Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 9.05.2019
Colegiul Național ”Radu Negru” Făgăraș
CLASA: a VI-a B
PROFESOR: Arsene Mioara
OBIECTUL: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
SUBIECTUL: Adverbul
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional;

COMPETENŢE SPECIFICE:
4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea
şi exprimarea corectă şi precisă a intenţiilor comunicative;
4.2. Aplicarea conştientă a achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, din limba română standard, pentru
exprimarea corectă a intenţiei comunicative;
4.3. Valorificarea achiziţiilor fonetice de bază, în realizarea propriei pronunţii şi scrieri şi pentru evaluarea
pronunţiei şi scrierii celorlalţi, prin raportarea la normă, cu scopul corectării erorilor în comunicare;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin raportarea la
normă;
4.5. Redactarea unor texte, valorificând gândirea logică şi competenţa lingvistică, în procesul de învăţare pe
tot parcursul vieţii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive – la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
OC1 - să definească adverbul;
OC2 - să identifice părţile de vorbire pe care le determină adverbul;
OC3 - să diferenţieze adverbele după înțeles;
OC4 – să ortografieze corect adverbele;
OC5 - să precizeze gradele de comparație ale adverbelor;

B. Afective – elevii trebuie:


OA1 – să participe cu interes şi atenţie la lecţie;
OA2 – să accepte solicitările profesorului şi să se mobilizeze pentru realizarea lor.

EVALUAREA: observarea sistematică, evaluarea orală


STRATEGIA DIDACTICĂ: (ora I)
a) Metode şi procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode precum: învăţarea
prin descoperire, exerciţiul, expunerea, conversaţia euristică, problematizarea, schema la
tablă, jocul didactic, analiza gramaticală.
b) Forme de organizare a învăţării: activitate frontală combinată cu activitatea individuală
şi pe grupe;
c) Mijloace didactice: fişe de lucru, manualul, tabla.
d) Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, conţinuturi conform programei
şcolare, timp de lucru – 50 de minute;
e) Bibliografie:
 Crăciun, Corneliu – Metodica studierii limbii şi literaturii române în gimnaziu şi
liceu, Editura EMIA, Deva, 2007;
 Florentina Sâmihăian, Mariana Norel –Didactica limbii și a literaturii române,
2005 (I), 2006 (II)Metea, Alexandru, Limba română pentru elevi. Vocabular.
Morfologie. Sintaxă, Editura HELICON, Timişoara, 1993
 DOOM II, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura
UNIVERS ENCICLOPEDIC, Bucureşti, 2005;
 Manualul pentru clasa a VI-a , Editura didactică și pedagogică, Bucureşti, 2018,
autori Mariana Norel, Petru Bucurenciu, Mihaela Dragu;
 Programa de limba şi literatura română pentru clasele V-VIII, 2017;
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
(metode, procedee,
Etapele lecției Durata Activitatea profesorului Activitatea elevilor forme de organizare,
mijloace didactice)

1. Moment 1 min. Asigură atmosfera adecvată începerii și Deschid caietele, se pregătesc de Conversația
organizatoric desfășurării orei; notează absenții. oră. Activitatea frontală

2. Verificarea
cunoștințelor Verifică tema, cantitativ și calitativ, face Citesc tema, analizează cele
anterioare și a 7 min. aprecieri asupra modului în care elevii au efectuate. Activitate frontală
temei pentru acasă rezolvat cerințele.

Elevii sunt solicitați să enumere părțile de Enumeră părțile de vorbire în


vorbire studiate. studiate: substantivul, verbul,
Profesorul subliniază ideea că acestea sunt adjectivul, numeralul, pronumele.
părți de vorbire flexibile deoarece își
modifică forma în vorbire
3. Captarea atenției Astăzi vom studia o parte de vorbire Spargerea gheții
5 min. neflexibilă. Primesc fișa cu rebusul. (gândirea activă)
Pentru a afla despre ce parte de vorbire este Rezolvă cerințele, descoperind
vorba, vom rezolva un rebus: titlul lecției – Adverbul. Activitate frontală

1. Cum se numește modul personal


care indică o acțiune reală, sigură?
2. Care este funcția sintactică a
verbelor predicative?
3. La ce timp verbul exprimă o acțiune
realizată după momentul vorbirii?
4. La ce mod verbul indică un ordin, o
poruncă, un îndemn?
5. Cum se numește timpul care indică
desfășurarea acțiunii în momentul
vorbirii?
6. Care este forma de participiu a
verbului „ a coborî”?
Care este partea de vorbire care
denumește ființe, lucruri, fenomene ale
naturii?
7. Care este forma verbului „iau” la
infinitiv?
4. Anunțarea
subiectului lecției 1 min. Vom afla împreună ce este ADVERBUL. Receptează. Conversația
și a obiectivelor La sfârșitul orei,veți fi capabili să: (se Explicația
operaționale anunță obiectivele operaționale). Scriu titlul în caiete. Activitate frontală și
Scrie titlul pe tablă. individuală

5. Dirijarea
învățării (26 min.) Se va lucra pe grupe.
Grupa I Ex:
a) etapa 5 min. Formulează enunțuri în care apar, deodată, Odată, Andrei era copil cuminte,
intuitivă cuvintele: odată și acum. dar acum este neastâmpărat.
Învățarea prin
descoperire
Ex: Exercițiul
Grupa II Eu voi face curățenie aici, sora
Alcătuiesc enunțuri cu termenii: dincolo și mea, dincolo.
aici.

Grupa III Construiesc enunțuri cu Ex:


termenii: altfel și bine. Dacă vei gândi altfel, îți va merge
bine.

Se formulează mai multe enunțuri de către


fiecare grupă. Enunțul cel mai reușit al
fiecărei grupe se scrie pe tablă și în caiete.

Ce parte de vorbire determină aceste Expunerea


cuvinte? Dictarea
b) etapa 7 min. Sinteza
analitică Elevii definesc adverbul și
Profesorul conduce elevii în formularea observă că aceste cuvinte
definiției și explică titlul ( lat. adverbium – determină un verb, de fiecare
lângă verb, care determină un verb) dată.

Adverbul este partea de vorbire neflexibilă


care determină un verb.
Totuși adverbul poate să determine și un
adjectiv sau alte adverbe. Elevii notează definiția
adverbului. Problematizarea
Învățarea prin
Profesorul scrie pe tablă enunțurile: descoperire
El este destul de bun la matematică. Activitate frontală
Cânta aproape bine. În ce fel bun?  destul
În ce fel bine?  aproape
Ce observăm în exemplele date?
Elevii observă că adverbul poate
c) etapa determina și un adjectiv sau un alt
sintetică 14 min. adverb.

Împarte fiecărei grupe un „plic cu surprize”


care conține diferite adverbe și cere elevilor
să le grupeze ținând cont de clasificarea lor.
Grupa I: alege adverbele care indică
timpul. Grupa I: acum, târziu, mâine,
Grupa II: alege adverbele care indică imediat, niciodată.
locul. Grupa II: afară, aproape,
Grupa III: alege adverbele care indică deasupra, acolo, niciunde, sus.
modalitatea (modul) de realizare a acțiunii. Grupa III: repede, aiurea, astfel,
așa, agale. Jocul didactic
Fiecare grupă identifică adverbele Învățarea prin
descoperire
Profesorul face o schemă pe tablă,
clasificând adverbele după: Activitate pe grupe
a) Înțeles:
- de loc – aici, aproape, dincolo,
afară, aproape, împrejur, jos, sus. Elevii scriu în caiete.
- de timp – acum, atunci, totdeauna,
curând, astăzi, devreme, îndată.
- de mod – alene, aievea, abia,
anevoie, astfel, așa, bine, bărbătește,
degrabă, firește. (anexa 2, ex. 2, 3)

Solicită elevii să scrie niște propoziții la Rezolvă cerința și descoperă Analiza


tablă și să observe care sunt gradele de gradele de comparație ale Învăţarea prin
comparație ale adverbelor adverbului. descoperire
Conversaţia
a. El învață bine. Activitate frontală
b. Colegul lui învață la fel de bine ca
el.
c. Elena învață mai bine decât David.
d. Andrei învață mai puțin bine decât
fratele său .
e. Sora mea învață cel mai bine din
clasă.
f. Fratele Anei învață cel mai puțin
bine dintre toți. Notează în caiete.
g. Voi învățați foarte bine.
h. Noi învățăm bineee. Exercițiul
i. Noi învățăm bine-bine (anexa 2, Învățarea prin
ex.4, 5) descoperire
Activitate frontală

Scrie pe tablă gradele de comparație ale


adverbului, deduse din exemplele de mai
sus: Elevii își amintesc gradele de
a) Pozitiv comparație învățate la adjectiv.
b) Comparativ de superioritate, de
egalitate, de inferioritate
c) Superlativ relativ- de superioritate și
de infeioritate
d) Superlativ absolut

Se precizează faptul că unele adverbe au


grade de comparație care se exprimă prin
aceleași construcții ca și cele ale
adjectivului.

6. Obţinerea 8 min. Profesorul le cere elevilor să folosească


performanţei noțiunile învățate despre adverb şi să Analiza gramaticală
rezolve, la tablă, exercițiile date. (anexa Exerciţiul
2/ex.6, 7) Activitate individuală

7. Asigurarea Se face pe parcursul lecţiei, prin aprecieri Primesc aprecierile. Conversaţia


feedbackului verbale de tipul: „Bine!”, „Corect!”, „Da!”, euristică
„Exact!, prin răspunsurile pe care le dau
elevii și printr-o schemă sub forma unui
ciorchine.
8. Asigurarea 2 min. Se fac aprecieri asupra modului în care s-a
retenţiei şi a desfăşurat lecţia, se notează elevii care s-au Notează tema. Conversaţia euristică
transferului remarcat.
Se comunică tema pentru acasă.(manual, ex.
3,4 p.145)
FIŞĂ DE LUCRU (Anexa 2)

1. Alcătuiți enunțuri cu următoarele cuvinte: odată, acum, dincolo, aici, altfel și bine.

2. Grupează adverbeșe de mai jos în adverbe care arată timpul, adverbe care arată locul și adverbe care arată modul:
acolo, acum, aşa, aici, altfel, nicicând, deasupra, îndată, oricum, târziu, mâine, imediat, niciodată, afară, aproape, niciunde, sus.
repede, așa, agale, bărbătește, furiș, târâș.

3. Analizaţi, completând tabelul următor,adverbele din enunțurile de mai jos:


Model: Ai fost ieri la spectacol?

Cuvântul Partea de vorbire Cuvântul determinat Partea de vorbire prin care se


expr.cuvântul determinat
ieri adverb de timp ai fost verb

Maria vorbește prietenește cu toată lumea. A pus deasupra cărțile împrumutate.


Aşa va proceda mâine, la interviu. Chelul lesne se tunde.
Cine se scoală de dimineață, departe ajunge. Atunci am aşezat dedesubt lucrurile care nu-mi aparţineau.
Afară, se aude sunetul cristalin al păsărelelor. Întotdeauna reuşeşte să facă bine lucrurile grele.
Nu lăsa pe mâine ce poți face azi. Mereu se comportă aşa.
Bunicul urcă alene dealul. Aici va avea loc petrecerea.
Azi m-am trezit devreme pentru a o ajuta pe mama.

4.Precizați care sunt gradele de comparație ale adverbelor din enunțurile de mai jos:

a. El învață bine.
b. Colegul lui învață la fel de bine ca el.
c. Elena învață mai bine decât David.
d. Andrei învață mai puțin bine decât fratele său .
e. Sora mea învață cel mai bine din clasă.
f. Fratele Anei învață cel mai puțin bine dintre toți.
g. Voi învățați foarte bine.
h. Noi învățăm bineee.
i. Noi învățăm bine-bine

5.Treceți următoarele adverbe la toate gradele de comparație: târziu, (vorbește) tare, repede, încet, departe, aproape, sus, bine.

6. Corectează greşelile:
a. Copiii noi-născuţi vor fi externaţi. …………………………………….................................................
b. Elevii cei mai noi au răspuns cei mai bine. ……………………………............................................................

7.Alegeți varianta corectă:

a. Altădată/ altă dată, vacanțele erau mai lungi.


b. Nu a venit niciodată/nici o dată la noi.
c. Mi-e tot una/totuna dacă au sau nu dreptate.

S-ar putea să vă placă și