şi prevederile Convenţiei de la


Paris

Asociază! Evenimentele istorice cu date şi realizaţi o axă cronologică:


Războiul Crimeei încheiat cu Congresul de la Paris
Conferinţa de la Paris
Alegerea lui Cuza ca domnitor al Moldovei
Alegerea lui Cuza în Ţara Românească
Secularizarea averilor mănăstireşti
Lovitura de stat
Înlăturarea lui Cuza

Date :1853-1856, 5 ianuarie1859


11 februarie 1866, 1858, 24 ianuarie1859, 1864, 1863

Analizează! Dubla alegere a lui Cuza în Moldova şi Ţara Românească

Aplică! Cunoştinţele dobândite despre reformele lui Cuza în realizarea


unei scheme logice!
Argumentează De ce românii doreau Unirea .

Evaluarea activităţii pe grupe:


Câte un reprezentant din fiecare grup va prezenta ceea ce au completat pe fişele de
lucru ( se vor realiza pe coli mari –tip postere pentru ca informaţiile să fie vizualizate
de toţi elevii). Grupele pot face completări sau pot întreba dacă au nelămuriri asupra
unor noţiuni.

Activitate individuală

Blazonul : pe baza unor texte istorice şi cunoştinţe dobândite în cadrul lecţiei, pentru
a evidenţia personalitatea lui Cuza, fiecare elev va realiza un blazon in care va
specifica : un motto care să-l definească pe Cuza, 3 trăsături fizice, 5 trăsături morale
şi citate din textele studiate

motto

3 trăsături 5 trăsături
fizice morale

citate

Evaluarea activităţii individuale


-se realizează prin turul galeriei: fiecare elev îşi va afişa blazonul pe tablă şi timp de 3
minute se va viziona „expoziţia” blazoanelor, se vor face comentarii , completări , astfel
încât să fie evidenţiată personalitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza.

6.Încheierea activităţii
Joc de rol-prezentarea scenetei Ocaua lui Cuza

Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie


Notarea elevilor.

S-ar putea să vă placă și