Sunteți pe pagina 1din 7

Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Proiect de lecție
Unitatea: Colegiul Naţional Pedagogic „Carmen Sylva”
Data: 28.03.2019
Durata: 50 de minute
Clasa: a III-a A
Profesor învăţământ primar: Gherghina Nicoleta
Propunător: Balint Iasmina Rebeka
Profesor metodist: Prof. Oros Cosmina
Coordonator de practica pedagogică: Prof. Costache Adrian
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema lecţiei: „La Paști”
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștințe
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii trebuie:
 O1- să citească fluent, corect, conştient şi expresiv textul poeziei;
 O2- să răspundă la întrebări, demonstrând că au înţeles conţinutul de idei;
 O3- să numească sentimentele pe care le-a avut poetul când a scris această poezie.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, expunerea;
 Mijloace de învăţământ: foi albe, portretul poetului;
 Forme de organizare: frontal, individual;

1
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

 Evaluare: orală.
Resurse bibliografice: manualul de limba română pentru clasa a 3-a.

Demers didactic
Momentele lecţiei T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice
I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
1.Organizarea Pentru o bună desfășurare Elevii își
clasei pentru lecţie a lecției, vom asigura pregătesc Conversația Manual Frontal Observarea
2’ următoarele condiții: materialele Caiet sistematică
-Aerisirea sălii de clasă necesare a elevilor.
-Pregătirea materialului (manual, caiet).
didactic.
2.Reactualizarea Voi asculta elevii din ce au Elevii rostesc ce Conversația Frontal Evaluarea
cunoștințelor avut de pregătit pentru au avut de Individual orală
astăzi. învățat.
3.Desfăşurarea 2’ „Pentru că se apropie Elevii vor fi
lecției Paștele, astăzi vom discuta atenți.
-Captarea atenţiei despre o poezie amuzantă, Conversația Frontal Observarea
o discuție imaginată care sistematică
are loc între ouăle pictate a elevilor.
pentru Paști și un ou
proaspăt clocit.”

2
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele lecţiei T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
-Anunţarea temei 2’ Anunț elevilor tema nouă Elevii notează în
şi a obiectivelor (Poezia ,,La Paști” de caiete și sunt
operaţionale George Topîrceanu) și de atenți.
asemenea obiectivele Explicația Caiete Frontal Observarea
urmărite. Conversația Portretul sistematică
Se va scrie titlul și autorul Expunerea poetului a elevilor
pe tablă și pe caiete.
Prezint portretul
scriitorului și câteva
informații despre opera sa.
-Dirijarea 25’ Voi citi model poezia. Copiii sunt
învăţării Va urma citirea textului în atenți, citesc
gând de către elevi iar poezia în gând,
după un timp de 5 minute apoi în lanț. Conversația Manual Frontal Observarea
voi numi un elev care va Explicația Individual sistematică
citi o strofă după care alt a elevilor
elev ales de mine va
continua, șamd.
Îi voi întreba pe elevi Elevii vor rosti
cuvintele necunoscute, vom cuvintele
răspunde la câteva necunoscute.
întrebări pentru a afla
3
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele lecţiei T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
-Dirijarea 25’ despre ce este vorba.
învăţării Activitatea ce va avea loc
acum se va petrece oral, nu
în scris.
Cuvintele necunoscute la
care mă aștept să apară în
interesul elevilor sunt
„fraise”, „pasca”, și Conversația Caiete Frontal Observarea
„alura”. După explicarea Explicația Individual sistematică
cuvintelor voi cere elevilor a elevilor
să scrie în caietele/ Elevii vor scrie
vocabularele lor cuvintele în caiete
şi explicaţia acestora. cuvintele
Elevii alcătuiesc în gând necunoscute și
câte o propoziţie cu fiecare explicația
cuvânt după care, la acestora, apoi
alegerea mea vor expune alcătuiesc
oral propoziţiile. Dacă sunt propoziții cu ele.
corecte le vor scrie cu toţii
in caiete, iar dacă nu voi
cere ajutorul altui elev.
Acelaşi lucru va fi scris pe

4
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


lecţiei I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
-Dirijarea 25’ tablă.
învăţării Elevii vor fi intrebați ce
sentimente au trăit pe
parcursul citirii, despre ce
este vorba in poezie.
- Ce fel de text este? Copiii vor Conversația Frontal Observarea
- Cate strofe are? răspunde la Individual sistematică
- Cate versuri are? întrebări. a elevilor
-Ce credeți că a simțit
poetul când a scris această
poezie?
-Care este mesajul poeziei?
-Cui îi este destinată
această poezie?
-Ce culori aveau ouăle care
dormitau pe farfurie?
-Câte ouă erau necăjite și
de ce?
-Ce culoare avea oul care
le-a întrebat pe celelalte de
nemulțumirea lor?

5
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


lecţiei I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
-Dirijarea 25’ -Ce culoare avea oul Copiii vor Conversația Frontal Observarea
învăţării căruia îi venea să-și răspunde la Individual sistematică
închipuie că l-a ouat un întrebări. a elevilor
cozonac?
-Pentru ce erau gătite
ouăle?
3.Obținerea 15’ În această etapă vom Elevii rezolvă
performanței rezolva exercițiul 1 de la cerințele cu
pagina 38. La exercițiul de atenție.
la cadranul 1 voi scrie la Conversația Foi albe Frontal Observarea
tablă răspunsurile. La Explicația Caiete Individual sistematică
exercițiul de la cadranul 2 Exercițiul Manual a elevilor
voi scrie la tablă două
enunțuri de-ale copiilor. La
exercițiul de la cadranul 3
voi alege eu 6 copii care
vor intona propozițiile.
Pentru exercițiul de la
ultimul cadran le voi
împărți copiilor foi albe pe
care ei vor desena
personajele din poezie.
6
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


lecţiei I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
4.Asigurarea 2’ Se va realiza prin câteva Elevii vor Conversația Frontal Observarea
feedback-ului întrebări fixatoare de răspunde la Individual sistematică
învăţării conținut. întrebări. a elevilor
-Cum se numește poezia pe
care am studiat-o astăzi?
5. Încheierea 2’ Se vor face aprecieri Elevii ascultă cu Explicația Aprecierea
lecției verbale asupra atenție. Frontal verbală
comportamentului elevilor Observarea
pe parcursul lecției și sistematică
răspunsurile pe care le-au a elevilor
dat.

S-ar putea să vă placă și