Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECŢIE

Unitatea de învăṭământ: Școala Gimnazială Călățele


Data: 05.04.2019
Clasa: a IV-a
Disciplina: Educație civică
Subiectul lecṭiei: Grupul de prieteni
Tipul lecṭiei: Transmitere și asimilare de noi cunoștințe
Obiective de referință: - explorarea grupurilor mici și a regulilor grupului: recunoașterea grupurilor mici din
care face parte elevul; (familia, grupul de prieteni, grupul de joacă, grupul de învățare).
- explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului.
- participarea la acțiuni în grupuri mici, prin asumarea de drepturi și îndatoriri.
Obiective operaţionale:
O1- să descopere minim trei reguli de respectat în cadrul grupului de prieteni;
O2- să extragă din textul dat minim cinci calități ale unui prieten;
O3- să indice, pe baza textului, minim cinci criterii după care își aleg prietenii;
O4- să exemplifice minim cinci însuşiri care contribuie la stabilirea unor relaţii de prietenie în cadrul
grupului de joacă;
Strategii didactice:
 Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, observarea, demonstrația prin planșe,
exercițiul;

 Mijloace și materiale didactice: cartoane colorate sub diferite forme, caiet special, planșă A1,
markere;

 Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală și pe grupe;


Propunător: Giurgiu Luminița-Georgeta

Nume și prenume mentor Nota acordată

1
Etapele lecṭiei Conținut Strategii Feedback şi
didactice evaluare

Momentul - se pregătesc materialele necesare desfășurării .


organizatoric orei; Metode și
- se prezintă propunătorul: ,,Bună ziua, copii! procedee - observarea
comportamentului
Mă numesc Luminița, iar astăzi vom face didactice:
verbal și nonverbal
împreună ora de educație civică’’ - conversația al elevilor
- se asigură un climat favorabil începerii
lecţiei;
- se solicită elevilor pregătirea pentru
activitate;
Captarea - se citește un text cu conţinut civic din care Metode și - observarea
atenṭiei elevii vor putea concluziona din ce grup fac procedee comportamentului
parte persoanele. didactice: verbal și nonverbal
- conversația al elevilor
Se poartă discuţii pe baza textului .
- explicația
- Unde se aflau copiii ? Ce făceau ei ? Din ce
- demonstrația - Aprecieri verbale
grup făceau parte ?
- se vor analiza câteva imagini cu grupuri de cu referire la
Forme de răspunsurile
copii (vezi imaginile);
organizare a elevilor
- se vor adresa întrebări referitoare la imagini:
activității: frontală
„Ce este reprezentat în aceste imagini?”
(răspuns dezirabil: În aceste imagini apar
grupuri de copii, care se joacă)
„Ce jocuri credeți că se joacă copii din
imagini?”
„Voi ce fel de jocuri vă jucați în grupul vostru
de prieteni?”
Anunțarea ,, Astăzi vom discuta despre grupul de prieteni, Metode și
lecţiei noi şi a vom vedea care sunt calitățile unui prieten, procedee
obiectivelor care sunt criteriile după care ne alegem didactice:
prietenii și apoi vom lucra în echipe pentru a
- conversația
realiza un afiș referitor la prietenie”
Prezentarea - se afișează pe tablă o planșă cu un copac, pe
noului suprafața cărora vor fi lipite materialele lucrate - Aprecieri verbale
conținut de copii; cu referire la
- se împart elevii în patru grupe, fiecare grupă răspunsurile
primește un nume potrivit cu titlul lecției: elevilor
Metode și
 Grupa I – “Prietenoșii”, primește procedee
povestirea cu titlul “Prietenul” din care, didactice:
după ce o citesc, elevii trebuie să scrie pe - conversația
cartoane verzi sub formă de frunze, - explicația
calitățile unui prieten. Frunzele vor fi lipite - Observarea
pe crengile copacului; comportamentului
 Grupa a II-a – “Generoșii” trebuie să Forme de verbal și nonverbal
noteze care sunt criteriile de care trebuie sa organizare a al elevilor

2
ținem seama atunci când ne alegem activității: frontală,
prietenii, după ce citesc textul primit (vezi individuală și pe
anexe). Criteriile vor fi scrise pe cartoane grupe.
roșii, care vor fi lipite pe crengile
copacului;
 Grupa a III-a – “Ingenioșii” vor scrie pe
cartoane albastre, sub formă de nori, citate
despre prietenie. Norii vor fi lipiți pe Mijloace și - Aprecieri verbale
planșa cu copacul; materiale: cartoane cu referire la
 Grupa a IV-a – “Amicii” au ca sarcină să colorate, sub răspunsurile
scrie regulile care trebuie respectate de diferite forme, elevilor;
membrii grupului de prieteni din care fac markere, planșa
parte. Elevii primesc cartoane roșii, sub A1. Laude:
formă de flori pe suprafața cărora vor scrie „Felicitări!”,
regulile; „Bravo!”, „Ați
- fiecare grupă își desemnează un reprezentant lucrat foarte bine!”;
care, va ieși în fața clasei, va prezenta munca
întregii grupe și apoi va lipi materialele date pe - se corectează
planșă, în locul indicat. eventualele greșeli
de conținut sau de
- se vor recompensa liderii grupelor cu câte o exprimare;
diplomă, pe care elevii o vor completa și apoi
o vor înmâna celui mai bun prieten;

- se scrie la tablă și în caietele elevilor schița


lecției (vezi anexe);
Fixarea - se solicită elevilor să deschidă caietele de Metode și
cunoștințelor aplicații la pagina 52; procedee
- se rezolvă individual exercițiile 1, 4 și 5 și didactice:
apoi se verifică frontal; - observarea
- exercițiul
- se explică cuvintele necunoscute: comportamentului
Subordonare: supunere; - explicația
- conversația verbal și nonverbal
Toleranță: indulgență, îngăduire;
al elevilor
Tovarăș: camarad, prieten;
Sacrificiu: jertfă; Forma de
Devotament: atașament; organizare: - Aprecieri verbale
Încredere: bizuire, crezare; individuală și cu referire la
Loialitate: sinceritate, fidelitate; frontală răspunsurile
Conflict: neînțelegere, dezacord; ceartă; elevilor
- se vor oferi explicațiile necesare pentru Mijloace și
înțelegerea exercițiilor materiale:
diplome, caiete
speciale
Încheierea - se împarte o fișă de lucru, care va fi tema Metode și
organizată a pentru acasă (vezi anexe); procedee
lecției - se fac aprecieri verbale referitoare la didactice:
comportamentul avut pe parcursul orei.
- conversația
- se împart recompense (fețe zâmbitoare),
elevilor activi;

3
Schița lecției

- Grupul de prieteni poate fi format din copii de vârste apropiate;

- Aceștia au preferințe și preocupări comune;

- Relațiile din acest grup se bazează pe colaborare, respect și ajutor reciproc;

- În orice grup de prieteni trebuie respectate anumite reguli:

- Atunci când ceri ceva, spune “te rog”;

- Spui “mulțumesc” atunci când primești sau ți se oferă / înmânează un obiect sau ți se face
un serviciu;
- Răspunde celorlalți atunci când ești întrebat
- Când dorești să spui ceva, așteaptă-ți rândul

4
Numele:
Data:

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Încercuieşte acţiunile care exprimă comportamentul tău într-un grup de prieteni:

a. îmi impun părerile;


b. respect regulile jocului;
c. mă enervez repede;
d. admit sugestiile altora;
e. ajut pe ceilalţi membri;
f. în caz de conflict îmi fac singur dreptate.

2. Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor:

Grupul de joacă este format din prieteni, colegi şi bunici.

Prietenii trebuie să ne atragă atenţia când greşim.

Membrii grupului colaborează şi se ajută între ei.

5
POVESTIRE

Este pauza mare. Fetiţele şi băieţii ies în grabă în curtea şcolii.


Vremea e atât de frumoasă că nu vor să piardă minutele de recreaţie. Adrian îşi adună repede câţiva colegi şi
organizează jocul „De-a v-aţi ascunselea”.
După ce rostesc numărătoarea şi îl găsesc pe cel ce va miji, jocul este în toi. În altă parte a curţii, un alt grup de elevi
vor să joace „De-a ulii şi porumbeii”. Prin numărare se stabilesc cele două tabere: ulii sunt numerele cu soţ, iar
porumbeii numerele fără soţ. Ulii prind porumbeii şi-i mănâncă.
Este declarat câştigător ultimul porumbel neprins.
Alexandru e prins de un „uliu” şi dus la colţ . Acolo sunt şi ceilalţi porumbei „mâncaţi”. Dar Alexandru nu vrea să stea
alături de ceilalţi porumbei .
- De ce ai fugi , Alexandru? îl întreabă copiii.
- Fiindcă aşa vreau eu!
Copiii s-au uitat nedumeriţi unii la alţii, dar şi soneria i-a făcut să lase joaca şi să intre în clasă.

Prietenul

Doi prieteni mergeau împreună prin deșert. La un moment dat, s-au certat și unul din ei l-a pălmuit pe celalalt.
Acesta din urmă, îndurerat, fără cuvinte, a scris pe nisip: “Azi cel mai bun prieten mi-a dat o palmă”.
Au continuat să meargă și au ajuns la o oază unde au decis să se răcorească. Cel care fusese pălmuit a fost cât
pe-aci sa se înece, dar prietenul său l-a scos la mal. După ce și-a revenit, cel salvat a scris pe o piatră: “Azi prietenul
meu cel mai bun mi-a salvat viața”. Celălalt îl întreabă: “Când te-am lovit ai scris pe nisip, iar acum ai scris pe o piatră.
De ce?” Primul îi răspunde: “Când suntem răniți, trebuie să scriem aceasta pe nisip și vântul va șterge amintirea
suferinței noastre. Dar când cineva ne face un bine, trebuie sa gravăm aceasta în piatra pentru ca amintirea acestei fapte
să dăinuie neștearsă”.

Prietenii

Trăia odată, în vremuri demult apuse, într-o pădure verde si bogată, un iepuraș. Avea mulți prieteni și se mândrea tare
mult cu lucrul acesta.
Într-o zi, iepurașul auzi lătratul puternic al unor câini sălbatici care îi luaseră urma. Se înspăimânta foarte tare și decise
să le ceara ajutorul prietenilor săi. Fugii la cerb si îi spuse:
- Dragul meu prieten, câțiva câini sălbatici mă fugăresc. îi poți tu repezi cu coarnele tale?
Cerbul îi răspunse:
- Este adevărat că aș putea face asta, dar acum sunt ocupat. De ce nu îi ceri ajutorul ursului?
Iepurașul alerga și mai înfricoșat la urs:
- Dragul și puternicul meu prieten, te rog, ajută-mă! Pe urmele mele se află niște câini fioroși. Te rog, alungă-i!
Ursul îi răspunse:
- Îmi pare rău, dar sunt obosit și flămând. Trebuie să găsesc neapărat ceva de mâncare. Roag-o pe maimuță să te ajute.
Bietul iepuraș alerga așa de la un prieten la altul, dar nici maimuța, nici elefantul, nici zebra nu-l ajutară. Într-un final,
el înțelese că trebuie să găsească singur o cale de scăpare. Trase adânc aer in piept si uitându-se in jur, văzu un tufiș. Se
ascunse în spatele lui, se lungi la pământ și stătu fără suflare, cu inima bătându-i să-i sară din piept, până trecură câinii.

S-ar putea să vă placă și