Sunteți pe pagina 1din 14

 ROMÂNIA 

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SÂNCRAIU DE MUREȘ


Str. Principală, Nr. 178, jud. Mureș
Tel.: 0265-316702; Fax: 0365-430369
e-mail: scoalasancrai@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC

DATA: 9.12.2015
CLASA: a IV-a A
Prof.înv. primar Pop Nina
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba Romana
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Baba iarna intra-n sat
SUBIECTUL LECTIEI: Iarna, Vasile Alecsandri
TIPUL DE LECŢIE: de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor c
COMPETENŢE VIZATE:
 Formarea deprinderilor de citire coerenta, cursivă si expresivă;
 Dezvoltarea capacitaţii de exprimare corectă , estetică si nuanţată şi a capacităţii de
receptare a mesajului scris ;
 Consolidarea cunoştinţelor despre textul liric;
. Cunoaşterea caracteristicilor anotimpului iarna;

A. OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 – să răspundă corect la întrebările recapitulative în condiţiile memorării versurilor
poeziei
O2 – să găsească culoarea corespondentă expresiilor poetice pe baza însuşirii definiţiei
pastelului ca şi creaţie literară
O3 – să faca corelaţii între Alecsandri şi fapte istorice contemporane lui la care a
participat având ca suport imagini cu personalităţi marcante
O4 – să descrie culorile, sunetele, mirosurile, sentimentele transmise de poet prin versuri,
recunoscând astfel elemente de analiză pe text
O5 – să repartizeze corect cel puţin trei elemente ale naturii în funcţie de planul
terestru/cosmic;
O6 – să rezolve corect exerciţiile în contextul cunoaşterii versurilor poeziei ,,Iarna,,
O 7 – să completeze corect cvintetul despre iarnă în contextul cunoaşterii metodei şi a
caracteristicilor anotimpului iarna
O8 – să recite poezia cu intonaţie;
O9 - să compună un catren despre iarnă cu ajutorul cuvintelor rimă.
B. OBIECTIVE MOTRICE:
OM1 – să scrie corect si estetic pe caiete si fise ;
OM2 - să lipeasca corect piesele puzzelului

C. OBIECTIVE AFECTIVE
OA1 – să pătrunda afectiv si spiritual in atmosfera începutului de iarnă
OA2 – să aprecieze frumuseţea limbajului poeziei;
OA3 - să manifeste grija fata de natură
OA4 - să prezinte interes pentru activitate;
OA5 - să-şi respecte partenerii de dialog şi de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

1. RESURSE PROCEDURALE :
a)Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, activitatea
independentă, jocul didactic, cvintetul, ciorchinele;

b)Forme de organizare : individual, pe grupe, in perechi, frontal.

2. RESURSE MATERIALE: caiete, creioane colorate, stilou, fişă de lucru, laptop,video-


proiector,lipici, imagini sugestive despre primavara.

3. RESURSE TEMPORALE : 50 minute

4. RESURSE UMANE : 19 elevi

5. RESURSE SPATIALE : sala de clasa

6. FORME ŞI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematică, probă scrisă, proba orală,


evaluare de către colegi.

7. BIBLIOGRAFICE:
a) oficiale
 Curriculum Naţional Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti,
1998.
b) pedagogice
 Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi
gradele didactice, Iaşi, Editura Polirom, 1998;
 Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 2003.
c) metodico – didactice
 Şeredean I., Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Bucureşti, Editura
Didactică şi Pedagogică, 1991;
 Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa a IV-a, Carmen Iordachescu, Editura
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Ob
Evenimentele op Conţinutul lecţiei Strategii didactice Forme de
instruirii evaluare
Metode şi Mijloace de Moduri
Activitatea propunătorului Activitatea elevilor procedee învăţământ de
organiza-
re
1 2 3 4 5 6 7 8
1.Moment Se creează condiţiile optime Îşi pregătesc manualele, conversaţia fişe, frontal - atenţionări
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei: caietele de notiţe şi de teme, manuale,
pregătirea materialului didactic instrumentele de scris. caiete, video-
necesar, stabilirea liniştii. proiector,
Îndrumă activitatea de calculator
pregătire a elevilor.

2.Verificarea O1 Verifică tema pentru acasă, Prezintă caietele de teme. conversaţia, caietele de frontal - aprecierea
temei si a urmărind aspectul lucrărilor, explicaţia, teme, critică a
cunoştintelor aranjarea în pagină, dacă tema Raspund la întrebari. conţinutului
dobândite este completă, forma scrisului, temelor
anterior corectitudinea conţinutului.
Reactualizeaza cunoştinţele - verificarea
despre poezia ,,Iarna” orală
versificatie strofe- versuri-rima.

3. Captarea O2 Se prezinta un peisaj alb- Ascultă, recepţionează, conversatia video- frontal -


atenţiei negru adus de Zâna Iernii care raspund la intrebari. explicaţia proiector,
si-a pierdut inspiratia si are calculator,
nevoie de ajutor pentru a aduce fisa
culorile potrivite in natura.

Se deruleaza un joc cu diferite Gandeste-te la o culoare cand - stimularea


intrebari de unde elevii vor spui, interesului, şi
deduce ca se vorbeste despre *soare si lumina- galben curiozităţii în ân
culorile pastel si pastelul ca gen vederea
liric. participării
Se realizeaza comunicarea *sanie- roşu, maro, albastru tuturor la
orala in legatura cu schimbarile *zare indepartata- albastru, mov lecţie
coloristice din natura aduse de *oceanul- albastru
anotimpul iarna. *fluturii- multicolori
zăpadă-alb
intonează cântecul ,Fulgi de nea”,
4.Anunţarea Anunţă că vor consolida Ascultă cu atenţie, îşi notează explicaţia tablă, cretă, frontal - stimularea
subiectului informatiile despre poezia titlul lecţiei. fişe de lucru interesului, şi
lecţiei şi a inchinata iernii, scrisa de poetul Iarna stilouri curiozităţii în ân
obiectivelor Vasile Alecsandri. VasileAlecsandri vederea
Notează titlul pe tablă. participării
tuturor la
lecţie
5. Dirijarea Prezinta cerintele Răspund la întrebări, conversaţia, calculator, Frontal
invaţării O3 exerciţiilor: recunosc personajele din povestirea, video-
1. Prezentarea fişei de autor , imagini si fac corelaţii intre explicaţia proiector in perechi
se va face prin metoda biografia lui Alecsandri si planse
ciorchinelui vor prezenta: faptele istorice:Revolutia de harta individual
portretul poetului, date la 1848, Unirea Principatelor României
biografice, date despre opera sa Române si Razboiul de
în corelatie cu imagini Independenţă - observarea
reprezentative si personalitati Se localizează la harta explicaţia, sistematică
ale vremii. Atrag atenţia că României oraşul Iaşi, conversaţia a comporta-
numele poetului se scrie cu cs.; provinciile istoriceMoldova şi mentului elevilor
O2 Ţara Românească în găsirea
Se încadrează în secole anii în răspunsurilor
care au avut loc evenimentele şi a
mai devreme menţionate rezolvărilor
(Eminescu, Cuza,Teatrul V. corecte
Alecsandri din Iasi,casa din
Mirceşti)
frontal
O4 Coordonez elevii să identifice Recită versurile poeziei,
cele doua tablouri cuprinse în descoperind că primele trei
poezia Iarna, atrăgându-le strofe descriu acelaşi tablou, video- in perechi
atenţia că sunt inegale ca static, iar ultima strofă descrie proiector,
întindre un alt tablou, mai dinamic. calculator, -aprecierea
imagini verbală a
Menţionez că prima strofă Elevii caută in prima strofă sugestive cu răspunsuri-
fixează dimensiunile spaţiale ale elementele lexicale rin care se peisaje de lor
tabloului localizează imaginea:din iarnă si formulate şi
văzduh, pe ai ţării umeri sunete scoase încurajarea
Identifică cele două planuri problemati- de vânt la
O5 Introduc cateva exerciţii de Cosmic şi Terestru în timp ce zarea, participare
educaţie fizică Sus e cerul, jos execută exerciţiile pentru explicaţia, individual activă
pământul încălzirea gâtului. conversaţia,
. Repartizează elementele exercitiul - observarea
naturii în funcţie de sistematică a
O6 următoarele planuri: comporta-
planul terestru mentului
planul cosmic elevilor
pe grupe
Împart elevii în patru echipe Muncă în echipă răspunsurile
corecte sunt
Le cer elevilor să identifice 3. Descriu ce recompensa
Imagini vizuale * ce culori văd in poezie si te cu părţi
Imagini auditive exemplifica prin versuri dintr-un
Imagini olfactive * ce alte elemente văd şi puzzle
Imagini afective exemplifică prin versuri
* ce sunete aud şi exemplifică
(ANEXA3) prin versuri
O6 *ce mirosuri simt şi
exemplifică prin versuri
*ce simt, ce sentimente îi
cuprind la citirea versurilor şi
exemplifică
problemati-
Subliniez că imaginile se Elevii descoperă elementelee zarea, -aprecierea
realizează cu ajutorul unor care primesc atribute explicaţia, verbală a
figuri de stil: omeneşti:iarna, ţaran,norii, conversaţia, pe grupe răspunsuri-
Personificare soarele exercitiul lor
Comparaţie Comparaţii fulgii ca roiul de formulate şi
O7 Epitete fluturi ,plopii ca fantasmele, încurajarea
întrezărirea soarelui ca visul la
de tinereţe participare
Epitete, însuşiri mai deosebite activă

6.Scrieţi un cvintet - observarea


pornind de la cuvântul sistematică a
IARNA comporta-
o primul Rând constă dintr-un frontal, mentului
singur cuvânt semnificativ pe grupe elevilor
din text, ales din mai multe
exprimate (de obicei, un fise de lucru,
substantiv); stilouri

o al doilea rând este format Activitate în echipe -


din două cuvinte care Cvintetul
descriu cuvântul cheie ales
(de obicei, adjective) (ANEXA 4)

o al treilea rând este format


din trei cuvinte care arată
acţiuni (de obicei, verbe la
gerunziu);

O8 o al patrulea rând este o


propoziţie din patru cuvinte
care să exprime ce simt ei
despre subiect;
o ultimul vers este format
dintr-un cuvânt cu rol de
constatare sau concluzie care
să exprime esenţa
subiectului. Cuvântul nu
trebuie să fie repetat în
celelalte versuri (substantiv).

individual
7. Rostiţi versuri care descriu Recită cu intonatia, tonul
iarna şi specificaţi din ce care este impus de semnele de
poezie fac parte. punctuaţie şi de versurile
poeziei.

6.Retenţia şi O9 Elevii refac tabloul de iarnă problemati- Individual proba scrisă


transferul 8. Compuneţi câteva versuri folosind piesele de puzzle zarea, fişe de lucru aprecieri
despre iarnă cu ajutorul primite si identifica forma de explicaţia, pe grupe verbale
cuvintelor rimă relief din peisaj conversaţia,
……………………ţară Arată la Harta României
…………………iară zonele din România care au exerciţiul
……………….înzăpezit aceeaşi unitate de relief cu
………………bine-ai venit! imaginea reconstruită de ei.
(ANEXA 5)
Rezolvă puzzelul
Descriu forma de relief
compun un catren despre
iarnă

7.Aprecierea Face aprecieri generale şi Îşi apreciază colegii care conversaţia, frontal aprecieri
activităţii individuale asupra modului în s-au evidenţiat prin explicaţia verbale
care s-a desfăşurat lecţia răspunsuri corecte şi
Pentru ca am vorbit despre participare activă pe tot
iarnă, vreau sa plantez azi, aici, parcursul lecţiei. Fulgi de nea
prin intermediul vostru, „fulgii
prieteniei”. Voi darui fiecaruia
un fulg dar in acelasi timp si o
sarcina de lucru pentru Ascultă, receptionează. conversaţia, frontal
acasa.Elevii trebuie sa contureze explicaţia
inca o data acest fulg, pe care îl
vor colora frumos, iar maine îl
vor darui celui care considera ei
ca s-a purtat ca un bun coleg in
ultima saptamana. Poate astfel
„Bunavointa va deveni
contagioasa”.

8.Tema Ascultă explicaţiile, notează. explicaţia, fişe de lucru frontal


pentru acasă Compuneţi unui catren conversaţia
despre iarnă
ANEXA1
DESCRIE SI EXEMPLIFICĂ PRIN VERSURI

Ce culori vezi………………………………………………………………………………………………..
……………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………

Ce sunete auzi ………………………………………………………………………………………………..


……………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………….
…………………… .

Ce miroşi
…………………………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………….
………….. .

Ce elemente vezi…………………………………………………………………………..……………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
……
…………………………………………………………………………………………………………………………………
.
Ce simţi
……………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…..
……………………………………………………………………….……………………………………………………… ..

ANEXA 2. Repartizează elementele naturii în funcţie de următoarele planuri:

Plan terestru (pământ) Plan cosmic (cer)


ANEXA 3

Scrie un cvintet pornind de la cuvântul IARNĂ

_______________

_______________ _______________

_______________ _______________ ______________

_______________ _______________ ______________ ______________

_______________
ANEXA 4

Compune câteva versuri despre IARNĂ cu ajutorul cuvintelor rimă:

……………………………………………………………… ţară

………………………………………………………………. iara.

………………………………………………………………. Înzăpezit

………………………………………………………………. bine-ai venit!

S-ar putea să vă placă și